مصداق مشخصی از حضور اتباع خارجی در اغتشاشات اخیر ایران وجود ندارد/ با اخلال‌گران چه ایرانی یا خارجی برخورد خواهد شد!

  • ۴ جدی ۱۳۹۸
  • کد خبر: 7873
  • 728 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: مدیرکل اموراتباع و مهاجرین وزارت داخله جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برخی خبرها و واکنش ها در مورد نقش اتباع خارجی در اغتشاشات اخیر این کشور، با تأکید بر این که مصداق مشخصی در مورد چنین گزارش‌هایی وجود ندارد؛ تأکید کرد: هر کسی که بخواهد امنیت کشور را به مخاطره اندازند؛ چه ایرانی باشد یا خارجی، مطابق با قوانین و مقررات همراهش برخورد می‌شود.

 

دکتر مهدی محمودی که امروز سه‌شنبه(۳ جدی) در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) و رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و هیأت همراه در دفتر خود صحبت می‌کرد، به صورت غیرمستقیم به برخی خبرها و واکنش‌ها پیرامون نقش اتباع خارجی در اغتشاشات اخیر ایران واکنش نشان داد و گفت: “اتباعی که در کشور ما حضور دارند، اعم از پناهنده، مهاجر و اتباعی که به صورت قانونی وارد شدند، همه موظف هستند به قوانین و مقررات کشور احترام بگذارند و همه ما باید در سایه یک امنیت مناسب و احترام به قوانین و مقررات، در کنار همدیگر زندگی کنیم”.

 

البته به گفته وی، یک سری از اتباع خارجی هم متأسفانه در ایران حضور دارند که به صورت غیرمجاز وارد این کشور شده، و به صورت مقطعی یا موردی فعالیت می‌کنند؛ “این ها حضورشان از نظر ما غیرقانونی است، و توسط نیروی انتظامی مورد شناسایی قرار گرفته، دستگیر می‌شوند و از طریق اردوگاه‌ها، طرد می‌گردند”.

 

این در حالی است که به گفته وی، اتباع و مهاجرینی که به صورت قانونی در ایران حضور دارند، تحت حمایت‌های متعدد این کشور قرار داشته، خدماتی در حوزه‌های بهداشت، سلامت، معیشت، آموزش، حرفه آموزی و اشتغال‌زایی.

 

دکتر محمودی خاطرنشان کرد که تمام هدف آن‌ها این است در زمانی معینی که اتباع مهاجرین و خارجی مهمان جمهوری اسلامی هستند، بتوانند که از خدمات شهروندی بهرمند شوند و در وقت مناسب و به زودی، عزت‌مندانه به کشور خودشان برگردند.

 

بر این اساس، وی تأکید کرد افرادی که در ایران حضور دارند، بایستی به مقررات و قوانین احترام بگذارند، آن را رعایت کنند و قانون هم برای همه یک‌سان است؛ چه تبعه ایرانی باشد یا تبعه خارجی.

 

اما مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران تصریح نمود: “هر کسی بخواهد خلاف مقررات و قوانین جمهوری اسلامی اقدام کند و به نوعی امنیت روانی و اجتماعی، اقتصادی و… را به خطر بیاندازد، قطعا با او طبق ضوابط و مقررات برخورد می‌شود”.

 

وی با اشاره غیرمستقیم به تحولات اخیر و برخی گزارش‌ها و واکنش‌ها در مورد نقش اتباع در اغتشاشات اخیر گفت: “ما خیلی از اتباع را داریم که با آرامش و مسالمت در کشور زندگی می‌کنند، به قوانین احترام می‌گذارند، و دوست دارند که مثل شهروندان ایرانی، امنیتی حاکم باشد تا بتوانند فعالیت‌های خود را انجام بدهند”.

 

البته به گفته دکتر محمودی، یک‌سری هم ممکن است باشند که امنیت را به مخاطره می‌اندازند و تلاش دارند شرایطی را مهیا کنند که امنیت شهروندی به خطر بیافتد و با آن‌ها؛ چه ایرانی و چه خارجی، برخورد می‌شود.

 

وی پیرامون تحولات اخیر، با تأکید بر این‌که مورد خاصی ندارند که سبب اتفاقی شده و بخواهند به صورت مشخص و مصداقی در مورد آن صحبت کنند، اما به صورت عمومی تصریح کرد که چه ایرانی یا غیرایرانی، هر کس بخواهد مخل امنیت باشد، به عنوان آشوب‌گر، اغتشاش‌گر و… مطرح شود، طبق مقررات با او برخورد می‌شود. قانون برای همه یک‌سان است.

برچسب ها: