سردار سلیمانی یک انقلابی مثبت بود/ مردم با حکومت همکاری کنند/ حکومت در تامین خواسته‌های مردم اقدام عملی کند/ کشورهای همسایه و دنیا حاکمیت افغانستان را به رسمیت بشناسند

  • ۲۰ جدی ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9664
  • 34 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: همزمان با فرارسیدن دومین سالروز ترور و به شهادت رسیدن حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس از فرماندهان نیروی حشد الشعبی عراق، مراسم گرامی‌داشت از سوی مجمع نهضت فکری افغانستان در غرب کابل برگزار شد.

انقلابیِ منفی همواره سود و زیان وظایف را می‌سنجد
رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم با بیان‌اینکه ما دو نوع انقلابی -انقلابی منفی و انقلابی مثبت- داریم، گفت که انقلابی منفی کسی است که اگر به او وظیفه‌ای سپرده شود، پیش خود می‌سنجد که به نفعش است یا نه و اگر به نفع‌اش نبود قبول نمی‌کند. انقلابی منفی همیشه صحنه‌ها را به نفع خود مصادره می‌کند و برای او مکتب، دین، مذهب، مردم، مصالح و منافع ملی اهمیتی ندارد.

انقلابیِ مثبت بر اساس اهداف دینی حرکت می‌کند
حسینی مزاری اضافه کرد انقلابی مثبت این گونه نیست؛ بلکه براساس هدف دینی خودش حرکت می‌کند و وظایف محوله را بر اساس دستور خدا، دین و ائمه معصومین ع انجام می‌دهد.

براساس گفته‌های رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان؛ در صورتی که دستور خدا، دین و ائمه معصومین (ع) در انجام یک کار نباشد، یک انقلابیِ مثبت هرچند کُل دنیا به نفع‌اش باشد و میلیاردها هم برایش سود داشته باشد، آن را انجام نمی‌دهد؛ اما اگر دین دستور آن را داده باشد و کُل دنیا بر علیه آن حرف بزند، او حاضر است تا وظایف محوله را به نحو مطلوب انجام بدهد.

سردار سلیمانی یک انقلابیِ مثبت بود که از کسی هراس داشت و نه به قضاوت‌ها اهمیت می‌داد
رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه گفت که شهید قاسم سلیمانی نیز از این جنس اشخاص انقلابی بود که مطابق برنامه‌ی دینی و مکتبی و مذهبی خودش حرکت می‌کرد و نه از غرب و شرق هراسی داشت و نه به قضاوت‌های مردم و جریان‌ها و احزاب اهمیتی می‌داد.

غیرت دینی و انجام تکلیف اسلام؛ دو خصوصیت مهم یک فرد انقلابیِ مثبت
حسینی مزاری داشتن غیرت دینی، انجام تکلیف اسلامی و درک مسایل امنیتی را از جمله خصوصیت‌های یک انقلابی مثبت خواند که همه‌ی این خصوصیت‌ها در شهید سردار سلیمانی وجود داشت.

این آگاه مسایل سیاسی اضافه کرد که سردار سلیمانی این درک را داشت که اگر در عرصه‌ی جنگ علیه عراق ورود پیدا نکند و اگر در برابر اشراری که ایران را نا امن می‌کنند، حضور جدی نرساند، این نا امنی‌ها آهسته آهسته باعث می‌شوند تا ریشه‌ی نظام نوپای اسلامی تضعیف شده و این نظام با سقوط مواجه شود.

حمایت از نظام اسلامی در ایران وظیفه‌ی همه‌ی مسلمانان است
حسینی مزاری با بیان اینکه امروز اصل هدف تمام انقلابیون دنیا این است که نظام اسلامی مستقر بماند، گفت: اگر نظام اسلامی در ایران آسیب ببیند و با مشکل مواجه شود اسلام، مکتب و مذهبِ ما در همه‌ی دنیا آسیب خواهد دید و وظیفه‌ی آحاد مسلمانان در تمام دنیا این است که برای حمایت از این نظام و برای حفاظت از این نظام به صورت واجب اقدام کنند و عمل جدی روی دست بگیرند.

او ادامه داد که شهید سلیمانی براساس این تفکر وارد حمایت از این نظام می‌شود و علاقه ندارد که جنگ از خارج مرزها وارد ایران شود، بلکه باید نطفه‌ی فتنه را در عراق، سوریه، یمن، لبنان، افغانستان، پاکستان و کشمیر بخشکاند و دشمن را در این سرزمین‌ها زمین‌گیر بسازد.

شهید سلیمانی بر اساس تفکر انقلابی و درایت و توانمندی، پوزه‌ی استکبار را به خاک مالید
او اضافه کرد که سردار سلیمانی براساس همین تفکر موفق شد تا با فرماندهی توانمند، مدبرانه و با رهبری جدّی عرصه‌های نظامی، فرهنگی و رسانه‌ای و اجتماعی طومار استکبار در منطقه را در هم بپیچد. بر بنیاد گفته‌های حسینی مزاری؛ شخصیتی مثل سردار سلیمانی در رأس یک حرکتی عظیم در سطح منطقه پوزه‌ی استکبار را به خاک مالید و موجب شد تا امریکایی‌ها از افغانستان فرار کنند و قطعاٌ فرار امریکایی‌ها از افغانستان آخرین فرار نخواهد بود، بلکه به زودی از عراق و سوریه هم فرار خواهند کرد و شر امریکا از سر جهان اسلام به زودی کم خواهد شد.

مردم کشور باید با حاکمیت فعلی همکاری و از آن حمایت کنند
رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه‌ی صحبت‌های خود به مسایل جاری در افغانستان اشاره نموده و با تاکید برا اینکه مردم باید با حاکمیت فعلی همکاری کنند، خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم در کشور نظم و امنیت برقرار شود، باید مردم وارد صحنه و انجام نقش مثبت شوند و از حکومت فعلی حمایت و با آن همکاری کنند.

از طریق جنگ و تداوم ناامنی به جایی نمی‌رسیم
براساس گفته‌های حسینی مزاری؛ با نا امنی‌ها و شعار سردادن‌های ایجاد جبهه‌ی مقاومت و جنگ علیه طالبان باید ابراز مخالفت صورت گیرد؛ چون دیگر در افغانستان جنگ بس است و مطمئناٌ ما از طریق ایجاد جبهه‌ی مقاومت یا تداوم نا آرامی و جنگ به جایی نمی‌رسیم.

حضور نخبگان در خارج از کشور در شأن مردم و خودشان نیست
او تاکید کرد که ما باید کشور را آرام کنیم اما در عرصه حضور داشته باشیم و از راه فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و مدنی در راستای طرح مطالبات خود و پیگیری و به دست آوردن آن فعالیت داشته باشیم. همچنین نخبگان در کشور حضور داشته باشند و کسانی که از افغانستان رفته‌اند نیز باید برگردند؛ چون نشستن خارج در شأن مردم ما و در شأن نخبگان ما نیست.

حکومت هم باید برای تامین امنیت و بهبود اقتصاد مردم برنامه‌ی جدی داشته باشد
حسینی مزاری در ادامه گفت که حکومت نیز بایستی به حال مردم توجه جدی کند و در راستای تامین امنیت و بهبود وضعیت اقتصادی مردم برنامه‌های جدی را روی دست بگیرد و در راستای رشد فرهنگی، اجتماعی و آموزشی توجه کند و رویکرد اثرگزار و مطالعه‌شده و کارشناسانه را روی دست بگیرد.

حسینی مزاری اضافه کرد که دانشگاه‌ها، مکاتب و سایر نهادهای غیر فعال و تعطیل‌شده باید فعال شوند و کارشان دوباره آغاز شود؛ اما حکومت به تنهایی در این موارد توفیق ندارد؛ مگر اینکه اول توکل به خدا صورت بگیرد و ثانیا مردم اعلام همکاری کنند.

افتتاح سفارت امریکا در افغانستان یعنی فعال شدن مرکز فتنه
رئیس مرکز تبیان گفت که طالبان دیگر نباید به امریکا روی خوش نشان بدهد و نباید آرزوی برگشت امریکا و افتتاح سفارت‌خانه‌ی امریکا را داشته باشد؛ چون اگر سفارت‌خانه‌ی امریکا در افغانستان افتتاح شد، باز محل و مرکز فتنه در افغانستان فعال می‌شود.

طالبان به دنبال امریکا و کشورهای غربی که دو دهه با ما دشمنی کردند نباشند
او با بیان اینکه در هر کشوری که مرکزی از مراکز امریکایی وجود داشته باشد، آن کشور روی امنیت و آسایش را نخواهد دید و جز جنجال، جز نا امنی، جز کودتاهای پی در پی و جز جنگ و خونریزی هیچ کار دیگری صورت نخواهد گرفت، تاکید کرد که طالبان زیاد به دنبال امریکا و کشورهایی که طی بیست سال نشان دادند که دشمن مردم ما هستند و خون مردم ما را ریختند نباشند، چون این کشورها زیرساخت‌های مردم ما را تخریب کردند و ده‌ها هزار مردم افغانستان را قتل عام کردند.

مهمترین داشته‌ی داخلی برای حکومت، نیروهای انسانی است
رئیس مرکز تبیان همچنین گفت که حکومت باید به داشته‌های داخلی توجه داشته باشد و عمده‌ترین داشته‌ی داخلی نیروهای انسانی است که حاکمیت فعلی باید با به کارگیری از نخبگان هر قوم و قبیله و پیرو هر مذهبی پایگاه‌های اجتماعی خود را توسعه بدهد.

حکومت از همه‌ی ظرفیت‌های ملی و مذهبی و اقلیت‌ها بهره‌برداری کند
او تاکید کرد که اگر طالبان رابطه‌ی خود را با مردم خوب نسازد و اگر به همه‌ی اقشار توجه نداشته باشد و پایگاه اجتماعی خود را در دل ملیت‌ها توسعه ندهد، معلوم است که با مشکل مواجه می‌شود و زمانی حکومت فعلی با قوت و قدرت پیش خواهد رفت که به مردم توجه داشته باشد و از ظرفیت‌های ملی و از پیروان همه مذاهب و ادیان و اقلیت‌ها و زبان‌ها بهره‌برداری کند.

اهمیت استفاده از ظرفیت‌ کشورهای همسایه و مقابله با فرافکنی برخی اشخاص علیه همسایگان
حسینی مزاری همچنین گفت که حکومت باید از ظرفیت کشورهای همسایه بخصوص ایران و پاکستان استفاده نماید و جلو اشخاص دولتی و غیر دولتی را بگیرد که هر از چند گاهی از تریبون‌‌های مختلف سوءاستفاده کرده علیه پاکستان و ایران فرافکنی راه می‌اندازند که این روند مشکلاتی را با همسایه‌های ما به وجود خواهد آورد.

طالبان برای به رسمیت شناخته شدن در سطح جهان تلاش کند
از ظرفیت‌های جهانی رئیس عمومی مرکز تبیان اضافه کرد: حکومت باید از ظرفیت‌های جهانی نیز بهره‌برداری نموده و در راستای به رسمیت شناساندن خودش تلاش کند.

حمایت کشورهای همسایه و منطقه از حکومت، زمینه‌ی به رسمیت شناخته‌شدن در سطح جهان است
بر بنیاد گفته‌های حسینی مزاری؛ حاکمیت طالبان زمانی می‌تواند خود را در دنیا با قدرت و عظمت مطرح کند و در راستای به رسمیت شناساندن خودش عمل کند که حمایت کشورهای همسایه و منطقه مثل چین، روسیه، ایران، پاکستان و امثال این‌ها را با خود داشته باشد، آن زمان است که قطعاٌ زمینه‌ی به رسمیت شناختن طالبان و حکومت در عرصه‌ی جهانی فراهم خواهد شد.

اگر حکومت به رسمیت شناخته نشود، دود آن در قدم اول به چشم مردم می‌رود
رئیس مرکز تبیان در اخیر گفت که توقع ما از کشورهای منطقه و جهان این است که حاکمیت فعلی باید به رسمیت شناخته شود، اگر حاکمیت به رسمیت شناخته نشود، دود این عمل اول و قبل از همه به چشم مردم می‌رود.

او اشاره کرد که امروز مردم ما گرفتار مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و امنیتی هستند و این‌ها همه بر می‌گردد به اینکه تا هنوز حکومت نتوانسته خود را به رسمیت بشناساند و همسایه‌ها و جهان نتوانسته‌اند زمینه‌ی به رسمیت شناختن این حاکمیت را فراهم کنند.
حسینی مزاری تاکید کرد که از کشورهای همسایه با جدیت تقاضا می‌کنیم تا در رابطه با به رسمیت شناختن حکومت با افغانستان همکاری کنند.

هرچند مشکلات قانون اساسی و حقوق شهروندی باید رفع شود، ولی به رسمیت شناختن حکومت را نباید به اینها گره زد
او افزود که هرچند مشکلاتی در داخل افغانستان وجود دارد و حکومت وسیع‌البنیاد تاکنون تاسیس نشده است و همچنین قانون اساسی و رعایت حقوق شهروندی نیز مسئله دارد؛ این‌ها سرجای خودش، ما هم خواستاریم تا این مشکلات باید هر چه سریع‌تر برطرف شود؛ اما به رسمیت شناختن حکومت نباید به این مسایل گره زده شود، چون روندِ رو به پیشرفت وقت لازم دارد و اگر کشورها تا آن زمان صبر کنند و افغانستان را به رسمیت نشناسند، مشخص است که ما با مشکلات و معضلات خیلی جدی مواجه خواهیم شد.

سردار سلیمانی همواره به مجاهدین افغانستان انگیزه می‌داد
در همین حال محمد رضا مصباح رییس مجمع نهضت فکری افغانستان در این مراسم گفت که سردار شهید سلیمانی در زمان جهاد در نقاط مختلف کشور در کنار مجاهدین حضور داشت و برای مجاهدین انگیزه می‌داد تا اینکه جهاد به پیروزی رسید.

شهید سلیمانی هرجا نیاز بود وارد عمل می‌شد
او در ادامه به عقلانیت سیاسی اشاره کرد و گفت که ما در حوزه‌ی سیاست سه نوع الگو داریم، رهبران کاریزماتیک، رهبران مطلوب و رهبران عقلانی که شهید سلیمانی با برنامه، مدیریت و درایت وارد حوزه‌ی سیاست شده بود و هیچ شرایطی روی اهداف او تاثیر نداشت. براساس گفته‌های او رهبران مطلوب در زمان و شرایط خاص ظهور می‌کنند، اما هرجایی که نیاز به مبارزه و دفاع بود، شهید سلیمانی عملاٌ شروع به کار می‌کرد و نتیجه‌ی فعالیت‌های او نیز برجسته است.

سردار سلیمانی در مقابل جریان‌های تکفیری منطقه ایستاد تا آرامش را به وجود بیاورد
مصباح همچنین اشاره کرد؛ زمانی که در خاورمیانه تهدید متوجه تمام انسان‌ها گردید و‌ جریان‌های تکفیری با حمایت تروریزم بین‌المللی به ویژه امریکا و اسراییل ظهور کردند، سردار شهید وارد عمل شد تا آرامش را به وجود بیاورد.

گفتنی است؛ اجرای دکلمه، شعر و سرودخوانی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

این مراسم در یکی از تالارهای بزرگ غرب کابل و با حضور صدها زن و مرد حقیقی و حقوقی تدویر یافت.

برچسب ها: