ولایت فقیه تنها مسیر رسیدن به ولایت خدا و ضامن پیروزی ماست/ مشکلات مهاجرین ناشی از نفاق داخلی است

  • ۶ میزان ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9217
  • 22 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری و هیئت همراه که‌ یک‌شنبه شب(۵ میزان/ مهر) در شب اربعین حسینی(ع) در جمع عزاداری حسینی مهاجر در حسینیه سید حسین سنگلاخی معروف به پهلوان در تهران حضور یافته بود، در سخنانی، این سوال را مطرح کرد که چه انگیزه‌ای باعث شد که امام حسین(ع) این همه سختی و مصیبت را متقبل شود؟! نه فقط خودش، بلکه اهل و عیال، خانواده، جوانان و نزدیکترین دوستانش با او همراه شوند و راه طولانی مسافرت را بپیمایند و بعد در سرزمین کربلا به شهادت برسند و خانواده و اهل و عیالش هم به اسارت برود‌؛ مشکلات طاقت‌فرسایی که شاید در تصور من و شما هم نگنجد؟!

چرا امام حسین(ع) و ائمه معصومین(ع) این همه سختی را تحمل کردند؟

وی ادامه داد؛ امام حسین(ع) چه هدفی در سر داشت که برایش این‌قدر مهم بود؟ یا قبل از امام حسین(ع)، امام حسن مجتبی(ع) چه هدفی داشت؟ یا حضرت زهرا(س) مادرشان چه هدفی داشت که این همه مبارزه و تلاش کرد و بین در و دیوار قرار گرفت و پهلویش شکست و محسن‌اش به شهادت رسید؟ یا خود حضرت امیر امام علی(ع)، و همین‌طور بعد از امام حسین هم وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که تمام ائمه معصومین علیهم السلام زحمات زیادی کشیده و عمرشان در مبارزه و تلاش بود و در سختی گذشت؟ امروز هم امام غایب ما با چه سختی و دشواری روز و شب، هفته‌ها، ماه‌ها، سال‌ها و قرن ها را پشت سر می‌گذارد؟!

حسینی مزاری در ادامه با بیان این‌که این سوال خیلی جدی است، به آن پاسخ داد.

پاسخ: انگیزه تمام ائمه معصومین(ع) و پیامبران الهی تحقق ولایت‌مداری در زمین بود

وی با بیان این‌که تا هنوز سخنرانان، تحلیل‌گران و صاحب‌نظران خیلی به صراحت به این سوالات پاسخ نداده، جواب داد: انگیزه کار تمام ائمه معصومین(ع) و حتی قبل از آن، پیامبران الهی این بود که انسان‌ها ولایت‌مدار شوند.

ولایت و ولایت‌مداری تنها مختص به ایران نیست

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به این‌که در شرایط موجود تا می‌گوییم ولایت‌مدار و پیروی از ولایت، سریع در تصور آدم‌ها خطور می‌کند که حتما بحث پیروی از امام خامنه‌ای(حفظ الله تعالی)است، چون بحث ولایت فقیه بعد از امام خمینی(ره) در ایران مطرح شده، بحث ولایت‌مداری را متوجه رهبری ایران می‌سازد، در حالی‌که یک چنین چیزی نیست، ولایتمداری یک بحث خیلی عمیق و گسترده است.

ولایت‌مداری به معنی پذیرفتن ولایت خداست.

وی ادامه داد: اصولا معنای ولایت‌مداری این است که انسان‌ها، ولایت خدا را بپذیرند‌. هدف پیامبران الهی و ائمه معصومین(ع) این بوده که حاکمیت خدا بر روی زمین محقق و مسجل شود و من و شمای انسان، این حاکمیت را بپذیریم و تحت این حاکمیت زندگی کنیم.

این عالم برجسته افزود: طبعا اگر انسان تحت ولایت خدا قرار گرفت ولایت پیامبر خدا(ص) را هم قبول می‌کند، چون پیامبر خدا از خود ولایت ندارد، بلکه او در صدد ترویج و مسجل ساختن ولایت خدا است. کسانی‌که ولایت خدا را قبول داشتند، قطعا باید ولایت ائمه معصومین(ع) را قبول بکنند، چون این ها هم از خود ولایت ندارند.

کسانی که ولایت خدا را پذیرفتند، پیروز اند

به گفته وی، هر زمان که انسان‌ها ولایت‌پذیر شدند، ولایت خدا را پذیرفتند و به دنبال آن، ولایت پیامبران و ائمه معصومین(ع) را قبول کردند، آن زمان وارد دایره جمع و جماعت خدا می‌شوند و وارد حزب خدا می‌گردند و به فرموده خداوند، فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ؛ یک چنین انسان‌ها و جمع و جماعتی مردمان پیروز اند و مردمان موفقی در برابر بحران‌ها، مشکلات، سختی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و نظامی هستند.

این‌جا است که حسینی مزاری خاطرنشان کرد: معنی ولایت‌مدار پذیرنده ولایت خدا و به دنبال آن، ولایت پیامبران و ائمه معصومین(ع) است.

ولایت فقیه در تداوم ولایت ائمه معصومین(ع) است

به گفته وی، در شرایط موجود نیز ولایت‌مدار کسی است که در مسیر ولایت فقیه قرار بگیرد، چون فقه و فقاهت در تداوم ولایت ائمه معصومین علیهم السلام قرار دارد.

کسی که ولایت فقیه را قبول ندارد، شیعه نیست

رییس مرکز تبیان توضیح داد: بحث ولایت فقیه اختراع حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(حفظ الله تعالی) نیست، بلکه این ولایت یا ولایت فقیه جزئی از مذهب تشیع است و هر فرد و هر جریانی که این اصل را نپذیرد، اصلا شیعه نیست. این اصول مسلم اسلامی است که می‌توانید در کتب و روایات مطالعه کنید.

 ولایت فقیه مطلقه و غیرمطلقه؛ شیعه از این دایره خارج نیست

وی با بیان این‌که مجموعه شیعیان هیچ کسی از دایره ولایت فقیه خارج نیست، منتهی افزود که در این زمینه دو دیدگاه مطرح است: برخی می‌گویند ولایت مطلقه فقیه و بعضی‌ها می‌گویند غیرمطلقه، حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای و برخی از بزرگان دینی بحث ولایت مطلقه را مطرح می‌کنند، اما بعضی از مراجع نه. شما بر فرض اگر ولایت مطلقه را هم قبول نداشته باشید، به عنوان ولایت غیرمطلقه حتما قبول دارید، زیرا همه‌تان مقلد هستید و پیروی از مرجع تقلید به معنای این است که تحت ولایت این مرجع و فقیه قرار دارید. بنابراین هر فرد که مقلد است، معتقد به ولایت فقیه است.

از این‌رو، به گفته این عالم برجسته دینی، بحث ولایت‌مداری این‌قدر مهم بوده که ۱۲۴ هزار پیامبر در این راستا آمده و مبارزه و مجاهده کرده و سختی‌های غیر قابل تصوری را متحمل شدند و پس از آن، ائمه معصومین علیهم السلام ما با گوشت و پوست خود درک می‌کنیم که چه سختی‌هایی را متقبل شدند، به خصوص حضرت امام حسین علیه السلام و یاران، خانواده و اصحاب ایشان. این همه مشکلات را صرفا به خاطر این متقبل شدند که اولا ولایت خداوند تداوم پیدا بکند و ثانیا این ولایت در سطح دنیا و کل بشریت محقق شود و همه انسان ها ولایت‌مدار شوند، و اگر ولایت‌مدار شدند، مشکلات بشر و انسانیت قابل حل است.

اگر ولایت‌مدار هستیم، چرا این همه مشکلات داریم؟

وی ادامه داد که اگر ما مدعی پیروی از امام حسین(ع) هستیم، باید از خود سوال بکنیم که در رابطه به بحث تحقق، اِعمال و اجرای ولایت خدا بر زمین چه کار کرده‌ایم؟ و اگر ولایت خدا را پذیرفته‌ایم، چرا این‌قدر مشکلات داریم؟ زیرا به فرموده قرآن کریم، کسانی که ولایت خدا، ولایت پیامبر خدا(ص) و ولایت ائمه معصومین(ع) را پذیرفته باشند، آن‌ها از جمله حزب خدا بوده و حزب خدا هم یک حزب غالب و موفق است، پس چرا ما در طول زندگی خود این همه مشکل داشته و داریم؟

حسینی مزاری با اشاره به مشکلات در افغانستان، به مصائب و سختی‌های مردم از کودتای کمونیست‌ها، تجاوز روس‌ها، چهارده سال جهاد و زحمات مردم افغانستان و به پیروزی رساندن این جهاد و بعد تشکیل دولت مجاهدین و گرفتار شدن دولت مجاهدین، جنگ‌های داخلی و یا در بیست سال اخیر اشاره کرد که همه با پوست و گوشت خود آن را لمس کردند.

وی افزود، گذشته از بحث افغانستان، مهاجرین در ایران نیز مشکلات و مصائب فراوانی در زندگی خود دارند.

آیا نباید در رفتار و کردار خود تجدید نظر کنیم؟!

از این‌رو، این فعال فرهنگی اجتماعی تصریح کرد: آیا نباید ما در اعمال و رفتار و کردار خود تجدید نظر کنیم؟ نگاهی عمیق به زندگی خود بکنیم که به عنوان پیرو امام حسین(ع) اگر ۱۰۰ درصد نمی‌توانیم، ۵۰ درصد می‌توانیم مشکلاتی را که ایشان تحمل کردند، به جان بخریم؟! پا جای پای آن حضرت بگذاریم و در مسیری حرکت کنیم که آن حضرت حرکت کردند و در راستای اِعمال ولایت خداوند متعال عمل نمودند!.

سعی کنیم مثل ائمه معصومین(ع) عمل کنیم

به گفته وی، اگر ما در زندگی خود چه در اعمال عبادی و چه اخلاقی، اعتقادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، سعی کنیم مثل ائمه معصومین(ع) عمل کنیم، یقینا زندگی ما گل و گلستان خواهد شد. ما در برابر دشمنان خود فایق خواهیم آمد و در برابر بحران‌ها و مشکلات مختلف پیروز خواهیم شد. دشمنان ما چه دارند که ما نداریم؟ این‌که دشمنان ما امکانات دارند و قدرتمند هستند، دلیلش این است که آن‌ها در مسیری که قرار داشتند به آن اعتقاد دارند، کار کردند و سختی کشیدند، ولی ما نکردیم. غربی‌ها از هزاران کیلومتر راه می‌آیند در کشور ما و برای منافع ملی خودشان کار می‌کنند و حتی خون می‌دهند، اما وقتی ما در افغانستان هستیم و کشور ما است، کار نمی‌کنیم و به دنبال منافع ملی و مذهبی خود نیستیم. بناء وقتی ما کار نکنیم، همه کشورها می‌آیند و از سفره رنگین و ثروتمندی مثل افغانستان استفاده و بهره‌برداری می‌کنند.

از این‌رو، حسینی مزاری تأکید کرد که اگر علاقمند هستیم در زندگی خود موفق شویم، صاحب کشور خود و در افغانستان با اقتدار باشیم و سهم خود را برداریم، بایستی بر اساس این آیه قرآن عمل بکنیم و ولایت‌مدار شویم. ما بایستی با توسل به ائمه معصومین(ع) به خصوص حضرت امام حسین(ع) به امام زمان خود تعهد بدهیم که ما می‌خواهیم ولایت‌مدار شویم و ما را کمک و هدایت کند و توفیق بدهد تا ولایت خدا و ائمه معصومین(ع) را بپذیریم.

ولایت فقیه، تنها مسیری که ما را به ولایت خدا و ائمه معصومین(ع) می‌رساند

وی تصریح نمود: امروز تنها مسیری که ما را به ولایت خدا و ائمه معصومین(ع) می‌رساند، ولایت فقیه است‌. آن وقت است که ما می‌توانیم در افغانستان در برابر دشمنان خود راحت بایستیم و مبارزه کنیم‌.

امروز جریان قدرتمند دینی و اسلامی در افغانستان وجود ندارد

رییس مرکز تبیان در ادامه خاطرنشان کرد: امروز جریان قدرتمند دینی و اسلامی که در افغانستان از کیان امت و از کیان مذهب و مکتب ما دفاع کند، وجود دارد. به این خاطر وجود ندارد که مردم ما واقعا حول این محور و موضوع عمل نکردند و حضور جدی نداشتند.

البته به گفته وی، گناه مردم مسلمان افغانستان هم نیست، به خاطر این‌که بزرگان، شخصیت‌ها و علمای ما در این رابطه چیزی بیان نکردند، روشن‌گری نداشتند و مردم را در این مسیر جهت ندادند. اکثر کسانی‌که بایستی در این رابطه وظیفه انجام می‌دادند، به وظیفه خود عمل نکردند.

مشکلات مهاجرین در ایران ناشی از نفاق داخلی خودشان است

حسینی مزاری با اشاره به مشکلات مهاجرین در ایران نیز گفت: مهاجرین ما با وصف این‌که بیش از چهل سال در ایران حضور دارند، ولی وقتی مشکلات‌شان را می‌بینیم، متاثر می‌شویم.

اما به گفته وی، این مشکلات و معضلات ناشی از نفاق و مشکلات داخلی خود ما است. من این مشکلات را از ناحیه نظام جمهوری اسلامی ایران نمی‌دانم، بلکه از ناحیه خود ما است. وقتی که از درون مهاجرین شخصیت‌ها و افرادی حضور ندارند که پیگیر رفع مشکلات و معضلات مهاجرین باشند، و وقتی حلقاتی در درون خود مهاجرین ایجاد نشده تا مشکلات مهاجرین را پی‌گیری کنند، جمهوری اسلامی ایران با وصف این همه گرفتاری‌های داخلی و خارجی که دارد، ممکن است به این مشکلات نرسد. وقتی خود مردم ایران اگر در مجلس شورای اسلامی نماینده نداشته باشند، مشکلات‌شان قابل حل نیست، آن وقت مشکلات مهاجرین چطور قابل حل باشد؟!

مشکلات مهاجرین با پی‌گیری متحد و سازمان‌یافته قابل حل است

این فعال فرهنگی اجتماعی در مورد ریشه مشکلات در سطح مهاجرین تأکید کرد: ما از نظر فکر و اندیشه عقب مانده هستیم و کار آن‌چنانی صورت نگرفته است تا این همه مهاجر را در کنار هم قرار بدهد، به صورت زنجیره‌وار وصل بکند و وحدت و انسجام را در بین آن‌ها ایجاد کند تا دسته جمعی و در کنار هم به فکر حل معضلات و مشکلات خودشان باشند. اگر مشکلات و معضلات مهاجرین به صورت سازمان یافته در اختیار دولت ایران قرار بگیرد و مرتب پی‌گیری شود، این مشکلات قابل حل است. این مشکلات لاینحل نیست که ایرانی‌ها حل نتوانند و یا نکنند، بلکه حل این معضلات به نفع خود نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران است.

گردهمایی حول محور ولایت، رمز موفقیت است

وی در ادامه، با تأکید مجدد بر این‌که برای قدرتمند و سرافراز شدن، بایستی حول محور ولایت گردهم بیاییم و حقیقتا از ظاهر و باطن ولایت‌مدار شویم، خاطرنشان کرد: ببینید در دنیا افراد و جریان‌هایی که ولایت‌مدار هستند، چه‌قدر قدرتمند هستند! حزب‌الله لبنان با وصف این‌که یک مجموعه کوچک است، اما جریانی است که امروز افتخار کل جهان بشریت است، نه فقط مسلمانان و شیعیان، به خاطر این‌که یک جریانی ولایی است و این جریان فقط به خدای بزرگ و متعال وصل است و پشتش به خدا گرم و ائمه معصومین(ع) گرم است و به راحتی می‌گوید که ما سربازان امام خامنه‌ای هستیم.

این در حالی است که به گفته حسینی مزاری، اگر در افغانستان یک کسی حتی تنها بحث ولایت‌مداری را مطرح کند، صدها برچسب می‌خورد که این‌ها وابسته و جاسوس هستند. متاسفانه به خاطر این‌که مردم ما آگاهی جدی از بحث ندارند و از منافع این خط و این جهت چیزی نمی‌دانند، گرفتار یک چنین مشکلات و معضلات می‌شوند، و از طرف دیگر تبلیغات دشمن هم واقعا جدی و وسیع است.

وی در مثال دیگر به پابرهنه‌های یمن اشاره کرد و گفت که گاهی واقعا به آن‌ها غبطه می‌خورد. افغانستان که در سه سده، سه قدرت بزرگ را شکست داد، یک چنین کشور و مردمی و با چنین سابقه‌ای امروز از یمنی‌هایی که حتی کفش ندارند، عقب هستیم.

چرا طالبان به راحتی دولت گذشته را شکست دادند؟

باید به خط امام حسین(ع) برگردیم

این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به تحولات افغانستان و قدرت‌گیری مجدد طالبان گفت: این‌که ما با طالبان چه نوع برخورد کنیم، سر جای خودش، اما این‌که ما در گذشته مخالف طالبان بودیم و علیه طالبان تبلیغ می‌کردیم، جای شکی نیست، زیرا همه مردم و ولایاتی که تحت سلطه دولت اشرف غنی بودند، مخالف طالبان بودند. این‌که طالبان ده‌ها و صد‌ها نفر از آدم‌های بی‌گناه را کشته هم جای شکی نیست و هیچ کسی نمی‌تواند که آن‌هارا تبرئه و تطهیر بکند، و اگر ما تبرئه و تطهیر بکنیم، حافظه تاریخی نمی‌گذارد که این جنایات پاک شود.

اما وی این سوال را مطرح کرد که چه شد یک چنین جریانی که مردم ما نمی‌خواستند، به راحتی آمد و افغانستان را از دولتی که بیش از ۳۰۰ هزار سرباز داشت، گرفتند؟ این‌جا است که راهی ندارد جز این‌‌که ما به اسلام اصیل برگردیم، به احکام اسلامی و الهی عمل بکنیم، و پیروان راستین حضرت امام حسین(ع) باشیم، چون امروز که حزب‌الله، یمنی‌ها، حماس و… در خط حسینی و ولایت قرار دارند، قدرتمند و استوار در برابر آمریکا و سایر دشمنان ایستاده هستند و مبارزه می‌کنند.

مرکز تبیان در راستای سازمان‌دهی مهاجرین و حل مشکلات آن‌ها فعال است

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در جمهوری اسلامی ایران به خصوص در شهرهای مشهد، قم و تهران، گفت: دفاتر ما در تهران، قم و مشهد به صورت رسمی در راستای سازمان‌دهی مهاجرین و انتقال مشکلات آن‌ها به دولت ایران و تلاش از طریق این دولت برای حل مشکلات موجود فعال است.

البته به گفته وی، کار مرکز تبیان کلی است و سعی دارد که در سطح کل مهاجرین، تحولاتی به وجود بیاید و معضلاتی که وجود دارد، از میان برداشته شود، چنان‌ که طی این مدت مرکز تبیان کارهای زیادی در رابطه با مهاجرین انجام داده است.

حسینی مزاری با بیان این‌که قطعا برای این‌که مرکز تبیان موفق شود، نیاز به همکاری مهاجرین دارد، از کسانی که باسواد و دانشگاهی و طلبه هستند، خواست که ورود پیدا کنند و وارد عرصه‌های مبارزاتی شوند. همچنین کسانی که متنفذ، سرمایه‌دار و تاجر هستند بیایند وارد عرصه‌های ساخت و ساز و سازندگی و تولید شوند و مرکز تبیان نیز در راستای تسهیل امر کار و فعالیت اقتصادی این برادران برنامه دارد.

وی با اشاره به فعالیت دفاتر مرکز تبیان در داخل افغانستان در ولایات مختلف نیز گفت: با آن‌که ما طالبان را به عنوان امارت اسلامی به رسمیت نمی‌‌سناسیم و برخی از عملکردهای طالبان مورد تایید ما نیست، اما به هر حال در داخل افغانستان هستیم و با طالبان هم تعامل و ارتباط داریم، ولی مطالبات خود را مطرح می‌کنیم تا محقق شود.

لینک گزارش تصویری

برچسب ها: