هشتمین کنگره بین‌المللی اربعین در مشهد مقدس به کار خود پایان داد+عکس

  • ۲۷ سنبله ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9163
  • 31 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهد مقدس- در این کنگره سه روزه، دو پنل هنر، یک پنل بین الملل، یک پنل ویژه بانوان و چهار پنل علمی پژوهشی با محوریت اربعین با ارائه مطلب توسط سخنرانانی از کشورهایی از جمله ایران، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان و آذربایجان برگزار شد.

در پایان این همایش مصوب شد گفتگوهای اربعینی بر مبنای قرآن استوار باشد و از مسائل و مباحث افتراقی پرهیز شود. همچنین گفتگوی بین اساتید و پژوهشگران اربعینی با تبیین محوریت نقش تمدنی اربعین باشد.

تشکیل سازمان های مردم‌نهاد توسط اساتید فرهنگی دانشگاهی در کشورهای مختلف با گفتمان علمی پژوهشی و با محوریت جوانان و بانوان و تداوم برنامه‌های گفتگومحور در طول سال از دیگر مصوبات این همایش بود.

توجه به اقتصاد اربعینی به منظور تقویت و توانمندسازی تشکل های اربعینی و تلاش برای راه اندازی بنیاد بین المللی اربعین از دیگر مواردی بود که در این همایش به تصویب رسید.

در این همایش ۳۰ نفر از استادان دانشگاهی و صاحبنظران علوم دینی از عراق، افغانستان، پاکستان، یمن، سوریه، لبنان و برخی دیگر از کشورهای آسیای میانه به صورت حضوری و یا ویدئوکنفرانسی شرکت داشتند.

در آیین اختتامیه هشتمین کنگره بین المللی اربعین استاد محمد اسماعیل قاسمیار، ریس لویه جرگه اضطراری، عضو هیأت اجراییه و مشاور روابط بین‌المللی شورای عالی صلح،حجت الاسلام والمسلمین سید محمد محسن دعایی مدیر مؤسسه مطالعات راهبردی نور، محکی ؛مسوول کمیته علمی کنگره اربعین،حجت‌الاسلام سعید اصفهانیان؛ مدیر موسسه مطالعات راهبردی اصحاب الحسین علیه‌السلام به ایراد سخن پرداختند.

برچسب ها: