عامل تحرکات تفرقه‌انگیز، دشمنان افغانستان و ایران اند؛ ملت‌ها و دولت‌های دو کشور علیه دشمنان مشترک به صحنه بیایند

  • ۲۴ حمل ۱۴۰۱
  • کد خبر: 9912
  • 114 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – تهران: حجت الاسلام والمسلمین سید سید عیسی حسینی مزاری، رئیس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آو) که در گفتگوی ویژه خبری در شبکه خبر صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران پیرامون تحولات اخیر میان دو کشور افغانستان و ایران صحبت می‌کرد، افزود: رابطه نزدیک ایران و افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار بوده، چون‌ در صورت همکاری میان دولت ایران و حکومت افغانستان، مبارزه با تروریسم در این دو کشور آسان‌تر خواهد بود.

رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در واکنش به پخش و نشر محتوای نادرست و شایعه‌پراکنی‌های که توسط دشمن در شبکه‌های اجتماعی جهت ایجاد تفرقه میان دو ملت افغانستان و ایران صورت می‌گرد، تاکید کرد:” دشمنان دو ملت در تلاش هستند تا رابطه بین ایران و افغانستان را با ساختن کلیپ‌ها و محتوای جعلی خدشه دار کنند”.

این فعال رسانه‌ای در ادامه خاطر نشان ساخت: قطعا که پشت حرکت‌های تفرقه آمیز، دشمنان دوکشور هستند تا با این حرکات مشمئزکننده‌ای که از جمله در مقابل کنسولگری ایران در هرات انجام دادند، می‌خواهند که رابطه دو کشور را خراب کنند. اما مردم ایران و افغانستان آگاهی لازم را دارند و در دام توطئه‌های دشمنان نخواهند افتاد.

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان این‌که ما نباید از دشمن انتظار این داشته باشیم که کاری را علیه ما نکنند، تصریح کرد: قطعا آنها کار خود شان را می‌کنند ولی در این فرصت و در حال و آینده هم مردم و هم دولت های دو کشور باید وارد صحنه شده و توطئه‌های دشمن را خنثی بسازند.

این عالم برجسته دینی در ادامه خاطر نشان ساخت:” مردم‌ها به خصوص ابتدا رسانه‌ها باید به‌صورت جدی وارد میدان شوند. چنانچه که در گذشته متاسفانه هم رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران و هم رسانه‌های افغانستان در این رابطه و برای نزدیکی دو کشور و روشنگری رفع بعضی سوتفاهم‌ها کاری زیادی نکردند ولی ما انتظار داریم که از این به بعد باید به صورت جدی وارد صحنه شده و برای روشنگری و از بین بردن بعضی سوتفاهمات تلاش کنند “.

به باور وی: فرهنگیان و علمای دو کشور اعم از علمای حوزه و دانشگاه باید وارد صحنه شده و وظایف شان را درست انجام بدهند. فرهنگیان و علما دو کشور باید از فرصت‌ها و ظرفیت‌های خود شان برای روشنگری و نزدیکی دو ملت استفاده نموده و همچنان علمای دو ملت برای مبارزه با توطئه‌ها و تفرقه‌افکنی‌های دشمنان کار جدی و اثرگذاری را نیز روی دست بگیرند.

حسینی مزاری با تاکید بر این‌که، دولت های دو کشور باید به وظایف شان به صورت جدی عمل کنند، یاد آورشد: هم دولت‌ افغانستان بایستی در برابر افراد که سعی می‌کنند آب را گیل‌آلود نموده تا ماهی مقصود خود شان را از ایجاد اختلاف بین افغانستان و ایران بگیرند باید جدی بر خورد بکنند؛ چون‌که برخی عناصر در افغانستان حضور دارند که دست به ایجاد اختلاف و ایجاد شایعه می‌زنند.

این فعال فرهنگی خاطر نشان ساخت: در جمهوری اسلامی ایران نیز برخی عناصر علیه دولت، حکومت و مردم افغانستان متاسفانه کار می‌کنند. اگرچه سیاست جمهوری اسلامی ایران در حمایت از حاکمیت و مردم افغانستان است، اما بعضی عناصر به خصوص افغانستانی‌های خود ما که در ایران حضور دارند، آنها دست به تخریب دولت و حکومت افغانستان می‌زنند که بایستی جدا ارگان های ذی ربط در جمهوری اسلامی ایران جلو شان را بگیرد و نگذارد که باعث دلخوری و سرخوردگی مردم و حکومت افغانستان شود.

برچسب ها: