گناه نابخشودنی قتل رهبر؛ اگر شهید مصباح امروز می بود، به عنوان یک رهبر دلسوز و فرزانه ظهور می کرد

  • ۱۲ دلو ۱۴۰۱
  • کد خبر: 10023
  • 11 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مشهد مقدس: مراسمی  تحت عنوان “شهید مصباح و شاخصه های جهادی تا رفتار وحدت طلبی”  به مناسبت بیست و هشتیمن سالروز شهاد شهید سیدعلی اکبرمصباح و ۸ تن از یارانش، با حضور علما، دانشگاهیان، نخبگان فرهنگی و سیاسی و تعدادی از همسنگران آن شهید در دفتر مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی یکتن از شخصیت های برجسته جهادی در شمال کشور گفت: شهید مصباح به عنوان یک روحانی جوان، پیرو خط امام، یک مجاهد و یک مومن نقش عمده ای را در پیروزی جهاد انقلاب مردم افغانستان داشت.

او گفت: شهید مصباح شخصیتی بود که از لحاظ فکری و فرهنگی خوب درخشید، هیچ شبی نبود که در تلویزیون بلخ سیما و صورت آن شهید را مردم بلخ نبینند. ایشان گردهمایی ها و محافل فرهنگی و برنامه های بسیار ویژه ای برای جوانان و مردم داشت.

آقای محسنی در این محفل در سه محور؛ سرنوشت قاتل در قرآن کریم، سرنوشت مقتول و شهید از نگاه قرآن و روایات و علت قتل و انگیزه  قتل و خشونت چیست؟، به صحبت پرداخت.

سرنوشت قاتل در قرآن کریم
این عالم دین گفت: خدای رحمان راجع به قتل یک مومن پیامدها و جزاهای سنگین را معین کرده است؟ در آیه ۹۳ سوره نساء آمده است که خداوند از مومن دفاع میکند، کسی که مومن باشد  و جوهره ایمان در وجودش باشد، اگر مورد آزار و اذیت کسی قرار میگیرد یا کشته میشود خداوند به دفاع از او بر می خیزد.

به گفته وی، اگر یک انسان عادی کشته میشود در نظام های امروزی و همچنین طبق دستورات اسلام که باشد، قاتل یا قصاص میشود یا دیه می دهد تا تشفی قلب و خاطر بازماندگان صورت بگیرد. اما در قسمت قتل یک مومن خداوند پنج جزا را معین کرده است: اول جزایش جهنم است، دوم در جهنم همیشه گی است، سوم غضب خدا هم شامل قاتل میشود، چهارم خداوند او را لعنت میکند، پنجم خداوند وعده داده که عذاب عظیم در پی اش قرار دارد.

او تأکید کرد، حالا اگر این مومن گناهکار باشد، اگر زنده میبود ممکن توفیق توبه پیدا میکرد، در توبه خدا باز است‌. تمام گناهان که این مومن در هنگام قتل به دوش قاتل قرار میگیرد. نه تنها خود قاتل، بلکه آن کسانی که قاتل را ماموریت داده، آن کسانی که به این قتل راضی بوده، آنها هم شریک هستند.


پیروی از خط امام
محسنی گفت: ما در بیست و هشتمین سالگرد شهادت یک روحانی جوان، پیرو خط امام، یک مجاهد، یک مومن و یک کسی که تقش عمده را در پیروزی جهاد و انقلاب مردم افغانستان داشت، قرار داریم.
او، با یاد خاطرات شهید مصباح گفت: در” سال ۱۳۵۸ ایشان را ما برای اولین بار در شانجیر دیدیم ایشان یک پایگاه نظامی داشت ما هم یک پایگاه فرهنگی داشتیم. ایشان در قالب فداییان اسلام و ما هم در قالب سازمان نصر هر دو هم به عنوان پیروان خط امام همسو بودیم. اما در سال ۱۳۷۳  زمانی که ایشان به شهادت رسید، همه ما در چوکات حزب وحدت اسلامی قرار داشتیم و همه  احزاب منحل شده بودند. ایشان در مزارشریف بعنوان مسئوول  فرهنگی حزب وحدت اسلامی ایفای وظیفه میکرد. من هم بعنوان مسئوول روابط بودم، جناب آقای شیخ باقر سلطانی بعنوان مسئوول نظامی حزب وحدت بود. استاد محقق هم بعنوان مسئوول سیاسی حزب وحدت بود.

به باور محسنی، شهید مصباح شخصیتی بود که از لحاظ فکری و فرهنگی خوب درخشید، هیچ شبی نبود که در تلویزیون بلخ سیما و صورتش را مردم بلخ نبینند. ایشان گردهمایی ها و محافل فرهنگی و برنامه های بسیار ویژه ای برای جوانان و مردم داشت.

به گفته این آگاه مسایل سیاسی، شهید مصباح اولا، یک مجاهد سرافراز بود، دوما به عنوان یک روحانی و طلبه ای که چهل سال سن داشت، با انگیزه و روحیه جهادی در صحنه حضور داشت و از همه مهمتر اینکه پیرو خط امام بود!

این عالم دین گفت: وقتی شخصیتی مثل شهید مصباح با هشت تن از یارانش شهید می شوند، اول وظیفه دولت وقت است که احساس مسئولیت در خصوص بررسی شهادت و دستگیری قاتل یا قاتلین بکند. دوم  وظیفه یاران و همفکران و آنهایی که با هم در کنار هم بودند وظیفه داشتند احساس مسئولیت بکنند. قاتل باید معرفی میشد و به زندان میرفت و در نتیجه باید جزای سنگین خود را لااقل در دنیا می دید؛ در آخرت که جایگاهش معلوم است. ولی متاسفانه اینکار نشد! چرا نشد؟ چون در افغانستان رسم رهبر کشی را با شهادت شهید مصباح شروع کردند و از آن زمان تاکنون کسی نتوانسته از قتل هیچ رهبری بازخواست بکند. هر رهبر و یا شخصیتی هرجا شهید شد، کسی نتوانست قاتلش را دستگیر یا پیدا بکند و او را به دادگاه بفرستد.

شهادت رهبران در هاله ای از ابهام
او گفت: سرنوشت شهادت شهید مصطفی کاظمی، شهید مزاری، شهید احمدشاه مسعود و شهید استاد ربانی هنوز هم در هاله ای از ابهام هستند.

به باور آقای محسنی، گناه نابخشودنی قتل رهبر از ریختن خون شهید مصباح شروع شد. درست است مصباح در اون روز یک جوان ۴۰ ساله بود، اما امروز اگر می بود به عنوان یک رهبر دلسوز و فرزانه در جامعه اسلامی ما ظهور  و بروز میکرد.
شهید مصباح آن روز هم به عنوان یک شخصیت والا مقام و فرزانه و در داخل چوکات حزبش به عنوان رهبر  و پیشوا بود. ولی متاسفانه از آن روز که رهبر کشی شروع شد، بدبختی به این کشور آمد و از این به بعد هم هرچه رهبر کشته شود، قاتلش را پیدا نمی توانند. ولی همین قدر بگویم برادران! من از همین تریبون عرض می کنم که ما بیزاری می جوییم از هر قاتلی که یک مومن را در افغانستان به شهادت رسانده و خانواده اش را داغدار کرده و در نتیجه امروز ملت را از فیوضات و برکات آن شخصیت ها محروم کرده است.


سرنوشت مقتول و شهید از نگاه قرآن و روایات
مشاور ارشد علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مورد شهید و شهادت با نقل روایتی از وسائل الشیعه گفت: میگوید کسی که در راه خدا شهید میشود، با اولین قطره خونش که بر زمین می ریزد، خداوند تمام گناهانش را می بخشد. دوم، هنگام شهادت سر شهید در آغوش حورالعین قرار می گیرد. سوم اینکه با لباسهای بهشتی خداوند او را آراسته می کند. چهارم با بوی بهشتی معطر میشود، جایگاه خود را در بهشت می بیند و اجازه ی سیر و گردش در کل فضای بهشت را خدا به او عنایت می کند.

در مورد شهید، پیامبر اکرم(ص) میفرماید: یک نفر دعا میکرد اسئلک خیر ما تسئل، پیامبر فرمود اکر دعایش مستجاب بشود این آدم باید شهید بشود. یعنی بالاتر از شهادت هیچ خیری وجود ندارد. روز قیامت برادران، شهید شفاعت می کند. بهشت هشت در دارد که یک در آن به نام شهداست که شهدا از آن در وارد بهشت می شوند.
خداوند در قرآن کریم سوره آل عمران، آیه ۱۶۹ میفرماید:« وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون»
مرده نگویید، شهید مرده نیست بلکه زنده است و در نزد پروردگارشان روزی می خورند.
اگر ما امیر مومنان علی (ع) را نگاه کنیم، هزاران فضیلت داشتند اما درباره ی هیچ کدامشان نفرمودند « فزت و رب الکعبه»! کدام زمان گفت؟ آن زمانی که در آستانه ی شهادت قرار گرفت. آنجا خوشحال شد و فرمود:« فزت و رب الکعبه» قسم به پروردگار کعبه که رستگار شدم.

علت قتل و انگیزه قتل و خشونت
این شخصیت جهادی گفت: چرا در گوشه گوشه ی جهان مردم خشونت می کنند؟ کسی را می کشند یا جنایت می کنند؟ علتش چیست؟ انگیزه چیست؟ درباره این انگیزه امام سجاد(ع) می فرمایند: سه تا مرض در وجود هر انسانی که قرار بگیرد، دست به آدمکشی میزند؛ و لذا پناه می برم به خدا. “اللهم انی اعوذ بک من هیجان الحرص و صوره الغضب و غلبت الحسد.”
به فرموده امام سجاد(ع) سه خطرناک انگیزه میشود که مردم به جان همدیگر بیافتند، اول حرص، دوم غضب و سوم حسد است.

حرص به این معنا که مال و قدرت من زیاد شود، این منطقه را از او بگیرم و او نباشد. شما ببینید عمربن سعد بخاطر رسیدن به ملک ری دست به شهادت امام حسین(ع) می‌زند بخاطر دنیا طلبی. در افغانستان هم یک عده دچار حرص شدند که این منطقه را بگیریم، آن حزب را سرکوب کردیم و حزب دیگر را نیز سرکوب کنیم.

غضب که باعث قتل و کشتن می‌شود؛ دو برادر با هم دعوا می‌کنند که خود را کنترل نمیتوانند و دست به تفنگ می‌شود و  چوب و کارد میشود که بعد پشیمان می‌شود که چرا حوصله نکردم، غضب بدترین مرضی است که شیطان انسان را به کاری وادار می‌کند.

حسد داشتن بدترین چیز ممکن است که گاهی باعث کشتن هم میشود حتی دو برادر که از یک پدر و مادر هستند در مقابل هم  تیر و تبر میگردند. نمونه اش را در قتل هابیل توسط قابیل می بینیم،  یا از حسد برادران یوسف، او را در چاه می افکنند. اگر ما شاهد جنگ‌هایی در صدر اسلام هستیم دربرابر پیامبر و امامان، همه بخاطر حسد ورزیدن بوده است که نبوت چرا به این خاندان آمده و برای خاندان ما نیامده و چرا چرا آنها قدرت و علم دارند و ما نداریم.
محسنی گفت: در افغانستان هم این حسد بود که برادران وادار به برادر کشی شدند، حتی در حزب خلق و پرچم، هم حزبی هم حزبی خود را کشت تا اینکه جایگاه او را بگیرد.


شهید مصباح قربانی حرص، حسد و غضب ناجوانمردان
محسنی افزود: “شهید مصباح قربانی حرص، حسد و غضب یک تعدادی از ناجوانمردانی شد که تا هنوز هم  کسی جرأت نمی‌کند بگوید قاتلش فلانی است این هم یک مشکل است.” امیدوارم هستم که خداوند چهره قاتلان همه ی مومنان را  در هر گوشه جهان در دنیا برملا کند تا مردم آنها را بشناسند و در آخرت هم سرنوشت شأن معلوم است که جهنم است.

مشاور ارشد مرکز تبیان گفت: در  پایان، بار دیگر ولادت امام جواد علیه السلام را خدمت ولی نعمت مان، امام هشتم علیه السلام را خدمت شما تبریک عرض میکنم و شهادت آقای مصباح و یارانشان را خدمت خانواده، بستگان، همسنگران، دوستان و و خصوصا مجموعه مرکز تبیان که رهرو آن شهید هستند تسلیت عرض می کنم و امیدوارم که همان گونه که ایشان پیرو خط امام بود ما و شما هم پیرو خط امام باشیم و با پیروی از خط امام، اگر بمیریم ان شاالله سعادت دنیا و آخرت نصیب ما خواهد شد.

این مراسم با تلاوت کلام الله مجید توسط قاری شریفی آغاز شد و با اجرای دعای پر فیض توسل توسط حجت الاسلام حسنی ادامه یافت و با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محسنی پایان یافت.

برچسب ها: