همکاری در راستای حل مشکل طلاب خارج از پوشش جامعه المصطفی کمک بزرگی به جامعه علمی افغانستان است

  • ۲۸ اسد ۱۳۹۳
  • کد خبر: 397
  • 2,835 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

طلبه ها و روحانیونی زیادی هستند که با آنکه فاضل و فرهیخته و عناصر درس خوان می باشند چون تحت پوشش جامعه المصطفی نیستند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. از یکسو دارای مدرک اقامتی معتبر نیستند و از طرف دیگر از شهریه مناسبی نیز برخوردار نمی باشند ولی با این حال با تحمل مشکلات فراوان علاقه وافر به ادامه تحصیل نیز دارند. بنابراین همکاری در راستای حل مشکل طلاب خارج از پوشش جامعه المصطفی کمک بزرگی به جامعه علمی افغانستان است.

این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی جسینی مزاری در دیدار با آیت الله اعرافی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه ایران مطرح گردید.
در این دیدار که در شهرمقدسه قم و در محل دفتر کار حضرت آیت الله اعرافی صورت گرفت، رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اظهار سپاس و تشکر از مجموعه دست اندرکار جامعه المصطفی به ویژه رئیس کل آن، که علاوه بر اتباع بسیاری از کشورهای اسلامی، به مردم افغانستان به ویژه جامعه اهل علم آن خدمات بزرگ و شایانی را ارائه نموده و همچنان در این راستا خستگی ناپذیر در تلاش اند تا خدمات بهتری را ارائه نمایند، یادآورگردید: جامعه المصطفی موهبتی است که امروزه با ادامه حیات طیبه خود جوانان زن و مرد زیادی را از فیض آغاز و ادامه تحصیل بهره مند نموده و هزاران نفر را فارغ داده تا درعرصه های مختلف سیاسی، علمی و فرهنگی خدمت گذار جوامع اسلامی به خصوص جامعه اسلامی افغانستان باشند.

آقای حسینی مزاری در بخش دیگری از صحبت خود با ابراز تشکر از جامعه المصطفی بابت ارائه تسهیلات به برخی طلاب خارج از برنامه جامعه المصطفی، به مشکلات موجود جامعه علمی افغانستان به ویژه معضلات گریبانگیر طلاب مهاجر افغانی اشاره کرد و گفت: با آنکه خدمات جامعه المصطفی العالمیه نه تنها قابل انکارنیست که ستودنی است اما با این حال دسته بزرگی از علما و طلاب جامعه افغانی تحت پوشش چامعه المصفی نیستند، حال برخی به خواست خود علاقه ندارند در چارچوب جامعه المصطفی دروس حوزوی را پی بگیرند چون معتقداند که اشتغال به تحصیل در چارجوب برنامه های جامعه المصطفی صرفا ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی است و راهی برای ارتقای تحصیلی و اجتهاد وجود ندارد و برخی دیگر راهی برای ورود در برنامه های جامعه المصطفی را ندارند چون یا مدرک دیپلم ندارند و یا سن شان ایجاب جذب در جامعه المصطفی را نمی کند. ازاین رو مجبورند آزاد درس بخوانند و وجود این شرایط در جامعه طلاب افغانی معضلاتی را در فراراه آنان قرارداده است چه اینکه از یکسو شهریه حوزه را نصیب نمی گردند و از سوی دیگر پروانه اقامت معتبرندارند و اگر هم اقامت های مؤقت دارند، هنگام تمدید اقامت، ملزم به اخذ کارت کار می باشند.
چنانچه اخیرا یکی از طلبه های همکار وقتی به یکی از دفاتر کفالت متصدی تمدید پروانه اقامت مؤقت در مشهد مقدس مراجعه می کند، مسؤل مربوطه این دفتر به وی می گوید: اول باید کارت کاربگیرید، بعد وقتی به اداره کار این شهر مراجعه می کند موظف به پرداخت 417000 تومان می شود. به این هم اکتفا نمی شود و مسؤل دفترکفالت متذکره به طلبه یادشده می گوید: بایستی شغل خود را شاگرد خیاط درج کنی و بعد تشریف ببری نزد یک ایرانی که تأیید کند شما شاگرد ایشان هستی و کپی ملی کارت آن را نیز ضمیمه مدارک نموده بیاورید. طلبه مورد نظر مجبور می شود مراحل هدایت داده شده را انجام دهد. این درحالی است که این طلبه نامه ای هم از نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه، شعبه مشهد مقدس مبنی براینکه ایشان طلبه غیر رسمی اما مشغول به تحصیل است را به مسؤل دفتر کفالت ارائه می کند اما به هیچوجه مورد توجه قرارنمی گیرد.طبیعی است که وجود یک چنین شرایطی برای طلاب مهاجر سنگین و غیر قابل تحمل است. هم تحویل این مبلغ پول به عنوان هزینه صدور کارت اشتغال به کار و هم انتخاب عنوان شغلی که به هیچ وجه سنخیتی با شأن طلبگی طلاب ندارد.
رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان یادآور گردید: بنابراین، اولا: اگر مدارس مورد اطمینان و سالمی برای آن دسته از طلابی که علاقه به ادامه درس آزاد و خارج از چارچوب جامعه المصطفی دارند در نظر گرفته شود بسیار مناسب خواهد بود. چه اینکه من اطلاع دارم از طلبه هایی که از نظر فکری، انقلابی و پیرو اسلام ناب اند اما در مدرسه هایی درس می خوانند که در آن مدارس، مطابق افکار و رویه های غیر قابل اعتماد و بلکه انحرافی برنامه های درسی اجرا می گردد و مسلم خواهد بود که شرایط آن، روی طلبه های جوان تاثیرگذاربوده و در دراز مدت آسیب جدی به جامعه علمی و درنتیجه مردم افغانستان وارد خواهد کرد و ثانیا برای حمایت از طلبه هایی که واجد شرایط جهت ورود در چارچوب برنامه درسی جامعه المصطفی نمی باشند، راهکاری روی دست گرفته شود تا از یکسو از امتیازات اقامتی و شهریه برخوردارشوند و از طرف دیگر فضای سالم درسی برای شان مهیا گردد، شرایط مفیدی را برای طلاب مهاجر فراهم می کند و طبیعی به نظر می رسد که همکاری در راستای حل مشکل طلاب خارج از پوشش جامعه المصطفی کمک بزرگی به جامعه علمی افغانستان است.

آنگاه حضرت آیت الله اعرافی ضمن خوش آمد گویی به آقای حسینی مزاری و همراه ایشان سیدمحسن سجادی، و تشکر و سپاس از فعالیت های خوب مجموعه دست اندرکار مرکزتبیان، گفت: نگاه ما به مسایل افغانستان به خصوص عرصه آموزشی آن بسیار ویژه و خاص است و علاقه داریم به مردم افغانستان و جامعه علمی آن خدمات شایانی ارائه شود و در این راستا مصمم نیز هستیم و دلیل وجود این عزم هم، توجه فعلی ما به افغانستان است که در میان بیش از 70 کشور و نزدیک به 40000 دانشجو و طلبه، بیشترین تعداد را از جوانان زن و مرد افغانی داریم. وی گفت: هم اکنون در ایران و داخل افغانستان بیش از 5000 نفر تحت پوشش جامعه المصطفی العالمیه هستند که یا درحال تحصیل اند و یا به عنوان محقق، میلغ و پژوهشگر مورد حمایت جامعه المصطفی می باشند.

آقای اعرافی گفت: اینکه برخی احساس می کنند که در جامعه المصطفی امکان ارتقای تحصیلی و پیمودن مسیر اجتمهاد نیست، دقیق به نظر نمی رسد، چون ما همین حالا افرادی داریم که مشغول تحصیل در سطح 5 هستند و این مقطع تحصیلی مقطع اجتهاد و مرحله بالای تحصیل حوزوی است. بنابراین اگر کسی خواسته باشد در جامعه المصطفی درس بخواند و راه اجتهاد را بپیماید، این شرایط موجود است و هیچ مشکلی در ادامه دادن تحصیل تا مرحله بالا وجود ندارد و همچنان برای طلابی که قبلا واجد شرایط تحصیل نبوده، برنامه امتحان گذاشتیم که ولو مدرک دیپلم نداشتند و یا سن شان بالا بود می توانستند با دادن امتحان، از امتیازات ادامه تحصیل در چارچوب برنامه های جامعه المصطفی برخوردار گردند.

رئیس کل جامعه المصطفی العالمیه با ذکر اینکه حل مشکل عموم طلاب در دستور کار جامعه المصطفی قرار دارد گفت: انشاءلله باز هم برنامه هایی داریم که بتوانیم به آن دسته از طلابی که هم فاضل و درس خوان هستند و هم مشکلات اقامتی و شهریه دارند، نگاه ویژه ای صورت بگیرد تا برای آن ها هم کار جدی ی در راستای حل مشکلات شان انجام بدهیم.
آقای اعرافی، کمک به جامعه علمی و روحانی افغانی را لازم دانست و یادآور گردید: همانگونه که از قبل این اهتمام وجود داشته ازین پس نیز وجود خواهد داشت و انشاءلله سعی خواهد شد تا دراین زمینه تمهیدات بیشتری اتخاذ گردد تا هیچ طلبه ای از نعمت ادامه تحصیل و امتیازات تحصیلی بی بهره نمانند.
رئیس کل جامعه المصطفی العالمیه در آخر با قدر دانی از یادآوری نکات لازم از وضعیت طلاب مهاجر خارج از برنامه جامعه المصطفی، توسط آقای حسینی مزاری، گفت: انشالله سعی خواهیم کرد در رابطه با بهبود وضع طلاب کار صورت بگیرد و به طور قطع از برنامه های علمایی و تبلیغی مرکزتبیان و روحانیتی که در این چارچوب مشغول خدمت می باشند حمایت جدی صورت بگیرد.