شرایط فعلی برای مردم ما به مراتب بهتر از دوران جمهوریت است/ باید منسجم، قدرت‌مند و سازمان‌یافته عمل کنیم!

  • ۲۱ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10467
  • 3 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سخنانی در جمع فعالان مهاجر افغانستانی در ولسوالی پیشوای ولایت تهران جمهوری اسلامی ایران، ضمن معرفی دو عضو جدید این مرکز در این ولسوالی، در مورد وضعیت مهاجرین و همچنین آینده کشور به خصوص شیعیان، شرایط کنونی را برای مردم به مراتب بهتر از دوران جمهوریت دانست و با انتقاد از عملکرد انفرادی و غیرمنسجم موجود تأکید کرد: اگر بخواهیم در عرصه افغانستان حضور داشته و فعال عمل کنیم، باید منسجم و قدرت‌مند شده، سازمان پیدا کنیم.
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: به دنبال سفر حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) به تهران، وی روز دوشنبه، ۱۸ ثور با جمعی از فعالان و مهاجرین افغانستانی در ولسوالی/ شهرستان پیشوا ولایت تهران دیدار و گفت‌ و گو کرد و پای صحبت‌های آن‌ها نشست. در این دیدار که با هماهنگی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی و همچنین خانم طاهره علیزاده از فعالان جامعه مهاجر پیشوا و اعضای جدید مرکز تبیان برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی، مشاور ارشد ریاست عمومی مرکز تبیان در امور علما، حجج اسلام والمسلمین دکتر سید حسن موسوی مسئول دفتر مرکز تبیان در تهران و سید نوراحمد مبارز، معاون ریاست کل در امور حوزات علمیه و مسئول دفتر مرکز تبیان در قم، سید عباس حسینی، معاون ریاست کل خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مسئول دفتر این خبرگزاری در تهران و جمعی از کادرها و اعضای ارشد مرکز تبیان نیز حضور داشتند.حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در پاسخ به سخنان، پیشنهادات و سوالات مطرح شده در این نشست، در سخنانی با تشکر از حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی و خانم علیزاده به خاطر برگزاری و پذیرایی این نشست، و همچنین تشکر از حضور جمعی از فعالان مهاجر اعم از خانم و آقا در این جلسه، به بیان چند نکته مهم عقیدتی پرداخت و همچنین در پایان، نگاهی به وضعیت افغانستان، به خصوص جامعه شیعه کشور داشت.


نکته اول؛ اهتمام جدی در تعبد؛ تعبد خاص در محور امامت و ولایت
وی در اولین نکته، بحث تعبد را مطرح کرد و خطاب به حاضرین گفت: سعی کنیم در فعالیت های روزمره اهتمام خیلی جدی در مسایل عبادی داشته باشیم، زیرا رعایت مسایل مربوط به تقوا به انسان کمک می کند که در همه عرصه های زندگی موفق و مقتدر باشد.
رییس مرکز تبیان در توضیح این مهم خاطرنشان کرد: انجام واجبات و ترک محرمات از وظایف ما در حوزه تقوا است و آدم‌های متقی در همه حوزه ها موفق خواهند بود و مورد توجه خداوند قرار می گیرند.
اما به گفته وی، زمانی ما در حوزه تقوا موفق خواهیم بود که در حوزه معارف دینی اشراف داشته باشیم، با تحصیل و مطالعه قدرت معرفت دینی خود را بالا ببریم و در مسایل دینی و شرعی مسلط باشیم، زیرا این‌که امروز بشر به خصوص مردم ما گرفتار هرگونه مشکلی اند، ناشی از ضعف در حوزه دینی و فاصله داشتن از موضوعات دینی و جدایی از ارزش های قرآنی است. معضلات ما در ۴ دهه در افغانستان نیز ناشی از ضعیف دینی است.
البته حسینی مزاری خاطرنشان کرد: منظور ما از تعبد عام نیست، صرفا نماز و روزه نیست، بلکه تعبد خاص است، یعنی با محوریت ولایت و امامت و در ادامه قبول داشتن خط ولایت فقیه و حرکت مطابق فرمان ها و دستورات ولی فقیه. امروز اصل مهمی که باعث اقتدار مسلمان ها می شود، حرکت در محور ولایت فقیه است و اسلام ناب، این اسلام است.
وی در این محور تصریح نمود: مسلمان خاص، مسلمانی است که این محوریت را قبول داشته و با این فکر در دنیا زندگی کند و روح سیاسی داشته باشد. یک‌ مسلمان سیاسی نمی‌تواند در برابر استکبار و صهیونیسم ‌جهانی و گروه های تروریستی وابسته به آنها مثل داعش بی تفاوت باشد، بلکه هر فردی، اگر مبارز واقعی مسلمان باشد، نمی‌تواند در برابر جنایات آنها ساکت بنشیند، اما متاسفانه این چنین مسلمانان و شخصیت ها را کم داریم.
این فعال فرهنگی اجتماعی تأکید کرد که حرکت در این مسیر و خون دادن در آن، در نهایت به خاطر فراهم سازی زمینه ظهور امام زمان(عج) است و امید که ما بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم.


نکته دوم؛ توجه خاص به وضعیت افغانستان
رییس مرکز تبیان در بیان دومین نکته، به شرایط داخل افغانستان و مسئولیت ما، به خصوص مهاجرین پرداخت و گفت: ما اگر بخواهیم به وظایف دینی، مذهبی و ملی خود عمل کنیم، وظیفه مهم، توجه خاص به وضعیت و شرایط داخل افغانستان است.
وی با بیان این که مهاجرت مقصد نیست، بلکه یک مسیر برای رسیدن به هدف، که همانا حاکمیت دین در افغانستان است، افزود: خانم ها و آقایان باید توجه جدی نسبت به مسائل افغانستان داشته باشند. اگر از مسایل افغانستان بریدید، آدم های معمولی خواهید بود که فقط به فکر زندگی خود اند، در حالی که می بایست روحیه زنده داشت و به مسائل افغانستان توجه کرد.

نکته سوم؛ موفقیت به شرط عملکرد سازمان یافته و متشکل
حسینی مزاری در بیان سومین نکته از سخنان خود، خطاب به فعالان مهاجر حاضر در این نشست تأکید کرد: زمانی موفق خواهیم بود و ترقی خواهیم کرد که در زندگی خود سازمان یافته و متشکل عمل کنیم.
به گفته وی، کار به صوت پراکنده فایده ای ندارد، دوستان از ناآشنایی با یک‌دیگر سخن گفتند، در حالی که ناآشنایی ما با هم نمونه بارز کار متفرق است. این در حالی است که یک فرد، تنها یک فرد است و نمی تواند کار تاثیرگذاری حتی برای خود انجام دهد، چه برسد به خانواده و اجتماع.
این در حالی است که به گفته این فعال فرهنگی اجتماعی، نگاه ما، نگاه جهان محور و امت محور است.
به گفته وی، ما زمانی می توانیم در امورات مختلف زندگی و در راستای رسیدن به هدف عالی خود توفیق داشته باشیم که سازمان یافته و متشکل عمل کنیم. باید خود را در قالب تشکل های بزرگ سازمان بدهیم.


رمز موفقیت و پایداری مرکز تبیان
رییس مرکز تبیان خاطرنشان کرد، یکی از تشکل هایی که حضور جدی در سطح ملی و بین المللی دارد و یک مرکز هدف‌مند، سازمان یافته و متشکل است، مرکز تبیان است. مرکز تبیان علاوه بر حضور فعال در داخل افغانستان، در کشورهای مختلف به خصوص جمهوری اسلامی ایران(سه دفتر) نیز حضور و فعالیت گسترده داشته و در برخی دیگر کشورهای خارجی رابطین فرهنگی و رسانه ای دارد. مرکز تبیان نیروهای زیادی را تربیت نموده که می توان به بیش از ۸۸ هزار دانش آموز، بیش از ۵۰۰ خبرنگار و تعداد زیادی دانشجو و استاد دانشگاه اشاره کرد.
وی تصریح نمود: در افغانستان هیچ حزب، حرکت و سازمانی حتی بزرگ را نمی توان با خدمات مرکز تبیان مقایسه کرد و در این مورد می توان تحقیق کرد.
حسینی مزاری در ادامه خاطرنشان کرد، جدای از این همه خدمات، مرکز تبیان یک سازمان ولایی است و اگر روح ‌ولایی نمی بود، نمی توانست ۳۲ سال تداوم کار داشته باشد. به دنبال تحولات اخیر افغانستان، تقریبا تمام نهادها و جریان با سقوط جمهوری در کشور نماندند، فرار کردند و یا از هم پاشیدند، ولی مرکز تبیان در افغانستان ماند و با وصف چالش‌ها، مشکلات و تهدیدها، مقتدرتر و باثبات تر گام برداشت.
این در حالی است که به گفته وی، به دنبال تلاش‌های ناکام برای حذف فرهنگی مرکز تبیان، دشمنان آگاهی و بیداری دو حمله تروریستی، یکی در ۷ جدی ۱۳۹۶و دیگری در ۲۰ حوت ۱۴۰۱ شمسی علیه دفاتر مرکز تبیان در کابل و مزارشریف برای حذف فیزیکی این مرکز مرتکب شدند که ده‌ها شهید و زخمی برجای گذاشت. این حملات تروریستی اهمیت کار مرکز تبیان را نشان می دهد.
این فعال سیاسی تأکید کرد که تشکیلات مرکز تبیان با وصف این تهدیدها و چالش ها همچنان حضور فعال و جدی در افغانستان دارد و روند پیوستن به این مرکز رو به گسترش بوده و به شدت ادامه دارد. در آخرین مورد ۹۰ نفر از ولایت بامیان با حضور در دفتر مرکزی کابل به تبیان پیوستند، ۲۰۰ نفر دیگر نیز از تنها از یک ولایت دیگر، و عده ای هم از ولایات پکتیا، میدان وردک، دایکندی، غزنی و… به این مرکز درحال پیوستن هستند و این روند در حال تداوم است.
وی در مورد چگونگی فعالیت های مرکز تبیان در جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید کرد که این مرکز به صورت ملی عمل می کند، نه قومی، سمتی، مذهبی و ولایتی.
حسینی مزاری با بیان این‌که اساس کار مرکز تبیان و دفاتر وابسته به آن بر اساس خودکفایی در تأمین هزینه‌ها از همان محل، با توجه به حمایت سیاسی مرکز تبیان است، تأکید کرد: مرکز تبیانی که ۳۲ سال به کارش ادامه داده، با همین رویکرد پیش رفته و تا حالا سقوط نکرده است.
وی خطاب به فعالان مهاجر تأکید کرد که اگر با این رویکرد کار کنند، کارشان متداوم خواهد بود.

نمایندگان جدید مرکز تبیان در پیشوا
رییس مرکز تبیان با این توضیح در مورد فعالیت های این مرکز در ولسوالی/ شهرستان پیشوا خاطرنشان کرد که این مرکز با محوریت دو شخص حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی و همچنین خانم علی زاده، کارهای خود را زیر نظر دفتر  مرکز تبیان در تهران و مسئول آن، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن موسوی دنبال خواهد کرد و سایر فعالان مهاجر در این حوزه هم می توانند با حضور در دفتر تهران، رسما عضو فعال مرکز تبیان گردند.


نکته چهارم، خروجی تربیت نیرو؛ سرباز برای اسلام
حسین مزاری در بیان یک نکته دیگر، توضیحاتی در مورد چگونگی تربیت نیروی فعال ارائه کرد.
به گفته وی: “ما در هر بخشی که فعالیت داریم و می خواهیم نیرو تربیت کنیم، باید هدف‌مان تربیت نیرو برای اسلام، اهل بیت(ع) و ولایت باشد. ما باید سرباز اسلام تربیت کنیم. تربیت نیرو می بایست برای دین خروجی داشته باشد، اگر خروجی نداشته باشد و به درد دین نخورد، فایده‌ای ندارد”.
به گفته این عالم برجسته دینی، اگر در این مسیر کار کنید، برای دین کار کرده، موفق و مورد حمایت خدا قرار خواهید گرفت.

همکاری مرکز تبیان در معرفی و ثبت نام دانشجویان در ایران
وی در پاسخ به سوالی در خصوص همکاری با دانشجویان در ایران خاطرنشان کرد که مرکز تبیان تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های آزاد اسلامی، اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) دارد و برخی خدمات به خصوص برای معرفی و ثبت نام دانشجویان را ارائه می دهد.
حسینی مزاری خاطرنشان کرد که قرار است تفاهم نامه های دیگری نیز با سایر دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران انجام شود.


آینده شیعه بستگی به خود شیعیان دارد/ شرایط به مراتب نسبت به گذشته بهتر است
رییس مرکز تبیان در پاسخ به سوال دیگری در مورد چگونگی وضعیت افغانستان، به خصوص آینده شیعیان و وضعیت آن‌ها نیز گفت: آینده افغانستان بستگی به خود مردم دارد. آینده شیعه بستگی به خود شیعیان دارد، زیرا اگر شیعه به فکر خود نباشد، نه امارت اسلامی و هیچ کس دیگری او را قبول ندارد. نه تنها بحث شیعه، هر جریانی در افغانستان حضور فعال نداشته باشد و به فکر خود نباشد، کسی آن را قبول ندارد.
وی خاطرنشان کرد: ما زمانی می توانیم در افغانستان از آینده خوبی برخوردار شویم که شیعیان به فکر خود باشند. متأسفانه در ۴۳ سال گذشته شیعه به خودش رحم نکرده، پس چه توقعی می توان از کسان دیگر داشت. شیعیان با هم اختلاف دارند. در ایران نیز شیعیان مهاجر در بین هم اختلاف دارند. در این صورت نمی توان توقعی نیز از امارت اسلامی داشت.
این فعال سیاسی در مورد شرایط شیعه امروز در افغانستان نیز تأکید کرد که شرایط کنونی به دلایلی به مراتب بهتر از دوره جمهوری است. به خصوص در بعد زن که غرب در طول بیش از دو دهه گذشته تلاش کرد که زنان و دختران ما را بگیرد و فرهنگ و ارزش‌های آن‌ها را دگرگون کند. اگر ده سال دیگر نظام جمهوری ادامه می یافت، چیزی به عنوان زن مسلمان وجود نمی داشت.
حسینی مزاری در مثال دیگر افزود، اگر در ۲۰ سال گذشته به ادارات و وزارت های دولتی مراجعه می کردی، وضعیتی تأثر برانگیزی حاکم بود که حالت به هم می خورد.
به همین خاطر، وی تأکید کرد: وضعیت شیعه در افغانستان امروز به مراتب نسبت به گذشته بهتر است، از جمله مجالس مذهبی بدون ممانعت برگزار می شود و کسی هم مذهب شیعه را نفی نکرده، بلکه صرفا معاون یک وزارت(تحصیلات عالی) با تدریس فقه شیعه در دانشگاه مخالفت کرده که پیگیری علما و شخصیت های مطرح شیعه در این مورد ادامه دارد.
این در حالی است که به گفته این عالم دینی، کسی نمی تواند جلوی مذهب شیعه را در افغانستان بگیرد. امروز بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور شیعه اند. امروز شیعه حضور فعال و قوی در کشور دارد. از سوی دیگر، این دوره حضور طالبان مثل دوره قبل آن‌ها نیست.
بر این اساس، وی تأکید که اگر بخواهیم در عرصه افغانستان حضور داشته و عمل نیم، باید منسجم و قدرت‌مند شده، سازمان پیدا کنیم و قدرت شویم.
به گفته حسینی مزاری، نه تنها در افغانستان، بلکه در همین ایران نیز اگر مهاجرین منسجم عمل نکنند، کسی به ما توجه نمی کند.
وی به نقش مرکز تبیان برای معرفی چالش‌ها و مشکلات مهاجرین به نهادها و شخصیت های حکومتی این کشور، از جمله ارائه  گزارش تحقیقی انتظارات جامعه مهاجر به رییس جمهور جدید ایران، به دنبال یک برنامه همزمان با حضور ۲۰۰ فعال نخبه مهاجر، اشاره کرد و گفت که بحث سازمان ملی مهاجرت و توجه ویژه آیت الله رییسی به آن، به دنبال ارائه گزارش تحقیقی مرکز تبیان در مورد انتظارات مهاجرین از رییس جمهورجدید ایران بود.
این فعال فرهنگی اجتماعی از فعالان مهاجر خواست که منسجم عمل کنند.

برچسب ها: