کار دوستان ایرانی ما در جهت آموزش فنون رسانه ای، به قدری ارزش دارد که نمی توان آن را به زبان بیان و برای جبران آن کاری کرد

  • ۱۹ قوس ۱۳۹۲
  • کد خبر: 6
  • 1,649 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی فنون خبرنگاری و خبرنویسی پیشرفته، با مدیریت دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، همکاری دانشکده خبر مشهد مقدس و هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل و با تقدیر از اساتید و اهدای لوح تقدیر و تحایفی به اساتید این کارگاه و اعطای گواهینامه به بیش از ۸۵ تن دانش پذیر در کابل تدویر یافت.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا) به ایراد سخن پرداخت و اهمیت برگزاری یک چنین دوره های آموزشی را به تحلیل گرفت.
وی گفت: کار دوستان ایرانی ما در جهت آموزش فنون رسانه ای برای اهالی رسانه کشور، حتی به اندازه یک ساعت، به قدری ارزش دارد که نمی توان آن را به زبان بیان و برای جبران آن کاری کرد.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از کابل، آقای مزاری یادآور شد: این اساتید، از جمهوری اسلامی ایران زحمت زیاد به دوش کشیده و به کابل آمده و از اوایل روز تا آخر روز برنامه ها را پیگیری کرده و کلاس آموزشی برگزار می کنند و تجربیات و تخصص خود را در خدمت جوانان افغان قرار می دهند تا در زمینه رسانه ای از تجربیات بیشتر برخوردار شوند که جای تشکر فراوان دارد.

وی با ذکر این موضوع که، تقبل زحمات توسط اساتید مجرب کشور جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری کارگاه های آموزشی، بخش کوچکی از خدمات جمهوری اسلامی ایران هست که در رابطه با افغانستان در عرصه های مختلف صورت می گیرد، گفت: اگر مردم ما دقیق به مسائل ایران و افغانستان نگاه کنند، امروز اساسی ترین کمک ها برای افغانستان، چه در عرصه های آموزشی و فرهنگی و چه در راستای ساخت و ساز و نوسازی و یا تامین امنیت و ثبات سراسری، از ناحیه جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.
رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با سپاس فراوان از حرکت به جا و شایسته جمهوری اسلامی ایران در راستای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، اذعان داشت: در افغانستان با وجود محصلین با هوش و تحصیل کرده، باید آموزش رسانه ای به صورت حرفه ای دایر شود و حتی در سطح های بالاتر علمی، که رسیدن به این هدف، همکاری جدی جمهوری اسلامی ایران را می طلبد.

وی گفت: کار در عرصه رسانه در افغانستان بسیار ارزشمند می باشد و یک رسانه ارزشی هم، زمانی کار و برنامه اش در جهت ساختن یک کشور، جهت دادن یک ملت و سوق دادن مردم به سوی به دست آوردن استقلال واقعی و حفاظت از تمامیت ارضی و رسیدن به ارزش های والای دینی و کسب اقتدار و عزت، مؤثر واقع می شود که اهالی رسانه کار خود را حرفه ای یاد داشته باشند و علمی عمل کنند.
مدیر مسؤل روزنامه انصاف گفت: ما علاقه مند هستیم که کشور ایران در خود افغانستان مراکزی را برای آموزش علوم وفنون رسانه ای ایجاد نماید و یا در ایران زمینه های تحصیل عالیه جوانان ما را در رشته های رسانه ای به صورت اکادمیک و در حد لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترای، فراهم نماید و امیدوار هستیم آقای جهانشاهی که یکی از عناصر دلسوز نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه فعالیت های رسانه ای است، پیام ما را به دست اندرکاران اصلی جمهوری اسلامی ایران برساند تا در این راستا کمک گر مردم افغانستان شوند.

سیدعیسی حسینی مزاری ضمن تشکر مجدد از آقای داکتر جهانشاهی و سه تن از اساتید دانشگاهی همکارشان در رشته رسانه که زحمت برگزاری کارگاه آموزشی را متحمل بودند، از دست اندرکاران خبرگزاری صدای افغان(آوا) که در این راستا تلاش نمودند به ویژه سیدعبدالله موسوی نژاد، معاون دانشجویی مرکز تبیان در کابل، تقدیر به عمل آورد و در پایان به دانش پذیران نیز امیدواری داد که کار در راستای ارائه خدمات آموزشی کیفی تر و با مدت زمان بیشتر، از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در آینده نیز ادامه خواهد داشت و تلاش صورت خواهد گرفت تا زمینه برای یادگیری حرفه رسانه برای جوانان کشور اعم از دختران و پسران بیش از این فراهم شود.
گفتنی است که دومین کارگاه آموزشی علوم و فنون رسانه ای از روز شنبه ۹ سنبله تا پنجشنبه ۱۵ سنبله به مدت ۲۰ ساعت، در سالن اجتماعات دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل با حضور ده ها تن از دانش پذیران شاغل در رسانه های فعال کشور از جمله خبرگزاری صدای افغان(آوا)، برگزار گردید. در این دوره، سه تن از اساتید دانشگاهی ایرانی با سازماندهی دانشکده خبر و با سرپرستی دکتر سید رضا امیرجهانشاهی، رئیس این دانشکده، مسؤلیت آموزش را به عهده داشتند.
هماهنگی برگزاری این کارگاه آموزشی به وسیله رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل صورت گرفت.�
قبلا نیز اولین کارگاه آموزشی به وسیله همین تیم در کابل دایر گردید و ده ها تن از دانش پذیران هموطن از آن مستفید شدند.�
در این دوره، دو کارگاه آموزشی دیگر نیز به وسیله همین تیم برگزار گردید که یکی در وزارت اطلاعات، فرهنگ و جوانان برگزار بود و دیگری در دانشگاه کابل و در مجموع هر سه کارگاه که سومی آن عصرها در دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار گردید، بیش از ۳۰۰ تن از جوانان هموطن اعم از دختران و پسران از تجربیات تخصصی اساتید ایرانی بهره بردند