دیدار مهاجرین ساکن محلات با حسینی مزاری/ وظیفه عمده مرکز تبیان در ایران تلاش برای تامین حقوق مهاجرین است

  • ۲۴ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10453
  • 2 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
جمعی از مهاجرین افغانستانی ساکن ولسوالی محلات ولایت مرکزی ایران با حضور در دفتر مرکز تبیان در قم، با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دیدار نموده و با بیان برخی از مشکلات، خواستار تلاش مرکز تبیان در راستای حل آنها شدند. حسینی مزاری نیز در سخنانی خطاب به آنان با اشاره به اینکه مشکلات کنونی‌شان نیز همانند مشکل گلخانه‌های شان قابل رفع است به شرطی که منسجم و سازمان‌یافته عمل کنند، گفت: اگر شما سازمان‌یافته عمل کنید می‌توانید به عنوان یک مجموعه‌ی الگو برای حل مشکلات سایر مهاجرین مطرح شوید. به این منظور باید وسط میدان بیایید و بقیه‌ی مردم را سازماندهی کنید تا جبهه و جناح ولاییِ مدافع نظام و مطالبه‌گر حقوق مهاجرین، قوی و قدرتمند شود.
خبرگزاری صدای افغان (آوا)-شهر مقدس قم: جمعی از مهاجرین افغانستانی ساکن ولسوالی محلات ولایت مرکزی ایران با حضور در دفتر مرکز تبیان در قم، با حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری دیدار نموده و با بیان برخی از مشکلات خانواده‌های افغانستانی ساکن محلات خواستار تلاش مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در راستای حل آنها شدند.الحاج تیموری، از مهاجرین افغانستانی اهل سنت ساکن محلات به نمایندگی از حاضران در جلسه در توضیح مشکل اول‌شان گفت که به خاطر ممنوعیت تحصیل دانش‌آموزان اتباع در شهرستان محلات، هر یک از خانواده‌های مهاجرین افغانستانی مجبورند بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز خود را به شهرستان دلیجان که بیش از ۳۰ کیلومتر با محل زندگی آنان فاصله دارد ببرند و‌ همین مسافت را بازگردانند.

وی مشکل مهم دیگر مهاجرین در شهرستان محلات را نداشتن حسینیه جهت برگزاری مراسمات و عزاداری‌ها عنوان کرد و گفت: مهاجرین و اتباع ساکن دلیجان حسینیه ندارند و این در حالی است که مجبورند همه‌ساله از دو ماه قبل از ایام محرم به صورت پنهانی یک گاوداری را تمیز و سیاه‌پوش نموده و عزاداری خود را برگزار کنند.


با این حال، اعضای حاضر در جلسه با قدردانی از نظام اسلامی ایران و رهبر انقلاب حضرت امام خامنه ای حفظه الله تعالی و سایر مسئولان بلندمرتبه جمهوری اسلامی ایران، از عوامل مشکلات موجود برای مهاجرین را برخوردهای سلیقه‌ای مسئولان میانی دانستند که با پیگیری و رایزنی‌ قابل حل خواهد بود.

آنان همچنین با اشاره به اقدامات مرکز تبیان در این راستا و خروجی آن یعنی حل مشکلات گلخانه‌داران ساکن محلات، از تلاش‌ها و رایزنی‌های این تشکیلات و حل مشکل‌شان قدردانی کردند.

این در حالی است که بخشی از مشکلات و پیشنهادهای مطرح‌شده از سوی اعضای حاضر در جلسه نیز به صورت مکتوب به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تقدیم گردید.


در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در سخنانی اظهار داشت: یکی از وظایف مهم مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ایران خدمت به مهاجرین افغانستانی ساکن در جمهوری اسلامی ایران است و در قبال این انجام وظیفه‌، به هیچ وجه هیچ توقعی از هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی نداریم تا از ما تشکر بکنند؛ چون تعامل ما با خدا است نه با بندگان خدا.

رئیس عمومی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) همچنین با قدردانی از حجت‌الاسلام والمسلمین مبارز بابت فراهم نمودن این دیدار گفت که مسئول دفتر مرکز تبیان در قم بیش از یک سال پیگیر مشکلات محلات است و به نتایجی هم دست یافته و برخی از مشکلات را حل نموده و برخی دیگر هم قابل حل است.

حسینی مزاری، پیگیری‌های حکیم‌خان خلیلی، از گلخانه‌داران محلات را یکی از عوامل مهم به ثمر رسیدن حل مشکلات گلخانه‌داران این شهرستان عنوان کرد و گفت: وی با هماهنگ نمودن تعدادی از مهاجرین دلیجان در هنگام افتتاح دفتر مرکز تبیان در قم به اینجا آمدند و مشکلات‌شان را بیان کردند. سپس ما را به دلیجان دعوت کردند و در ادامه یک سخنرانی در دلیجان تنظیم شد و ما در حضور مقامات محلی این شهرستان مشکلات مهاجرین را بیان کردیم و در ادامه با امام جمعه محلات، استانداری اراک، رئیس اداره اتباع مرکزی و رییس حوزه علمیه اراک جلسات جداگانه برگزار کرده و مشکلات را مطرح کردیم.

رئیس مرکز تبیان خاطرنشان کرد؛ جدیت حکیم‌خان خلیلی باعث شد که حجت‌الاسلام مبارز نیز با اهتمام بیشتری مشکلات را پیگیر باشد و ما هم مدام پیگیر ماجرا باشیم.


حسینی مزاری خطاب به نمایندگان مهاجرین ساکن محلات، با بیان اینکه مشکلات آنان قابل حل است به شرطی که با هم منسجم باشند، گفت: شما باید وقتی یک نفر به عنوان مسئول و رابط انتخاب می‌شود از او حمایت کنید چرا که منفعتش را خودتان می‌برید.

رییس مرکز تبیان ضمن تاکید براینکه خداوند متعال هر کسی را که خالصانه برای رضای خداوند و در راستای حل مشکلات مردم تلاش می‌کند حمایت خواهد کرد، گفت: بزرگی شما در سایه بزرگی تک‌تک شما است و چنین جامعه‌ای که اینگونه اتحاد و انسجام داشته باشد را خداوند کمک خواهد کرد.

حسینی مزاری افرود: هر کسی که در سازمان به خوبی فعالیت کند و‌ پیگیر باشد مورد پذیرش است و از نظر ما آقای خلیلی بزرگ مردم محلات است و اگر مهاجرین آنجا وی را حمایت کنند مشکلات‌شان حل می‌شود و اگر حمایت نشود باز هم از نگاه ما بزرگ محلات خواهد بود و ارتباط ما با وی ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه هر مجموعه‌ای از مهاجرین در هر جای ایران خصوصیات و پیگیری و جدیت مهاجرین محلات را داشته باشند، مرکز تبیان در خدمت آنان است، گفت: هر اندازه تلاشی که برای حل مشکلات مهاجرین ساکن محلات شده است به خاطر پیگیری و تلاش خودشان بوده که مجموعه مرکز تبیان را در راستای قدم گذاشتن برای حل مشکلات‌‌شان به عرصه کشانده است.

حسینی مزاری با تاکید بر اینکه وظیفه مهم و عمده مرکز تبیان در جمهوری اسلامی ایران این است که به دنبال تامین حقوق مهاجرین باشد، خاطرنشان کرد: ما به صورت عموم برای مهاجرین کارهای زیادی کرده‌ایم که اگر لیست بکنیم از ده‌ها مورد بیشتر می‌شود که تنها یک مورد آن پیگیری حل مشکلات کارت کارگری مهاجرین  و درج خوداظهاری در تعیین شغل آنان بود. بحث سازمان ملی مهاجرت نیز اساسا بر اساس پیگری و پیشنهاد مرکز تبیان است که حتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در راستای آن اقدامات انجام داده‌ایم و هرچند آنچه مد نظر ما بوده تا حالا تامین نشده ولی به هر حال تا اینجا رسیده است.

وی ضمن بیان این توصیه خطاب به حاضرین در جلسه که با مرکز تبیان رابطه جدی داشته باشند و با احساس مسئولیت همراه تشکیلات همکاری کنند، گفت: البته این به این معنا نیست که کارهایی که ما برای شما انجام می‌دهیم در ازای کمک شماست نخیر! شما چه کمک بکنید و چه کمک نکنید ما تلاش خود را برای پیگیری حل مشکلات مهاجرین خواهیم داشت. کار ما مفت نیست ولی طرف حساب ما خداوند است و ما وظیفه داریم که کار محوله خود را انجام بدهیم.

حسینی مزاری با ذکر اهمیت فعالیت سازمانی و تشکیلاتی خاطرنشان کرد که مرکز تبیان یک تشکیلات ولایی است و کسانی که در این مرکز گام بگذارند یک توفیق الهی به دست آورده‌اند. نفس حضور در این تشکیلات نشان‌گر نگاه ویژه خداوند است. اما بیکار نباشید و باید خروجی داشته باشید. اگر در مسیر اهداف الهی مرکز تبیان یک گام بگذارید بی‌نتیجه نخواهد بود و عبادت محسوب می‌شود.


وی افزود: همکارانی که عضو مرکز تبیان می‌شوند باید کار کنند و فعالیت جدی سازمانی داشته باشند؛ یعنی هر کسی هر توانی که دارد باید در طبق اخلاص بگذارد و باور داشته باشد که اگر با اخلاص برای خداوند متعال در راستای اهداف الهی تشکیلات قدم بگذارد، خداوند روز به روز به زندگی او توسعه می‌دهد و او را مقتدر می‌سازد.

حسینی مزاری در پایان خطاب به مهاجرین شهرستان محلات خاطرنشان کرد: اگر شما سازمان‌یافته عمل کنید می‌توانید به عنوان یک مجموعه‌ی الگو برای حل مشکلات سایر مهاجرین مطرح شده و پیشگام حل مشکلات سایر مهاجرین شوید. به این منظور باید وسط میدان بیایید و بقیه‌ی مردم را سازماندهی کنید تا جبهه و جناح ولایی مدافع نظام و مطالبه‌گر حقوق مهاجرین قوی و قدرتمند شود.

گفتنی است که سال گذشته جمعی از گلخانه‌داران افغانستانی ساکن محلات با حضور در دفتر مرکز تبیان در قم گفتند که شغل و کار آن‌ها برای مدتی از طرف مراجع مربوطه به خاطر برخی مشکلات از جمله مشکلات اقامتی با موانع روبرو بود و امکان مسدود شدن گلخانه‌ها و از دست رفتن سرمایه و بیکار شدن صدها مهاجر وجود داشت، اما با هدایت‌های حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، ریاست مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و ‌پیگیری‌های حجت‌الاسلام والمسلمین سیدنوراحمد مبارز، مسئول نمایندگی مرکز تبیان در قم مشکلات آنان رفع گردید و به ادامه فعالیت مشغول شدند.

برچسب ها: