علمای افغانستان ” درد دین” ندارند/ آزادی موصل جایگاه مرجعیت را تثبیت کرد

  • ۲۹ سرطان ۱۳۹۶
  • کد خبر: 3969
  • 994 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) آقایان مهندس سید محمد باقر مصباح زاده و حجت الاسلام و المسلمین سید مقدس علوی به عنوان کارشناسان سلسله نشست های گفتمان و هم اندیشی حوزویان ” جستجوی طریق اعتلاء”، در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، پیرامون آزادی موصل ؛پیام ها و پیامدها صحبت کردند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در ابتدای این نشست سید مقدس علوی پس از عرض تسلیت سالروز شهادت امام صادق (ع) به تمام مسلمان جهان به خصوص ولی عصر (عج) و نایب برحقش امام خامنه ای(مدظله) گفت: ۴هزار شاگرد در رشته های مختلف در دانشگاه تربیتی حضرت امام صادق(ع) پرورش یافته اند که این خود دستاورد بزرگی محسوب می شود.

 

وی در خصوص بحث نشست و آزادی موصل خاطر نشان کرد: این پیروزی نه تنها برای مردم عراق که برای تمام مردم جهان یک پیروزی و دستاورد به حساب می آید.

 

اقای علوی در عین حال تصریح کرد که : پیروزی در موصل پایان کار نیست و بلکه آغاز گر مشکلاتی می باشد که دولت و مردم عراق باید تا تامین امنیت سرتاسری در این کشور هوشیار بوده و مراقب توطئه ها و برنامه های دشمنان باشند .

 

در ادامه مجری نشست، از آقای مصباح زاده هم در خصوص پیروزی موصل پرسید که وی پاسخ داد: پیروزی نیروی های مقاومت و آزادی موصل دارای دو پیام مهم و اساسی است اول اینکه، اگر ملتی با اتحاد و یک پارچگی بر محور رهبری واحد و شایسته و سازمان های سیاسی و نظامی و منسجم و بدون وابستگی به قدرت های استکباری برای دفاع از دین سرزمین استقلال و مقدساتشان مبارزه کنند حتما پیروز می شوند و این وعده الهی است .

وی از پیروزی خون بر شمشیر و پیروزی مظلوم بر ظالم به عنوان دومین دستاورد و پیام آزادی موصل نام برد و اظهار داشت: گروه تروریستی داعش و سایر گروه های های ترویستی تکفیری، پیرو قدرت های استکباری و مزدوران منطقه ای شان به رهبری رژیم خون آشام آل سعود و رژیم سکولار و اموی منش حاکم بر ترکیه و رژیم صهیونیستی می باشند.

 

مصباح زاده متذکر شد: با توجه حامیان متعدد تروریست ها، توان نظامی اقتصادی و سیاسی و رسانه ای نیروهای مقاومت قابل مقایسه با توان داعش و حامیان منطقه ای و بین المللی این گروه تروریستی نیست، بنابر این عزم پولادی و هدف مقدس باعث پیروزی نیروی های مقاومت و آزادی موصل شد .

 

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: پیروزی جبهه مقاومت و ملت عراق بر داعش و حامیان داعش منجر به تقویت وحدت ملی مردم عراق و خنثی شدن برنامه دشمنان اسلام برای دامن زدن به اختلافات مذهبی در این کشور شد.

 

وی گفت: آزادی موصل باعث تحکیم جایگاه نیروهای حشد الشعبی در میان مردم عراق، منطقه و جهان شد.

 

مصباح زاده از تقویت جایگاه مرجعیت شیعه در عراق و در سطح جهان به عنوان دیگر دستاورد پیروزی جبهه مقاومت در موصل یاد کرد و بیان داشت: طرح و نقشه دشمنان اسلام برای تجزیه کشور های اسلامی و ایجاد یک خاورمیانه جدید را که از سال ها قبل طراحی کرده، بودند، ناکام ماند و همچنین دیگر رویای خلافت اموی داعش در آینده نزدیک قابل تصور نیست.

 

وی گفت: با آزادی موصل زمینه وصل زمینی کریدور ایران و لبنان فراهم شد امری که تکفیری ها و حامیان عرب و صلیبی و صهیونیسیت آنها در سال های گذشته از آن هراس داشته اند که خوشبختانه با پیروزی در موصل فراهم شد.

 

در ادامه گفتمان آقای علوی به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در پیروزی جبهه مقاومت در موصل اشاره کرد و تاکید کرد: اگر حمایت همه جانبه به خصوص مستشاری ایران وجود نمی داشت، این پیروزی چندان قابل تصور نبود.

 

وی بار دیگر به مشکلات فرا راه دولت و مردم عراق اشاره کرد و گفت: یکی از مباحث مطرح شده، جدایی اقلیم کردستان عراق می باشد، موضوعی که وحدت و یکپارچی عراق را هدف قرار داده است.

 

آقای علوی متذکر شد که با توجه به تعدد اقوام ،بحث انتخابات پارلمان عراقی می تواند یکی از چالش های پیش روی این کشور باشد.

 

مهندس مصباح در خصوص پیامد های آزادی موصل گفت: این پیروزی در تحکیم وحدت مردم عراق و برجسته شدن جایگاه مرجعیت نقش به سزایی داشت به طوری که نقش مردم پس از مرجعیت بسیار پررنگ بود.

 

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان ساخت با وجود تبلیغات صورت گرفته در رسانه های غربی، امریکایی ها نقش در آزاد سازی موصل نداشته اند، چون پس از فتوای مرجعیت وحدت بین مردم عراق به وجود آمد و نقطه قوت جبهه مقاومت پایگاه مردمی آن بود و می توان گفت که امریکایی ها هیچ نقشی در آزاد سازی موصل نداشتند .

 

مصباح زاده با بیان اینکه  وقتی هدف مقدس باشد اتحاد و اراده قوی هم وجود داشته باشد، پیروزی حتمی است، گفت: نقطه قوت جهبه مقاومت هدف مقدس و ارداه قوی آن برای مبارزه با داعش بود منتج به پیروزی شد.

 

وی در عین حال تصریح کرد: هنوز مشکلاتی  وجود دارد، هنوز داعش در ۱۸ در صد خاک عراق حضور دارد به خصوص در شهر تلعفرکه در حدود  ۲۰۰ هزار جمعیت دارد که باید پاکسازی شود.

 

مصباح زاده متذکر شوند حتی پس از پاکسازی کامل عراق هم خطر همچنان باقیست که حملات انتحاری از آن جمله می باشند که این امر مستلزم دوراندیشی و طراحی مسئولین عراقی است که مشغول مسائل قومی و جناحی نشوند طوری که گزارش شده تلاش شروع شده که برای جامعه اهل سنت یک رهبری مذهبی بسازند و اقلیم به نام اقلیم سنی ایجاد کنند، که تقسیم عراق را در پی خواهد داشت.

 

در ادامه نشست مجری از آقای علوی در خصوص درس های کشور عراق برای افغانستان که در شرایط مشابهی قرار دارند، پرسید که وی پاسخ داد: پیروزی مردم عراق برابر داعش در موصل، درس خوبی برای تمام جهان اسلام به خصوص مردم افغانستان داشت و آن اینکه باید متوجه توطئه های کشور های حامی گروه های تروریستی از جمله امریکا و عربستان باشیم و بدانیم که وحدت مسلمین رمز پیروزی و خثی شدن نقشه های دشمنان اسلام می باشد.

 

وی در عین حال با اشاره به جایگاه روحانیت در تحولات افغانستان، تصریح کرد: در این اواخر نقش مرجعیت و تاثیر گذاری آن در مسائل جاری کشور بسیار کم رنگ شده است این در حالی است که در طول تاریح علما و روحانیون در از جایگاه ویژه ای در قیام ها و تصمیمات کلان داشته اند.

 

این درحالی است که در کشور عراق این جایگاه بسیار پررنگ می باشد و جوانان برای اجابت خواست و لبیک به فتوای مرجعیت وارد میدان شدند و دوشادوش نیروهای امنیتی با تروریست ها جنگیدند اما یک چنین روحیه ای در نزد مراجع افغانستانی وجود ندارد.

 

پس از اظهار نظر اقای علوی، مهندس مصباح زاده در خصوص تجارب به دست آمده در عراق و تطبیق آنها  در افغانستان، گفت: همانطور که پیش از این بیان کردم، عواملی را که باعث آزادی موصل شد می توان در افغانستان پیاده کرد اما باید بدانیم که  شرایط کشور ما تفاوت هایی با کشور عراق دارد، مشکل ما بحث مرجعیت است که با عراق قابل مقایسه نیست و دیگر پیچیدگی بحران افغانستان است که در حدود چهار دهه را در برگرفته که تمام کشورهای دنیا در آن نقش دارند.

 

وی گفت : باتوجه به موقعیت جغرافیایی مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، خاستگاه  پرورش تروریست های تکفیری است، یعنی کسانی که داعش و القاعده را به وجود آورده اند همه در این مناطق آموزش دیده و از آن جا به کشور های عربی

منتقل شده اند.

 

علوی گفت: جوانانی را که افغانستان دارد هیچ کشوری ندارد جوانان افغانستان ویژگی های خاصی دارند، این جوانان در دوران جهاد از پدرانشان آموخته اند که چطور مقابل دشمن ایستادگی کنند یا بجنگند، جوانان افغانستان به خواست یک مجتهد با کمال میل حرکت میکنند.

 

مصباح زاده در واکنش به سخنان آقای علوی که به جایگاه مرجعیت در پیروزی موصل تاکید داشت، خاطر نشان ساخت: اگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان پشتیبان جبهه مقاومت نمی بود، فتوای مرجعیت به تنهایی کار ساز نبود و شاید هم شرایط طوری می بود که کسی جرات صدور فتوا را هم پیدا نمی کرد، پس نقش اصلی را مرجعیت در سطح رهبری{ امام خامنه ای} دارد .

 

این فعال فرهنگی تصریح کرد: نه تنها مرجعیت شیعه در افغانستان بلکه روحانیون ما در افغاسنتان کلا در برابر سرنوشت شیعیان در جهان بی تفاوت می باشند،  شهید زکزاکی با اون وضع اسیر می شود، چه در ایران بین مهاجرین و چه در خود افغاسنتان یک سکوت مرگبار در قبال این قضیه حاکم بود و هیچ کسی در این خصوص اعلام موضع نکرد و پیام نداد غیر از افراد خاصی از جمله آقای حسینی مزاری!

 

وی خاطر نشان کرد: وقتی که عالم دین، درد دین ندارد، پس از مردم  چه گله است، علت این بی تفاوتی چیست ؟علت مگر غیر از این است که گفتمان سخیف قومی جای گفتمان مذهبی را در بین علما و روحانیون ما گرفته  و در یک کلام در حال حاضر روحانیت ما خنثی است .

 

در بخش سوال حضار از کارشناسان گفتمان حجت الاسلام و المسلمین حسین رحیمی در پشت تریبون قرار گرفت و سوالی را با این مضمون مطرح کرد: دخالت مراجع در عراق کارساز بود، چون دولت عراق همراهی کرد، آیا در افغانستان وقتی علما و مراجع در کار باشد چقدر دولت افغانستان از آن حمایت می کند که مهندس مصباح زاده گفت: طبیعی است که افغانستان از نظر ترکیب مذهبی کشور سنی مذهب است، ما انتظار نداریم از دولتی که سنی است و به مسائل شیعه بپردازد، اما در قبال مسائل مربوط به جهان اسلام با توجه به آزادی بیان موجود در افغانستان  اعلام موضع نماییم.

 

وی گفت: ما از دولت افغانستان انتظار همراهی نداریم اما وظیفه علما این است در قبال مسائل مختلف جهان موضع گیری نمایند، اما علما ما همین کار را هم نکردند در حالی که دولت افغانستان مانع از این نیست .

 

این پاسخ آقای مصباح زاده با انتقاد یکی از حضار (آقای دریابی) قرار گرفت وی معتقد بود که علما کارهای خود را به درستی انجام داده اند و با شرایط حساس افغانستان موضع گیری در قبال مسائل دیگر کشورهای اسلامی به وحدت و اتحاد مردم افغانستان خدشه وارد می کند که صحبت های وی نیز با واکنش آقای عزیز الله یوسفی یکی دیگر از حاضرین مواجه شد.

 

آقای یوسفی با رد اظهارات آقای دریابی تصریح کرد که ما مردم مسلمان افغانستان در قبال تمام قضایای جهان اسلام مسوول هستیم و نباید بی تفاوت باشیم و این تضادی با اصل وحدت بین مسلمین ندارد.

 

در ادامه سوال از کارشناسان، آقای سلطانی از برادران اهل سنت حاضر در نشست در پشت تریبون رفت و خطاب به آقای مصباح زاده که گفته بود دولت افغانستان سنی مذهب است، خاطر نشان کرد: دولت افغانستان سنی است و شیعه هم است شما در نظر داشته باشید که در طول چهار دهه که ما و شما در افغاسنتان بودیم و در خط مقدم جهاد در کنار هم بودیم هیچ فرق و اختلافی بین شیعه و سنی تاکنون در افغانستان وجود نداشته ، ندارد و نخواهد داشت.

 

وی تصریح کرد که امروز صهیونیسم در لباس داعش تبارز پیدا کرده و آگاه باشیم که داعش، دشمن ما و شما نیست ، نه شیعه نه سنی فقط دشمن اسلام است.

 

سخنان آقای سلطانی با فریاد احسنت احسنت مورد استقبال و تایید حضار قرار گرفت.

 

سپس مصباح زاده گفت که از سخنان وی برداشت سوء شده است و وی قصد نداشته که دولت افغانستان را سنی مذهب معرفی کند بلکه منظورش این بوده اکثریت مردم و ترکیب دولت افغانستان سنی مذهب هستند و گرنه شیعه و سنی در افغانستان فرقی با هم ندارند.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید مقدس علوی هم در ادامه صحبت های مهندس مصباح زاده متذکر شد: ما در افغانستان شورای سرتاسری علما داریم، شورای اخوت داریم و از دیرباز در کنار هم بدون مشکل و در کمال صفا و صمیمیت زندگی می کنند.

 

وی یادآور شد که در همین جهاد مردم افغانستان علیه شوروی سابق، مراکز فرماندهی افغانستان را مولوی ها اداره می کردند اشخاصی که سال ها درس خوانده بودند با حضور در جبهه ها جهاد می کردند و این دستاورد بسیار بزرگی هست . آقای علوی گفت که تفکر داعش برگرفته از وهابیت است که با شست و شوی مغزی برخی از جوانان و عدم آگاهی این قشر مسائل دینی آنها را وادار به حملات انتحاری می کنند، عملی که در اسلام نکوهش شده است.

 

در پایان نشست حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در پاسخ به آقای دریابی که اعلام مواضع شخصیت ها و مقامات در قبال تحولات کشورهای اسلامی را به ضرر وحدت مردم افغانستان برشمرده بود، اظهار داشت: در افغانستان روز قدس برگزار می شود، روز قدس حمایت از یک سرزمین سنی نشین هست، در سطح افغانستان این روحیه از علما گرفته تا سطوح پائین جامعه این مشکل وجود دارد که نباید وجود داشته باشد

 

وی تصریح که مسائل کشورهای اسلامی چه شیخ سید زکزاکی در نیجریه چه محمد باقر النمر در عربستان، چه تحولات بحرین، یمن ، موصل ، قدس و لبینان همه امت واحده اسلامی است و مردم افغانستان باید احساس مسولیت داشته باشند و تحت هیچ شرایطی اعلام موضع کوچکترین مشکلی برای بحث شیعه و سنی نه تنها پیش نماید بلکه خیلی خوب هم هست و باعث وحدت و انسجام میشود.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه همانطور که که از آقای زکزاکی حمایت میکنیم از بحث یمن و….. حمایت میکنیم ، از اون بیشتر از مردم فلسطین حمایت میکنیم در سطح افغانستان، خاطر نشان کرد کسانی که این روحیه را دامن میزند که اگر ما به خاطر شهادت نمر وارد صحنه شدیم  و محکوم کردیم و علیه عربستان حرف زدیم بحث شیعه و سنی پیش می آید این فضایی است که متاسفانه دشمن در افغانستان به وجود آورده است این فضایی که شبکه های استخباراتی دشمن در افغانستان به وجود اورده است که اگر چنین حرکتی به وجود آمد،  این حرکت حرکت اختلاف برانگیز است حرکتی هست که باعث هزینه برای  مردم شیعه میشود.

 

وی با رد این طرز تفکر گفت:  چنین چیزی به هیچ وجه صورت نمیگیرد باز هم در این عرصه به گفته ی آقای مصباح زاده علمای ما وظیفه خودشان را انجام نمیدهند، علمای ما باید در صف اول باشند، علما ی ما باید روشنگری و تبیین بکنند، وظایف داخلی مسلمانان را وظایف منطقه ای مسلمانان وظایف بین المللی مسلمانان را باید روشن بکنند،  همانگونه که پیامبر اسلام از ماست همانگونه که ائمه معصومین از ماست همانگونه امام خمینی و امام خامنه ای هم از ماست فرقی وجود ندارد، همانگونه که سید حسن نصرا الله از ماست و رهبران سیاسی حماس از ماست هستند. امروز در بحث موصل تنها شیعیان نبودند،  ۲۵ هزار اعضای الحشد الشعبی از برادران اهل سنت ماست، شهدایی که شیعیان در جنگ موصل تقدیم کرده است بخاطر رهایی شهری است که سنی نشین است، این ها مسایلی هست که نیاز به روشنگری دارد و باید شخصیت ها، علما و  کارشناسان به این موضوع بپردازند و این روحیه مردم را باید تعدیل کنند، باید جهت بدهند، در افغانستان این روحیه همبستگی هم ملی و هم در بین امت مسلمه باید وجود داشته باشد.

 

شایان ذکر است گفتمان امروز  با قرائت قرآن توسط سید بصیر حسینی آغاز و ذکر مصیبت توسط حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسین حسینی واعظی به پایان رسید.

 

اجرای این گفتمان را حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی علوی برعهده داشت

برچسب ها: