دیدار حسینی مزاری با جمعی از مسئولین و کادرهای مرکز تبیان در قم/ کسانی که در مسیر ولایت کار می‌کنند از برگزیده‌ترین انسان‌ها هستند

  • ۲۲ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10460
  • 2 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، ریاست عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) طی دیدار با جمعی از مسئولین و کادرهای این تشکیلات در قم با بیان اینکه هر فرد و جریانی که در راستای به ثمر رساندن خط ولایت کار می‌کند، از برگزیده‌ترین انسان‌هاست گفت که کار برای خدا و با اخلاص کامل سبب سعادت دنیوی و اخروی می‌شود.
خبرگزاری صدای افغان(آوا)- قم: حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، ریاست کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در دیدار با جمعی از مسئولین و کادرهای این مرکز در شهر مقدس قم گفت که دفتر مرکز تبیان در قم در میان دفاتر این مرکز در داخل و خارج از کشور یکی از دفاتر مهم و فعال تشکیلات است که در عرصه فعالیت‌های سازمانی و مدیریتی مطابق سیاست این جریان کارهای مهمی را انجام داده است.وی افزود: برای همه مسئولین، کادرها و اعضای مرکز تبیان که مخلصانه در تشکیلات کار می‌کنند، یک توفیق الهی است که جای تبریکی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری اضافه کرد که جای تبریکی برای کار و فعالیت در راستای سیاست‌های مرکز تبیان از این جهت است که اعضای این مرکز در مسیر ولایت بدون وقفه و انحراف بیش از سه دهه می‌شود که فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: حدود سه سال قبل در دیداری که با حضرت آیت الله مصباح(ره) داشتیم، وی در صحبت‌های مهمی که نزدیک یک ساعت طول کشید و تمام محتوا و مضمون آن حول محور ولایت بود گفت که تمام تحولات و تطوراتی که در جهان هستی از سوی خدای متعال سازمان‌دهی و مدیریت می‌شود به خاطر این‌ است که این خط (ولایت) به نتیجه برسد و ادامه این خط ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

آقای حسینی مزاری به نقل از آیت‌الله مصباح یزدی افزود که هر فرد و جریانی که در راستای به ثمر رساندن این خط کار می‌کند، از برگزیده‌ترین انسان‌ها است.

وی گفت که این سخن آیت الله مصباح (ره) خیلی مهم و تکان‌دهنده بود که گفت آنان‌که با تحمل مشکلات و مسایل اجتماعی و چالش موجود برای نتیجه بخش شدن این خط کار می‌کنند، مانند مرکز شما (مرکز تبیان) توفیق خداوند نصیب شما شده و از برگزیدگان هستید.

این کارشناس مسایل سیاسی تصریح کرد: دفتر مرکز تبیان در سه مرحله متقبل هزینه گردید. در مرحله اول ۹ دلو سال ۱۳۷۳ شمسی اتفاق افتاد که شهید مصباح ره توسط عوامل نفاق و به دستور محمد محقق، همراه با ۸ نفر از یاران اش به شهادت رسیدند. در مرحله دوم و در ۷ جدی سال ۱۳۹۶ شمسی در حمله به دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل ۵۲ شهید و ۱۴۰ زخمی دادیم. در سال گذشته و در ۲۰ حوت ۱۴۰۱ شمسی هم دفاتر ما در مزار شریف مورد حمله قرار گرفت و ۴۰ نفر شهید و زخمی دادیم.

حسینی مزاری گفت که مرکز تبیان را این چالش‌ها و آسیب‌ها نتوانست متوقف کند، چون این مرکز برای تداوم خط ولایت که مبتنی بر خط پیامبر و ائمه معصومین (علیهم السلام) بوده فعال است و ما افتخار داریم که در صحنه هستیم و به خداوند متعال و ائمه معصومین (علیهم السلام) می‌گوییم که به عنوان بنده مطیع و سرباز در صحنه به صورت جدی حضور خواهیم داشت.

رئیس خبرگزاری آوا علاوه کرد که اعضای این دفتر چه در قم و سایر دفاتر که خالصانه کار و تلاش می‌کنند، دنیا و آخرت‌شان را آباد می‌کنند، زیرا کار خالصانه و بدون امتیاز‌طلبی قطعا نزد خداوند اجر دارد.

وی افزود: فرد ولایی دنبال محافظه‌کاری، حرف مردم و پیرو و وابسته به حرف و شخصیت حقیقی و حقوقی خاص نیست. فرد ولایی این نیست که اگر این حرف را بزنم فلان شخص یا جریان ناراحت می‌شود یا موقعی که باید حرف بزند حرف نزند و سکوت کند و یا موقعی که باید سکوت کند اما حرف بزند. افراد مخلص حرکت‌شان برای خداست.

حسینی مزاری در ادامه تصریح کرد که در بیست سال گذشته جریانات و اشخاص زیادی بودند و بوجود آمدند، اما در زمانی که باید این افراد و جریانات موضع می‌گرفتند محافظه کاری می‌کردند و سکوت؛ این یعنی خدا و ائمه (ع) هدف‌شان نبود و ما نتیجه‌ کار آنها را امروز می‌بینیم.

وی اضافه کرد: مرکز تبیان از ابتدا تا حالا در مسیر  ولایت و هدف اش استوار بوده و کار و تلاش ما نتیجه بخش بوده و خواهد بود.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد محافظه کار، حسد ورز و جاهل که در پی تخریب بوده و هستند، همواره علیه ما موضع گرفته اند، و جریان ما را مورد هجمه قرار داده و می‌دهند؛ اما در مقابل، ما هم در فضای مجازی و حقیقی قوی‌تر از گذشته حضور خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: با وصف این‌که مشکلات مادی و اقتصادی داریم و افراد حسود تلاش می‌کنند که از خلاها ‌و چالش‌ها و کاستی‌ها استفاده کنند، ولی تشکیلات بزرگ تبیان با تمام چالش‌ها و حسادت افراد حسود، روز به روز گسترده می‌شود و مورد استقبال دسته‌های بزرگ اجتماعی از ولایات مختلف قرار می‌گیرد، چنانچه چند هفته قبل بیش از ۹۰ تن از نخبگان و بزرگان قومی بامیان با حضور در دفتر مرکزی به این تشکیلات پیوستند.

حسینی مزاری با بیان اینکه در داخل کشور دسته‌های زیادی از نخبگان از ولایات لوگر، بدخشان، هلمند، نیمروز، ارزگان، غزنی و… آماده و خواهان پیوستن به تشکیلات مر تبیان هستند، گفت: در دفاتر خارج نیز بویژه دفتر مرکز تبیان در قم ظرفیت و جای پیشرفت و جریان‌سازی به شکل وسیع آن وجود دارد و مسئولین مرکز تبیان و خبرگزاری اهتمام بیشتری در این زمینه داشته باشند.

رئیس مرکز تبیان در ادامه گفت که دفتر قم با تلاش‌های مسئولین این دفتر یکی از دفاتر درخشنده ما در بین دفاتر مرکز تبیان است؛ اما چند نکته و تذکر برای پیشرفت کار تمام دفاتر از جمله قم لازم است که باید مسئولان، اعضا و کادرهای این دفتر در نظر داشته باشند:

۱- دفتر قم مثل دفاتر دیگر فعالیت‌های عمومی داشته باشد که شامل ارتباط با مهاجرین، حل مشکلات اجتماعی آنان، جذب کادرها و غیره است که همه در آیین‌نامه ذکر شده، ولی در کنار این فعالیت‌ها و همچنین امورات و کارهای مهم فرهنگی و آموزشی که دارد انجام می‌دهد، بایستی اهتمام بیشتر این دفتر کار روی روابط با مراجع عظام تقلید و علمای مطرح و فعال باشد.

وی افزود: هدف از تأسیس دفاتر خارج از کشور به شمول دفتر قم در واقع سکویی برای پرداختن به مسایل داخل و جذب نیرو و سازمان‌دهی فعالیت‌های داخلی ما می‌باشد‌.

۲- کار مهم دیگر که باید دفتر قم انجام دهد، ارتباط گرفتن با نخبگان حوزوی و جذب افراد فعال و خاکستری و همچنین سازماندهی فعالین حوزه و دانشگاه مهاجرین است که باید به صورت فعال دنبال شود. زیرا برای دفتر قم این فرصت و زمینه بهتر از دیگر دفاتر فراهم است.

۳- حسینی مزاری سومین فعالیت مهم دفتر قم را توجه به بحث و مسایل زنان عنوان کرده و گفت که بدون حضور زنان ایجاد تحول امکان‌پذیر نیست و دفتر قم با توجه به امکانات و زمینه‌ی آن باید در این زمینه جدی کار کند.

وی اضافه کرد: غربی‌ها در بیست سال گذشته در زمینه زنان کار کردند و برای سلطه‌شان زنان را هدف قرار داده و آنان از بنیان خانواده شروع کردند. اگر ده سال دیگر نظام جمهوریت دوام می‌کرد ما زن مسلمان نمی‌داشتیم. غرب آنقدر تاثیر‌گذار رفتار کرد که باید سال‌ها کار کنیم تا این آسیب‌ها جبران شود.

رییس خبرگزاری آوا تصریح کرد که باید تلاش کنیم تا زنان را به مسایل اجتماع بکشانیم و این وظیفه تشکیلات و دفاتر مرکز تبیان از جمله قم است که با زنان تحصیل کرده حوزوی و دانشگاهی جلسات، گفتمان، وبینار و برنامه‌های آگاهی بخش داشته باشد.  زنان فعال و تحصیل کرده دینی- مذهبی که در شهر قم هستند باید جذب شوند. هم مرکز تبیان و هم خبرگزاری وظیفه دارد که باید در زمینه ایجاد روابط، انعکاس نظرات زنان فعال، هدف و آرمان و مسئولیت مکتبی و مذهبی زنان فعالیت داشته باشد.

۴- حسینی مزاری چهارمین توصیه و‌ تذکر به دفتر قم را فعالیت سازمانی در فضای مجازی عنوان کرده و افزود: فضای مجازی در شرایط موجود بسیار تأثیرگذار بوده و صد برابر کار حقیقی مهم است. بازتاب واقعیت‌ها و جریانات در فضای مجازی بسیار تاثیر گذار است، از همین‌رو از دفتر قم هم اتتظار داریم که مانند دفاتر دیگر سازمان یافته و تشکیلاتی عمل کند.

وی اضافه کرد: از دیدگاه ما فرد فعال تشکیلاتی کسی هست که در صحنه مجازی هم حضور دارد و تشکیلاتی عمل می‌کند.

۵- حسینی مزاری، پنجمین وظیفه مهم دفتر قم را آموزش تشکیلاتی و کادرسازی عنوان کرده و افزود که باید کار سازمانی و تربیت نیرو سرلوحه کار این دفتر باشد.

۶- رئیس عمومی مرکز تبیان یکی دیگر از کار‌های مهم اعضا و مسئولین دفاتر را گزارش دهی روزانه عنوان کرده و گفت: برای اعضا این کار الزامی است، چون بنده به عنوان مسئول باید از فعالیت اعضا و کادرها آگاه باشم و خروجی کار مسئولین و اعضا را ببینم، در عین حال عضو فعال از غیر فعال تشخیص شده و نواقص و کاستی هم تذکر داده و برطرف شود.

وی اضافه کرد که هرچند ارزیابی گزارش کاری روزانه اعضا زمان‌بر است ولی فعلا شخصا این کار را انجام می‌دهم که در آینده هم با نهادینه شدن این کار، معاون اجرایی مسئولیت ارزیابی را به عهده گرفته و گزارش کلی را ارائه خواهد کرد.

رئیس مرکز تبیان تصریح کرد که خود تجربه‌ی کمک و نصرت الهی را دارد و قطعا مسایل و مشکلات مادی جلو فعالیت‌های تشکیلات را نمی‌تواند بگیرد. وی از خاطره‌ی اوایل تاسیس مرکز تبیان یاد کرده و گفت: وقتی مرکز تبیان را همراه شهید مصباح تاسیس کردیم، یک اتاق ۱۲ متره داشتیم، ولی امروز ۸ دفتر فعال و نمایندگی‌هایی با تشکیلات وسیع در داخل و خارج داریم که به کمک خداوند بر مشکلات آن فایق آمده و خواهیم آمد.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین سید نور احمد مبارز، معاون ریاست کل در امور حوزات علمیه و مسئول دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم ضمن خیر مقدم حضور ریاست کل و هیئت همراه، به شماری از فعالیت‌ها و طرح های دفتر قم اشاره کرده و گفت: در کنار کمیسیون‌های فعال دفتر، شورای اقتصادی با عضویت ۶ نفر ایجاد شده است.

وی افزود که دفتر مرکز تبیان در قم در نظر دارد که شورای فرهنگی و شورای خواهران را ایجاد کند تا از این طریق زمینه‌های بهتر و بیشتر کار و فعالیت فراهم شود.

در اخیر هم حجت‌الاسلام والمسلمین سید نصرالدین محسنی، مشاور رئیس کل در امور علمای مرکز تبیان گفت دو مسئله مهم، یعنی سیاست خارجی و داخلی، کار و فعالیت جریان‌ها را تشکیل می‌دهد. در سیاست داخلی جریانی که بخواهد موفق باشد، اصل اخوت و برادری را باید دنبال کند. در سیاست خارجی هم مطابق به فرموده قرآن‌ کریم، مومنین سلطه کفار را نمی‌پذیرند. کمک خواستن از غرب و کشورهای غربی هم اشتباهی است که تعدادی دارند مرتکب می‌شوند.

وی در پایان سخنانش افزود که مشکلات مادی و اقتصادی با اتکا به خداوند و سیاست درست قابل حل بوده و لازمه‌اش آن است که ما اخلاص خود را در راستای اهداف الهی تشکیلات ثابت کنیم.

برچسب ها: