پیامدهای برقراری حکومت موقت(۷)

  • ۴ حوت ۱۳۹۹
  • کد خبر: 9046
  • 276 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

از بربادی دست آوردهای دو دهه اخیر تا تمامیت خواهی طالبان و برگشت کشور به دهه هفتاد.

• مردم جمهوریت میخواهند نه صلح آمریکایی و امارت طالبانی.

از بین رفتن قانون اساسی افغانستان، سومین پیامد حکومت موقت است.

قطعا اگر حکومت موقت به وجود آمد اولین کاری که توسط دست اندرکاران حکومت موقت روی دست گرفته خواهد شد بحث صحبت روی قانون اساسی است و تغییر در بندهای مختلف قانون اساسی و چه بسا تغییر صد درصدی این قانون خواهد بود. ما نمی‌گوییم که قانون اساسی افغانستان صددرصد کامل است و هیچ اشکالی ندارد و هیچ نقطه‌ی منفی ندارد. این قانون اساسی مشکلاتی دارد اما امتیازات زیادی هم دارد، قانون اساسی‌‌ای است که در طول تاریخ افغانستان مدرن‌ترین قانون اساسی است و بسیاری از خواست‌ها و مطالبات مردم ما در این قانون گنجانده شده است. بنابراین ما بایستی حافظ این قانون باشیم، بایستی نگهبان این قانون باشیم و نباید بگذاریم مردم افغانستان، شخصیت‌های ما و دولت ما به هیچ کس و هیچ گروه و هیچ قدرتی اجازه بدهند که در صدد تغییر این قانون بربیایند. خیلی از گروه‌ها و پیروان مذاهب مختلف از این تغیرات صدمه و آسیب جدی خواهند دید.

بازگشت افغانستان به دهه‌ی هفتاد و جنگ‌های داخلی؛ چهارمین پیامد حکومت موقت
چهارمین پیامد هم این است که افغانستان بر می‌گردد به دهه هفتاد، باز جنگ‌های داخلی شروع خواهد شد. از همین حالا شما صف بندی‌های مختلف را در مناطق مختلف افغانستان می‌بینید. در شمال می‌ بینید که جناب جنرال حرکت‌هایی را شروع کرده، در پنجشیر حرکت ‌هایی ایجاد شده و در بهسود جریان‌هایی به وجود آمده و همینطور آهسته آهسته گروه‌های مختلف منسجم و مسلح می شوند. به خاطر چه؟ به خاطر حفظ خودشان، حفظ امنیت کشور و مردم شان، چون همه‌ی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی و اسلامی معتقدند که اگر طالبان وارد قدرت شوند و حکومت موقت تشکیل شود، طالبان آرام نمی نشینند، طالبان به دنبال مشارکت در قدرت نیستند، طالبان به دنبال تمامیت ‌خواهی هستند؛ طالبان به دنبال در نظر گرفتن خواست اکثریت مردم نیستند، به دنبال در نظر گرفتن خواست جریان‌ها و احزاب و سازمان‌ها نیستند، بلکه به دنبال این هستند که تنها خودشان باشند، حالا ممکن است در مرحله‌ی اول یک درصدی را قبول کنند مثلا پنجاه پنجاه ولی مطمئنا وقتی وارد قدرت شدند با لطایف‌الحیل و با حمایت کشورهای بیرونی دمار از روزگار شخصیت‌ها و جریان‌ها و مردم افغانستان در خواهند آورد.

مردم حق دارند که در برابر این گروه تروریستی موضع بگیرند و در برابر این جریان قد علم بکنند، از ترس اینکه مبادا شرایط دهه‌ی هفتاد بر مردم ما مسلط شود و دست‌آوردهای دهه‌ی هشتاد و نود زیر سوال برود، بنابراین حکومت موقت پیامدهایی به مراتب مرگبارتر و وحشتناک‌تر از مواردی که من برشمردم دارد. اینجاست که ما نیاز به راهکار داریم، حالا چه کاری بایستی کنیم که با مشکلات و گرفتاری‌ها درگیر نشویم و گرفتار مشکلات و معضلات جدید نشویم. ادامه دارد.

به کانال ما بپیوندید و در جنگ نرم تنها نظاره گر نباشید و لطفا رسانه باشید و این مطلب را منتشر کنید.

برچسب ها: