زندگی نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

زندگی نامه حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری با نام مستعار زمان جهاد ( سیدنقیب الله حسینی مزاری) فرزند سیدمیرزا به تاریخ 29/12/1341 در مزارشریف متولد شد. مکتب خانگی و دولتی در سطح لیسه را در ولایت بلخ، شهر مزارشریف فرا گرفت. در سال 1357 با راهنمایی و حمایت پدرش حاج سیدمیرزا حسینی مزاری، وارد مبارزات جهادی شد و با پیوستن به سازمان فداییان اسلام، به فعالیت های شهری پرداخت و با هدایت شهید مصباح، مؤسس و رهبر این سازمان، در سطح مکتب و اجتماعات مردمی شهر، تلاش ضد کمونیستی می نمود و در اوایل سال 1361ش، به جبهه علنی جهاد پیوست و مدتی را در جبهات شولگر، البرز و چمتال از مربوطات ولايت بلخ، به سربرد و از همان ابتدا، مطابق پیشنهاد شهید مصباح مزاری مشغول فعالیت های فرهنگی در جبهه شد، ولی بنابر نیازی که مسئولین سازمان فداییان اسلام دیدند در اواخر سال 1361ش، جهت ادامه تحصیلات و آموزش های لازم فرهنگی و سیاسی و ادامه تحصیلات دانشگاهی به جمهوری اسلامی ایران اعزام گردید و در مشهد مقدس سکنی گزین شد. ابتدا 9 ماه آموزش پزشکیاری را در مشهد مقدس گذراند و همزمان سعی کرد وارد دانشگاه شود اما به دلیل بسته بودن دانشگاه های ایران در آن زمان، این هدف محقق نشد و در اوایل سال 1363 دروس حوزوی را آغاز کرد و در حوزه علمیه مشهد مقدس زیر نظر علما و اساتید مختلف، مقدمات و سطح را سپری نموده و سپس مدت حدود هفت سال در درس خارج فقه حضرت آیت الله مرتضوی شرکت نمود.

وی همزمان علاوه بر فراگیری علوم حوزوی و فنون جانبی، کارهای مبارزاتی را ادامه داد و در سمت های مختلف فرهنگی و سیاسی در جبهه متحد انقلاب اسلامی افغانستان که متشکل از 5 سازمان جهادی بود و در سال 1362 با هم اتحاد سیاسی کرده بودند، ایفای وظیفه کرد و نیز بارها به داخل افغانستان در حوزه غرب مسافرت نمود و به وظایف جهادی پرداخت. در سال 1369ش، بنا بر پیشنهاد شهید مصباح مزاری، عازم پاکستان شد و مدت ده ماه در شهر پیشاور حضور داشت و علاوه بر فعال نمودن دفتر جبهه متحد انقلاب اسلامی افغانستان در آن شهر، همگام با دیگر شخصیت ها، اقدام به تأسیس شورای ائتلاف نمود که در شورای مرکزی آن بزرگانی چون آیت الله محسنی، آیت الله تقدسی”ره”، شیخ نادر علی مهدوی، سیدمحمدعلی جاوید، شهید مصباح مزاری، عباس فاضل دره صوفی و سیدعیسی حسینی مزاری حضور داشتند. ولی با احساس این که شورای ائتلاف نمی تواند منافع مردم را تأمین نماید و می دید که این تشکیلات موجب خواهد شد جنگ نظامی میان مبارزان آن با حزب وحدت تازه تاسیس، اتفاق بیافتد، آقای حسینی مزاری تصمیم به انحلال این شورا می گیرد. وی تنها این موضوع را با عباس فاضل در میان گذاشته و ایشان هم از این موضوع استقبال نمود. بنابراین دو نفری، برای اعلام انحلال اقدام کردند و خبر این انحلال را از طریق رسانه های جمعی پاکستان انعکاس دادند. حسینی مزاری در آخر همان سال به دعوت وزارت خارجه ایران جهت اشتراک در سومین مجمع شیعیان افغانستان به تهران برگشت و با توجه به دعوت زیاد از سوی حزب وحدت و بر اساس دیدگاهی که داشت، به آن حزب نپیوست، ولی به طور مستقل کار فرهنگی سیاسی را ادامه داد و در اواسط سال 1370 ش، همگام با شهید مصباح، تشکیلات مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان را تأسیس کرد که این تشکیلات دارای چهارده بخش بود و به خصوص در عرصه کار آموزشی فعالیت های ارزنده ای را صورت داد به گونه ای که نزدیک به 50 هزار نفر از جوانان افغانی را در رشته های مختلف فکری فرهنگی و فنی و حرفه ای به ویژه هنری، رادیو و تلویزیون، قرآن کریم، خبرنگاری، زبان های خارجی، کامپیوتر در رشته های مختلف، مدیریت، تشکیلات سیاسی، تربیت بدنی، روزنامه نگاری و صفحه آرایی هفته نامه و کتاب، روابط بین الملل و عمومی … آموزش داد. تا جایی که بسیاری از کادرهای فعال مرکز تبیان كه هم اکنون در عرصه های فرهنگ و سیاست و رسانه موقعیت بسیار بالا و گرانبهایی دارند از جمله همین آموزش دیدگان بخش آموزش مرکز تبیان می باشد. در سطح کار رسانه ای هم در دو رشته در این تشکیلات کار شد: یکی تأسیس هفته نامه فریاد عاشورا در سال 1371 و دیگری خبرگزاری تبیان در سال 1374 که مسئولیت سازماندهی و رهبری هر دو رسانه به عهده آقای حسینی مزاری بود و تا سال 1380 ادامه حضور قوی و اثر گذار در عرصه فعالیت های مطبوعاتی و رسانه ای داشتند. هفته نامه فریاد عاشورا به سه زبان دری، پشتو و انگلیسی چاپ می شد و در 15 کشور خارجی و افغانستان در دسترس علاقمندان قرار می گرفت و تنها هفته نامه ی حرفه ای و اسلامی دوره خود محسوب می گردید.

طی مدت حضور طالبان در افغانستان بیشترین کار در راستای افشاگری این گروه، هم در سطح هفته نامه و خبرگزاری و هم طی برگزاری کنفرانس ها و تجمعات صورت گرفت. در سمینارهای داخلی و خارجی شرکت جسته، چه در پاکستان و ایران و یا در کشورهای اروپایی به ویژه در سال 1376ش، در کنفرانس صلح هامبورگ و در سال 1378ش، هم خود در تدویر کنفرانس صلح در هامبورگ با همکاری مرحوم مغفور جناب آقای سوما نقش داشته و هم در کنفرانس دیگری در گوتنگن آلمان اشتراک نمود. در سال 1382 ش، نیز سفری به چند کشور اروپایی از جمله آلمان، هالند، دنمارک و سویدن داشت و برنامه های مختلف تبلیغی و فرهنگی را دنبال نمود.

در سال 1380 ش، همزمان با سقوط طالبان، و به وجود آمدن فضای نو و حکومت جدید، خبرگزاری صدای افغان (آوا) را تاسیس نمود که یکی از سه خبرگزاری مطرح افغانستان است و تقریبا تنها خبرگزاری اسلامی در افغانستان به شمار می رود که دارای دفتر مرکزی در کابل، دفاتر نمایندگی مرکزی در تعداد دیگری از ولایات کشور می باشد و نیز خبرنگارانی در دیگر ولایات دارد. دو دفتر نمایندگی در مشهد مقدس و تهران داشته و رابطین خبری در برخی شهرهای ایران که معمولا مهاجر نشین می باشند، دارد و رابطین خبری دیگری هم در چند کشور اروپایی و آسیای میانه و پاکستان دارد. در سال 1381 ش، هفته نامه انصاف را تاسیس کرد که تنها هفته نامه چاپ همزمان در سه ولایت کابل، هرات و مزارشریف بود و در ایران نیز توزیع می گردید و از نظر خط مشی هم، سیاسی اسلامی و معتقد به افغانستان آزاد و مستقل می باشد. اکنون این نشریه به صورت روزانه چاپ گردیده و با تیراژ بیشتر از 50 هزارنسخه در روز به صورت چاپی و الکترونیکی در اختیار مخاطبان و علاقمندان قرار می گیرد. همچنان در سال 1386 دو مجتمع آموزشی بزرگ را در کابل تأسیس نمود. مجتمع آموزشی اولی که دارای بیش از 1400 شاگرد بود که در رابطه با آموزش های علوم قرآنی برای جوانان دختر و پسر افغانستان برنامه داشت. و مجتمع آموزشی دومی هم در خصوص آموزش های مدیریت، خبرنگاری، زبان، کامپیوتر و مضامین مدرسه ای و آمادگی کانکور فعالیت داشت که در سه سال 1386 تا 1388 در حدود 6 هزار شاگرد آموزش داد. این در حالی است که از سال 1377 تا حالا آموزشگاه بزرگ دیگری به نام آموزشگاه تبیان در مشهد مقدس فعال می باشد و پذیرای هزاران شاگرد دختر و پسر افغانستانی مهاجر در این شهر است.

آقاي حسيني مزاري، همچنان در فعالیت های وسیع فرهنگی فکری و سیاسی نیز مشغول است و در تاسیس و ایجاد برخی تشکلات سیاسی بزرگ نقش پایه ای داشته و در ابعاد مختلف سیاسی فرهنگی مشغول به کار می باشد. تاجایی که در آخرین اقدام خود از سال 1389 برنامه تاسیس حزب اسلامی تبیان را روی دست داشته که به زودی رسما اعلام موجودیت خواهدکرد.

وی در اواسط سال 1391 اقدام به تاسیس لیسه(دبیرستان)ی به نام لیسه عترت نمود که این مرکز آموزشی از ابتدای سال 92 با پذیرش تعداد زیاد دانش آموز فعالیت آموزشی و تربیتی خود را آغاز نموده است.

وی علاوه بر اینکه ریاست مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان را (یکی از تشکلات بزرگ سیاسی فرهنگی در سطح افغانستان)، به عهده دارد و نیز متصدی ریاست خبرگزاری صدای افغان(آوا) و صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه انصاف نیز می باشد، از ماه حمل سال 1391 هجری شمسی، به عنوان نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در کل افغانستان تعیین گردیده و در این عرصه به صورت جدی و گسترده مشغول فعالیت دینی و ارزشی می باشد.

 

ایشان بیش از هزار مقاله تحلیلی و سخنرانی های اعتقادی، فرهنگی و سیاسی در داخل و خارج کشور داشته و همچنان به نوشته و پژوهش مشغول می باشد.