زنان افغانستان و افراط ها و تفریط هایی برضد نقش آفرینی آنان

  • ۲ قوس ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9362
  • 6 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

 

 

نصف پیکره اجتماع از زنان تشکیل شده است و در زندگی اجتماعی آنقدر اهمیت دارند که می توان آنان را تاریخ سازان اصلی جهان عنوان کرد و عمل درست زنان، جامعه را به سوی رشد و فلاح و تعالی در تمام عرصه های معنوی و مادی سوق می دهد و رفتار و گفتار نادرست شان بشریت را به قهقرا خواهد برد.

 

این درحالی است که در افغانستان، در طول دهه های متوالی، با موجودیت این قشر مهم و تاثیر گذار، بازی صورت گرفته است.

 

دسته ای در مورد آنان افراط کرده، به بهانه تامین حقوق شان، به انحراف اخلاقی و اجتماعی زنان پرداخته، قصد داشته و دارند از این طیف، پست تر از کالا بسازند و جمعیت دیگر، به بهانه حفظ ارزش و جایگاه زن، عزم محبوس کردن شان در پستوهای مخوف خانه ها داشته و دارند و قطعا هردو دیدگاه، برضد احکام اسلام و دور کننده زنان از وظایف اصلی شان هستند.

 

بنابراین؛ شرایط موجود می طلبد بیش از هرزمانی به زنان کمک شود تا به نقش آفرینی اصلی خود، همان که اسلام، چه در عرصه تربیت اولاد و خانه داری و چه در میدان های مبارزات و مدیریت اجتماعی، برای شان تعیین و تضمین کرده، بپردازند.

 

جای شکی نیست تازنان جامعه برای خروج کشور از بحران، عمل سالم و انقلابی در پیش نگیرند، مردان جامعه به تتهایی کاری از پیش نبرده، در نتیجه، افغانستان روی امنیت، ثبات، آسایش، آرامش، آزادی و استقلال را نخواهد دید.

فاعتبروا یااولی الابصار.

 

سیدعیسی حسینی مزاری

۲ قوس/آذر ۱۴۰۰ شمسی

 

 

۲۰۲۱۱۱۲۳_۱۹۱۰۲۷

برچسب ها: