محتوای نشست تشکیلاتی مرکز تبیان در تهران؛ از گزارش عملکرد، معرفی اعضا، گسترش ساحه فعالیت و مشکلات مهاجرین تا بیان آفات زندگی

  • ۲۵ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10440
  • 6 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
مسئول و اعضای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تهران در یک نشست تشکیلاتی با حضور ریاست کل این مرکز، به بیان گزارش عملکرد سال گذشته و برنامه های سال جدید این دفتر، معرفی اعضای جدید، گسترش فعالیت های مرکز تبیان در تهران به ولسوالی های پیشوا و ورامین، وضعیت ورزش مهاجرین، ضرورت توجه به مهمان‌شهرهای مهاجرین در ایران، استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی اعضا، ضرورت راهنمایی برای فعالیت های فرهنگی اجتماعی مطابق با شرایط جدید افغانستان و همچنین تأثیرگذاری حضور و فعالیت مرکز تبیان در داخل کشور پرداختند. در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی، مشاور ارشد ریاست عمومی مرکز تبیان در امور علما در سخنانی کوتاه به بیان آفات فعالیت در بخش های مختلف فردی و جمعی در جامعه به خصوص آفت فعالیت های فرهنگی و صفحات اجتماعی پرداخت.
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: نشست تشکیلاتی و سازمانی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تهران با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، ریاست کل این مرکز و همچنین حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی، مشاور ارشد ریاست عمومی مرکز تبیان در امور علما و همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن موسوی، مسئول و کادرها و اعضای این دفتر برگزار شد. در این نشست، مسئول و اعضای دفتر مرکز تبیان در تهران نکته نظرات و دیدگاه های خود را پیرامون کارکرد این مرکز و همچنین تحولات افغانستان و وضعیت مهاجرین بیان کردند و در پایان، ریاست کل مرکز تبیان، سخنان رهنمودی و تحلیلی را در پاسخ به این نظرات مطرح نمود.

در ابتدای این نشست، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن موسوی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران به بیان فشرده گزارش عملکرد این دفتر در سال گذشته و همچنین برنامه های سال جدید پرداخت.
وی افزود که در سال گذشته برخی از بخش‌های این دفتر از جمله بخش دانشجویی که در بخش‌های جذب و معرفی دانشجو و ارتباطات با مراکز علمی در تهران، بخش ورزشی که مسابقات سراسری کاراته آزاد مهاجرین را برگزار کرد، بخش بانوان که در نشست‌های متعددی شرکت کرد و بخش اقتصادی، فعالیت‌های چشمگیر و خوبی داشتند، اما برخی بخش‌های دیگر از جمله جوانان و نوجوانان، علما، هیئت های مذهبی و… فعالیت های قابل توجهی نداشتند. ضمن این که از بخش هایی که فعال بودند نیز توقع می رفت دست آوردهای بیشتری داشته باشند.
مسئول دفتر مرکز تبیان در تهران از برنامه های این دفتر در سال جدید از جمله برگزاری یک همایش بزرگ حول محور گرامی‌داشت از علمای مبارز پیرو خط امام خمینی(ره) و… یاد کرد.
وی با توجه به وسعت تهران و ضرورت گسترش فعالیت های دفتر مرکز تبیان خاطرنشان کرد که برنامه فعالیت های محلی اعضای این مرکز در مناطق مختلف را حول محور اعضا روی دست دارند، به این صورت که اعضای مرکز تبیان در محلاتی که حضور دارند، بتوانند به عنوان نماینده مرکز، یک سری برنامه های فرهنگی را برگزار کنند که مشابه این فعالیت ها در استان البرز و همچنین ولسوالی های ورامین و حسن آباد تهران در حال برگزاری است و قرار است این فعالیت ها در ولسوالی های پیشوا و ورامین تهران نیز با عضویت جدید دو فعال فرهنگی و اجتماعی گسترش پیدا کند.
دکتر موسوی در ادامه سه عضو جدید دفتر مرکز تبیان در تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی، فعال دینی مذهبی و خانم علی‌زاده، فعال حقوقی مستقر در ولسوالی/ شهرستان پیشوا و همچنین سید جمال الدین جهش را به سایر اعضای این دفتر معرفی کرد.
وی همچنین خطاب به اعضای دفتر مرکز تبیان در تهران، بر رعایت اصول تشکیلاتی و سازمانی، به خصوص اهمیت حضور به موقع و سر وقت در جلسات تأکید کرد و بر برگزاری جلسات هفته‌وار و ماهوار در سطح کل دفتر و همچنین بخش های مختلف آن تأکید کرد.

در ادامه این نشست، سید مهدی حسین زاده، مسئول بخش ورزشی دفتر مرکز تبیان در تهران و رییس سازمان سبک های آزاد کاراته مهاجرین دو پیشنهاد کلی را در حوزه ورزش مهاجرین مطرح کرد؛ یکی ضرورت ایجاد یک مجموعه ورزشی در تهران برای مهاجرین تحت رهبری و سرپرستی مرکز تبیان، چون یکی از مشکلات جدی ورزش مهاجرین، نبود زیرساخت اختصاصی ورزشی برای آن‌هاست، و پیشنهاد دوم، هماهنگی و برگزاری یک جشنواره ورزشی به مدت یک هفته در بخش های بانوان و آقایان در رشته های مختلف ورزشی که قطعا بازخورد خوبی خواهد داشت.

محمد علی اخلاقی، دیگر عضو مرکز تبیان خواستار توجه بیشتر به مهمان شهرهای اختصاصی مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران و کار فرهنگی بین مهاجرین ساکن در این مهمان شهرها شد. به گفته وی، ۹ مهمان شهر با ظرفیت ۷۰۰ تا ۸۰۰ خانواده مهاجر دارای کارت آمایش در هر کدام آن در ایران وجود دارد که به لحاظ کار فرهنگی و اجتماعی به حال خود رها شده و نیاز جدی به این فعالیت ها دارند.

سید عباس حسینی، از اعضای ارشد مرکز تبیان و معاون ریاست کل و مسئول دفتر خبرگزاری صدای افغان(آوا) در تهران نیز در پرسشی خواستار توضیح آقای حسینی مزاری در مورد نیازمندی ها و شرایط جدید کار فرهنگی و اجتماعی در محور معارف و ارزش های مکتب اهل بیت(ع)، در حاکمیت امارت اسلامی شد و خواست تا راهنمایی های لازم پیرامون چگونگی فعالیت ها در این شرایط توسط ایشان به اعضای مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) ارائه شود.

سید جمال الدین جهش، از اعضای جدید مرکز تبیان که به تازگی از داخل افغانستان به تهران آمده نیز در سخنانی، با بیان این که خیلی وقت است از نزدیک در جریان فعالیت های تبیان قرار دارد، این فعالیت ها را قابل قدر خواند و گفت که تاثیرات این فعالیت ها در داخل کشور خیلی بیشتر است، به گونه ای که مردم آن را لمس می کنند.
وی با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان که مردم در شرایط بد اقتصادی و روحی و روانی قرار دارند، تأکید کرد که جدا از سایر فعالیت ها، تنها حضور ریاست کل مرکز تبیان در کابل و دیگر شهرها، باعث آرامش روحی و روانی مردم به خصوص جامعه شیعه به خصوص در کابل شده است، زیرا مردم می بینند که چنین شخصیتی در بین آنها حضور مستقیم و نزدیک دارد، در حالی که دیگر شخصیت ها از کشور خارج شدند.
به همین دلیل، آقای جهش از مرکز تبیان و شخص آقای حسینی مزاری تشکر و قدردانی کرد.

حسن مرادی، از دیگر اعضای ارشد دفتر مرکز تبیان در تهران نیز پیشنهاد فعالیت های اقتصادی و کار چند منظوره را بین اعضای تبیان و استفاده از ظرفیت های یکدیگر مطرح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی، مشاور ارشد ریاست عمومی مرکز تبیان در امور علما نیز در سخنانی در پایان این نشست، به بیان برخی آفات زندگی انفرادی و جمعی در جامعه در حوزه های مختلف عبادی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد و نسبت به این آفات به اعضای مرکز تبیان هشدار داد.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و همچنین برخی روایات، ابتدا به بیان برخی آفات در انجام اعمال عبادی، به خصوص نمازگزاران پرداخت در یک نمونه نسبت به غفلت در ادای نماز و خشم خداوند در این مورد هشدار داد و گفت: به گفته مفسرین، نمازی که توام با اخلاص نباشد، با ریا باشد، در آن کمک به یتیمان و مستضعفان نباشد و… دردی را دوا نمی کند، در حالی که امام علی(ع) در حال نماز انگشتر خود را به نیازمندی می بخشد.
این عالم برجسته دینی در ادامه به برخی آفت ها در بخش های اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد، اما بدترین نوع آفت را آفت فرهنگی خواند و با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، به هشدار خداوند خطاب به نویسندگان گمراه  پرداخت و گفت: امروز اکثریت مسلمانان گمراه شده، از دست نویسندگانی است که جامعه را به فساد کشانده اند. بخش فرهنگی غذای روح مردم را تهیه می کند. این بخش مهمترین بخش زندگی است. مهمترین بخش عملکرد حضرت پیامبر(ص) نیز بخش فرهنگی بود و به دلیل همین اهمیت است که مرکز تبیان بر دو بعد فرهنگی و اجتماعی تمرکز دارد.
وی با بیان این که شرایط فرهنگی امروز دنیا با ۳۳ سال قبل که مرکز تبیان ایجاد شد، فرق دارد و شاید در آن زمان، تلویزیون و اینترنت نداشتیم، اما امروز با یک صدا کل دنیا با خبر می شود، و با یک مطلب نیک می توانیم کل دنیا را متحول کنیم.
حجت الاسلام محسنی صفحات اجتماعی در شرایط کنونی را یک لطف خداوند دانست که می توان با رویکرد خوب و مناسب، دنیا را متحول ساخت و صحبت خوب خود را به جهان رساند. امروز اگر نوشته های ما بر مبنای خدا، دین، دیانت و ولایت باشد، در بین مردم جا باز می کند.
وی با اشاره به پیروزی دو مرحله نیروهای امارت اسلامی در افغانستان به خصوص در برابر امریکا و متحدان آن، گفت که این پیروزی با سلاح دین و دیانت، در برابر کسانی که به شرق و غرب وابسته بودند، صورت گرفته است و امروز در کشوری هستیم که امنیت کامل در آن حاکم است.
این مشاور ارشد ریاست مرکز تبیان خاطرنشان کرد که هرچند افغانستان در شرایط ک نونی از نگاه اقتصادی با کمبود مواجه است، اما به لحاظ فکری غنی است و اگر به عنوان یک سرباز ولایت ثابت قدم باشیم، خداوند نیز پیروزی ها را شامل حال ما خواهد کرد.

برچسب ها: