مصئونیت قضایی خارجی ها یعنی اگر یک نظامی خارجی به ناموس افغان تجاوز کند، حق مخالفت نداریم

  • ۱۹ قوس ۱۳۹۲
  • کد خبر: 39
  • 2,625 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در جمع بیش از ۲۰۰ تن از علمای فعال مرکز تبیان که در عرصه های دینی، فرهنگی و اجتماعی در شهرکابل واطراف آن حضور منسجم دارند، پیرامون برنامه های محرم الحرام و اینکه چه موضوعاتی بایستی با مردم در میان گذاشته شود، صحبت کردند.
ایشان گفتند: واقعه عاشورا باید به صورت کاربردی تفسیر و تحلیل گردیده و جهت هدایت و رهبری مردم در اختیار آنان قرار گیرد. مسایل روز هم تبیین گردد و مردم باید آگاه شوند که پیمان بستن با خارجی ها یعنی چه و چه مضراتی را در پی دارد و نیز عقد پیمان امنیتی با امریکا یعنی چه، و چرا امریکایی ها به دنبال مصؤنیت قضایی نیروهای نظامی خود هستند؟

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزودند: مردم باید بدانند که مصؤنیت قضایی خارجی ها یعنی اینکه اگر یک سرباز خارجی پیش چشم ما به ناموس مرد افغان تجاوز کند، حق تو گفتن و مخالفت کردن نداریم و هیچگاه جرئت بروز غیرت اسلامی و افغانستانی و توان مقابله با سرباز متجاوز و خاطی را نخواهیم داشت. نه تنها یک تبعه افغان این حق را نخواهد داشت که دولت افغانستان نیز مطابق معاهده ای که نموده و تعهدی که به طرف خارجی سپرده، این حق را ندارد و باید به طرف همه جنایات خارجی ها دو چشمی نگاه کنیم و لب فرو ببندیم و صدایی هم بیرون ندهیم.

به گزارش خبرگزاری صدایافغان(آوا) از کابل، حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کردند: با استفاده از فرصت محرم و صفر، علما بایستی پیرامون این موضوع صحبت کنند و خودشان نیز مخالفت جدی خود را ابراز کنند و اگر چنین حرکتی از سوی علما مشاهده نشود قطعا فردای قیامت جوابگو خواهیم بود و ملت نیز یک روزی دست به یخن ما شده از ما از این بی مسؤلیتی سوال خواهند کرد.�

ایشان همچنان پیرامون شرایط انتخاباتی کشور روشنی انداختند و به علما پیشنهاد دادند تا در این زمینه فعال وارد شوند و مردم را وادار به گرفتن کارت رای گیری کنند و خود نیز تکلیف مدارانه وارد عرصه شوند تا یک انتخابات پرشور داشته باشیم.

نماینده حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در کل افغانستان، دلیل توجه جدی به انتخابات را داشتن یک نظام قوی مرکزی دانستند و گفتند: اگر مردم، خود برای انتخاب زعیم خویش وارد عرصه شوند قطعا حکومت قوی به وجود خواهد آمد و در این صورت است که ثبات و امنیت در کشور بیشتر خواهد شد.�

رئیس مرکز فعالیت های اجتماعی فرهنگی تبیان در ادامه گفتند: حمایت ما، هم از نظام مرکزی فعلی برای همین منظور است و اگر چه این نظام مشکلات متعدد دارد اما بهتر از این است که هیچ نظامی نباشد و کشور در یک هرج و مرج به سر ببرد. پس، از حکومت فعلی افغانستان حمایت می کنیم و از تمام ارگانهای زیر مجموعه آن، اعم از اردوی ملی، پولیس ملی، امنیت ملی و … حمایت جدی به عمل می آوریم و از نا امنی و جنگ و ترور وحشت و انتحار و انفجار بیزاریم و همواره آن را محکوم می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری اظهارداشتند: تا کنون از مرکز تبیان، از سوی کاندیداهای مختلف دعوت به عمل آمده و در سطح بالا هم هیأت هایی با حضور در دفتر ما با ما صحبت داشته و از ما دعوت به حضور در جمع خود کرده اند اما مسؤلان مرکز تبیان هنوز کسی را به عنوان کاندید خود انتخاب نکرده و در حال رایزنی و فکر کردن است و قطعا زمانی که به نتیجه برسیم با همه همکاران مشوره صورت گرفته و با نظر همه همکاران یکی از کاندیداها را به عنوان کاندید مورد حمایت معرفی خواهیم نمود.�

ایشان عنوان کردند که کاندید مورد نظر ما حتما بایستی مطابق شأن مردم افغانستان و مجموعه مرکز تبیان باشد شرایط پیشنهادی ما را با تمام و کمال بپذیرد، چون با توجه به اینکه امروزه مرکز تبیان از ظرفیت های بسیار بالای انسانی، مادی و معنوی برخوردار است، قطعا می تواند تاثیرگذاری خوبی در راستای برگزاری یک انتخابات پرشور داشته باشد و به پیروزی کاندید مورد نظر خود کمک شایانی نماید.

نماینده حضرت آیت الله شیرازی در افغانستان بیان کردند که مرکز تبیان در کابل بیشترین نیروی انسانی را، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی دارد. نیروهایی که اگر وارد عرصه شوند قطعا تکلیف مدارانه عمل خواهند کرد و عاشقانه وارد کارزار انتخاباتی خواهند گردید.�

ایشان از ولایت های غزنی، قندهار، میدان وردک، لوگر، پروان، قندوز، بغلان، سمنگان، بلخ، سرپل و جوزجان، غور، بامیان، دایکندی، هرات، فراه، هلمند، نیمروز، ارزگان، بدخشان، پکتیکا، از جمله ولایت هایی نام برد که مرکز تبیان بیشترین عرصه را به خود اختصاص داده و می تواند با داشتن پایگاه های بسیار قوی سیاسی اجتماعی، و فرهنگی کار گسترده ای به ویژه در خصوص انتخابات انجام دهد.

ایشان حضور دفاتر نمایندگی و بعضا رابطین سیاسی و فرهنگی در برخی ولایت ها را مهم توصیف کردند و از حضور نیروهای مؤثر مرکز تبیان در خارج به ویژه در جمهوری اسلامی ایران به عنوان نیروهای کارآمد و اثر گذار یاد کرد، به خصوص که مرکز تبیان در تهران، مشهد مقدس، قم مقدسه، اراک، اصفهان، شیراز، و برخی دیگر از ولایات مهاجر نشین ایران دفاتر فعال و نیروهای متدین تشکیلاتی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری با قرائت روایتی از امام حسین (ع) یاد آور شدند که اگر کار در راستای ترجیح خواست خداوند نسبت به خواست مردم انجام شود، خداوند ما را کمک نموده و نیازمندی های ما را برطرف خواهد کرد. اما اگر ما خواست مردم را به خواست خدا ترجیح دهیم، خداوند ما را به مردم واگذار کرده، آنگاه قطعا با شکست و نا امیدی مواجه خواهیم گردید. از این رو طبیعی است که ما برای بهبودی وضع مردم و ارتقای وضع زندگی شان و نجات از بحران کنونی کار می کنیم اما با انگیزه خدایی و برای خدا.�

ایشان در بخشی از صحبت هایش به ذکر داستانی پرداختند و گفتند: در سال ۸۸ همزمان با حمله اسراییل علیه غزه که ما نیز براساس مسؤلیت های اسلامی از مردم غزه از طریق نوشتن مقالات در رسانه ها و نیز در خبرگزاری صدای افغان(آوا) و نشریه انصاف و برگزاری تظاهراتی در کابل و ایراد سخنرانی حمایت می کردیم و همچنان سخنان حضرت امام خامنه ای را که پیش بینی بسیار حکیمانه و جالبی از پیروزی حماس علیه اسراییل کرده بودند را در هفته نامه انصاف تیتر اول چاپ کردیم، یک روزی یکی از بزرگان حوزه در دفتر کارم آمد و گفت: آقای مزاری! ما در افغانستان با دنیا طرف هستیم و باید با آنها مراوده و ارتباط داشته باشیم. من گفتم اینکه طبیعت کار است و باید هم همین طور باشد. بعد گفت خوب با این مواضعی که شما دارید درب کل دنیا به روی شما بسته می شود. من گفتم آقای فلانی! خودت می دانی که در میان شخصیت های شیعه، شاید تنها فرد اگر نباشم یکی از آدم هایی هستم که از گذشته تا حالا بیشترین ارتباط را با کشورها و ارگان های غربی داشتم و همین حالا هم با بسیاری از این کشورها ارتباط دارم و برخی سفارتخانه های آنان بنده را برای حضور در بعضی مراسم ها دعوت می کنند. تا هنوز چندین بار دعوتنامه برای سفر به خارج آمده اما من نرفتم ولی با وصف این، من می خواهم که درب های همه دنیا به رویم بسته باشد ولی فقط یک درب باز باشد. تا یک درب گفتم، سریع، طرف ذهنش به دروازه جمهوری اسلامی ایران رفت و احساس کرد که نظر من این است که دروازه های کل دنیا به رویم بسته باشد ولی فقط درب ایران به رویم باز باشد. من بلا فاصله گفتم: خیر جناب! اشتباه فکر کرده اید! منظور من این است که فقط درب خدای بزرگ به رویم باز باشد و کارها و فعالیت هایمان فقط مورد رضای خدا باشد. اگر خدا از کار ما راضی بود، آنگاه اگر خدا خواست درب همه دنیا را به رویمان خواهد گشود. اما اگر درب همه دنیا به رویمان باز باشد ولی درب خدا به رویمان بسته باشد، مسلما نا امید خواهیم شد و یک روزی به بن بست جدی مواجه خواهیم گشت و شکست اصلی و انزوای جدی آنگاه خواهد بود. وقتی این نگاه را گفتم، بنده خدا ساکت شد و چیز دیگری برای گفتن نداشت و احساس می شد که از گفته خود پشیمان شد و کمی هم خجالت زده شد چرا که طرف خودش از روحانیان شناخته شده آن زمان بود و حال هم شخصیت مطرحی می باشد.

ایشان با اشاره به فعالیت اثر گذار علما یاد آور شدند: اگر ما و شما حالا هم، اینگونه کار کنیم که فقط رضایت خدا را در نظر بگیریم و به موضوعات مربوط به محرم و صفر به صورت صحیح بپردازیم، محرم و صفر زنده خواهند ماند و اگر این دو زنده باشند قطعا اسلام هم زنده خواهد ماند چون به گفته حضرت امام خمینی(ره) محرم و صفر است که اسلام را زنده نگهداشته است. اما مسلما این دو، اسلام را زنده نگه می دارد به شرطی که این دو هم خود زنده باشند و زنده بودن این دو هم به وسیله علمای عاملی خواهد بود که حرف شان، تحلیل شان، تفسیر شان و تبلیغ شان و عمل شان فقط با خواست خدا و با انگیزه الهی و مطابق با اهداف حضرت امام حسین(ع) و یارانش وسایر ائمه معصومین(علیهم السلام) باشد.

ایشان در تکمیل مطلب فوق افزودند که اگر کار ما مثل آن عالمی بود که من یک روزی برایش موضوع دادم که در منبر و مجلسش پیرامون آن موضوع که مورد نیاز روز مردم مسلمان بود، صحبت کند، در جوابم گفت: آقای مزاری! اگر ما این مسائل را مطرح کنیم، خوش مردم نمی آید و سریع ما را از مسجد و منبر جواب می کنند و از نان خوردن می افتیم!!! خوب طبیعی است که اگر نگاه روحانی وعالم ما اینگونه باشد، کارما، حرکت و فکر ما خدایی نخواهد بود و در این حالت ما به هیچ وجه در زندگی خود و در راستای انجام تکلیف خود موفق نخواهیم شد و نه برای خود و نه فامیل خود و نه قوم و خویش و هم محلگی ها و در نهایت نه برای مردم و ملت مسلمان خود نیز هیچ فایده و اثری نخواهیم داشت و نه دوست و نه دشمن از ما هیچ حسابی نخواهند برد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری به علمای فعال مرکز تبیان وعده سپردند که به زودی جلسات دیگر در جهت تعیین تکلیف مجموعه برای مشوره در راستای حمایت از یک کاندید مشخص برگزار خواهد شد و برای این منظور سایر مسؤلین و همکاران از دیگر ولایات هم دعوت خواهند شد تا در مشوره و نظر دهی سهیم باشند و آنگاه همه با هم در عرصه انتخابات فعالیت آرمانگرایانه و تکلیف مدارانه انجام خواهیم داد تا کاندید مورد نظر خود را پیروز کنیم انشالله.

قابل ذکر است که این جلسه در آستانه فرارسیدن ماه محرم الحرام در دفتر کابل برگزارشد و� گزارشی نیز از حضور�ده ها تن�از علمای فعال مرکزتبیان در ولایات مختلف کشور، در قالب یک تور سیاحتی و زیارتی یک ماهه در ایران و زیارت عتبات مقدسه در شهرهای مشهدمقدس، تهران و قم و دیدار دسته جمعی با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در قم مقدسه نیز گزارشی ارائه گردید