معرفی رسمی حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی به عنوان مشاور ریاست کل مرکز تبیان در امور حوزات علمیه/ تشکیلات مرکز تبیان و مردم افغانستان به حضور نخبگان نیازمندند

  • ۲۷ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10424
  • 7 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در مراسم معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالناصر یعقوبی به عنوان مشاور ریاست کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در امور حوزات علمیه که در شهر مقدس قم برگزار شد، گفت: بقیه‌ی نخبگانی هم که هوای کار دارند و می‌خواهند بر مبنای انجام ماموریت‌های دینی خود فعال باشند، مرکز تبیان در داخل و خارج از افغانستان در خدمت آنان است. این منت گذاشتن بر کسی نیست، تشکیلات به وجود آنان نیازمند است، کشور و مردم افغانستان به حضور علما و‌ دانشجویان و عناصر متخصصِ متعهد بخصوص در دو‌ عرصه‌ی اقتصاد و فرهنگ نیازمندند.
خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ قم: مراسم معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالناصر یعقوبی به عنوان مشاور ریاست کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در امور حوزات علمیه، با حضور جمعی از طلاب، علما و فرهنگیان در دفتر مرکز تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد.حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری طی سخنانی در این مراسم شرایط کشور را به گونه‌ای توصیف کرد که نیاز به کار جدی سازمانی در آن احساس می‌شود. وی با برشمردن فرهنگ، اجتماع، اقتصاد و سیاست به عنوان ستون‌های امنیت ملی خاطرنشان کرد که هرگاه این چهار ستون استوار باشد امنیت ملی شکل می‌گیرد و مبتنی بر این امنیت ملی نظام مطلوب شکل خواهد گرفت و اگر این چهار ستون شکل نگیرد امنیت ملی و به دنبال آن نظام مطلوب تشکیل نخواهد شد.

وی افزود: ستون‌های امنیت ملی افغانستان طی ۴۴ سال گذشته با آسیب‌های جدی مواجه شد و در حال حاضر نیز مردم با یک کشور آسیب‌دیده از نظر ستون‌های امنیت ملی روبرو هستند که نیاز به تعمیر و اصلاح دارد و تا فرهنگ و اجتماع و اقتصاد و سیاست افغانستان سر و سامان پیدا کند شرایط کشور نیز بهبود پیدا نخواهد کرد.

به گفته‌ی حسینی مزاری، هرچند نظام جدید طی دو سال گذشته در راستای ساختن ستون‌های امنیت ملی کشور تلاش داشته و توفیقاتی هم کسب کرده است، اما این کافی نیست و بایستی آحاد ملت و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی کشور به صورت منسجم در عرصه‌ی آبادانی افغانستان دست به دست هم دهند و برنامه داشته باشند.

این آگاه مسایل سیاسی، تنها توقع داشتن از حکومت و همه چیز را به آن واگذار کردن برای ساختن کشور را اشتباه دانست و خاطرنشان کرد: اگر مردم و شخصیت‌ها وارد عرصه‌ی سازندگی نشوند افغانستان روز خوش نخواهد دید و شرایط بحرانی و دخالت بیگانگان ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در چهل و سه سال گذشته همواره فضای مناسب برای دخالت بیگانگان در افغانستان فراهم بوده است گفت: بیگانه ها هم اگر دخالت می‌کنند و یا از دور، دستی بر آتش دارند صرفا به فکر منابع خود بوده و نه تنها برای منافع ما کاری نمی‌کنند بلکه حاضرند کشور و مردم‌مان را قربانی کنند تا به اهداف خود برسند، چنانچه طی چهار دهه اخیر افغانستان در عرصه‌های مختلف تخریب گردید و میلیون‌ها انسان در عملیات‌های گوناگون قربانی شدند.

حسینی مزاری خاطرنشان کرد: اکنون زمان آن فرارسیده که بساط ناامنی و نابسمانی از کشور جمع شود و برای تحقق این امر نیز حضور، کار، تلاش، ابتکار و سازمان‌یافتگی نخبگان ضروری بوده و در این صورت است که سازندگی توسعه پیدا می‌کند و کشور با تامین تمامیت ارضی و رشد اقتصادی و فرهنگی به اقتدار خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه مرکز تبیان طی ۳۲ سال گذشته بسترساز توجه به سازندگی و شکوفایی استعدادهای مردمی بوده است، گفت: مرکز تبیان همواره در راستای آسایش و آرامش مردم و حفظ تمامیت ارضی کشور و اقتدار ملی و بین‌الملی آن برنامه داشته و کار کرده و علاوه بر جذب و تربیت نیرو در بُعد میدانی هم کارهای اثرگذار انجام داده است. وی در این راستا به آموزش بیش از ۸۸ هزار نفر در عرصه‌ی آموزشی، تربیت بیش از پنجصد خبرنگار و روزنامه‌نگار و فعالیت چاپی و رسانه‌ای اشاره کرد.

وی مرکز تبیان را تشکیلاتی فراقومی، فرامنطقه‌ای، فراولایتی و کاملا فراگیر توصیف کرد و گفت: در سال‌های اخیر شخصیت‌های توانمند کشور با حضور در تشکیلات مرکز تبیان و اعلام آمادگی‌شان، به غنامندی تشکیلات افزوده‌اند. یکی از آن شخصیت‌ها که اخیرا به مرکز تبیان پیوسته جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالناصر یعقوبی است که طلبه‌ای مبارز، زحمت‌کش، باتلاش، بانفوذ، مردمی و شخصیتی مطرح از جنبه‌ی حقیقی و حقوقی که زحمات زیادی کشیده است و نیز چهره‌ای مطبوعاتی و رسانه‌ای می‌باشد.

حسینی مزاری افزود: قطعا آقای یعقوبی می‌توانست به عنوان یک شخصیت حقیقی و با مسئولیت حقوقی که در راس جریانی که در اختیار ایشان بود کارهای خیلی خوبی انجام بدهد چنانچه در گذشته انجام داده است اما ایشان تشخیص داد که در شرایط موجود همه‌ی نخبگان بخصوص شیعیان کنار هم قرار بگیرند و‌دست به دست هم بدهند و کارهای وسیع‌تر و گسترده‌تری انجام بدهند و با توجه به این برداشت با تغییر رویکرد سازمانی منت گذاشت و در تشکیلات مرکز تبیان حضور به هم رساند.

رییس مرکز تبیان در توضیح هدف برگزاری این جلسه نیز گفت: در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی به عنوان یکی از مسئولین سطح بالای تشکیلات در حد رهبری خدمت دوستان معرفی می‌شود تا رسما فعالیت‌های خود را هم در خارج و هم در داخل کشور شروع نماید.

وی خاطرنشان کرد: مرکز تبیان این آمادگی را دارد که بقیه‌ی شخصیت‌های مبتکرِ خلاق به این مرکز بپیوندند. مرکز تبیان یک مرکز باسابقه‌ی دینی ولایی است که در مسیر خواست خدا و اجرایی کردن فرامین الهی کار می‌کند و بهترین بستر و فرصت است برای شخصیت‌هایی که علاقه دارند کار بکنند.

حسینی مزاری با تاکید بر اینکه کار انفرادی در افغانستان از نتیجه‌ای برخوردار نخواهد شد، گفت: چنانچه طی ۴۳ سال گذشته کارهای انفرادی صورت گرفت و شرایط فعلی افغانستان ناشی از سازمان‌نیافتگی جریان‌ها در عرصه‌های مختلف بوده است، لذا اگر قرار باشد که ما در کشور تاثیرگذار باشیم باید بقیه‌ی نخبگان که هوای کار دارند و تلاش دارند که بتوانند در خدمت مردم باشند و بر مبنای انجام ماموریت‌های دینی خود فعال باشند، مرکز تبیان در داخل و خارج از افغانستان در خدمت آنان است. این منت گذاشتن بر کسی نیست، تشکیلات به وجود آنان نیازمند است، مردم افغانستان به حضور علما و‌ دانشجویان و عناصر متخصص متعهد بخصوص در دو‌ عرصه‌ی اقتصاد و فرهنگ نیازمندند.

رییس مرکز تبیان در پایان خاطرنشان کرد: ما معتقدیم اگر مردم در دو عرصه‌ی اقتصاد و فرهنگ قوی شوند، بقیه‌ی عرصه‌ها نیز رشد خواهد کرد و افغانستان به یک کشور قدرتمند تبدیل خواهد شد.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالناصر یعقوبی نیز طی سخنانی با اشاره به فعالیت‌های تبلیغی در عرصه‌های مختلف و نیز فعالیت‌های سیاسی خود پیش از دوران جمهوریت و پس از آن گفت: در همه‌ی این سالها آنچه برایش بسیار ارزشمند بوده این است که همواره در تمامی تحولات در کنار مردم بوده است.

وی افزود: «اگر به آدرس سیاسی خاصی هم رفتم با تعهد بلاشرط نبوده و بلکه تعهدم مشروط به این بوده که تا زمانی که در هر تشکیلی ارزش‌های دینی و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام مطرح باشد آنجا هستم و هرگاه آن تشکیل آدرسی برای اختلاف و تفکیک قومی و کشمکش‌های سمت گردید آن زمان اگر نقش موثری برای تغییر نداشته باشم حداقل آن را ترک کنم.»

در تحولات اخیر و‌ روی کار آمدن امارت اسلامی و برچیده شدن فساد حکومت اشرف غنی، روزنه‌هایی از یأس و امید از چهار طرف گشوده شد، دستاوردهای مثبتی هم اتفاق افتاد و تشویش‌هایی هم بود که تا هنوز ادامه دارد که امیدواریم برطرف شود.

هر فرد در قبال کشورش که حریم جغرافیایی اوست و سرنوشتش به آن گره خورده طبعا مسئولیت دارد و باید برای ادای آن در هر عرصه‌ای که توان دارد گام‌های اساسی در راستای تغییر و احیای وضعیت بردارد.

حجت‌الاسلام یعقوبی با بیان اینکه پس از تحولات اخیر افغانستان و بنا به مصلحت‌های موجود تصمیم گرفت تا برای مدتی در شهر مقدس قم که مرکز علوم و‌ فرهنگ دینی است زندگی کند، افزود: «اینجا در تفحص و جستجو برآمدم تا با چه جریانی کار صورت بگیرد که یک هدف و شاخصه‌ی کلی و وجه‌الجمعی پیدا شود، نهایتا تشکیل اعتقادی‌تر و مصمم‌تر از مرکز تبیان که هدف و انگیزه‌ی دینی و ولایی داشته باشد نیافتم.»

مشاور ریاست کل مرکز تبیان در امور حوزات علمیه در پایان گفت: من خداوند و ائمه معصومین (علیهم السلام) را گواه می‌گیرم که هیچ‌گونه انگیزه‌ی شخصی برای آمدن من به مرکز تبیان وجود نداشته است، گفت: بعد از صحبت‌های اولیه این توفیق حاصل شد که یک قطره‌ی کوچک به دریای تبیان وصل شود و  هدف حقیقی رضای خداوند است.

ناصرسادات عطایی، مشاور ریاست کل مرکز تبیان در امور ارتباطات اجتماعی نیز در سخنانی با ابراز خوشحالی از پیوستن حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی به مرکز تبیان، وی را فردی متدین و سخنوری شهیر و فعال توصیف کرد و‌ گفت: شخص خدمت‌گذار در هر جایی از دنیا باشد تاثیرگذاری خود را دارد.

وی با ابراز خوش‌بینی نسبت به تعامل مرکز تبیان و حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با امارت اسلامی گفت: کناره گرفتن و دوری از حکومت و جنجال‌های فیسبوکی به نفع هیچ‌کس نیست، راه‌حل این است که در کنار حکومت باشیم و از حقوق مردم و مذهب خود دفاع نماییم.

عطایی با نکوهش فساد بسیار گسترده در حکومت افغانستان طی دوران جمهوریت مثال زد که اگر کوچکترین قوم افغانستان در راس حکومت باشد ولی به مردم خدمت کند بهتر از این است که از هر قوم در حکومت حضور داشته باشند ولی همه فاسد باشند و کشور را به تباهی ببرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی، مشاور ارشد ریاست مرکز تبیان در امور علما نیز در سخنانی کوتاه گفت: مسلمانان باید نسبت به دو مرز مهم اعتقادی و جغرافیایی حساس باشند. علما و شخصیت‌های دینی و مذهبی در طول تاریخ مرزهای اعتقادی اسلام را حفظ کرده‌اند. لذا نیاز است که امروز هم علمای اسلام همیشه بیدار و فعال بوده و در رأس فعالیت‌ها باشند.

محسنی در رابطه با مرز جغرافیایی مسلمانان نیز ابراز کرد: البته از نظر اسلام کل زمین مرز است و روزی زمین به دست مسلمانان خواهد رسید. ولی امروز مرز جغرافیایی ما افغانستان است و لازم است که جوانان ما با حضور در بدنه‌ نظام حکومت امارت اسلامی به وظیفه‌ی پاسداشت از مرزهای جغرافیایی خود بپردازند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدنوراحمد مبارز، مسئول دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم و معاون ریاست کل در امور حوزات علمیه نیز در سخنانی کوتاه با عرض خیر مقدم به مهمانان حاضر در جلسه به انگیزه‌ی برگزاری نشست اشاره کرد.

شایان ذکر است که در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی سروده‌‌ی ذیل را به خوانش گرفت و به ریاست مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تقدیم کرد:

نازم به نام نیک و با افتخار تبیان
اعضای خوب و لایق هم دین‌مدار تبیان
شد انتخاب نامش از آیه‌ای ز قرآن
خدمت برای مردم، باشد شعار تبیان
مصباح آن شهید نامی و بانی وی
می‌گفت اهل بیت است دار و‌ ندار تبیان
از اهل بیت عصمت هرگه جدا شد این خط
آیات مرگ خوانید روی مزار تبیان
شد خار چشم اعداء اهداف عالی وی
بر چشم دشمنان رفت گرد و غبار تبیان
مربوط حقوم خاصی نبود بنای تشکیل
مجموعه‌ی تشیع قوم و تبار تبیان
بر سینه‌ی یهودان انداخت تیر و‌ پیکان
روزی رسد که دشمن گردد شکار تبیان
یعقوبی این تعهد دارد که تا بود صدق
خدمت کند بماند اندر کنار تبیان


در پایان مراسم، حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالناصر یعقوبی، به عنوان مشاور رئیس کل مرکز تبیان در امور حوزات علمیه، به وسیله حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری اعطا شد.

 

برچسب ها: