امریکایی ها نمی توانند به صورت تک تاز در مسائل افغانستان پیش بروند/ امریکا به دنبال کلافه کردن طالبان است

  • ۱۴ قوس ۱۳۹۸
  • کد خبر: 7818
  • 653 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهد مقدس، نشست صمیمی علما و شخصیت های اهل تشیع و تسنن پنجشنبه شب گذشته به میزبانی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار گردید.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس عمومی مرکز فعالیت ها فرهنگی اجتماعی تبیان در این نشست گفت: من اول تشکر و سپاس می گویم از تشریف آوری همه عزیزان و بزرگواران، علما، شخصیت های برجسته از مناطق مختلف و ولایت های گوناگون به خصوص عزیزان ما که با معیت جناب آقای حفیظ الله سلطانی تشریف آوردند و حضور به هم رساندند و امشب، جلسه ما را واقعا جلسه تقریبی درست کردند.

 

سید عیسی حسینی مزاری با بیان این که هماهنگی وحدت در شرایط کنونی جهان اسلام لازم و ضروری است، بیان کرد:یک چنین نشست های مشترک با حضور شخصیت ها و علمای اهل شیعه و اهل سنت خیلی خوب است و این تعاملات هر چه بیشتر صورت بگیرد به نفع مردم افغانستان است.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت ها فرهنگی اجتماعی تبیان در شرایط کنونی آمریکای ها را مضطر دانست و گفت: آمریکایی ها امروزه دست و پاچه هستند، نمی دانند که چه تصمیمی و چه سیاستی را اتخاد بکنند، سیاست اولی که آمریکایی ها روی دست داشتند، این بود که بیایند افغانستان را اشغال بکنند و از سکوی افغانستان علیه ایران، چین، هند و روسیه استفاده بکنند و حالا هم این تصمیم امریکایی ها وجود دارد.

 

حسینی مزاری از طرح و استراتیژی آمریکایی ها در افغانستان پرده برداشت و گفت: نه افغانستان برای آمریکایی ها مهم است و نه طالب، پشتون ،تاجیک ، هزاره، شیعه و نه سنی، هیچ کدام این ها برای آمریکایی ها مهم نیست، این که تنش در افغانستان هی زیاد شد دلیل بر این است که آمریکایی ها نتوانستند به آن هدف خودشان برسند، اگر آمریکایی ها به هدف خودشان می رسیدند در افغانستان ۱۰۰ درصد مستقر می شدند و این چهار کشور را از دور نظارت می کردند خیلی مشکل هم پیش نمی آمد، طالبان هم رشد نمی کرد.

 

این آگاه مسائل سیاسی اظهار داشت:موانعی در سر راه آمریکایی وجود دارد، مثلا قدرت های منطقه ای به هیچ وجه نمی گذارند آمریکایی ها به هدف خود در افغانستان برسد، امروز روس ها در حوزه افغانستان فعال است، ایرانی ها در عرصه افغانستان فعال است، خود پاکستان است، هند است و چین است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری گفت: آمریکایی هانمی توانند به صورت تک تاز در مسائل افغانستان پیش بروند، بنابراین هم اکنون مانده اند که کاری را روی دست بگیرند و این مشکل، مشکل جدی آمریکایی ها است و فعلا در اوضاع افغانستان یک بن بست وجود دارد، اگر چه باز هم آمریکا علاقه دارد که از طریق صحبت و مذاکره یک سری کار های را انجام بدهند، البته صحبت و مذاکره با طالبان به معنای قبول داشتن طالبان نیست، به معنای باج دادن به طالبان نیست، به اعتقاد ما سعی بر این است که طالبان را خسته بکنند ، طالبان را کلافه بکنند و از این طریق یک فرو پاشی در صفوف طالبان به وجود بیاورند، و طالبان را نگذارند به دامن روس و به دامن ایران، سقوط بکند.

 

در ادامه نشست داکتر عصمت اللهی؛ مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان با اشاره به خروج شوروی و بعد ورود آمریکا در افغانستان عنوان کرد:بعد از اجلاس بن همه رهبران جهاد و فرماندهان پذیرفتند که اگر آمریکا وارد کشور شود، وضع امنیتی،اقتصادی،سیاسی و …. مملکت بهبود می یابد.

 

وی ادامه داد: اما از آن روی که آمریکا وارد کشور شد و  بر اساس آن پالسی های که داشت،متاسفانه هنوز جنگ و درگیری ادامه دارد،فهم ما این است که از همان زمان هم آمریکا بنایش این نبود که ثبات سیاسی در افغانستان حاکم شود.

 

وی دولت افغانستان را دچار یک  خلا سیاسی دانست و گفت: خلا سیاسی به این معنا که دولت مشروعیت خود را از دست می دهد، ازطرف دیگر جریان صلح با طالبان که مدتی معطل شده بود ، دوباره در حال احیا می باشد.

 

او به یکی از سناریو های دیگر آمریکایی ها در افغانستان اشاره کرد و افزود: تشکیل دولت موقت یکی از حرکت هایی هست که آمریکایی ها روی آن کار می کنند. در دولت موقت طالبان نقش محوری خواهند داشت واین خطرناک است .

 

او با توجه به مطلب فوق اظهار داشت: در جلساتی که طالبان با زلمی خلیل زاد داشتند، افزون طلبی های طالبان را قبول کردند، طالبان گفتند ۵۰ درصدحاکمیت باید در دست ما باشد از سویی درمراحل بعدی گفتند ما دولت و قانون اساسی افغانستان را قبول نداریم ، جامعه مدنی را قبول نداریم در نهایت دولت افغانستان رابه عنوان یک طرف قضیه اصلا نپذیرفتند، درحالی که دولت افغانستان علی رغم ضعف هایی که دارد، بالاخره دولت مشروع است و بر اساس انتخابات و رای مردم آمده وحکومت می کنند.

 

استاد دانشگاه کابل همچنین بیان کرد که اگر طالبان در افغانستان به حکومت ۷۰درصدی برسند، جنس حکومت شان جنس حکومت طالبانی است که به کلمه اسلام پسوند شده است، در حالی که آنها اهداف پاکستانی، اهداف سعودی ، تفرقه اندازی و مبارزه با جامعه مدنی افغانستان را دنبال می کنند.

 

این آگاه مسائل سیاسی به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان را به ضرر مردم  دانست و گفت:با سرپا شدن حکومت طالبانی تمام دستاوردهایی که تا امروز بدست آوردیم از دست می دهیم.

 

وی آمریکا را حامی طالبان برای ورود در عرصه حکومتی برشمرد و گفت: طالبان در سال های قبل از طرف آمریکایی ها تروریسم شناخته شده بودند، ولی متأسفانه امروز طالبان را فرشته صلح قلمداد می کنند.

 

عصمت اللهی تصریح کرد: مردم افغانستان تجربه حضور طالبان را با کشتار مردم در مزار شریف و یکاولنگ و جای جای افغانستان را به یاد دارند.

 

داکتر عصمت اللهی مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان تاکید کرد که طالبان نماینده شیطان یعنی آمریکا در افغانستان است.

 

او در پایان سخنان خود با تاکید بر این که زمان آن نرسیده است که ما به فکر نجات افغانستان باشیم، با اراده و پشتیبانی مردم و با اتبکای با خدا؛ تا امروز هر چیزی که بیرونی ها برای ما تصمیم گرفته اند تصمیمشان بدبختی و ذلت بوده است.

 

حفیظ‌ الله سلطانی، یک تن از شخصیت های اهل سنت نیز با بیان این که افغانستان، طعمه کشور های خارجی شده است، بیان کرد:ما در یک بحران بسیار وسیعی قرار داریم،استعمارگران در افغانستان نفوذ کرده اند.

 

وی ادامه داد:دشمن ما دشمن دین اسلام است؛ تمام اقوام افغانستان خصوصا اهل تشیع و اهل تسنن باید با یک دیگر ان هم در شرایط کنونی وحدت داشته باشند.

 

سلطانی گفت: کسانی که وحدت بر دلشان نمی نشیند، در پی پلان سازی برای اختلاف ببین اقوام و مذاهب هستند، اگر این طور جلسات برگزار شود، قطعا ما پلان های دشمن را نقش بر آب می کنیم.

 

موصوف با بیان این که در زمان جهاد حرفی از اقوام و مذاهب نبود و برادرانه در کنار یک دیگر مبارزه می کردیم،افزود: در حال حاضر یک بچه یک ساله تمام اقوام و مذاهب را تعریف می کند،چرا؟ چون این مباحث در خانواده ها مطرح می شود، ما باید از خانه خود شروع کنیم و بحث وحدت را از آن جا ترویج کنیم.

برچسب ها: