اربعین حسینی ظرفیت جهانی دارد/ دو وظیفۀ مهم اربعین: تضمین تداوم حیات اسلام و گسترش کمی و کیفی ساختار امت اسلامی

  • ۲۸ سنبله ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9161
  • 33 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان (آوا) –مشهد مقدس: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری طی سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه اربعین کامل‌کننده‌ی نهضت حضرت امام حسین(ع) است، ابراز داشت: امام حسین(ع) با قیام در روز عاشورا موجب شد که اسلام زنده شود و ساختار امت اسلامی احیا گردد، چون قبل از قیامِ حضرت امام حسین (ع) صرفا از اسلام نامی مانده بود، اما محتوا وجود نداشت و برای امت اسلامی هم چیزی به نام ساختار باقی نمانده بود و اگر حکومت یزید ادامه پیدا می‌کرد، امت اسلامی هم آهسته آهسته به اضمحلال می‌رفت. لذا حضرت امام حسین (ع) در روز عاشورا اسلام را زنده کرد و ساختار امت اسلامی را احیا نمود.

وی ادامه داد: اگرچه قیام امام حسین (ع) ظرفیت جهانی داشت و می‌توانست تمام بشریت را تحت پوشش قرار بدهد، ولی طبعا در مرحله‌ی اول لازم بود که اسلام احیا شود و سپس ساختار امت اسلامی زنده شود. بر این اساس، در حقیقت امام حسین (ع) موسس احیای اسلام و زنده شدن ساختار امت اسلامی بود.

رئیس مرکز تبیان، تثبیت تداوم حیات اسلام و یا تضمین بقای اسلام و همچنین توسعه و گسترش ساختار امت اسلامی از نظر کیفی و کمی را دو وظیفه‌ی مهم اربعین برشمرد و گفت: نهضت امام حسین (ع) مخصوص تنها شیعه نبود و مخصوص تنها اهل سنت و مجموع فرق اسلامی هم نبود؛ اربعین شرایطی فراهم کرد و زمینه‌ای به وجود آورد که فرهنگ حسینی، هم از نظر کمی تاثیرگذار باشد و روی آحاد افراد بشر حتی فراتر از امت توحیدی اثر بگذارد و هم از نظر کیفی مورد استفاده‌ی عموم بشریت قرار بگیرد.

حسینی مزاری با خاطرنشان کردن این مهم که اربعین در امر تاثیرگذاری در دو حوزه‌ی فوق‌الذکر در طول تاریخِ خود فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذرانده است، گفت: دشمن با تمام توان و با تمام قوا در برابر تاثیرگذاری اربعین تلاش کرد و در برابر جا افتادن فرهنگ حسینی ایستاد، لذا در طول تاریخ آنگونه که اربعین تاثیر بگذارد و این دو وظیفه‌ی مهم را به فرجام برساند، آن طوری نشد. اما به هر حال اربعین حسینی آهسته آهسته در مرور زمان فضا فراهم و بستر آماده کرد تا این که نتیجه داده و خروجی موثری ارائه بدهد و جوامع اسلامی و بشری را مستفید بگرداند و آن فضا و بستر عبارت بود از تولد انقلاب اسلامی.

این آگاه مسایل سیاسی در تکمیل مطلب بالا عنوان کرد: تولد انقلاب اسلامی نتیجه‌ی تاثیرگذاری محرم و عاشورا و صفر است. چرا که به محض این که انقلاب اسلامی متولد شد بلافاصله به کمک محرم و صفر آمد، از یک طرف محرم و صفر بستر را فراهم کرد برای تولد انقلاب اسلامی و از طرف دیگر انقلاب اسلامی پس از پیروزی به رهبری حضرت امام خمینی (ره)، به کمک محرم و عاشورا و صفر و برنامه‌های آن بخصوص اربعین حسینی آمد.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه‌های محرم و صفر از شکوه خاص و گستردگی بیشتری حتی فراتر از سطح جهان اسلام برخوردار گردید، اظهار داشت: همه‌ی ما اکنون شاهد شکوه مراسم حسینی در آمریکا و انگلیس و کانادا و جای جای کشور های غربی هستیم. بنابراین گستره‌ی جهان اسلام نیز نتوانست ظرفیتِ اربعین را محدود در سطح خود نگه دارد بلکه فراتر از گستره‌ی جهانِ اسلام عمل کرد. این است که برنامه محرم و عاشورا و همچنین اربعین حسینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رو به گسترش می‌گذارد و به ویژه راهپیمایی بزرگی که در سرزمین عراق صورت گرفت که در حقیقت از دامن انقلاب اسلامی متولد شد و شکوه پیدا کرد و امروز به عنوان یک حرکت جهانی مطرح گردیده که شاید در طول تاریخ یک چنین برنامه و مراسمی وجود نداشته باشد.

حسینی مزاری با طرح این پرسش که اربعین چه زمانی می‌تواند به دو وظیفه‌ی مهم خود یعنی تضمین تداوم حیات اسلام و گسترش کمی و کیفی امت ساختار امت اسلامی به درستی بپردازد، پاسخ داد: آن زمانی است که ما از فعالیت‌های هنری و رسانه‌ای در راستای تبلیغ اربعین حسینی کمک بگیریم و یا در حقیقت رسانه‌های حقیقی و مجازی به کمک اربعین بشتابند و اربعین را مطرح و تبلیغ بکنند و مفاد و مفاهیم بلندی که در متن برنامه‌های اربعین حسینی است را به منطقه و جهان بشناسانند.

در این راستا، وی مراسم اربعین در سرزمین عراق را اولین رسانه‌ی حقیقی تبلیغ اربعین دانست و گفت: مراسم اربعین در عراق یک رسانه‌ی حقیقی است که این اجتماع عظیم بایستی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. همچنین از سایر اجتماعاتی که در مساجد و منابر و هر مرکز و هر مکانی که در آن تبلیغ موضوعات و مسائل اسلامی می‌شود بایستی بهره‌برداری شود و در راستای تبلیغ مفاهیم اربعین و مطالب مرتبط با آن کار صورت بگیرد. باید از رادیوها و تلویزیون‌ها حسن استفاده شود و همچنین از رسانه‌های مجازی اعم از شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان‌های موبایلی و در مجموع بستر اینترنت به نحو مطلوب بهره گرفته شود تا ما بتوانیم به اربعین کمک کنیم که به وظایف محوله‌ی خود بپردازد و در راستای تضمین تداوم حیات اسلام و همچنین گسترش و توسعه‌ی کمی و کیفی ساختار امت اسلامی جدی‌تر از قبل کار انجام بدهد.

رئیس مرکز تبیان در ادامه به دو وظیفه‌ی مهم رسانه‌ها در کمک به مراسم اربعین پرداخته و با اشاره به وظیفه‌ی اول رسانه‌ها در این رابطه گفت: اقدام اول، گماردن عناصر آموزش‌دیده‌ی سواد رسانه در رأس فعالیت‌های رسانه ای است. متاسفانه در شرایطی که امروز دنیای فعالیت‌های رسانه‌ای خیلی اثرگذار و مطرح است و دشمنان ما از این بستر و از این ابزار به نحو مطلوب علیه ما و علیه جهان اسلام استفاده می‌کنند و ما نیز متوجه اثرگذاریِ این ابزار هستیم، اما تاکنون نتوانسته‌ایم از این ابزار به نحو مطلوب استفاده بکنیم و هنوز عناصر مطمئنِ درس‌خوانده و آموزش‌دیده در رأس فعالیت‌های رسانه‌ای -چه رسانه‌های حقیقی و چه مجازی- قرار نگرفته‌اند. بنابر این دست‌اندرکارانِ امر اولا توجه جدی به بهره‌برداری از فعالیت‌های رسانه‌ای و هنری در عرصه‌ی فضای حقیقی و مجازی داشته باشند و ثانیا عناصر ورزیده را در رأس امور قرار بدهند و افراد آموزش‌دیده را در عرصه‌ی سواد رسانه بگمارند تا این‌ها بتوانند فعالیت‌های رسانه‌ای مسلمانان و جهان اسلام را به درستی رهبری و مدیریت بکنند.

وی اقدام دوم در حوزه‌ی رسانه‌ را بحث محتوا دانست و خاطرنشان کرد: ما در خصوص تولید محتوا هنوز ضعف داریم. گاهی بنده متوجه می‌شوم در فضای مجازی بخصوص در فیس‌بوک و تویتر و اینستاگرام و پیامرسان‌های موبایلی که محتواهایی مشکوک توسط صهیونیسم جهانی بویژه اسرائیلی‌ها تولید می شود و به خورد جهان اسلام داده می‌شود. این محتواها مورد استفاده‌ی ما و حتی عناصر  باسواد ما هستند و مرتب دست به دست می‌شوند که گویی این مطالب تاثیرگذارند، اما وقتی شما دقت می‌کنید متوجه می شوید که این نه تنها به درد جامعه‌ی اسلامی و افکار عمومی و اذهان مردم نمی‌خورد بلکه سمّ است و تاثیرگذاری‌های منفی خود را دارد. لذا ما در بحث تولید محتوا بایستی توجه بکنیم و محتواهای مان مورد بررسی و اصلاح قرار بگیرد و در فعالیت‌های رسانه‌ای مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

حسینی مزاری افزود: در این صورت است که ما می‌توانیم از مباحث اربعین و مطالب مرتبط با اربعین بهره‌برداری بکنیم و در راستای تبلیغ اربعین و در راستای جا انداختن اربعین حسینی و مراسم اربعین حسینی به صورت اثرگذار کار بکنیم تا آهسته آهسته فرهنگ حسینی در قالب برنامه‌های اربعین مطرح شود. طبیعی است که وقتی فرهنگ حسینی در لابلای زندگی اجتماعی انسان‌ها ترویج شود و اعمال گردد، قطعا امت اسلامی توسعه پیدا می‌کند و آهسته آهسته آن قدر گسترده می‌شود تا جهان‌گیر شود و زمینه‌های ظهور حضرت امام زمان (عج) فراهم گردد و آقا بیاید و حکومت اسلامی عدل مهدوی را برقرار نماید.

رئیس مرکز تبیان، فعالیت و تلاش در رابطه با تبیین مطالب اربعین و گسترش فرهنگ حسینی را مهم عنوان نمود و بر لازمه‌ی دیگر این فعالیت‌ها یعنی سازمان‌یافته و تحت امر ولی و‌ در مسیر ولایت بودنِ آنها تاکید نمود و گفت: اگر ما هر مقدار کار و تلاش بکنیم و حرفه‌ای هم باشیم، اما بریده از ولایت و یا حتی زاویه‌دار با ولایت باشیم قطعا حرکت ما حرکت تاثیرگذاری نخواهد بود. زمانی حرکت ما تاثیرگذار خواهد بود و ما خواهیم توانست در رابطه با اقتدار و استحکام ساختار امت اسلامی و توسعه‌ی این امت در سطح دنیا عمل بکنیم و مسلمانان و افکار عمومی امت توحیدی و بشریت را بیدار بکنیم و آنان را در برابر استکبار جهانی آماده بسازیم، که تحت امر رهبر و ولی خود باشیم.

حسینی مزاری با بیان اینکه حضرت امام خامنه‌ای حفظه ‌الله تعالی در سطح دنیا رهبری بی‌نظیر است، خاطرنشان کرد: نه در سطح تشیع و نه در سطح تسنن بلکه در سطح دنیای امت توحیدی و غیر توحیدی، چنین رهبری با چنین بینش و حرکت تاثیرگذاری وجود ندارد. ما با وجود چنین رهبری از غنای خیلی خیلی بیشتر چه از نظر فرهنگی و چه اجتماعی و حتی از نظر اقتصادی برخوردار خواهیم بود و خواهیم توانست در راستای حل مشکلات جهان اسلام و همچنین جوامع بشری حرکت نمائیم.

رئیس مرکز تبیان در پایان سخنان خود با اشاره به شیب تند افول آمریکا در سطح جهان گفت: امروز آمریکا و قدرت آمریکا رو به افول است. آنان از افغانستان شکست خوردند و بیرون شدند، حالا زمزمه‌ی اخراج این‌ها از عراق و  زمزمه‌ی بیرون شدن‌شان از سوریه و عربستان سعودی مطرح است؛ ان‌شاءالله به زودی دامن و بساط آمریکایی‌ها از منطقه‌ی ما جمع خواهد شد و در آن زمان است که فرصت مناسب‌تری برای نقش‌آفرینی انسان‌های انقلابی و ولایی فراهم می‌شود و ما بایستی خود را برای آن روز آماده کنیم.

گفتنی است؛ هشتمین کنگره بین‌المللی اربعین با حضور صاحب‌نظران و مهمانانی از ۱۰ کشور مسلمان روز چهارشنبه ۲۴ سنبله/شهریور به مدت سه روز در مشهدالرضا (ع) برگزار شد.

برچسب ها: