ایران حسن هم‌جواری و همسایگی با افغانستان را نگه داشته/ عملکرد جاهلانه انسان‌های جاهل در مقابل سفارت و کنسول‌گری ایران را محکوم می‌کنیم

  • ۲۴ حمل ۱۴۰۱
  • کد خبر: 9915
  • 40 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: در پی اتفاقات غیر منتظره اخیر در مقابل سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و استفاده ابزاری و بی شرمانه دشمن از فضای متشنج، برای تیره ساختن روابط بین دو کشور، امروز چهارشنبه، ۲۴ حمل ۱۴۰۱ شهروندان کابل در یک تجمع بزرگ مردمی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران، نفرت و انزجار خود را از فضاسازی‌های اخیر و دامن زدن به فتنه از سوی حلقات مشخص و گماشته شدگان دشمن اعلام کردند.

مردم کابل با تجمع صدها نفری، بی حرمتی نسبت به سفارت کبری جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و همچنین حمله بر کنسولگری ایران در هرات را محکوم کرده و از مسلمانان دو کشور خواستند که اسیر توطئه‌های دشمن نشوند و روابط دوستانه تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کنند.

در همین حال حجت الاسلام والمسملین یارمحمد رحمتی، رییس دفتر مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که در جمع صدها تجمع کننده مقابل سفارت ایران صحبت می کرد، گفت: فلسفه تجمع امروز شهروندان پایتخت در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران به این خاطر است که هتک حرمت به سفارت و کنسولگری این کشور در کابل و هرات را تقبیح کنیم.

رحمتی اضافه کرد: ما امروز پشتیبانی خود را از ملت شریف جمهوری اسلامی ایران اعلان می کنیم و از همکاری های بی دریغ آن ملت که میزبان پنج میلیون مهاجر ما است، قدردانی می نمایم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران حسن هم جواری و همسایگی را نگه داشته است. ما تجمع کردیم برای این‌که عملکرد جاهلانه یک عده انسان‌های جاهل را محکوم کنیم.

مسئول دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل اظهار داشت: ما از دولت جمهوری اسلامی ایران و مقامات بلندپایه آن از طرف این جامعه و ملت پوزش می خواهیم، چون ما با جمهوری اسلامی ایران همیشه اخوت و برادری داشته و داریم.

وی تصریح کرد: آمریکا در افغانستان شکست خورد و امروز می خواهد در پی جبران آن، در فضای مجازی کلیپ های جعلی را پخش کند تا در میان دو ملت شریف، مسلمان و متدین افغانستان و ایران اختلاف ایجاد کند.

رحمتی خاطرنشان ساخت: ما امروز با تجمع در پیش سفارت جمهوری اسلامی ایران اعلان می‌کنیم که دو ملت مسلمان افغانستان و ایران هوشیارتر از آن است که وسیله و ابزاری برای اهداف شوم دشمن قرار بگیرد.

وی همچنین اضافه کرد: امیدوار هستیم که تفرقه اندازی های یک عده در فضای مجازی که در پی به جان هم انداختن دو ملت است، جدی گرفته نشود.

این عالم برجسته دینی همچنین بیان داشت: مستکبر جهانی، یعنی آمریکا آرزو داشت که با رفتن از افغانستان این ملت در دام جنگ های داخلی و فرقه ای بیافتد، ولی برخلاف تصور آن‌ها ملت با عظمت افغانستان با صلح، امنیت، اخوت و برادری در کنار همدیگر زندگی می کنند.

وی در اخیر سخنان خود گفت: اخوت مردم افغانستان و ایران برای آمریکا غیر قابل تحمل است، بنابراین ما از دو ملت شریف می خواهیم که بوق دروغین تبلیغاتی دشمن مشترک مان را جدی نگیرند.

گفتنی است که پس از شهادت دو تن از روحانی ایرانی در حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) توسط یک فرد مشکوک و تکفیری، اما منسوب به افغانستان، اوضاع در فضای مجازی بیش از فضای حقیقی متشنج گردید و افراد فرصت طلب و نفاق‌انگیز در افغانستان و ایران تلاش کردند تا با صحنه سازی‌های کاذب، نشر کلیپ‌های غیرمستند مبنی بر اذیت و آزار مهاجرین افغانستانی در ایران توسط کشور میزبان، دشمنی عمیقی را میان دو کشور ایجاد نمایند، اما خوشبختانه مردم مسلمان و آگاه ایران و افغانستان به ویژه نخبگان دو کشور در وقت و زمان مناسب از توطئه دشمن آگاهی پیدا کرده و دست به کار شدند تا بیش از این برای دشمن فرصت فراهم نشود.

برچسب ها: