پیامدهای برقراری حکومت موقت(۵)

  • ۲ حوت ۱۳۹۹
  • کد خبر: 9022
  • 304 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

از بربادی دست آوردهای دو دهه اخیر تا تمامیت خواهی طالبان و برگشت کشور به دهه هفتاد
• مردم جمهوریت میخواهند نه صلح آمریکایی و امارت طالبانی

جامعه جهانی، کشورهای منطقه و مردم افغانستان به هیچ وجه حاضر نیستند که صلح آمریکایی آنگونه که به منافع خود آمریکا باشد در افغانستان محقق شود

به هر حال مذاکرات صلح بین طالبان و هیئت آمریکایی آغاز شد به گونه‌ای که هیچ‌گونه مشوره‌ای با دولت افغانستان نشد، هیچ گونه مشوره‌ای با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی کشور صورت نگرفت. یک سال و دو سال و در نهایت تفاهم‌نامه‌ی دوحه بین طالبان و آمریکایی‌ها امضا شد که خوب طبعا در طول این مدت صحبت‌های مختلف داشتم، مقالات گوناگونی نوشتم و منعکس شد که این روند به نفع کیست و چه پیامدهایی برای مردم افغانستان و حاکمیت خواهد داشت و از همان زمان هم نسبت به این حرکت بدبین بودم و معتقد بودم که حرکت آمریکایی‌ها به نتیجه نخواهد رسید، چرا؟ به خاطر آنکه هم زمینه‌های داخلی فراهم نیست و هم دولت افغانستان نسبت به این حرکت ظنین است و هم شخصیت‌ها و مسئولین و رهبران جهادی و غیرجهادی افغانستان نسبت به این حرکت خوشبین نیستند و از طرفی شرایط منطقه هم ایجاب نمی‌کند، مخالفان آمریکا در منطقه و دنیا هم به هیچ وجه حاضر نیستند که آمریکایی‌ها در افغانستان تک‌تازی بکنند و هر چیزی که خواستند و بخواهند اعمال بکنند اما دیگران راحت نظاره‌گر باشند. نخیر، نه جامعه جهانی، نه کشورهای منطقه و نه مردم افغانستان به هیچ وجه حاضر نیستند که صلح آمریکایی آنگونه که به منافع خود آمریکا باشد در افغانستان محقق شود. خوب به هر حال، تفاهم‌نامه‌ی دوحه امضا شد و طالبان هم منتظر بودند که بندهای این تفاهم‌نامه یکی پس از دیگری اجرا شود و جناب خلیل‌زاد هم تلاش داشت که امتیازاتی را که برای گروه طالبان در نظر گرفته بود، یکی پس از دیگری اهدا بکند. دولت افغانستان نیز تحت فشار قرار گرفت، جریان‌های مختلف کشور تحت فشار قرار گرفتند و یکی از بندهای این تفاهم‌نامه بحث آزادی زندانیان بود که شما متوجه هستید پنج هزار زندانی طالبان آزاد شدند اما دوباره به میدان جنگ برگشتند.

یکی از نکاتی که در تفاهم‌نامه‌ی دوحه مطرح بود، بحث حکومت موقت بود. به محض این که این بحث از طرق مختلف زمزمه شد، باز بلافاصله ما موضع گرفتیم و بیانیه دادیم. اگر چه برخی از شخصیت‌های طرف دولت هم متاسفانه در رابطه با بحث حکومت موقت نظر مثبت داشتند تا جایی که صداهایشان پخش شد، موضع گرفتند و حرف زدند، اما ما معتقد بودیم که این بحث حکومت موقت، یک توطئه دیگر آمریکایی‌ است، یک حرکت مغرضانه‌ی دیگر آمریکایی ا‌ست. ادامه دارد.

برچسب ها: