مردم افغانستان بیشترین ضرر را از به رسمیت نشناختن امارت اسلامی متحمل شده‌اند

  • ۱۲ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10408
  • 7 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
در حالی که نشست ویژه سازمان ملل در مورد افغانستان در دوحه در حال برگزاری است، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با نشر توییت‌هایی به موضوعات مرتبط با این نشست پرداخته و با تاکید بر اینکه مخالفانِ به رسمیت شناختن امارت اسلامی دغدغه‌ی مردم افغانستان را ندارند، نوشته است: طی نزدیک به دو سال، مردم افغانستان بیشترین ضرر را از ناحیه تحریم‌های غرب و امریکا و عدم به رسمیت شناختن امارت اسلامی از سوی همسایه‌ها و کشورهای جهان متحمل شده‌اند.
خبرگزاری صدای افغان (آوا) –کابل: نشست ویژه سازمان ملل در مورد افغانسان که از روز گذشته در دوحه آغاز گردیده امروز سه‌شنبه ۱۲ ثور وارد دومین روز شده است.هند، چین، فرانسه، آلمان، اندونزی، ایران، جاپان، قزاقستان، قرقیزستان، ناروی، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، بریتانیا، امریکا، ازبکستان، اتحادیه اروپا و سازمان همکاری اسلامی، از شرکت‌کنندگان نشست ویژه سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه قطر هستند.

پیش از این گفته شده بود که نمایندگان ۲۵ کشور در نشست ویژه سازمان ملل متحد در دوحه حضور خواهند داشت. این نشست پشت درهای بسته و در یک مکان از قبل فاش نشده، در حال برگزاری‌ است.

یک منبع دیپلماتیک که در این نشست حضور دارد به رسانه‌ها گفته که نشست دوحه آغاز فرایند به رسمیت شناختن امارت اسلامی افغانستان است. استیفن دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اما گفته که در نشست دوحه موضوع شناسایی امارت اسلامی مطرح نیست.

در حالی که دومین روز از نشست دوحه پشت درهای بسته و بدون حضور رسانه‌ها جریان دارد؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در توییت‌هایی تازه به موضوعات مرتبط با نشست فوق پرداخته است.

رئیس مرکز تبیان در یک توییت با عنوان «به رسمیت شناختن ا.ا.ا منطقی‌ترین کار اجلاس دوحه» نوشته است: شنیده‌ها حاکیست که اجلاس دوحه در جستجوی راهی برای به رسمیت شناختن ا.ا.ا، است.

وی با تاکید بر اینکه این منطقی‌ترین کاری است که باید زودتر صورت می‌گرفت، در بیان دلیل این امر نوشته است: «زیرا عدم به رسمیت شناختن ا.ا.ا، از سوی کشورهای دنیا، قبل از اینکه آسیب به حاکمیت برساند به مردم کشور ضرر خواهد رساند. ضرری که تاهنوز هم متحمل شده‌اند.»

حسینی مزاری در توییت دیگری نیز با اشاره به اینکه مخالفینِ به رسمیت شناختن امارت اسلامی دغدغه‌ی مردم را ندارند می‌گوید که مخالفین به رسمیت شناختن امارت اسلامی از گذشته دغدغه‌ای جز اهتمام به خانواده و اعضای محدود فامیل نداشتند، حالا که مهاجر شد‌ه‌اند نیز هیچ دغدغه‌ای برای ملت و مردم نخواهند داشت.

وی خاطرنشان کرده است که طی نزدیک به دو سال، مردم افغانستان بیشترین ضرر را از ناحیه تحریم‌های غرب و امریکا و عدم به رسمیت شناختن امارت اسلامی از سوی همسایه‌ها و کشورهای جهان متحمل شده‌اند.

رئیس مرکز تبیان با اشاره به تظاهرات چند ده نفری مخالفانِ به رسمیت شناختن امارت اسلامی در برخی کشورها همزمان با نشست دوحه‌ی قطر، گفته است که تعداد اندک تظاهرکنندگان نشانگر جایگاه نامطلوب فراخوان‌دهندگان تظاهرات از یک‌سو و عمق کینه و عناد برخی کشورهای خارجی به ویژه غربی‌ها علیه امنیت و ثبات افغانستان از سوی دیگر است که این تظاهرات کم‌مقدار را از زاوایای گوناگون و با استفاده از شگردهای شیطانی رسانه‌ای، به طور گسترده منتشر نموده‌اند.

با این حال، وی تاکید می‌کند: اما جای شکی نیست که جهانیان، به ویژه کشورهای همسایه، چاره‌ای ندارند جز اتخاذ تصامیم مقتضی بر اساس واقعیات میدانی افعانستان و منطقه که از یک طرف تامین‌کننده منافع مردم افغانستان باشد و از طرف دیگر زمینه‌های رفع دغدغه‌های امنیتی و سیاسی کشورها و مجامع جهانی را فراهم کند.

نشست دوحه برای افغانستان به رهبری دبیرکل سازمان ملل برگزار شده است، اما به باور بسیاری از آگاهان، این نشست بدون حضور نماینده‌ی امارت اسلامی نتیجه ملموسی در پی نخواهد داشت.

برچسب ها: