قرائت داعشی از دین، در حقیقت در برابر قرائت حقیقی از تفکر دینی ایجاد شده است / راه و روش اهل بیت(ع) همان راه و روش قرآن است

  • ۱ سنبله ۱۳۹۶
  • کد خبر: 4222
  • 955 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

محفل انس باقرآن به مناسبت گرامیداشت شام شهادت امام جواد(ع) و شهدای اخیر تروریستی کشور” با حضور علماء، فضلا،  طلاب، قاریانی از افغانستان از جمله استاد نورعلی امامی، استاد دکتر احمد بیژن معصومی، حجج اسلام قدسی و تقدسی و شماری مهمانان ویژه از چهره های جهادی به شمول حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی گرشکی، قوماندان یونس تدبیر و حاج قاسم خلیلی از داخل کشور و آقایان نعمت الله و علی یوسفی از کشورهای اروپایی ، در محل دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، این مراسم پر فیض معنوی با قرائت قرآن توسط علیرضا رضایی نفر اول مسابقات قرآن اوقاف خراسان رضوی آغاز شد.

 

در ادامه سید وحید الله حبیبی؛ مسوول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس به عنوان میزبان این مراسم، ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت جوادالائمه حضرت امام محمد تقی(ع) به مهمانان و تمام حضار خیر مقدم و خوش آمدید گفت.

 

وی در این محفل قرآنی گفت: همه ی ما پیروان مکتب اهل بیت(ع) هستیم و راه و روش اهل بیت(ع) همان راه و روش قرآن است.

 

حبیبی با اشاره به وضعیت فعلی افغانستان که مورد هجمه ی همه جانبه قرار گرفته، بر جایگاه و تاثیر فعالیت های قرآنی در خنثی کردن توطئه ها و نقشه های دشمنان تاکید کرد و اظهار داشت:  هر حرکت و تلاشی که ما در راستای دین و اسلام انجام می دهیم همه در راستای پیروی از مکتب اهل بیت(ع) و در حقیقت  پیروی از قرآن است.

 

وی تصریح کرد: جایگاه فعالیت های قرآنی به این دلیل که مخاطب آن نوجوانان و جوانان هستند، حساس می باشد و ما می توانیم با محافل قرآنی، اعتقادات و باورهای دینی را در وجود این قشر از جامعه نهادینه سازیم .

 

حبیبی در بخشی از سخنان خود به جهاد مردم افغانستان علیه کمونیست ها که بر اساس باورها و اعتقادات مذهبی صورت گرفت اشاره کرد و بیان داشت: هر چند مجاهدین ما در زمان جهاد مسلحانه بسیار خوش درخشیده اند اما  در پایان کار، محاهدین راستین و واقعی و کسانی که مخلصانه عمل می کردند، با تصور اینکه جهاد خاتمه یافته گوشه گیری اختیار کردند.

 

وی اظهار داشت: اما در این میان کسانی بودند که به صورت ثابت قدم و خستگی ناپذیر از نفوذ و جایگاه اجتماعی شان جهت ترویج فرهنگ قرآن و اهل بیت (ع) استفاده کردند و باعث زنده ماندن راه جهاد  و مقاومت شدند.

 

مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس متذکر شد: اگر همه ی مبارزان و مجاهدان ما به همین شکل حرکت میکردند مطمئنا امروز، ما در افغانستان شاهد وضعیت بهتری بودیم

 

وی از قوماندان محمد یونس تدبیر از چهره های جهادی و به نام شمال کشور به عنوان فردی یاد کرد که پس از جهاد، از تمام ظرفیت و توانایی خود در سنگر قرآن و فعالیت های فرهنگی استفاده  و از مراکز قرآنی  و ترویج افکار ائمه اطهار(ع) حمایت کرد.

 

وی همچنین الحاج قاسم خلیلی به عنوان شخصیت مجاهد با نفوذ و موثر  و مردمی منطقه ولسوالی شولگر در زمان جهاد نام برد که امروز هم با وجود کهولت سن هنوز هم در صحنه حضور دارد .

 

حبیبی تصریح کرد: اگر حوادثی علیه پیروان اهلبیت(ع) در کشور ما صورت می گیرد، بیشتر بخاطر همین روحیه مبارزه و شهادت طلبی آنها می باشد. اگر مردم ما در منطقه میرزا ولنگ کشتار می شوند، بخاطر پیروی از خط ائمه ماست. اگر مردم ما در مسجد جوادیه هرات به خاک و خون کشیده میشوند بخاطر بلند کردن بیرق راه ائمه اطهار(ع) است .

 

وی بیان داشت: اگر بخواهیم در جامعه خود سعادتمند و سربلند باشیم باید راه ائمه اطهار که در حقیقت همان راه قرآن است به صورت عینی و عملی دنبال کنیم.

 

حبیبی به یک حدیث از امام جواد(ع)اشاره کرد و گفت : ایشان می فرمایند: اگر کسی موقعیت خود را درک نکند، جریانات او را میربایند و در نهایت هلاک میکند.

 

وی در تشریح این حدیث گفت: اگر ما متوجه نباشیم که باید چه کاری انجام بدهیم و در چه راستایی حرکت نماییم،  هدف ما چی است؟ و خودمان را به جریانات و حوادث بسپاریم و مسلما منظور از جریانات. جریانات مخالف خط ائمه است، قطعا سرنوشتمان جز هلاکت نخواهد بود.

 

در ادامه مراسم انس با قرآن، زکی واحدیار، مهدی موحد و استاد دکتر احمد بیژن معصومی سه تن از قاریان مهمان که از افغانستان آمده بودند، به قرائت قرآن پرداختند

 

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی؛ مدرس حوزه علمیه و پژوهشگر علوم قرآنی و صاحب نظر در امور سیاسی، در پایان این محفل قرآنی به ایراد سخن پرداخت و گفت: دشمنان به دنبال گرفتن فکر دینی و ولایی از مسلمانان هستند و داعشی ها و سایر تروریست ها در حقیقت سربازان آنان برای مقابله با تفکر ولایی می باشند.

 

این صاحب نظر مسائل سیاسی با اشاره به اعلام استراتژی جدید امریکا در افغانستان ، اظهار داشت:  ده ها هزار نیروی امریکایی هم در افغانستان نتوانستند کاری از پیش ببرند، اما آنان به دنبال جنگ فکری و اعتقادی هستند و این نیروها در حقیقت سربازان داعش می باشند و برای یاری رساندن به این گروه وارد افغانستان می شوند تا با تفکر دینی بجنگند.

 

وی  خاطرنشان کرد: قرائت داعشی از دین، در حقیقت در برابر قرائت حقیقی مانند قرائت جمهوری اسلامی ایران از دین و تفکر دینی ایجاد شده زیرا دشمن به این نتیجه رسیده که با مسلمانان تنها از راه نظامی نمی توانند بجنگند بلکه با فکر حقیقی اسلام هم باید مبارزه کنند، از اینرو امروز در یک دست شمشیر دارند و در دست دیگر تفکر.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی تصریح کرد: برای دشمنان اسلام تفاوتی ندارد که با مسلمانان در ایران بجنگند یا در افغانستان، عراق، سوریه و یا هر نقطه دیگر جهان، اما برخی مسلمانان از روی سادگی بین خود مرزهایی ایجاد می کنند و حتی در یک کشور اسلامی مانند افغانستان خطوط قومی، منطقه ای و زبانی ایجاد می شود.

 

وی افزود: ضروری است که مسلمانان با گذر از مرزهای جغرافیایی، سیاسی و مذهبی پشت سر یک رهبر دینی و سیاسی قوی مقابل دشمنان قرار بگیرند، زیرا در اسلام در حقیقت امام و امت وجود دارد نه دولت و ملت.

 

این پژوهشگر علوم قرآنی متذکر کرد: خداوند در قرآن کریم تصریح کرده است که زمانی به یاری مردم خواهد آمد که پیشاپیش آنان رهبر و پیشوای واقعی قرار داشته باشد، مردم هم باید امام زمان خود را بشناسند و نماینده امام زمان و رهبر خود را نیز بشناسند و در شرایط کنونی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در موقعیت رهبری دنیای اسلام قرار دارد که همه مسلمانان برای پیروزی در برابر دشمنان باید به این امر توجه داشته باشند.

 

در پایان محفل حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر و قدردانی از مهمانان و حضار، از طلاب و روحانیون برای حضور در صحنه دعوت به عمل آورد.

 

وی شرایط افغانستان را مهم و حساس توصیف کرد و بر نقش و جایگاه روحانیت در هدایت و رهبری جامعه تاکید نمود.

 

قابل ذکر است که اجرای این مراسم را سید عبدالله موسوی نژاد(نایاب) بر عهده داشت.

برچسب ها: