شورای علما باید جامعه را از جایگاهِ هدایت‌گری جهت بدهد

  • ۶ حوت ۱۳۹۸
  • کد خبر: 8392
  • 595 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ابتدای این دیدار، ضمن عرض تبریک به رئیس جدید شورای علمای شیعه افغانستان و یادبود از مرحوم آیت‌الله محسنی (ره) رئیس فقید این شورا، اظهار داشت: مسئولیت ریاست شورای علما وظیفۀ سنگینی است، ان شاءالله خداوند توفیق مزید عنایت نماید تا بیش از پیش در خدمت فرهنگ تشیع و تبلیغ اهداف ائمه معصومین (ع) باشید.

وی با ذکر اهمیت و تاثیرگذاری این شورا خطاب به رئیس جدید این شورا، خاطرنشان کرد: شورای علما یک ظرفیت بسیار مهمی در سطح جامعه و به خصوص تشیع است که کارهای زیادی را انجام داده و کارهای زیادی را هم باید انجام می‌داد. جا دارد که از زحمات مرحوم آیت‌الله محسنی (ره) که در جهت تاسیس این شورا پیش‌قدم شد یاد شود، چرا که نفس تاسیس شورای علما اقدام بسیار مهمی بود که بایستی صورت می‌گرفت، اما شورای علما نقاط ضعفی داشته که امیدواریم با آمدن شما این نقاط ضعف برطرف شود و به عنوان یک شورای فعال در عرصۀ مسایل اجتماعی، دینی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی عمل نماید.

ر‌‌ئیس کل مرکز تبیان در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: یکی از انتظاراتی که از شورای علما می‌رفت این بود که به عنوان یک چتر عمومی، تمام جناح‌ها و جریان‌های شیعی را زیر پوشش می‌گرفت و در جایگاه هدایت‌گری، جامعه را از نگاه فکری و فرهنگی و حتی سیاسی جهت می‌داد و در برابر انحرافات فکری و اخلاقی تمهیداتی را روی دست می‌گرفت، اما متاسفانه این ویژگی و انتظارات در گذشته برآورده نشد و شورای علما از آن حالت فراگیری عمومی و تحت پوشش قرار دادنِ جمعیت کل شیعه باز ماند و تقریبا ساحه عمل حضور و نفوذش محدود گردید.

وی ادامه داد: دومین انتظاری که از شورای علما می‌رفت این بود که باید این شورا از نگاه ترکیب نیز فراگیر می‌بود و شخصیت‌ها و علمای برجسته از ولایات و اقوام گوناگون و از طیف‌ها و جناح‌های مختلف فکری و سیاسی در شورای علما حضور می‌داشتند. البته در اوایل، شورای علما از گستردگی بیشتری برخوردار بود، اما بعد از آن آهسته آهسته دایره ترکیب شورای علما محدود شد و به تعدادی از افراد خاص منحصر گردید که طبعا این ویژگی شورای علما سبب می‌شد که از کارایی و اثرگذاری بیشتر باز بماند.

حسینی مزاری در رابطه با سومین انتظاری که از شورای علما می‌رفت نیز چنین گفت: این شورا می‌توانست از نیروهای نخبه بیشتری –چه طلبه و چه دانشجو- استفاده کرده و در رشته‌های خاص خودشان در راستای پویا ساختن فرهنگ شیعی و فعال ساختن روند کار و امور اجتماعی مردم و رفع چالش‌ها و معضلات جامعۀ شیعی به کار می‌گرفت. اما این انتظارات در گذشته به آن صورتی که واقعا قابل انتظار بود برآورده نشد و شورای علما به یک سلسله آدم‌های خیلی تکراری محدود شد که متاسفانه این نقیصه هم اجازه نداد تا شورای علما از کارایی بیشتری برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه شورای علما باید در قبال وقایع جاری کشور و جهان موضیع گیری‌های به ‌روز داشته باشد، به چهارمین انتظار اظهار داشت: شورای علما بایستی در مورد حوادث افغانستان و حوادث منطقه و دنیا به صورت فعال و روزانه موضع و بیانیه و پیام تبریکی و تسلیت داشته باشد. همچنین در رابطه با مناسبت های داخلی، منطقه‌ای و دنیای اسلام بصورت فعال موضع‌گیری داشته باشد، اما متاسفانه شورای علما غایب است و هرچند گاهی موضع گیری‌هایی می‌شود اما کافی نیست.

رئیس مرکز تبیان گفت: بطور نمونه‌ در همین بحث شهادت سردار سلیمانی، شورای علما باید بزرگترین و برجسته ‌ترین مراسم را در کابل دایر می‌کرد. برگزاری چنین مراسم‌ هایی در توان شورای علما بود و هیچ قدرتی هم توان جلوگیری نداشت، باید همۀ علما در کابل جمع می‌شدند و این کار صورت می‌گرفت. در هند با آن وضعیتی که داشت نزدیک به هزار مرکز در مورد شهید سلیمانی محفل گرفتند، در آمریکا بیش از هفتاد نقطه محفل گرفتند، در کانادا، آلمان، انگلیس و کشمیرِ تحت سلطه و همچنین پاکستان مجالس و محافل بسیار پرجمعیت و باشکوهی گرفته شد.

nf00204216-1

وی با اشاره به این مسئله که افغانستان و افغانستانی‌ها سابقۀ مبارزاتی طولانی در برابر انگلیس و شوروی دارند، خطاب به آیت‌الله صالحی مدرس گفت: اما متاسفانه جامعۀ ما بخصوص شورای علما در شرایط فعلی به کلی خنثی عمل می‌کند. در گذشته این نقیصه وجود داشت، ولی با توجه به شخصیت شما و توانمندی حضرتعالی ان‌شاءالله این نقیصه هم برطرف شود.

حسینی مزاری با بیان پنجمین انتظار از شورای علما، خاطرنشان کرد: ورود در مجامع، مجالس و محافل مردمی و استفاده از ظرفیت‌های مردم و برقراری روابط با حلقات، شوراها، اعضا و سازمان‌های مردمی و فکری فرهنگی و سیاسی و رسانه‌ای، احساس همدردی و همدلی با مردم باعث می‌شود که پایگاه اجتماعی شورای علما گسترش پیدا کند. در این صورت شورای علما نیرویی قوی، قدرتمند و توانمند می‌شود که می‌تواند به عنوان یک جریان بسیار تاثیرگذار عمل نماید.

وی با بیان اینکه مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان یک جریان کاملا فعال می‌باشد، گفت: این مرکز در ولایات کابل، مزار، هرات، بامیان، دایکندی، غزنی و همچنین شهرهای مشهد، قم، تهران و اصفهان دفاتر مرکزی و نمایندگی دارد. همچنین مرکز تبیان در سطح اروپا و سایر کشورهای غربی رابط فرهنگی و رسانه‌ای فعال دارد و خلاصه تشکل گسترده و فعال در سطح افغانستان و منطقه است و این تشکیلات با این گستردگی و توانمندی در خدمت شما و شورای علما می‌باشد. شما از شخصیت‌های برجستۀ کشور ما نیز هستید و وظیفۀ ما است که از شما حمایت نموده و در خدمت شما باشیم و از نصایح و هدایات و ارشادات شما در عرصه فعالیت‌های فکری و فرهنگی استفاده کنیم.

حسینی مزاری در پایان سخنان خود گفت:‌ ما با وصف اینکه از حکومت افغانستان انتقاداتی هم داریم و با وصف داشتن برنامه برای اصلاحات اساسی، باید از این دولت و حکومت حمایت کنیم؛ چرا که از نبودن نظام و حکومت، بودنِ حکومت ولو با نقص و مشکلات، خیلی بهتر است. بنابراین ما وظیفه داریم که برای رفع و برداشتن این موانع و نواقص کار کنیم، در عین اینکه به عنوان حامی حاکمیت و نظام هم عمل نمائیم.

در ادامۀ این دیدار؛ آیت ‌الله صالحی مدرس رئیس شورای علمای شیعه افغانستان با عرض خیر مقدم به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری و هیئت همراه، گفت: بنده هم قبول دارم که شورای علما در گذشته همه ‌شمول نبوده است، اما این نقیصه دلایل مختلفی داشت از جمله اینکه بسیاری از علما حاضر نبودند که به شورای علما بپیوندند تا شورایی سراسری شکل بگیرد.

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان ادامه داد: ما از علما در مجالسی که می‌گرفتیم دعوت رسمی می‌کردیم و برای هریک پیام خصوصی می‌فرستادیم ولی تعدادی از آنها حاضر نمی‌شدند که بیایند و همکاری نمایند.

آیت‌الله صالحی مدرس با بیان اینکه سعی ما بر این بوده که تا حد امکان در مواجهه با وقایع و رخدادهای مختلف اطلاعیه و بیانیه بدهیم،‌ گفت: در این گونه مسایل رأی‌گیری صورت می‌گیرد و در بعضی مسایل رأی به حد نصاب نمی‌رسد.

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان خاطرنشان کرد: امیدواریم که خداوند متعال توفیق بدهد تا بتوانیم در حد توانِ خود برای مردم و برای مذهب، برای اسلام و برای ملت‌ مان کار نموده و از آنها دفاع نمائیم.

حضرت آیت‌الله صالحی در پایان سخنان خود خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری اظهار داشت: ما از طرح و برنامه‌های شما بطور کامل استقبال و عمل می‌‌کنیم و امیدواریم که در زمینه‌های مختلف با ما همکاری داشته باشید.

در پایان این دیدار محمد جواد صالحی فرزند ارشد آیت‌الله صالحی مدرس در تایید صحبت‌هایی که صورت گرفت، بیان داشت: متاسفانه در افغانستان در رابطه با بحث جهاد و مقاومت ظرفیت‌ سازیِ چندانی صورت نگرفته و دغدغه ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: وقتی در رابطه با موضوعی در جامعه دغدغه وجود نداشته باشد، برنامه ‌ها نیز به صورت اساسی پیگیری و دنبال نمی‌شود. از جملۀ این مسایل دغدغه داشتن در سطح جهان اسلام است که متاسفانه در بین علمای افغانستان کمتر دیده می‌شود و کمبود آن به شدت احساس می‌شود.

برچسب ها: