«محمد محقق» باید به دادگاه کشانیده شود/ امنیت ملی سابق با همکاری امریکا در حمله به دفتر مرکز تبیان دست داشت

  • ۱۳ دلو ۱۴۰۱
  • کد خبر: 10047
  • 51 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌ اجتماعی تبیان می گوید که ۹۸ درصد از کل قتل های «محمد محقق» به مردم هزاره اختصاص داشته و باید به دادگاه کشانیده شود. آقای محقق از جمله دستور ترور شهید سید علی اکبر مصباح مزاری را صادر کرده است. همچنین به گفته حسینی مزاری، حمله انتحاری روز هفتم جدی سال ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، از سوی امریکایی‌ها سازماندهی و توسط امنیت‌ ملی حکومت پیشین اجراء شده است.
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: همزمان با بیست‌ و هشتمین سالگرد شهادت شهید حجت الاسلام‌والمسلمین سید علی اکبر مصباح و ۸ تن از یارانش و همچنین پنجمین سالگرد حمله تروریستی به دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌‎های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همایش «کیستی شهید و نقش آن در مدیریت اجتماع» از سوی دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل با حضور جمع کثیری از علماء، فرهنگیان، شخصیت‌های سیاسی و اقشار  مختلف مردم برگزار شد.
سخنرانان در این همایش شهید مصباح را یک شخصیت انقلابی پیرو خط ولایت فقیه خوانده و تاکید به الگوگیری از این شهید والا مقام کردند.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی در این همایش فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) را به همه ارادتمندان و انقلابیون مبارک باد گفت و خاطرنشان ساخت که این انقلاب موجب عزت و عظمت اسلام و همچنین به میان آمدن نهضت‌های جهانی علیه استکبار شد.
براساس گفته‌های آقای مزاری؛ مردم افغانستان، جهاد و مجاهد مردان و تمام مبارزان مسلمان مدیون و مرهون انقلاب و مرهون رهبری این انقلاب و بنیان گذار آن حضرت امام خمینی(ره) هستند.


حمله تروریستی به مرکز تبیان ناشی از همکاری امنیت ‌ملی آن زمان با امریکایی‌ها بود
رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه صحبت‌های خود اشاره به رویداد خونین هفتم جدی سال ۱۳۹۶ شمسی کرد و گفت که در حمله‌ی انتحاری هفتم جدی بیش از ۵۰ تن از همکاران ما به شهادت رسیدند و بیش از ۱۴۰ تن دیگر زخمی شدند و مشکلات زیادی در مسیر راه مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) ایجاد شد.
وی خاطرنشان ساخت: “این حادثه مسلماٌ ناشی از همکاری امنیت‌ملی آن زمان با امریکایی‌ها بود و امریکایی‌ها بانی و حامی اصلی این انفجار در دفتر مرکزی ما بود، چنانچه جنایات و خباثت‌های زیادی در طول ۲۰ سال گذشته از امریکایی‌ها با همکاری امنیت‌ملی و دولت وقت علیه مردم مظلوم افغانستان صورت گرفت”.
حسینی مزاری اضافه کرد که هزاران نفر طی عملیات‌های کور، انتحاری و تروریستی به شهادت رسیدند و هزاران نفر بی‌گناه دیگر در زندان‌های مخوف امریکایی‌ها و همچنان پلچرخی و سایر زندان‌های کشور در بند بودند.
وی با بیان‌اینکه جنایات و ظلم‌ هایی که علیه مردم مظلوم افغانستان صورت گرفت بی‌پاسخ نماند، تاکید کرد: “خون‌های ناحقی که در این سرزمین توسط امریکایی‌ها و عوامل مزدور امریکایی در افغانستان ریخته شد، بی‌پاسخ نماند چون وعده قطعی خداوند متعال است که ظالم به سزای عمل اش در همین دنیا هم می رسد”.
براساس گفته‌های این فعال فرهنگی سیاسی؛ این خون‌ها و خون‌های شهدای سایر مساجد، سایر مراکز و سایر مکان‌هایی که مظلومانه شهید شدند، موجب شد تا آهسته آهسته حکومت جمهوری وقت به رسوایی کشانیده شده و پایه‌‎هایش متزلزل و به فروپاشی نزدیک شود و همچنین آسیب جدی به خود امریکایی زده شود.
او اشاره کرد که امریکایی‌ها در نهایت بعد از ۲۰ سال حضور و خرچ صدها میلیارد دالر و کشته شدن هزاران سرباز امریکایی و ناتو در نهایت از افغانستان شکست خوردند و رژیم به اصطلاح جمهوری فرو پاشید و سران، مسئولان و دست اندرکاران آن از کشور فرار کردند و امروز در نهایت ذلت و خفت در کشورهای خارجی مهاجر اند و شاهد اعمال خبیثانه‌‌ی خود در افغانستان هستند.
حسینی مزاری یادآور شد که هفتم جدی مناسبت مهمی است و طبعاٌ برای مرکز تبیان و مردم افغانستان یک حادثه‌ی خیلی المناک بود؛ چون در طول بیش از ۴ دهه بحران افغانستان ۳۱ نفر طلبه با تعدادی از اساتید دانشگاه، دانشجویان و دانش‌آموزان در یکجا شهید نشده‌اند.


قاتل میانی شهید مصباح، شخصی محمد محقق است/ افرادی مثلی آقای محقق بایستی به دادگاه کشانده شوند
وی به مناسبت دوم این همایش اشاره کرد و گفت که در عصر نهم دلو سال ۱۳۷۳ شمسی شهید مصباح همراه با هفت تن از یارانش در شهر مزارشریف مورد حمله تروریستی قرار گرفته و شهید شدند.
رییس مرکز تبیان با بیان‌اینکه برای اولین بار در رابطه با قاتل شهید مصباح صحبت می‌کند، خاطر نشان ساخت؛ قاتل میانی شهید مصباح شخص حاج محمد محقق است، ایشان در آنزمان –حاکمیت جنبش ملی به رهبری جنرال دوستم- مسئول زون شمال حزب وحدت اسلامی بود.
بر بنیاد گفته‌های وی؛ محمد محقق به قوماندان احمدی در باره‌ی ترور شهید مصباح دستور داده است و احمدی نیز تقریباٌ با ۶۰ نفر نیروی نظامی خود مسیر راه شهید مصباح را کمین کرده و ایشان را با هفت نفر دیگر به شهادت رسانده‌است. همچنین فردای آنروز یکی از فرماندهان نزدیک شهید مصباح را در ولسوالی چهاربولک از منزل اش دستگیر و ایشان را هم به شهادت رسانده‌اند.
حسینی مزاری خاطرنشان ساخت: “آقای محقق شخصیتی است که از آغاز جهاد تا زمانیکه در صحنه بوده است، جز ایجاد جنایت، قتل، کشتار، چه شیعه و سنی کار دیگری نداشته است و این چهره باید خیلی زودتر برای مردم افغانستان معرفی می‌شد”.
او افزود: “شخصیتی که شعار مردم، هزاره و منافع ملت را همیشه سر داده است، در تمام عمرش در برابر منافع ملت بوده و از صد درصد قتل‌ها و ترورهایی که انجام داده ۹۸ درصد آن منحصر به هزاره و شیعه بوده است. همچنین در جنگ‌های داخلی در شمال کشور صدها نفر جوان در شولگر، چهارکنت، دولت آباد، چهاربولک، چمتال و در داخل خود شهر مزار شریف با فرماندهی و رهبری آقای محقق کشته شده اند”.
این یار و همراه شهید مصباح مزاری ادامه داد: “یک چنین شخصیت در رأس یک جریان قرار گرفته و همیشه شعار دفاع از منافع ملت می دهد، درحالیکه این آقا چهره‌ی جهاد و چهره‌ی تشییع را در تاریخ جهاد و مبارزات افغانستان سیاه کرده و بهترین شخصیت‌های شیعه را به شهادت رسانده است”.
براساس گفته‌های وی؛ بعد از شهادت آقای مصباح، شهید کاشفی از شخصیت‌های حرکت اسلامی، مرتضوی از قضات حرکت اسلامی، موسی شفیق از شخصیت‌های برجسته حرکت اسلامی توسط تیم و حلقات مرتبط با آقای محقق ترور و کشته شده‌اند. همچنین ناصری و اختری دو تن از فرماندهان بسیار برجسته‌ی جهاد در ولایت سرپل که در طول جهاد بیشترین رشادت و زحمات را برای رهبری و مدیریت جهاد کشیده بودند، توسط آقای محقق ترور شدند.
حسینی مزاری تصریح کرد که شهید مصباح در شمال افغانستان از ستاره‌های درخشان عرصه‌ی جهاد بود و اولین بار جهاد مسلحانه را علیه روسها شروع کرد و تنها نبردی که توسط شیعیان در ولایت بلخ سازماندهی، مدیریت و رهبری شد توسط شهید مصباح و فداییان اسلام بود.
او اضافه کرد که این شهید هیچ ضرری به شخص محقق و تیم حزب وحدت نداشت که اینگونه مورد عصیان قرار گرفت و ترور شد و اگر امروز شهید مصباح، شهید کاشفی، اختری، ناصری و سایر شهدای که توسط محقق به شهادت رسیده‌اند، زنده می بودند، به کمک مردم می‌شتافتند، جهاد و مبارزات افغانستان شکوفاتر می‌شد و حد اقل مردم شیعه افغانستان از وجود این شخصیت‌ها بهره می بردند.
رییس مرکز تبیان خاطر نشان ساخت که زوال حزب وحدت با شهادت آقای مصباح شروع شد و قبل از چهلم شهادت او، رهبری حزب وحدت به آن سرنوشت دچار شد؛ چون این وعده‌ی خدا است که خون مظلوم هیچ وقت پامال نمی‌شود و خون مظلوم توسط هر فردی بریزد از طرف خدای متعال انتقام گرفته میشود.
وی اشاره کرد که هرچند در زمان شهادت آقای مصباح دوستانش به خاطر مصالح افغانستان و یا ضعف سازماندهی نیروهای وفادار به شهید مصباح در مورد قاتلین ایشان صحبت و پیگیری نکردند؛ اما خدای متعال میداند که چه ظلمی و توسط چه کسانی علیه شهید مصباح صورت گرفت.
حسینی مزاری تاکید کرد که امروز روزی است که افرادی مثلی آقای محقق بایستی به دادگاه کشانده شود و دیگر نباید اجازه داد که شخصیتی مثل ایشان در ترکیه بنشیند و دایه دلسوز از مردم هزاره و شیعه شود.
براساس گفته‌های او؛ فردی که صدها نفر شیعه، پشتون، ازبیک و تاجک را به کام مرگ فرستاد، حالا به اصطلاح ادعای حمایت از مردم شیعه، ادعای حمایت و دفاع از حقوق مردم افغانستان را دارد.
این فعال فرهنگی سیاسی همچنین گفت: “کسانی که آقای مصباح را به شهادت رساندند، چه دستور دهنده‌ی اصلی و چه فرمانده مباشر همه از بین رفتند، قوماندان احمدی با ۵۹ نفرش به درک واصل شده، یک نفرش زنده مانده که هیرویینی است در مزار شریف مانند کرم در لای نجاست‌ها و کثافت‌ها زندگی خود را می گذراند”.
وی اضافه کرد که اگر اقای محقق امروز زنده مانده است، این زندگی به نفع آقای محقق نیست؛ چون او مسلماٌ از درد وجدان خواب نخواهد داشته باشد و این زنده بودن برای این است که پرونده آقای محقق سنگینتر شود.
رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که در آینده‌های نه چندان دور در رابطه با جنایاتی که آقای محقق و هم پیاله‌گی ها و همکارانش در رابطه با مردم افغانستان مرتکب شدند، مطالب دقیق‌تر و جدی‌تر خواهد گفت تا مردم افغانستان بدانند که چه کسانی به نام رهبران شیعه تبارز کردند و به بهانه‌ی حمایت از هزاره، هزاره را کشتند، به بهانه‌ی بالابردن زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم هزاره در میان مردم اختلاف ایجاد کردند و با سرنوشت مردم شیعه در طول حیات شان معامله کردند.
وی اضافه کرد: “نسل کنونی ما باید بدانند، کسانی که به نام رهبران شیعه و هزاره تبارز کرده‌اند در عرصه‌های مختلف در حق مردم شیعه و در حق مردم افغانستان جنایت آفریدند و کسانی که هنوز هم در کنار امثال ایشان حضور دارند و به مبارزات خود ادامه میدهند، باید از این آدم و امثال این آدم جدا شوند و خود را تبرئه کنند و الا هم در دنیا یک چنین آدم های مورد عذاب و عصبیت مردم و تاریخ قرار خواهند داشت و هم در آخرت به آقای محقق و امثال اش محشور خواهند شد”.


قدردانی از شخصیت های بزرگی که روزی در کنار محقق بودند، اما به مرکز تبیان پیوستند
حسینی مزاری از برخی شخصیت‌هایی که از کنار محقق به مرکز تبیان پیوسته اند قدردانی کرد و گفت: “من در همینجا و از پشت همین تربیون تشکر میکنم از جمعی از شخصیت‌های بزرگی که در کنار آقای محقق بودند و حالا جدا شده و به مرکز تبیان پیوسته‌اند”.
او اضافه کرد که آقای سید نصرالدین محسنی که در مشهد در رابطه با سالگرد شهید مصباح سخنرانی داشت و مطالب خیلی ناب و جالبی بیان کرد، همچنین جنرال مسعود معاون زون وزارت داخله زمان جمهوریت، سید نادرعلی حسینی، سید قاسم سالار مسئول کمیته امنیتی و خدماتی آقای محقق، سیدحجت فاضلی، آرش بشیر و تعدادی از نیروهای دیگر که تقریباٌ تعداد شان به ۹ شخصیت می رسد از محقق جدا شده و طی مراسمی در مشهد به مرکز تبیان پیوستند و این گونه در همین دنیا به محقق جنایتکار پشت کردند و اعلام برائت کردند.
این عالم برجسته دینی ابراز امیدواری کرد که سایر شخصیت‌ها هم به چهره امثال محقق پی‌ببرند و از کنار محقق جدا شوند و تبرئه کنند و حداقل آخرت خود را تضمین کنند و حقیقتاٌ توبه و استغفار کنند کسانیکه در کنار آقای محقق بودند و دنیای خود را تا هنوز خراب کردند، سعی کنند که آخرت خود شان را خراب نکنند.


پاکستان از تقابل با افغانستان چیزی به دست نمی آورد
وی در ادامه صحبت های خود به موضوعات روز افغانستان اشاره کرد و گفت: “یکی از مسایلی که در این روزها مطرح است، کشیدگی میان پاکستان و افغانستان است و ما توقع نداشتیم بعد از به وجود آمدن امارت اسلامی، پاکستان باز علیه افغانستان موضع خصمانه بگیرد؛ چون ما گمان میکردیم که رابطه طالبان با پاکستانی‌ها خوب است و می توانیم حمایت پاکستان را داشته باشیم؛ اما آنگونه که در شرایط موجود بر می‌آید پاکستان رویکرد دیگری اتخاذ کرده است و علیه افغانستان برنامه ریزی دارد و پاکستانی ها افغانستان را متهم می‌کنند که خاک افغانستان علیه پاکستان مورد استفاده قرار میگیرد.
حسینی مزاری اضافه کرد که جای تعجب است که افغانستان چرا تنها علیه پاکستان مورد استفاده قرار بگیرد، مگر افغانستان تنها یک همسایه دارد؟ پاکستان است، مگر ایران همسایه اش نیست؟ ازبیکستان و تاجکستان و ترکمنستان و چین از همسایگان ما نیستند؟ چطور می شود که افغانستان تنها علیه پاکستان مورد استفاده قرار بگیرد.
وی تاکید کرد که من از این تربیون به دوستان پاکستانی توصیه میکنم که شما در طول چهل سال در رابطه با افغانستان موضع خوبی نداشتید، کارهای مناسبی علیه مردم افغانستان و دولت‌های مختلف انجام ندادید، به خصوص بعد از پیروزی جهاد و طی بیست سال گذشته و حالا هم که شما مواضع تان این چنین است، شما از تقابل با افغانستان تا هنوز چه چیزی به دست آوردید، بهتر است که راه تعامل در پیش گرفته شود.
این آگاه سیاسی با بیان‌اینکه قطعاٌ تقابل پاکستان با افغاستان بر اساس منافع ملی پاکستان نیست، اضافه کرد که مسئولان پاکستان باید سعی کنند که بر اساس منافع ملی خودشان عمل کنند نه بر اساس منافع امریکایی‌ها و منافع قدرتهای خارج از پاکستان؛ چون حلقاتی در پاکستان سعی دارند که سیاست‌های خارج از پاکستان را علیه افغانستان پیاده کنند و الا اگر منافع پاکستان باشد دوستی افغانستان و پاکستان نسبت به دشمنی خیلی بهتر است.
وی افزود: “مردم افغانستان علاقه دارند با پاکستانی ها دوست باشند و ما از خدماتیکه در طول جهاد مردم پاکستان برای مردم افغانستان و مجاهدین کردند سپاسگزاریم و اگر دولت پاکستان کمک‌هایی روا داشته باز هم ما تشکر می‌کنیم و قدر میدانیم؛ اما قطعاٌ بحث تقابل را بر نمی‌تابیم و توصیه ما به عنوان یک نیروی فرهنگی و رسانه‌ی این است که پاکستانی ها راه تعامل را با افغانستان در پیش گیرند”.
حسینی مزاری از حکومت امارت اسلامی هم قدردانی کرد و گفت که امارت اسلامی مواضع بسیار ثابت و مقتدرانه در برابر سیاست های پاکستان اتخاذ کرده و در برابر تهدیدهای پاکستان کوتاه نیامده است و سعی دارد که قدرتمندانه در راستای حکومت داری در جهت تعامل با همسایه ها براساس رعایت منافع متقابل و مصالح متقابل حرکت کند.

امارت اسلامی مراقب عدم نفوذ مجدد امریکاییها در افغانستان باشد
وی در ادامه صحبت‌های خود به تحرکات جدید امریکا نیز اشاره کرد و گفت: “امریکا در افغانستان شکست مفتضحی خورد اما با استفاده از خلائی که در منطقه به وجود آمده است، امریکایی ها سعی دارند تا باز در منطقه حضور به هم رسانند و در رابطه با افغانستان دخالت های بیشرمانه خود را تداوم ببخشند”.
رییس خبرگزاری صدای افغان افزود که جنگ اکراین موجب گرفتاری روسها شد و ایرانی‌ها نیز در رابطه با مسایل داخلی خودشان بیشتر میپردازند، لذا امریکایی‌ها توجه خود را به کشورهای آسیای مرکزی مبذول داشته‌اند و رفت‌وآمدهای شان سرعت پیدا کرده و در تاجیکستان و قرقیزیستان حضور پیدا کرده‌اند و فعلاٌ امریکایی‌ها در صدد ایجاد پایگاه نظامی در این کشورها اند تا از طریق آن دخالت شان را در امور افغانستان تداوم ببخشند و همچنان در تاجکستان بستری را فراهم کنند که از مخالفین امارت و حکومت افغانستان حمایت به عمل بیاورند و برخی عملیات ها از آنجا سازماندهی شود.
وی اضافه کرد که این حرکت امریکایی‌ها حرکت خبیثانه‌ای است که مطمیناٌ به ضرر افغانستان و منطقه است و ما از امارت اسلامی میخواهیم که در این رابطه با چشم باز عمل کند و مواظب باشد که بار دیگر امریکایی‌ها در این مسیر نفوذ نکند و ضربات دیگری متوجه مردم افغانستان نکند.
براساس گفته‌های حسینی مزاری؛ هرچند تاکنون امارت اسلامی و وزارت خارجه امارت اسلامی رفتار مناسب داشته و کارهای جدی در این رابطه داشته است؛ اما امیدوار هستیم که از این بیشتر جدی‌تر باشد و مواظب توطئه‌های منطقه ای باشد چون امریکایی ها هم از طریق آسیای مرکزی دست اندرکار است و هم از طریق تحریک پاکستانی‌ها و حمایت از پاکستان و جهت دادن پاکستان در راستای تقابل با افغانستان دست اندر کار اند و علاقه دارند که باز افغانستان را محل امنی برای رشد تروریسم بگردانند، چنانچه در حمایت داعش تاکنون امریکایی ها کار کرده‌اند، بخش‌هایی از آنان را از سوریه و ترکیه به افغانستان منتقل کرده اند.
وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود گفت که امارت اسلامی باید از یک طرف برای خلاصی از شر امریکا به منابع داخلی تکیه بکند و از طرف دیگر هم مردم افغانستان در جهت تامین امنیت و ثبات با امارت همکاری و همراهی داشته باشند.

هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران با امارت اسلامی و مردم افغانستان همکار نبوده است
او از جمهوری اسلامی ایران هم تشکر و تقدیر کرد که از ابتدای حد اقل تحولات اخیر و بعد از آمدن امارت در صحنه بوده است و شاید در میان کشورهای همسایه و منطقه و کُل دنیا به اندازه جمهوری اسلامی ایران همکار با امارت و مردم افغانستان هیچ کشور نبوده باشد.
رییس مرکز تبیان از همه‌ی همسایه ها و همه‌ی کشورهای منطقه و همه‌ی کشورهای دنیا خواست کار را از جمهوری اسلامی یاد بگیرند و چون جمهوری اسلامی با جدیت و قاطعیت در کنار مردم افغانستان قرار بگیرند و از امارت اسلامی حمایت کنند.
بربنیاد گفته‌های وی؛ اگر چه جمهوری اسلامی هم هنوز کار دارد و باید در راستای به رسمیت شناختن امارت اسلامی کار کند، اما تا همینجای کار هم جمهوری اسلامی بیشترین خدمات و بیشترین کار را انجام داده است و از این بابت او از جمهوری اسلامی نهایت تقدیر و تشکر را می کند و امیدوار است که مردم افغانستان و امارت اسلامی هم از این ظرفیت و این فرصت کمال بهره برداری را در راستای تامین صلح و ثبات در افغانستان ببرد و در راستای اقتدار افغانستان و بهتر شدن وضعیت اقتصادی مردم کارهای شایسته انجام شود.


شهید مصباح در مسیر حق به شهادت رسید
در همین حال حجت الاسلام و المسلمین یار محمد رحمتی، رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در این همایش گفت که راه مبارزه عاری از مشکلات نمی‌باشد و شهدای مرکز تبیان در این راه حرکت کردند و به شهادت رسیدند.
رحمتی تاکید کرد که شهادت در راه خدا به جز حق مردم دیگر کفاره تمام گناهان است، شهید هاله ‌ای از نور می‌باشد که با سوختاندن خودش مردم را زنده و بیدار می‌سازد.
او همچنین اظهار داشت: کسانی که عقیده حق داشته و در مسیر حقیقت گام بر می دارند و در همین راه از دنیا می روند، براساس اشاره قرآن کریم و روایات اسلامی در زمره شهدا قرار دارند، و اجر شهداء را می برند.
رحمتی، با بیان اینکه شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است، علاوه کرد که شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شکل است، شهادت مرگی از راه کشته شدن است، که شهید آگاهانه و بخاطر هدف مقدس و به تعبیر قرآن ((فی سبیل الله)) انتخاب می کند.
این عالم دین همچنان در مورد شهید سید علی اکبر مصباح مزاری، صحبت کرده و گفت: شهید سید علی اکبر مصباح، انسان مبارز بود که امروز به صورت ویژه از شهادت آن تجلیل می‌شود. او در طول عمرش برای حق مبارزه کرده و  در مسیر حق به شهادت رسید.
وی خاطرنشان ساخت که سه روز در زندگی انسان مطابق آیه قرآن مبارک است، یک روز تولد، دوم روز که انسان می‌میرد و سوم روز که انسان حشر می‌شود، از این رو این روزها برای انسان بسیار مهم است که در مسیر حق حرکت کنند.
مسئول دفتر مرکز تبیان در کابل علاوه کرد: در دنیا انسان باید مسیری را انتخاب کند که مرکز افتخار آمیز برای خانواده، همراهان و مردمش باشد، لذا شهید سید علی اکبر مصباح چنین شخصیتی بود که با انتخاب مسیر درست، امروز به صورت ویژه از شهادت آنان تجلیل می‌شود.

گفتنی است که همایش امروزی با قرائت قاری دکتر بیژن معصومی آغاز شد، با سخنرانی سخنرانان و اجرای سید مدثر فاضلپور، نشر مستندی از شهدای بیداری و آگاهی، اجرای سرود توسط گروه سرود مرکز تبیان و دکلمه توسط خواهر شهید سید یاسر شهیدزاده ادامه یافته و با دعائیه حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالله ذکی پایان یافت.

برچسب ها: