امروز رهبر خط حسینی، امام خامنه‌ای و رهبر خط یزیدی، رئیس‌جمهور آمریکاست/ افغانستان یکی از کشورهای محور مقاومت می‌باشد

  • ۲۵ سنبله ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9102
  • 48 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) که عصر روز یک‌شنبه(۲۱سنبله/ شهریور) در نشست مجازی اربعین و احزاب مقاومت با حضور نمایندگانی از افغانستان، ایران، عراق، پاکستان، نیجریه و فلسطین از سوی حزب موتلفه اسلامی در جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کرد، گفت: مردم افغانستان از قرن‌ها پیش جزء پیروان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و شیفته فرهنگ نبوی و علوی بودند، لذا از همان گذشته تا حالا در این رابطه فعال بودند و برای گرامی داشت از مناسبت‌های مختلف مرتبط با ائمه معصومین(ع) و به خصوص در ایام محرم الحرام و صفر تلاش‌های زیادی به خرج می‌دادند.

اگرچه به گفته وی، این مردم دهه‌ها قبل با مشکلات خیلی جدی مواجه بودند و مراسم مرتبط با ائمه معصومین(ع)، حتی در زیرزمینی‌ها و در تاریک‌خانه‌ها برگزار می‌شد، اما به مرور زمان توسعه پیدا کرد و پس از جهاد مقدس مردم افغانستان، پیروی مردم از مکتب اهل بیت(ع) بیشتر شد و مناسبت‌ها هم به صورت پرشکوه و جدی‌تر در اقصی نقاط افغانستان برگزار می‌گردید، به خصوص در بیست سال اخیر مراسم و مجالس محرم و صفر از شکوه خیلی جدی برخوردار بوده است.

شئون زندگی و مبارزات مردم افغانستان متاثر از فرهنگ حسینی است

حسینی مزاری افزود: تمام شئون زندگی بسیاری از مردم افغانستان متاثر از فرهنگ حسینی بوده و حتی مبارزات مردم افغانستان، چه مبارزات در قرن ۱۹ در برابر انگلیس و چه در قرن ۲۰ در برابر شوروی‌ها و چه پس از آن یعنی قران ۲۱ در برابر آمریکایی‌ها به ویژه در دو دهه اخیر، با تأسی از فرهنگ حسینی بوده که نتیجه آن را همه دنیا دیدند؛ لذا همان‌طوری که مردم افغانستان با تاسی به فرهنگ حسینی، شوروی را شکست دادند و مکتب کمونیزم را به زباله‌دان تاریخ فرستادند، آمریکا، کاپیتالیزم و سرمایه‌داری را نیز با چنین شرایطی مواجه کردند.

مردم افغانستان سومین کشوری است که در اربعین حسینی حضور فعال داشته است

رئیس کل مرکز فعالیت‌ های فرهنگی اجتماعی تبیان علاوه نمود: همان‌طوری که مردم افغانستان در طول تاریخ مناسبت‌های ائمه معصومین(ع) و به ویژه عاشورای حسینی را گرامی داشته‌اند؛ در بحث اربعین هم اهتمام خیلی جدی ورزیده که حتی در زمان‌هایی که هیچ راهی به سمت کربلا و عراق نبود، اربعین در گوشه گوشه افغانستان توسط مردم برپا می‌شد، اما پس از این‌که راه عراق باز شد و در بحث راهپیمایی اربعین حسینی گفته می‌شود که افغانستان سومین کشوری بود که به صورت گسترده در این راهپیمایی حضور به هم رساندند و به صورت جدی فعالیت کردند.

این عالم برجسته دینی خاطرنشان ساخت: بعد از این‌که مردم افغانستان و مشتاقان اهل‌بیت(ع) عازم عراق شدند، دو اتفاق مهم افتاد که اتفاق اول؛ تاثیرگذاری مردم ما در سطح اجتماع اربعین و عراق بود که به صورت هدف‌مندانه در راهپیمایی حضور به هم می‌‌رساندند و باعث انعکاس پیام مبارزات مردم افغانستان می‌شدند و در راستای تعریف و شناساندن جهاد مردم افغانستان و مجاهدین مسلمان و همچنان فرهنگ و آداب و رسوم‌شان نقش مهمی را ایفا می‌کردند. طی چند سال حضور مردم ما در عراق و در راهپیمایی اربعین حسینی و همچنان زیارت عتبات عالیات، فعالیت‌های بسیار تأثیرگذاری انجام دادند.

او در ادامه افزود: اتفاق دوم هم تحت تاثیر قرار گرفتن زوار ما در عراق از فعالیت‌ ها و برنامه‌های فکری، فرهنگی و تبلیغی است که در آن‌جا از طرف نهادها، جریان‌ها، گروه‌ها و جناح‌های انقلابی صورت می‌گرفت. از طرفی هم برداشت بسیار درست و مناسب از ایثارگری مردم عراق و از فرهنگ مهمان دوستی و خدماتی که برای زوار اربعین ارائه می‌دادند بود که مردم افغانستان و زواری که وارد عراق می‌شدند، تاثیر بسیار مثبتی می‌گرفتند.

‌نکته بسیار مهم در راهپیمایی اربعین بحث فرهنگ مقاومت است

حسینی مزاری می‌گوید: مراسم اربعین، فرصت بسیار خوب و جالبی بود تا این‌که زوار اربعین بیشتر با این فرهنگ آشنا بشوند و با توجه به این‌که یکی از عناصر تأثیرگذار در برپایی اربعین حسینی، سردار بزرگ جهان اسلام “شهید سلیمانی” بود، طبعا روح و روان مقاومت بر حرکت اربعین مستولی بوده است.

راهپیمایی اربعین دارای روح مبارزاتی، مجاهداتی و مقاومت در برابر استکبار و حمایت از مستضعفین است

به گفته وی: راهپیمایی اربعین دارای روح مبارزاتی، مجاهدتی و مقاومت در برابر استکبار و حمایت از مستضعفین است. همان‌طور که سایر اقشار و سایر ملل از این فرهنگ متأثر می‌شدند، طبعا زوار و مردم افغانستان که راهی سرزمین عراق می‌شدند، از این فرهنگ متأثر شدند و با تأثیرپذیری از این فرهنگ، وقتی به افغانستان برمی‌گشتند، طبعا پیام بسیار واضح و تأثیرگذاری با خود می‌بردند. طبیعی است پس از آن‌که راه مردم افغانستان باز شد و در سرزمین عراق به خصوص برای مراسم اربعین حضور یافتند، تحولات بسیار جدی و شگرفی در سطح پیروان حضرت امام حسین علیه اسلام ایجاد شد.

راهپیمایی اربعین باعث شد که مردم خط حسینی را امروزی بسازند و یزیدیان زمان را بشناسند‌

همچنان رییس مرکز تبیان تصریح کرد: راهپیمایی اربعین حسینی باعث شد که جوامع اسلامی در همه ابعاد، چه از نظر فکری و معرفتی اطلاعات لازم را نسبت به بحث عاشورا و محرم و صفر و اهداف قیام امام حسین(ع) بدست بیاورند. از همه مهمتر اینکه مردم توانستند خط حسینی را امروزی بسازند. در گذشته برخی از علما و سخنرانان اکثرا سعی می‌کردند با سخنرانی‌های سنتی، حادثه عاشورا را در همان سال ۶۱ هجری دفن نموده و در همانجا بگذارند و امروزی نبود. همچنان درلابه‌لای زندگی اجتماعی مردم، فرهنگ حسینی حضور نداشت، اما بعد از بحث اربعین حسینی در عراق و اوج گرفتن این حرکت و ارتباط مردم و تاثیر پذیری مردم ما از فرهنگ حسینی، فهمیدند که امروز هم خط حسینی و خط یزیدی وجود دارد. ممکن است خود یزید نباشد، اما یزیدیان زیادی وجود دارند‌.

یزید اصلی امروز، رئیس جمهور آمریکا است

رئیس کل خبرگزاری صدای افغان(آوا) اظهار داشت: مردم افغانستان فهمیدند که امروز جبهه مقاومت و کشورهای محور مقاومت در مسیر خط امام حسین(ع) هستند و رهبر خط حسینی امروز ولی فقیه حضرت امام خامنه‌ای(حفظ‌الله تعالی) است که در مقابل‌اش خط یزیدی قرار دارد. اگرچه یزیدیان زیادی در دنیا وجود دارند، اما یزید اصلی امروز، رئیس جمهور آمریکا و  قدرت به ظاهر قاهره  مادی آمریکایی است و بایستی این دو خط(خط حسینی و خط یزیدی) همواره در تقابل هم باشند.

کسانی می‌توانند حسینی باشند که در برابر خط یزید به رهبری آمریکا بایستند

به باور وی: امروز کسانی می‌توانند ادعا کنند حسینی هستند که در برابر خط یزید به رهبری آمریکا بایستند و موضع‌، بیان و حرکات‌شان را واضح بسازند. اگر مدعیان امام حسین دوستی و پیرو بودن آن امام همام، در جبهه مقاومت ضد استکبار حضور جدی نداشته باشند، و در برابر آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی نرزمند، حسینی نخواهند بود و آن‌هایی که معتقد به حسینی بودن هستند، اگر پیرو حضرت امام خامنه‌ای(حفظ‌الله تعالی) نباشند و در چارچوب جبهه مقاومت و کشورهای این محور حرکت نکنند، قطعا پیرو حضرت امام حسین علیه السلام نخواهند بود.

حسینی مزاری با بیان این‌که راهپیمایی اربعین تأثیرگذاری شگرفی در افکار و روان مردم افغانستان پدید آورده و یک تحول جدید در سطح مردم، پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) و هر مبارز آزادی‌خواه ایجاد کرده، گفت: از اوایل دهه نود به بعد مجالس، محافل و مراسم و برنامه‌های مربوط به محرم و صفر در افغانستان بسیار پرشکوه شده، آن‌‌هم با توجه به حضور ۲۰ ساله غرب و جنایات عمیق و گسترده‌ای که آمریکایی‌ها در افغانستان علیه دین، مذهب و مکتب انجام دادند که در این فرصت کم قابل برشمردن نیست.

در ۲۰ سال اخیر با وصف جنایات آمریکا عزاداری حسینی با شکوه‌تر از قبل برگزار می‌شد

این فعال برجسته فرهنگی اجتماعی بیان داشت: با وصف تمام جنایات گسترده‌ای که آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و صهیونیزم جهانی طی این ۲۰ سال علیه مردم افغانستان انجام دادند، اما مراسم و مجالس حسینی با شکوه‌تر تجلیل می‌شد و پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) بیشتر تشنه و شیفته شدند و این تشنگی و عطش خود را با برقراری ارتباط با فرهنگ حسینی و بهره برداری از آن، رفع کردند، تمام شئون زندگی‌شان متاثر از این فرهنگ‌ شد و همین فرهنگ باعث گردید که مردم ما با ذهنیت مقاوم در برابر استکبار ظهور و بروز پیدا بکند.

وی در ادامه علاوه نمود: در گذشته به خصوص اوایلی که آمریکایی‌ها و غربی‌ها در افغانستان حضور یافتند، یک جو رعب و وحشت ایجاد کرده بودند که مردم کم‌تر می‌توانستند در رابطه با بحث مقاومت و مبارزه علیه غرب و آمریکا صحبت کنند، اما آهسته آهسته  ارتباط مردم با فرهنگ حسینی و بعد بحث اربعین باعث شد که روحیه مقاومت در سطح مردم افغانستان بیشتر ترویج شود و مردم با روح مقاومت بیشتر مانوس شوند‌.

امروز افغانستان به تمام معنی یکی از کشورهای محور مقاومت است

به باور حسینی مزاری: امروز افغانستان با تمام معنی یکی از کشورهای محور مقاومت است. اگرچه ممکن است مقاومتی که در عراق، سوریه، لبنان و یمن است، با این تعاریف در افغانستان نباشد، اما مردمی که سه قدرت جهانی را با مشکل مواجه کرده، به خصوص در عصر حاضر و در ماه‌های گذشته ضربات بسیار سنگینی علیه آمریکا وارد کرده، همواره در محور مقاومت حرکت کرده‌اند. به گفته حضرت امام خامنه‌ای، “آمریکایی‌ها در افغانستان تحقیر شدند”. واقعا که در نتیجه این تحقیر منطقه‌ای و جهانی امریکا، ابهت آمریکایی‌ها فرو ریخت و تخریب شد. از این پس مقابله و مبارزه با آمریکایی‌ها بسیار آسان‌تر از یک سال و ده سال پیش می‌باشد.

تلاش برای برگزاری باشکوه اربعین حسینی زمینه‌ساز حضور بیشتر مسلمانان و غیر مسلمانان خواهد شد

رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان، در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت:  بنابراین، تأثیر اربعین است که امروز مردم افغانستان، مقاوم و با روح مقاومت بار آمده و مطمئنا اگر بحث اربعین در عراق بیش از این مورد توجه قرار بگیرد و مسئولان دلسوز و شخصیت‌های ملی و محلی در رابطه با پرشکوه برگزار شدن مراسم اربعین حسینی تلاش کنند، قطعا مردم افغانستان و سایر ملل مسلمان در این وادی بیشتر حضور خواهند پیدا کرد؛ نه تنها مسلمانان حتی غیر مسلمانان نیز حضور می‌یابند.

وی تاکید نمود: با این حال مردم افغانستان یکی از مللی خواهند بود که در حوزه مقاومت و کشورهای مقاومت قرار خواهند گرفت و بیش از پیش، تا زمانی که زمینه‌های ظهور حضرت مهدی(عج) فراهم گردد، در مسیر حسینی ایفای مسئولیت نموده و مبارزات خود را در برابر استکبار ادامه خواهند داد.

برچسب ها: