مردم افغانستان تنها با ولایت مداری می توانند بحران را پشت سر بگذارند

 • ۱۶ حوت ۱۳۹۴
 • کد خبر: 2720
 • 1,245 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • چاپ این مطلب

استاد حسینی مزاری در اجلاس منطقه ای مرکز تبیان گفت که افغانستان با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کند و برای عبور مردم از سنگلاخ های مشکلات و معضلات باید حور محوریت ولایت مبارزه کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در اولین اجلاس منطقه ای این مرکز که با حضور مسؤولین و برخی از اعضای فعال مرکزتبیان در مشهد مقدس برگزار شد، گفت: شرایط دنیا بحرانی است و شرایط کشور هم با دست اندازها و چالش های مختلفی مواجه است و قطعا انسان در چنین شرایطی، تنها با در پیش گرفتن یک راه و مسیر میتواند نجات پیدا کند و به مقصود خود برسد و آن ولایت است.

وی با بیان اینکه آیات و روایات مختلفی داریم که بیان می کند اگر انسان ها در این مسیر گام بردارند، تنها از طریق این مسیر می توانند در راستای رسیدن به اهداف متعالی توفیق پیدا کنند، اظهار داشت: به همین دلیل است که مرکز تبیان تلاش دارد به عنوان یک تشکیلات ولایی و ولایت مدار و مسئولین و افراد آن نیز مصمم هستند که به عنوان افراد ولایت مدار در عرصه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی ظهور و بروز داشته باشند.

 

برای عبور مردم از سنگلاخ های مشکلات و معضلات باید حول محوریت ولایت مبارزه کنیم

به گفته آقای حسینی مزاری، افغانستان با چالش ها، مشکلات و معضلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند و اگر بخواهیم کشور را از این بحران، و مردم را به سلامتی از سنگلاخ های مشکلات و معضلات عبور بدهیم و به سرمنزل مقصود برسانیم، لاجرم بایستی حول محوریت ولایت، با رنگ و بو و شرایط ولایت مداری، مبارزه کنیم.

 

ایشان با تأکید بر اینکه مشکلات اصلی افغانستان ناشی از فاصله گرفتن مردم، شخصیت ها، مبارزین و مجاهدین از ولایت است عنوان داشت: اگر همه از ولایت فاصله نمی گرفتند، با این مشکلات مواجه نمی بودیم و حال، اگر ما هم بخواهیم کشور را از این بحران نجات دهیم، باید توسل به ولایت کنیم و در این مسیر گام برداریم، و با توکل بر خدا و ائمه معصومین(علیهم السلام)، مبارزات خود را شکل بدهیم تا به توفیقاتی نائل شویم.

 

آقای مزاری ولایت مداری را چنین تعریف کرد: التزام قلبی و عملی فرد، به فرامین فردی، اجتماعی، دینی و دنیوی پیامبر اسلام(ص) و امامان معصوم(ع) در عصر حضور و فقهای واجد شرایط رهبری از جانب امام معصوم در عصر غیبت، و پذیرش ولایت مطلقه آنان به عنوان ولایت الهی در اجرای قوانین و اداره امور دینی و دنیوی جامعه.

وی بیان کرد: براین اساس، ولایت مدار به کسی اطلاق می شود که ولایت فقیه جامع الشرایط را همانند ولایت خدا، ولایت رسول خدا و ولایت امامان معصوم(ع) پذیرفته و کاملا مطیع آنان باشد و از لحاظ اعتقادی و عاطفی و عملی و رفتاری به همه دستورات و فرامین ولی فقیه با تمام وجود و عاشقانه گردن نهد.

 

 

یک فرد ولایت مدار باید پایبند به مباحث اعتقادی باشد

مدیرمسئول روزنامه انصاف در ادامه به چند شاخصه ولایت مداری یا به عبارتی دیگر التزماتی که منجر می شود یک فرد ولایت مدار باشد، پرداخت.

رهبر حزب اسلامی تبیان اولین شاخصه یک فرد ولایت مدار را پایبندی به مباحث اعتقادی عنوان کرد و اظهار داشت: ما در امور اعتقادی چقدر ورود داریم، چه قدر اطلاعات داریم، چه قدر اشراف داریم و بعد بر اساس این اعتقادات خود چقدر تلاش داریم و چقدر پایبند هستیم؟ اعتقادات هم در بحث اصول دین و هم در بحث فروع دین، یک فرد ولایت مدار قطعا باید در همه این مباحث، اشراف کامل داشته باشد و مسلط باشد. اگر در عقیده ما کوچکترین شک، تردید و ضعفی وجود داشته باشد و مشاهده شود، قطعا در بخش ولایت مداری ما ضعفی وجود دارد.

 

 

اگر مقید به ادای نماز اول وقت نبودیم، باید در ولایی بودن خود شک کنیم

آقای مزاری دومین شاخصه یک فرد ولایت مدار را پایبندی به امور عبادی دانست و تصریح کرد: در بحث عبادت ما باید بیاندیشیم که در کجای کار هستیم؟ و در مسایل عبادی آن گونه که شایسته یک فرد مسلمان و یک فرد ولایی هست، عبادت را درهمه ابعاد به جا می آوریم؟ چه واجبات و مستحبات و چه در بحث اصول دین و چه در بحث فروع دین. خودمان را بسنجیم که چه مقدار پایبندیم و در بحث نماز آیا پایبند و مقید به ادای نماز اول وقت هستیم یا نه، اگر مقید به ادای نماز اول وقت نبودیم، باید در ولایی بودن خود شک کنیم.

 

 

ضعف در اخلاق، تمام تلاش ها و زحمات ما را بر باد می دهد

رعایت اخلاق اسلامی سومین شرطی بود که آقای حسینی مزاری برای یک فرد ولایی مهم قلمداد کرد و گفت: اگر ما در رابطه با شرایط اخلاق اسلامی، در مطالعه این شرایط و در پایبندی به این عنوان، ضعف داشته باشیم، نه در بحث اعتقاد و نه در بحث عبادت به جایی نمی رسیم.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به اینکه آدم های ولایی علاوه بر پایبندی به مسائل اعتقادی و عبادی در بحث اخلاق توجه خیلی جدی دارند اظهار داشت: ما باید به عملکرد خود نگاهی بیندازیم و تجدید نظر کنیم که ضعف در اخلاق، ما را از همه چیز می ماند.

 

وی گفت: بحث اخلاق، بحث مفصلی است، آدم ولایی در مباحث اخلاقی خود خیلی توجه دارد، اگر کوچکترین ضعفی در این عرصه داشته باشیم، متاسفانه تمام تلاش ها و زحمات ما برباد است، آدم ولایی آدم ریاکار نیست، آدم ولایی متظاهر و فخر فروش نیست، هرآنچه که برای خود می پسندد باید برای دیگران هم می پسندد، آدم ولایی لجوج نیست، آدم ولایی کسی نیست که بگوید من این نظر را دادم و باید اجرا شود، و روی نظر خود پافشاری داشته باشد و به نظر و شخصیت دیگران احترام نگذارد. آدم بداخلاق این طوری است. آدم بداخلاق از جامعه طرد می شود، حتی از یک جامعه محدود و کوچک هم طرد میشود، آدم بداخلاق به دنبال شهرت است، به دنبال جایگاه بالا است، ولی راه را اشتباه می رود.

ایشان عنوان کرد که کسی مشهور می شود که محض برای خدا کار و خدمت کند. کسی که برای خدا کار و خدمت کرد؛ او به صورت طبیعی مشهور می شود و رهبر می شود. امام خمینی(ره) را کسی رهبر نساخت، خودش هم دنبال رهبر شدن نبود، خودش به دنبال این منصب نبود، خدا او را به اینجا رساند، اعمال اسلامی و دینی اش او را به این موقعیت رساند.

 

 

پیامبر اسلام(ص) بر اساس یک تشکل و سازمان، حکومت دینی اعلام کرد

چهارمین شاخصه ی فرد ولایت مدار تشکیلاتی عمل کردن است که آقای حسینی مزاری آن را اینگونه تببین کرد: اگر شما فرد یا افرادی را دیدید که خیلی معتقد و عابد اند، حتی در بحث عبادت و نماز می بینید که پیشانی های شان پینه بسته، نماز شب هم می خوانند و خیلی از مسایل را هم رعایت می کنند، از لحاظ اخلاق هم خیلی متخلق اند، اما می بینید که از لحاظ عمل متشکل، فرد یا افرادی خنثی هستند و هیچ پایبندی به تشکیلاتی عمل کردن امور زندگی و جامعه خویش ندارند. این چنین فرد یا افراد نه به درد زندگی ی خود می خورد و نه به درد اجتماع و چه بسا افراد باردوش جامعه خواهند بود.

وی تصریح کرد: یک فرد ولایی، سازمان یافته است و بر مبنای سازمان یافتگی عمل می کند، چه در زندگی فردی خودش و چه در زندگی اجتماعی.

 

ایشان اظهار داشت: یک فرد ولایت مدار در مباحث تشکیلاتی صد در صد وقت را مهم می شمارد. اگر دیدید فردی در خصوص رعایت وقت مشکل دارد و حتی یک دقیقه تاخیر می کند، شما چه توقعی دارید که آن آدم در صحنه تبارز کند و در خدمت اجتماع، دین و مذهب باشد. از این گونه افراد باید دست بشویید، چه برسد که نیم ساعت تأخیر بکند، یکساعت تأخیر بکند. این افراد ولایی و ولایت مدار نیستند.

 

رئیس خبرگزای صدای افغان(آوا) عنوان کرد: بحث تقید به وقت در امور تشکیلاتی بسیار مهم است. شما اگر خواستید که شخصیت افراد را بشناسید با او قرار و مدار بگذارید، ببینید که اهل تخلف است یا خیر؟ اهل خواب ماندن است یا خیر؟ برای کسی که واقعا ولایی باشد بهانه خواب ماندن اصلا معنا ندارد. بحث تقید به وقت، خودش ملاک و معیار شناخت افراد است. من خودم، معمولا افراد را از این طریق سعی می کنم بشناسم.

 

رهبر حزب اسلامی تبیان گفت: پیامبر اسلام(ص) که مبعوث شد، بر اساس فکر سازمانی بود، پیامبر تمام حرکاتش، حتی زمان نماز خواندنش، نشستنش، برخاستنش، برخورد با خانواده، زن و فرزندش حضرت زهرا(س) و امام علی(ع)، با همه اطرافیان و اجتماع، بر اساس رنگ و بوی تشکیلاتی بود.

 

استاد مزاری عنوان داشت: اصولا پیامبر(ص) آمد که بر اساس یک تشکل و سازمان، حکومت دینی اعلام کند، ، شما متوجه هستید که تشکیل یک حکومت بدون فکر و برنامه سازمانی و تشکیلاتی امکان پذیر نیست. اصلا خود حکومت بر اساس یک فکر تشکیلاتی و سازمانی است. تمام ائمه معصومین(علیهم السلام) همین فکر را داشته اند که همانند پیامبر حکومت اسلامی تشکیل بدهند.

ایشان تصریح کرد که اساس فکر قرآن بر مبنای تشکیلات است، اساس فکر پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) بر اساس حرکت تشکیلاتی است. بنابراین اگر ما معتقدیم که پیروان آن حضرات هستیم، باید خودمان را با این شرایط تطبیق بدهیم، اگر تطبیق ندهیم، این از اوصاف شیعه ولایی نیست. عنوان ولایتمداری برما صدق نمی کند.

وی اذعان داشت: عزیزانی که در اینجا نشسته اند به شمول خودم باید روی این مباحث جدا فکر کنیم و خود را بسازیم. تشکیلات مرکز تبیان با این شرایط می تواند اثرگذار باشد و اگر تا حال هم تا حدودی اثرگذار بوده، شاید تا حدودی آن معیارها را رعایت کرده است، اگر همه معیارها را رعایت می کرد، شاید ما زمینه ساز یک انقلاب در افغانستان می شدیم. بحث تشکیلاتی در حرکت سازمانی خیلی اهمیت پیدا می کند و نیروهای تشکیلاتی در همه حالات بیدارند، نیروهای تشکیلاتی تعهد و اخلاص دارند و تمام کارهایشان بر اساس اخلاص است.

 

 

زمانی می توانیم بصیرت داشته باشیم که وجود خود را خدایی درست کنیم

وی بصیرت را پنجمین مشخصه یک فرد ولایی عنوان کرد و اظهار داشت: بصیرت در لغت به معنای علم و عبرت و حجت است و در فرهنگ قرآنی به معنای رویت قلبی و باطنی است یا به معنای دیگر شناخت حق و باطل است. آدم های بصیر؛ راحت می توانند حق را از باطل جدا کنند، سرگردان و حیران هم نمی شوند، که حالا کدام مسیر و راه را بپیماییم، آدم تشکیلاتی که بصیرت دارد حیران نمی ماند.

 

استاد مزاری با بیان اینکه چه زمانی ما می توانیم بصیرت داشته باشیم؟ گفت: زمانی می توانیم بصیرت داشته باشیم که وجود خود را خدایی درست کنیم، هر زمان که ما به خدا پیوستیم، هر زمان اگر تمام افعال واعمال ما مطابق دستورات خدای متعال بود و هر زمانی که ما مطابق فرامین و نواهی ائمه معصومین (ع) عمل کردیم، آن جاست که خداوند توفیق عنایت می کند و قدرت تشخیص حق از باطل را به ما می دهد.

 

آقای حسینی مزاری با اشاره به آیه ۲۹ سوره انفال: “یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا”، “شما اگر تقوا پیشه کردید خداوند این قدرت را به شما عنایت می کند که راحت بتوانید تشخیص بدهید.” اظهار داشت: پس آنهایی که بصیرت ندارند وا می مانند، حیران هستند و نمیدانند که کدام راه مطلوب دینی و اسلامی را انتخاب کنند. این ها متاسفانه از خدا و ائمه معصومین دورند، ولو اینکه ظاهرشان خیلی غلط انداز است، ظاهرا شما فکر می کنید که اینها آدم های متدین و مسلمان اند، خیلی آدم های متعبد اند، خمس می دهند، زکات می دهند، نمازشان سر وقت است، تولی و تبری دارند، امر به معروف و نهی از منکر می کنند. اگر اینها واقعا اهل طاعت و بندگی محض می بودند، اینها بصیرت می داشتند. امروز جمع افرادی که بصیرت ندارند و راه انحرافی را پیش گرفته اند خیلی زیادند، آدم های بصیر متأسفانه خیلی کم هستند.

رهبر حزب اسلامی تبیان با اشاره به حدیث قدسی “کُنْتُ إِذاً سَمْعَهُ اَلَّذِی یَسْمَعُ بِهِ وَ بَصَرَهُ اَلَّذِی یُبْصِرُ بِهِ وَ لِسَانَهُ اَلَّذِی یَنْطِقُ بِهِ وَ یَدَهُ اَلَّتِی یَبْطِشُ بِهَا إِنْ دَعَانِی أَجَبْتُهُ وَ إِنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ” عنوان کرد: آدمی که تقوا داشته باشد و به خدا بپیوندد به کجا می رسد؟ خداوند می فرماید من شنوایی او می شوم که می شنود، یعنی خدا گوش آدم های بصیر است، آدم بصیر گوشش از خودش نیست، گوشش از خدا است، و بینایی او می شوم که با آن می بیند، زبان گویای او می شوم که با او حرف می زند، دست او می شوم، دستی که با آن قدرت مندانه آنچه را که می خواهد بدست می آورد و اگر او مرا بخواند، او را اجابت می کنم و اگر چیزی بخواهد به او می دهم.

 

وی تصریح کرد: وقتی که آدم اینگونه به خدا پیوست، خداوند آگاهی برایش می دهد، خداوند قدرت تشخیص حق و باطل را می دهد، او از خدا هر آنچه را که بخواهد می دهد.

 

آقای حسینی مزاری عنوان داشت: اگر شما می دیدید که امام خمینی(ره)، تحلیل هایش، تفسیرهایش، پیش بینی هایش خیلی صاف و آشکار و واضح بود و به حقیقت می پیوست، این بود که امام خمینی(ره) این قدرت را داشت. امروز امام خامنه ای نیز اینگونه است، قدرت تشخیص حضرت آقا، قدرت بیان ایشان، قدرت هدایت و راهنمایی و تمام حوزه هایی که حضرت آقا ورود دارند، با کمک خداوند متعال و ائمه معصومین(ع) است. اینجاست که شما می بینید در هیچ یک از تشخیص هایش اشتباه نکرده است. شما ببنید که هر وقت ایشان سخنرانی کرده است، نقطه به نقطه و جمله به جمله، مطابق به قرآن و احادیث و روایات ائمه معصومین(ع) است و به حقیقت هم می پیوندند.

 

امروز دردنیا و به اصطلاح بزرگان شرق و غرب، نسبت به صحبت های آقا امعان نظر دارند و بر اساس صحبت های ایشان معادلات دنیا و منطقه تغییر می کند، این چه قدرتی است که یک سیدطلبه که از لحاظ مادی هم چیزی ندارد، به اینجا می رسد. شما گمان نکنید که جمهوری اسلامی ایران آنقدر از قدرت هسته ای و نظامی بالا برخوردار است که بتواند با تمام شرق و غرب عالم مقابله کند. خیر، قدرت خدایی و الهی اینجا وجود دارد، بنابراین است که آقایان اگر ما و شما هم بخواهیم در این دنیا اثر گذار باشیم، خدمت گزار دین و مردم باشیم، باید ذوب در وجود خدا شویم، از خود چیزی نداشته باشیم و به دنبال چیزی برای خود نباشیم.

 

فرد ولایی باید مودت داشته و صبور باشد

ایشان به یکی دیگر از شاخصه های افراد ولایی اشاره کرد و گفت که التزام اعتقادی، التزام عبادی، التزام اخلاقی، التزام تشکیلاتی، داشتن بصیرت و بحث مودت خیلی مهم است، از شاخصه های دیگر عناصر ولایی یکبار این است که ما اعتقاد داریم و به آنچه اعتقاد داریم باید محبت هم داشته باشیم. مودت محبتی است که ظهور و بروز پیدا کند. محبت قلبی فقط نیست، علاوه بر محبت قلبی ظهور و بروز باید داشته باشد، و سپس بر اساس این محبت اطاعت هم داشته باشد.

وی عنوان کرد که اطاعت محض از ائمه معصومین(ع) و همچنین بحث صبر از شاخصه های دیگر افراد ولایی است و عناصر ولایت مدار عناصر صبورند، آدم های بی تاب نیستند، آدم های بی قرار نیستند، وقتی وارد یک مسیر شدند، حرکتی را در پیش گرفتند، آن حرکت را به سرانجام می رسانند، متأسفانه آدم هایی که صبر نداشته باشند، نمی توانند در مسیر درست حرکت کنند و به نتیجه مطلوب برسند، حالا چه در مسیر تحصیل علم باشد، چه درمسیر مبارزه باشد، چه در مسیر کسب و کار و تجارت باشد، این صبر شاخصه مهمی است.

 

تحقق اسلام در زندگی مردم و ایجاد جامعه نمونه اسلامی هدف کلی برای یک فرد ولایی و انقلابی است

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به شاخصه مهم دیگر یک فرد ولایت مدار اشاره کرد و آن را انقلابی گری عنوان داشت.

 

وی تصریح کرد: یک آدم ولایی انقلابی است، بحث انقلابی دو جهت دارد، هم ما باید در درون خود این شاخصه را داشته باشیم، به دنبال تغییر باشیم، ” إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم “، ما باید به دنبال این تغییر و این رویکرد باشیم تا اینکه زمینه وجود ما این شایستگی را داشته باشد تا نور خدا بتابد به آن وجود و به آن قلب و از طرفی در بیرون هم ما بایسیتی با وجود این شاخصه و با داشتن این شاخصه عمل کنیم. ممکن است که شما در جامعه آدم هایی را ببینید، آدم های متعبدی هستند، آدم های معتقدی هستند، آدم های متخلقی هستند، در تشکیلات هم هستند، خیلی مسایل را رعایت می کنند اما به دنبال تغییر نیستند، حداقل اش به دنبال تغییر بیرون، تغییر جامعه نیستند، خب اینها بالاخره آدم های ولایی نیستند.

 

آقای حسینی مزاری در ادامه گفت: کسانی که این ویژگی را داشته باشند به دنبال چه تغییری خواهند بود، افراد ولایی در چه راستایی تلاش می کنند تا تغییر ایجاد کنند، به دنبال چه چیزی هستند؟ عمده ترین عنوانی که افراد ولایی در جامعه به دنبال آن عنوان هستند، تحقق اسلام در زندگی مردم و ایجاد جامعه نمونه اسلامی است. این هدف کلی یک عنصر ولایی است. بایستی در جامعه این تغییر کلی را ایجاد کنند، طبیعتا این عنوان کلی است، عنوان نهایی است ما برای رسیدن به این عنوان کلی دیگر چه کارهایی باید انجام بدهیم تا زمینه این تغییر کلی بوجود بیاید.

 

وی در ذیل، چندین حوزه کاری افراد ولایی برای تغییر را عنوان کرد که دستیابی به همه این حوزه ها، زمینه ساز تحقق عنوان و هدف کلی و اصلی می گردد و آن حوزه های کاری برای ایجاد تغییر به صورت فهرست وار عبارتند از:

 1. فرد ولایی به دنبال استقرار عدالت اجتماعی و قسط اسلامی است، این اولین تغییری که یک عنصر ولایی به دنبال آن هست، از مبارزه خود از تلاش خود، از کارهای خود استفاده می کند و در این راستا عمل می کند.
 2. تلاش برای حفظ کرامت و عزت انقلابی افغانستان و مردم کشور در مناسبات بین المللی.
 3. توجه به مباحث امت اسلامی: یک فرد انقلابی به فکر امت اسلامی است، نسبت به امت اسلامی دغدغه دارد، نسبت به آن برنامه دارد، توجه به مباحث امت اسلامی و نهضت های جهان اسلام، به خصوص ملت و سرزمین مظلوم فلسطین.
 4. تحکیم و تقویت حاکمیت اراده و خواست مردم، این بحث مهمی است در مسیر حرکت یک آدم انقلابی.
 5. سازندگی همه جانبه کشور و جبران عقب ماندگی ها.
 6. رشد علمی، شکوفایی استعدادهای انسانی و گسترش آگاهی عمومی.
 7. بزرگداشت وفاداران جهاد، به ویژه علما و روحانیت مجاهد به عنوان عنصر اصلی در مبادلات تاریخی ملت افغانستان.
 8. جلوگیری از اسراف و ریخت و پاش در همه عرصه ها و تبدیل آن به یک فرهنگ عمومی.
 9. زنده نگهداشتن یاد و راه جاودانه امام خمینی(ره) و توجه به بیانات و رهنمودهای خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی)، به کار بستن آنها در زندگی روزمره و اطاعت محض از فرامین و دستورات ایشان.
 10. وحدت کلمه میان همه اقشار، بویژه میان شیعه و سنی.
 11. هوشیاری مداوم در برابر توطئه های دشمنان و شناخت دوست و دشمن.
 12. تلاش برای اصلاح دولت و اهمیت همیشگی پیوند متقابل ملت و دولت.

 

رهبر حزب اسلامی تبیان در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: با محقق شدن این دوازده مطلب و عنوان، ما به هدف اصلی که تحقق اسلام در زندگی مردم و ایجاد جامعه نمونه اسلامی باشد خواهیم رسید. اما اگر این شاخصه وجود نداشته باشد ما به آرمان ها، اهداف و شعارهای سازمانی که می دهیم نخواهیم رسید. و همین است که امروز جامعه افغانستان از آن اهداف و برنامه هایی که در اوایل جهاد توسط سازمان ها و احزاب اعلام می شد، فرسنگ ها و دهها سال عقب است. چون این مسیر توسط افراد مبارز، مجاهد و مسلمان پیموده نشده است، و ما باید مطمئن باشیم که اگر در شرایط موجود هم در سطح جامعه ما تحول عمیق و بنیادین اعتقادی و فکری به وجود نیاید و ما انسان ها را اینگونه نسازیم و بعد انسان های اینگونه ساخته شده در کشور حضور پیدا نکنند، و در مناصب مختلف قرار نگیرند و برای مردم خدمت نکنند، افغانستان صدها سال دیگر به عقب خواهد رفت و حلقه های بردگی و اسارت هر روز بیش از روز دیگر به گردن ما افزوده خواهد شد، بنابراین ما و شمایی که در این جا جمع شده ایم به عنوان عناصر ولایی و مدعی تدین و مسلمان بودن هستیم، قطعا وظایف خیلی مهمی داریم.

 

وی اظهار داشت: امروز کسانی که با خدا هستند، آقای دنیا هستند، امروز کسانی که در حوزه نفوذ و قدرت خدا قرار دارند، آنها ولی مسلمین هستند، امروز اگر امام خامنه ای ولی امر مسلمین هست، این قدرت و عظمت را از کجا پیدا کرد، این قدرت و عظمت، قدرت و عظمت خدایی است.

 

استاد مزاری در پایان گفت: ما و شما موظف هستیم که در این عرصه تلاش کنیم و زحمت بکشیم تا انشاء الله مرکز تبیان بتواند برای خدا(ج)، ائمه معصومین(ع)، مردم افغانستان، خود ما و برای نسل های بعدی ما، مصدر خدمت، قدرت و عظمت مردم افغانستان شود.

گفتنی است که اجلاس منطقه ای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور مسؤولین دفترهای این مرکز در داخل افغانستان و خارج از کشور، در دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس روز جمعه ۱۴ حوت ۱۳۹۴ برگزار شد.

برچسب ها: