تشریح عملکرد 22 ساله مرکز تبیان توسط حجه الإسلام والمسلمین حسینی مزاری

  • ۲۹ قوس ۱۳۹۲
  • کد خبر: 134
  • 1,919 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

حجت الاسلام والسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، که در مراسم افتتاحیه دفتر نمایندگی این مرکز در هرات سخنرانی می کردند، ضمن معرفی اجمالی این مرکز طی بیست و سه سال گذشته، گفتند: مرکز تبیان اواسط سال ۱۳۷۰ تأسیس شد و با گذشت هر روز گام های موثری را برای توسعه فعالیت های خود برمی‏دارد.
ایشان افزودند: مرکز تبیان علاوه بر بخش های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی، در عرصه فعالیت‏های رسانه‏ای، کارهای بسیار خوب و نابی را انجام داده است.

هیچ رسانه ای به گستردگی صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف در افغانستان فعال نیست

رئیس مرکز تبیان از فعالیت های رسانه ای این مرکز، به تأسیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف اشاره کردند و گفتند: خبرگزاری صدای افغان(آوا) که تنها خبرگزاری بین المللی در افغانستان می باشد با بیش از ۳۰ نهاد رسانه‏ای دنیا قرار داد متقابل دارد و عضو اتحادیه های جهانی اسلام می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری از روزنامه انصاف به عنوان یک روزنامه کاملا معتبر و اثر گذار در سطح افغانستان نام بردند و گفتند: این روزنامه در کابل چاپ و نشر می گردد اما برای بیش از صد هزار نفر در افغانستان و خارج از کشور فایل پی دی اف آن ارسال می شود.

وی به تأثیرگذاری و حجم گسترده کاری خبرگزاری صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف اشاره کردند و افزودند: هیچ رسانه ای از این نوع در افغانستان، به گستردگی دو رسانه‏ی صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف کار نمی کند و همین تأثیرگذاری هست که گاها موضع گیری هایی از سوی رسانه های غربی و رسانه های داخلی وابسته به غرب در برابر فعالیت های رسانه ای ما صورت می گیرد.

اگر حول محور تفکر اهل بیت(ع) کار اساسی کنیم، افغانستان از بحران کنونی نجات پیدا خواهد کرد

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه به اهداف مرکز تبیان اشاره و اسلام را محور کار این مرکز عنوان کردند و اظهار داشتند: یکی از اهداف اصلی مرکز تبیان همانطوری که از ابتدا اعلان کردیم اسلام است و تا آخر هم این هدف سر جای خودش باقی خواهد ماند و تا رسیدن به آن مبارزات ما به صورت سازمان یافته ادامه خواهد داشت.

ایشان در ادامه عنوان کردند هر کجایی که باشیم اسلام در محور هست و در محوریت آن نیز بحث اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را پی می گیریم.

عالم برجسته کشورمان افزودند: بحث اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را وقتی مطرح می کنیم به این معناست که هم شیعه ها معتقد و پیرو این خاندان هستند و هم اهل سنت نیاز به پیروی و حمایت از این تفکر دارند و مسلما اگر شیعه و چه اهل سنت اعتقادی به اهل بیت، پیامبر و خاندان پاک آن نداشته باشند نه شیعه و نه اهل سنت، هیچکدام مسلمان نخواهندبود.

دفتر نمایندگی هرات مرکز تبیان

رئیس کل مرکز تبیان، تنها راه نجات مردم افغانستان را پیروی از تفکر اهل بیت(ع) عنوان کردند و گفتند که با محوریت اندیشه اهل بیت(ع)، ما می توانیم مردم کشور را فارغ از مسائل زبانی، نژادی، منطقه ای و ولایتی دور هم جمع کنیم.

ایشان راه رستگاری را پیروی از تفکر اهل بیت(ع) بیان کردند و عنوان داشتند که اگر ما حول این محور کار اساسی و بنیادی کنیم قطعا افغانستان از بحران کنی نجات پیدا خواهد کرد و مردم از قید و بند همه توطئه ها آزاد خواهند شد.

این سیاستمدار کشور در ادامه سخنرانی خویش به اخوت و برادری اشاره کردند و اظهار داشتند: وحدت و اخوت برای ما خیلی مهم است و در اولویت کار ما قرار دارد.

آقای حسینی مزاری با اشاره به اینکه مرکز تبیان از ابتدا تا حالا موضوع وحدت و اخوت را ادامه داده و تا آخر هم این روند ادامه پیدا خواهد کرد، افزودند: برای ما شیعه با اهل سنت و اهل سنت با شیعه هیچ فرق آنچنانی ندارد و اگر برخی اختلافات در فروعات فقهی وجود دارد این اختلافات بین خود اهل سنت و نیز شیعه ها هم می‏باشد که هر مجتهد نظر خاص خود را دارد و هر مرجع و فقیه ممکن است احکامی داشته باشند و احکامی را صادر کنند که سایر مراجع صادر نکرده باشند و این اختلافات آنچنان نیست که اهل تشیع و تسنن در یک صف واحد در برابر دشمنان اصلی و بیدار خود قرار نداشته باشند.

اگر رئیس جمهور، پیمان ننگین امنیتی با امریکا را امضا نکند قهرمان ملی خواهد بود

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، دومین هدف مرکز تبیان را حفظ تمامیت ارضی، استقلال و آزادی افغانستان عنوان کردند و تصریح فرمودند: اولین کاری که ما باید برای به دست آوردن این مامول انجام دهیم آگاه ساختن مردم، بلند بردن آگاهی های دینی، اسلامی و فکری مردم افغانستان است.

رئیس عمومی مرکزتبیان، تصریح کردند که ما باید مردم را با دشمنان شان آشنا سازیم و برای مردم افغانستان معرفی کنیم که با چه کسانی واقعا دوست هستند و با چه کسانی و چه کشورهایی واقعا دشمن هستند.
رئیس مرکز تبیان در ادامه به امضای پیمان امنیتی با امریکا و نقض تمامیت ارضی و استقلال افغانستان با پذیرش مصئونیت قضایی نیروهای خارجی اشاره کردند و افزودند: تیم پژوهشی خبرگزاری صدای افغان ماده به ماده در حال نقد مفاد پیمان امنیتی هستند و ۹۰ درصد کار پیش رفته و در روزهای آینده نقد پیمان امنیتی به صورت مجموعه در دسترس همه مردم خصوصا نمایندگان مردم در شورای ملی قرار خواهد گرفت.

منتقد اصلی پیمان امنیتی در افغانستان، با اشاره به اینکه ما یک مسلمان هستیم، مسلمان زاده شده ایم و علاقه داریم که مسلمان از دنیا برویم، بنابراین به وجیبه دینی خود عمل کنیم و مصئونیت قضایی را برای مردم توضیح بدهیم که مصئونیت قضایی یعنی چی؟ اظهار داشتند: از نظر ما دادن مصئونیت قضایی به سربازان امریکایی در یک کشور اسلامی با توجه به نص صریح قرآن کریم، حرام است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس مرکز تبیان که یکی از منتقدان جدی دادن دادن مصئونیت قضایی به نیروهای امریکایی هستند در ادامه سخنرانی خویش افزودند:

هر فردی، چه رئیس جمهور و چه اعضای پارلمان اگر برای دادن مصئونیت قضایی به نیروهای امریکایی نظر مثبت داشته باشند مطمئنا در پیشگاه خداوند و تاریخ محکوم خواهند بود و دست مردم افغانستان تا قیامت ازیخن آنها دور نخواهد بود و مردم به طرف آنها مانند شاه شجاع، حفیظ الله امین و ببرک نگاه خواهند کرد.

ایشان گفتند که ما امیدوار هستیم همانطوری که تا هنوز آقای کرزی از امضای این پیمان طفره رفته و مقاومت کرده است، باز هم این مقاومت ادامه پیدا کند و اگر رئیس جمهور ما امضای خود را پای این پیمان ننگین”که بازکننده راه تسلط کفار برمسلمین است” نگذارد قهرمان ملی مردم افغانستان خواهد بود.

دولت مرکزی افغانستان باید مورد حمایت قرار گیرد / شرکت در انتخابات تکلیف اسلامی و ملی است

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه، نظام فعلی کشور و انتخابات پیش رو را مورد تحلیل قرار دادند و اظهار داشتند: برای اینکه تمامیت ارضی و استقلال ما حفظ شود، امنیت، صلح و ثبات برقرار شود، باید ما از دولت مرکزی افغانستان حمایت کنیم و این دیدی است که مرکز تبیان از ابتدا داشته است و به طور قاطع هم از نظام فعلی در تمامی ابعاد آن حمایت می‏کنیم.

ایشان افزودند که ما انتقادها و بحث های خود را داریم و نواقصی را که در این دولت وجود دارد در گذشته هم وجود داشته شاید برای ده سال بعد هم ادامه پیدا کند، جهت اصلاح عنوان کردیم وباز مطرح خواهیم نمود، اما این دلیل نمی‏شود که ما کاری کنیم که پایه های این نظام متزلزل شود.

رئیس مرکز تبیان معتقد هستند که اگر نظام مرکزی در افغانستان از طرف آحاد مردم حمایت جدی نشود قطعا وضعیت افغانستان به مراتب بدتر از این خواهد شد طوری که شاید به سال های دهه هفتاد برگردد.
عالم برجسته کشور با اظهار اینکه ما همیشه از اپوزیسیون دولت خواهش کردیم که اگر علیه دولت حرفی را می‏زند برای کوبیدن و تضعیف نظام حاکمه نباشد بلکه نظام باید قدرتمند باشد، افزودند: انصافا دولت دوازده ساله‏ای که در گذشته بوده دستآوردهای بسیار خوبی نیز داشته که ما نمی‏توانیم آن را انکار کنیم.
رئیس عمومی مرکز تبیان در ادامه صحبت های خویش به موضوع انتخابات پیش رو اشاره کردند و نقش مؤثر این مرکز را به بررسی گرفتند.

ایشان گفتند که انتخاباتی پرشور، قوی و قدرتمند کمک می کند تا ثبات آینده افغانستان تضمین شود بنابراین همه ما وظیفه داریم که در راستای برگزاری یک انتخابات خوب و موفق، عمل کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری اظهار کردند که مرکز تبیان هم در عرصه انتخابات حداقل در بیش از ۱۷ ولایت که نیرو، کادر و پرسونل در آن ها دارد با قوت تمام وارد عرصه انتخابات خواهد شد.
رئیس مرکز تبیان تصریح کردند که ما در انتخابات با شور، جدی و قدرت وارد خواهیم شد و کاندید مورد نظر خود را حمایت خواهیم کرد و کاری که در رابطه با انتخابات صورت بگیرد باید آگاهانه و تکلیف مدارانه باشد.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با عنوان کردن این مطلب که اگر ما حاضر شدیم از یک کاندید حمایت کنیم و شاید برای به پیروزی رساندن کاندید مورد نظر خود، از جیب خود نیز خرج کنیم، اظهار داشتند که باید سعی کنیم تا این فرهنگ در بین جامعه جا بیفتد که انتخابات و رفتن به سوی انتخابات یک تکلیف اسلامی و ملی است.

هیچ وقت خدمات دولت و مردم ایران و پاکستان را از یاد نخواهیم برد

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بخش پایانی صحبت های خویش تعامل با کشورهای همسایه، اروپایی و امریکایی را مورد بررسی قرار دادند و گفتند: ما آماده هستیم با غرب هم تعامل داشته باشم منتها با حفظ منافع اسلامی و ملی، و خارجی هایی که در افغانستان کار خوب کردند، را می ستاییم و مردم افغانستان نیز قدردان آن ها هستند.

ایشان با اشاره به اینکه هر کشوری که در افغانستان با خلوص نیت عمل کند قدرشان را می دانیم، افزودند: ما قدر دولت و ملات ایران را که در طول سال های جهاد ومقاومت درکنار مردم ما بودند و حتی قدر پاکستان را نیز می‏دانیم و ممکن است که در این کشور حلقاتی وجود داشته باشند که بر علیه منافع مردم افغانستان کارهایی بکنند اما ما خدمات این کشور و به ویژه مردم آن را در ایام و سال های جهاد را هیچ‏وقت از یاد نخواهیم برد.
دفتر نمایندگی هرات مرکز تبیان
حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری که همیشه در جهت وحدت و نزدیکی ملت های پاکستان و ایران با افغانستان گام برداشته اند، در حمایت از همسایه جنوبی کشور نیز گفتند که پاکستانی ها خدمات زیادی در دوران جهاد برای مردم ما انجام دادند و خیلی از بخش های عمده پاکستان به دنبال این ماجراجویی‏هایی که امروز یک عده از پاکستانی ها در افغانستان هستند، نمی باشند.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خطاب به حاضرین در مراسم افتتاح نمایندگی این مرکز در هرات گفتند: ما امیدوار هستیم که مردم شهید پرور و مقاوم هرات و شخصیت هایی که در این جلسه حضور دارند ما را در این راه یاری کنند و اگر اشتباهاتی مرتکب شدیم سریع گوشزد و همکاران ما را متوجه کنند.

مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز سه شنبه ۲۶ قوس، طی محفلی با حضور شخصیت های برجسته هراتی و دیگر نهادهای مدنی و مهمانانی از کشورهای همسایه، دفتر نمایندگی خویش را در شهر هرات افتتاح و به صورت رسمی در این ولایت آغاز به کار کرد.

در این محفل، مولوی غلام سرور، رئیس شورای ولایتی صلح و از شخصیت های برجسته جهادی، قاری احمد غوردروازی، رهبر حزب الله افغانستان و از سرداران 14 سال جهاد مقدس، مولوی سید احمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت ولایت هرات، مولوی قاری مصؤن، از فرماندهان برجسته دوران جهاد و از شخصیت های فعال سیاسی و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی، رئیس دفتر نمایندگی مرکزتبیان درهرات نیز به مطالب مهم و اثر گذار اشاره و هرکدام سخنانی ارائه کردند.