دیدار حسینی مزاری با مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت داخله ایران؛ تأکید بر استفاده از ظرفیت مهاجرین در راستای منافع افغانستان و انقلاب اسلامی

  • ۵ جدی ۱۳۹۸
  • کد خبر: 7876
  • 705 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز سه‌شنبه(۳ جدی) با دکتر مهدی محمودی، مدیر کل اموراتبا‌ع و مهاجرین خارجی وزارت داخله جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

 

در این دیدار که آقایان سیدعبدالله نایاب، سید وحیدالله حبیبی، سید حامد موسوی و سید حبیب الله سادات آقای حسینی مزاری را همراهی می‌کردند، گزارش مختصری از فعالیت‌های مرکز تبیان و مهاجرین افغانستانی مقیم ایران ارائه کردند.

 

حسینی مزاری در عین حال که از زحمات و فعالیت‌های مدیرکل اتباع وزارت داخله ایران در امور مهاجرین افغانستانی تقدیر و تشکر کرد، اما در عین حال ضمن ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت‌های مرکز تبیان در خراسان رضوی و قم در حوزه مهاجرین افغانستانی، برخی مشکلات و معضلاتی که پیش روی مهاجرین قرار دارد را به آقای محمودی منتقل کرد.

 

وی به برخی از فعالیت‌های تجار، کسبه و بازاریان مهاجر و نیز اتحادیه اصناف این قشر اشاره کرد و ضمن اشاره به اظهارات بازتاب یافته از آقای حاجی، مدیرکل اموراتباع ولایت تهران، خواستار توجه اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران به این جمعیت شد.

 

حسینی مزاری با اشاره به این‌که از ظرفیت مهاجرین باید به نفع انقلاب اسلامی استفاده شود، در عین حال تصریح کرد که تعامل خیلی نزدیکی بین دفاتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و ادارات اموراتباع پیرامون موضوعات مهاجرین وجود دارد و همواره این مرکز تلاش داشته تا از ظرفیت مهاجرین در راستای منافع افغانستان و انقلاب اسلامی بهره برده شود.

 

در ادامه، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز خوش آمدید به آقای حسینی مزاری و هیأت همراه، از فعالیت‌های مرکز تبیان در امور مهاجرین اظهار رضایت کرد.

 

وی ضمن بیان برخی مشکلات و معضلات در جامعه مهاجر گفت، مهاجرینی که از نظر قانونی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند، از هر نظر از کمک‌های بشردوستانه بهره‌مند می‌شوند.

 

دکتر محمودی به عنوان مثال به خدمات آموزشی، بهداشتی، سلامت، مسائل اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد و گفت؛ پناهندگانی که از نظر ما در جمهوری اسلامی ایران قانونی زندگی می‌کنند، از این نوع خدمات بهره‌مند می‌گردند.

 

وی در عین حال تصریح کرد که اتباع غیرمجازی که از مبادی غیرقانونی و بدون ویزه وارد جمهوری اسلامی می‌شوند، هر جایی که شناسایی شوند، توسط پولیس دستگیر و طرد مرز می‌شوند.

 

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران با اشاره به بازگشت مهاجرین به افغانستان اظهار داشت که با دولت و سفارت و وزارت مهاجرین افغانستان گفتگوهای متعددی داشته و از آن‌ها خواسته‌اند که زمینه بازگشت مهاجرین به داخل افغانستان مهیا شود تا آن‌ها بدون دغدغه به کشورشان بازگردند؛ مصدر خدمت به وطن شان باشند و این‌گونه افغانستان را آباد کنند.

 

وی به تحریم‌های غرب به عنوان مدعیان حقوق بشر و آزادی بیان علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که آن‌ها حتی دارو، قطعات هواپیما و هر چیزی که دل‌شان خواست را تحریم کردند، اما در سخنرانی‌ها و گفتگوها حرف از حقوق بشر می‌زنند. این در حالی است که با وجود تحریم‌ها، فشار اقتصادی علاوه بر این‌که بر اتباع ایرانی وارد می‌شود، مهاجرین داخل ایران نیز از این قضیه مستثنا نیستند و خواه ناخواه بر آن‌ها هم سخت می‌گذرد.

 

دکتر محمودی افزود؛ اگر آن‌ها حرف از حمایت از پناهندگان و حقوق آن‌ها می‌زنند، نباید این نوع تحریم‌ها را به ایران وارد کنند تا این‌گونه حقوق پناهندگان هم در اینجا ضایع شود و بر آن‌ها هم سخت بگذرد.

برچسب ها: