لویه جرگه مشورتی و نخستین قربانیان آزادی بیان امریکایی!

  • ۱۹ قوس ۱۳۹۲
  • کد خبر: 48
  • 1,395 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

مسئولین خبرگزاری صدای افغان(آوا) می گویند که بخش مطبوعاتی جرگه مشورتی، با رسانه های کشور برخورد دوگانه می کنند.
جرگه مشورتی برای پوشش خبری این جرگه، از تمامی رسانه ها دعوت کرده بود؛ تا این جرگه را تحت پوشش خبری خود قرار دهند.
به گفته سیدحسن حسینی؛ مسئول خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، با آنکه تعداد زیادی از رسانه ها برای پوشش خبری جرگه مشورتی ثبت نام کرده بودند؛ اما از شرکت تعدادی از آنان در این جرگه از سوی بخش مطبوعاتی جرگه مشورتی، ممانعت شده است.
به گفته حسینی، دوتن از خبرنگاران خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز چهارشنبه با مراجعه به هوتل اینترکانتیننتال برای گرفتن کارت خبری پوشش جرگه، با ادعای مسئولین مطبوعاتی جرگه مبنی بر اینکه نام این رسانه توسط عوامل امنیتی از لیست حذف شده، روبرو شدند.
به گفته خلیل میرزایی؛ خبرنگار آوا، آنان اذعان داشتند که لیست خبرگزاری صدای افغان(آوا) توسط مسئولین امنیتی لویه جرگه مشورتی حذف شده است.
با پیگیری های خبرگزاری صدای افغان(آوا) و تماس با مسئولین این جرگه، آقای نورمحمد حیدری؛ مسئول فرهنگی جرگه به (آوا) گفت که اسم این رسانه توسط سهل انگاری مسئولین این بخش از لیست باقی مانده است.
اما پس از تماس با عبدالخالق حسینی پشه ای؛ سخنگوی لویه جرگه، وی مسئولیت این ناهماهنگی را به عهده آقای صافی؛ مسئول صدور کارت پوشش خبری جرگه به خبرنگاران گذاشت.
پس از گفته های حسینی پشه ای، مسئولین “آوا” با آقای صافی تماس گرفتند و او صریحا اعلام کرد که به دلیل ازدحام رسانه ها برای پوشش خبری لویه جرگه تعدادی از رسانه ها حذف شده اند. با آنکه صدای افغان اصرار به رفع این مشکل داشت؛ اما صافی گفت دیگر زمانی برای جبران این سهل انگاری باقی نمانده و سپس تماس را قطع کرد.
گفتنی است که در لویه جرگه پیمان استراتژیک نیز رسانه ها با محدودیت های فراوان امنیتی و اطلاعات روبرو بودند. از جمله اینکه آنها نمی توانستند با هر فردی که می خواستند مصاحبه کنند؛ بلکه این کار از سوی دو ماموری انجام می شد که وظیفه ٱنها کنترل خبرنگاران و گزینش افراد مورد نظر آنها برای مصاحبه های رسانه ای بود؛ با این حال، در جرگه پیمان استراتژیک، کمتر رسانه ای از حضور و پوشش خبری جرگه، ممنوع شد؛ اما این بار به نظر می رسد امریکا و گماشتگان آن، از همین اکنون در تلاش اند با استفاده از مصونیت قضایی مورد بحث، به محدودیت اطلاعات، فشار و سانسور بر مطبوعات و جلوگیری از صداهای مخالف بپردازند و این در حالی است که این امر هرگز با آزادی بیان امریکایی مغایرت ندارد!
این نشان می دهد که مصونیت قضایی و پیمان امنیتی، برای امریکا مهمتر از پیمان استراتژیک است که یکسال پیش امضا شد و آنها از درز هرگونه خبر مخالف از جریان این جرگه فرمایشی با توسل به ابزارهای پیدا و پنهان سانسور، حذف و سرکوب، جلوگیری می کنند.
این در حالی است که در یک رویداد دیگر، روز چهارشنبه، طی یک گردهمایی، شماری از طرفداران پیمان امنیتی به شخصیت های مطرح دینی و سیاسی کشور از جمله آقای حسینی مزاری، توهین و افترا زده شد؛ تنها به این دلیل که چرا ایشان مخالف پیمان امنیتی است!
طرفداران امضای پیمان امنیتی و اعطای مصونیت قضایی به سربازان امریکایی، سعی می کنند به هر نحو و شکل ممکن، مخالفت های مردم را خنثی کنند و از هیچ ترفند و حیله ای در این زمینه فروگذار نمی کنند.
در همین راستا روز دوشنبه شبکه تلویزیونی ۱ طی میزگردی با حضور حجت الاسلام سیدعیسی حسینی مزاری؛ رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان، مصونیت قضایی سربازان امریکایی و چگونگی شکل گیری این مخالفت های بزرگ را به تحلیل گرفت.
علاوه بر دو مهمان دیگر این میز گرد که از طرفداران مصونیت قضایی بودند مجری برنامه نیز با طرح سئوال های مختلف، موافقت آن تلویزیون را با پیمان امنیتی و مصونیت قضایی اعلام کرد.
هر سه نفر این میزگرد در برابر استدلال های آقای حسینی مزاری جواب های پراکنده و غیر منطقی می دادند و سعی می کردند که این مخالفت های بزرگ مردمی را به کشورهای همسایه ربط دهند.
این در حالی است که همین تلویزیون که به نحوی طرفدار مصونیت قضایی است و مدام اعتراضات مردمی را به کشورهای همسایه ربط می دهد، خود نیز به گفته کارشناسان رسانه ای، نشأت گرفته از مجموعه رسانه های وابسته راپرت مرداک استرالیایی امریکایی است.
تلویزیون های ماهواره ای مرداک در پنج قاره جهان به پخش برنامه های جهت دار، به طرفداری از فرهنگ غربی و ضد اسلامی می پردازد. او ۱۷۵ روزنامه از جمله �نیویورک پست� و �تایمز� لندن را در مالکیت خود دارد. تنها در ایالات متحده مرداک ۳۵ ایستگاه تلویزیونی، شبکه های فاکس و استودیو قرن بیستم فاکس را در اختیار دارد که ۴۰ درصد جمعیت این کشور را تحت پوشش رسانه ای قرار می دهند.
مرداک در برنامه های مختلف به طرفداری از رژیم غاصب اسرائیل می پردازد.