آشوب علیه مراکز دیپلماتیک ایران از جانب یک عده خود فروخته صورت گرفته است/ ابعاد فتنه‌ی گسترده است/ در ایران قضیه کنترل، اما در افغانستان مسئولین خود در دام فتنه افتادند

  • ۲۴ حمل ۱۴۰۱
  • کد خبر: 9922
  • 46 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ کابل: حجت‌الاسلام والمسلمین یارمحمد رحمتی، رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این دیدار در سفارت ایران در کابل با بیان‌ اینکه جمهوری اسلامی ایران در قلب مردم افغانستان جا دارد و دوست تاریخی این ملت است، گفت: «عملکردهای اخیر علیه مراکز دیپلماتیک این کشور، از جانب ملت افغانستان نه بلکه از جانب عده‌ای افراد بی‌مسئولیت و خود فروخته می‌باشد».

رحمتی، اضافه کرد که استکبار جهانی با توجه به شکستِ خفت‌بار خود در سطح بین‌الملل، اکنون درصدد جبران این شکست از طرق مختلف می‌باشد که یکی از آنها انجام عملکردهای نفرت‌پراکنانه در فضای مجازی می‌باشد.

بر بنیاد گفته‌های رحمتی؛ استکبار جهانی قطعاً با توجه به اینکه در حضور ۲۰ ساله خود نتوانستند در داخل کشور کاری انجام بدهند و به اسلام ضربه بزنند؛ امروز هم که بساط‌شان جمع شده، عملکردهایشان مثمر ثمر واقع نمی‌شود.

رحمتی تاکید کرد که مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به ریاست آقای حسینی مزاری خود را مسئول می‌داند که در رابطه با جبران چنین کارهای ناشایست، از عملکردهای مثبت جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان و حسن همجواری و همپذیری مهاجرین افغانستان در داخل جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر کند.

او اضافه کرد که این مرکز همچنین در پیوند به عملکردهای اخیر آشوبگران در هرات و کابل؛ از رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران، دست‌اندرکاران این نظام و همچنین سفیر این کشور در افغانستان پوزش‌خواهی می‌کند.

در همین حال بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان از حضور نمایندگان تجمع کننده در مقابل این سفارت ابراز قدردانی کرد و گفت: «قطعاً این حضور همانند آب به روی آتشی که در پی گسستن پیوندهای مردم دو کشور بر افروخته شده است، عمل می‌کند».

امینیان اضافه کرد که متاسفانه ابعاد توطئه و فتنه‌ای که در حال جریان است، گسترده است و فقط افغانستان را در بر نمی‌گیرد؛ بلکه در خود ایران هم در حال گسترش می‌باشد.

بر بنیاد گفته‌های امینیان؛ هدف این فتنه ایجاد نفرت‌پراکنی و گسستن پیوندهای مردم دو طرف مرز است و در این فتنه کسی که بیش از همه لطمه می‌خورد، مهاجرین مظلوم هستند که به خاطر مشکلات و مصائب مجبور شدند تن به هجرت بدهند.

او با تاکید بر اینکه تمام تلاش خود را به خرج می‌دهند تا این قضیه را کنترل کنند و نگذارند تا ابعاد آن از کنترل خارج نشود، گفت که ما سرنخ‌های این قضیه را در ایران دنبال می‌کنیم و در افغانستان نیز مقامات قول داده‌اند که این قضیه را پیگیری کنند.

امینیان با بیان‌اینکه تلاش زیادی صورت گرفت و متاسفانه خیلی‌ها بازی این فتنه را خوردند و تحت تاثیر این قرار گرفتند، افزود: «ما در ایران تلاش کردیم این قضیه را کنترل کنیم و تا حدی هم کنترل شد، اتفاقی که در حرم مطهر رضوی رخ داد، در ایران هیچ کس نگفت که اتباع افغانستان بوده است؛ بخاطر این که می‌دانستیم یک توطئه بود؛ اما متاسفانه در افغانستان این اتفاق نیافتاد و کسی نتوانست کنترل کند».

بر بنیاد گفته‌های او؛ حتی مسئولین خود در این دام افتادند و فریب این دام را خوردند و اتفاقات ناگوار نتیجه همین فریب خوردن یک عده بوده است.

او تاکید کرد که حجم گسترده کلیپ‌هایی که در ایران به ثبت رسیده است؛ حتی برای خود ایرانی‌ها شوکه کننده است. این کلیپ‌ها با هدف به هیجان درآوردن افکار عمومی نشر و پخش شده‌اند.

امینیان اشاره کرد که روابط مردم ایران و مردم افغانستان قدمت طولانی دارد و مشترکات فرهنگی، پیوندهای عقیدتی، فکری، فرهنگی، اجتماعی، تاریخی آنقدر گسترده است که یک عده‌ای علاقه ندارند این گسترش پیدا کنند و با توطیئه و فتنه می‌خواهند جلو آن را بگیرند.

او افزود که در طول چند ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران سعی کرد که در کنار مردم افغانستان بایستد و در این مشکلات خیلی سختی که میراث بیست سال حضور اشغال‌گران بود، مردم افغانستان را تنها نماند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: «ما هرچند با مشکلات و سختی‌های متعددی روبرو بودیم ولی سعی کردیم در کنار مردم افغانستان بایستیم، سفارت خود را نبستیم، کنسولگری خود را نبستیم، مرزهای خود را نبستیم تا مردم افغانستان احساس نکنند که تنها هستند و هیچ کسی کنارشان نیست».

برچسب ها: