دشمنان برنامه‌های گسترده‌ای برای تأخیر ظهور امام زمان(عج) دارند/ سکولاریزم و وهابیت به عنوان دو تیغه قیچی گلوی زن مسلمان را می‌فشارد

  • ۵ ثور ۱۳۹۸
  • کد خبر: 7336
  • 807 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری که در همایش “زنان و انتظار؛ کارکردهای گذشته و راهکارهای آینده” در تالار همایش های مهندس مشکی شهر مشهد مقدس سخن می‌گفت، با بیان مفهوم انتظار، تصریح کرد؛ انتظاری که اسلام معرفی می‌کند و یکی از پایه‌های بزرگ دین است، یعنی تحصیل آمادگی برای پذیرش قیام حضرت مهدی(عج).

 

وی با این تعریف، به بیان وظیفه و مسئولیت منتظرین به خصوص خانم‌ها پرداخت و اولین وظیفه خانم‌ها در این عرصه را تربیت انسان‌های منتظر خواند.

 

رییس عمومی مرکز تبیان با بیان این‌که پیامبران الهی و ائمه معصومین(علیهم السلام) از دامان زنان پاک و انقلابی و خداجو چشم به این جهان گشودند، و تحت نظر چنین خانم‌هایی تربیت شدند تا زمینه‌ها و مقدمات ظهور را فراهم کنند، تأکید کرد که اگر زنان مسلمان در عرصه حضور نمی‌داشتند، ما امروز در شرایط موجود نمی‌توانستیم به عنوان مسلمان تبارز کنیم، از وجود شخصیت‌هایی مثل امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) بهره‌مند باشیم و از هدایت بازمی‌ماندیم؛ پس اگر امروز اسلام در سطح دنیا به این گستردگی وجود دارد، مرهون زحمات زنان است.

 

اما با وجود چنین نقشی، به باور حجت‌الاسلام حسینی مزاری، زنان مسلمان با وصف داشتن یک چنین خط و افتخاراتی، حضور و کارشان گسترده نبوده است، زیرا اگر تمام زنان مسلمان در عرصه زندگی به بزرگان‌شان اقتدا می‌کردند، قطعا ما امروز در کل دنیا غیرمسلمانی نمی‌داشتیم و جهان اسلام این همه مشکلات نمی‌داشت.

 

وی دو عامل را پیرامون این‌که زنان مسلمان به صورت گسترده وظایف دینی خود را در عرصه انتظار فراموش کنند، بیان نمود و گفت: اول وضعیت درونی خود مسلمان‌ها و ضعف‌هایی است که در درون کشورهای اسلامی و در میان مجموعه‌های اسلامی وجود دارد، اما عامل دوم، عامل دشمن است.

 

به گفته رییس مرکز تبیان، امروز دشمنان برنامه‌های گسترده‌ای در سطح کشورهای اسلامی دارند، تا این‌که با ایجاد وضعیت نابه‌هنجار در داخل ملل مسلمان، باعث تاخیر ظهور و به عقب افتادن آمدن حضرت امام زمان(عج) شوند و یکی از کارهای گسترده و پرمصرف غربی‌ها، در سطح زنان مسلمان است.

 

وی تصریح نمود: “امروز غرب همان مقدار پول و اسلحه و رسانه و مواد نرم و سخت که علیه مردان مبارز مصرف می‌کند، بیش از آن را در برابر زنان مسلمان ما مصرف می‌نماید. امروز نهاد خانواده در افغانستان مورد توجه جدی غرب است، نهاد خانواده مسلمان در داخل افغانستان از زمین و هوا مورد تهاجم است، زنان خانواده را مورد هجمه قرار داده‌اند و از آن طرف، افکار سکولاریستی زنان مسلمان را مورد تهاجم قرار داده و از طرف دیگر افکار وهابیت”.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید کرد که امروز سکولاریزم غربی و وهابیت عربستانی، به عنوان دو تیغه قیچی گلوی زن مسلمان را می‌فشارد تا این زن و خانم را از انجام وظایف اسلامی و انسانی‌اش باز بدارند.

 

وی در ادامه با بیان این سؤال که راه چاره چیست؟، خودسازی و دیگرسازی را دو راه اساسی خواند و گفت: اولین کار توسط خانم‌ها این است که در جهت خودسازی کار کنند؛ اول خود را بشناسند و سپس در رابطه با شناخت خدای متعال و در رابطه با شناخت ائمه معصومین(ع) کار کنند و آنگاه است که ایمان قوی پیدا نموده، پیامد آن محبت و مؤدت است و آن‌گاه می‌تواند در مسیر خواست امام زمان(عج) و برای ظهور آن حضرت عاشقانه کار کنند.

 

رییس مرکز تبیان خاطرنشان کرد که وظیفه‌ی دیگر خانم‌ها، دیگرسازی در سه حوزه و بستر است؛ بستر خانواده، اعضای فامیل و بستر جامعه.

 

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، کانون خانواده مهم‌ترین بستر آموزشی و تربیتی نسلی است که در مسیر امام زمان(عج) کار کنند.

 

رئیس مرکز تبیان گفت: بستر اعضای فامیل دومین محیط کار زنان و بستر اجتماع حوزه دیگر فعالیت آموزشی، پرورشی و هدایت افکار عمومی در راستای کار در عرصه انتظار فرج است.

 

وی تأکید کرد که وظیفه زنان و مردان این است که از خط ولایت فقیه و عمل به دستورات ولی فقیه، آن هم ولی فقیه حاضر حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) حمایت صورت بگیرد.

 

رییس مرکز تبیان در بخش دیگر سخنرانی خود، به بیان آخرین تحولات افغانستان به خصوص روند صلح و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد.

 

وی هشدار داد، دستان جدی در کار است که نه در افغانستان انتخابات برگزار شود و نه صلح برقرار گردد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه ۵ مولفه صلح در افغانستان را بیان کرد که متأسفانه فعلا این مولفه‌ها وجود ندارد؛ اولین مولفه این است که صلح بین‌الافغانی باشد، دوم دولت از موضع اقتدار با گروه یا گروه‌های مخالف بنشیند و صحبت بکند، سوم، گروه‌های مخالف از یک آدرس مشخص برخوردار باشند، چهارم، کشورهای همسایه بایستی در تأمین صلح در افغانستان نقش داشته و با حاکمیت و مردم آن همکاری نمایند و پنجم، جلسات صلح در داخل افغانستان و در شهر کابل یا شهر های بزرگ دیگر برقرار شود.

_۷(۱)

 

متن کامل سخنرانی رییس عمومی مرکز تبیان در همایش “زنان و انتظار؛ کارکردهای گذشته و راهکارهای آینده” در شهر مشهد مقدس به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا  سالروز میلاد حضرت امام زمان(عج) را به محضر یکایک شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

قرار بر این است دقایقی که در خدمت شما هستم، حول موضوع این مراسم صحبت صورت بگیرد؛ اما  علاوه بر صحبت حول این موضوع، نکاتی هم در رابطه با مسائل افغانستان مطرح خواهم کرد.

 

مفهوم انتظار

قبل از آغاز صحبت، بهتر است که اول مفهوم انتظار را بدانیم که انتظار یعنی چه؟

انتظار از نظر ریشه لغوی به معنای درنگ در کار، مراقب بودن، امید و توقع داشتن است، اما از نظر اصطلاحی، انتظار به حالت کسی گفته می‌شود که از وضعیت موجود آشفته و ناراحت باشد و برای بهبود وضعیت، کار و تلاش کند.

اما انتظاری که اسلام معرفی می‌کند و یکی از پایه‌های بزرگ دین است، یعنی تحصیل آمادگی برای پذیرش قیام حضرت مهدی(عج). انتظار فرج به طور کل همه اعتقادات اساسی یک فرد مسلمان اعم از توحید، نبوت، امامت و دیگر عقاید اسلامی را در بر دارد؛ از همین‌رو از سوی ائمه معصومین(علیهم السلام) به عنوان برترین عبادت معرفی شده است.

 

وظیفه و مسؤولیت منتظرین به خصوص خانم‌ها چیست؟

در رابطه با انتظار وظیفه و مسوولیت منتظرین چیست؟ منتظرین و انسان‌های مسلمان چه کاری بایستی انجام بدهند تا به این مرحله برسند؟ طبعا هم مردان در رابطه با بحث انتظار فرج وظایفی دارند و هم خانم‌ها، در این لحظه و فرصت سعی بر این است که در رابطه با وظایف خانم‌ها بیشتر صحبت شود.

خانم ها تا حالا چه کارهایی در مسیر انتظار انجام داده‌اند؟ و در آینده چه کاری بایستی بکنند تا ما در عرصه فراهم کردن زمینه انتظار فرج و آمادگی برای پذیرش قیام حضرت مهدی(عج) توفیق حاصل کنیم؟

مطالعات نشان می‌دهد که از گذشته تا حالا، زنان به وظایف خیلی مهمی در این عرصه پرداخته‌اند؛ حداقل در دو حوزه خانم‌ها کار های بیسار مفید و اثرگذاری انجام داده‌اند.

کار اول؛ تربیت انسان‌های منتظر

کار اول؛ خانم‌ها در عرصه تربیت انسان‌های منتظر کار اثرگذاری انجام داده‌اند. شما اگر امروز در رابطه با زندگی پیامبران الهی و ائمه معصومین(علیهم السلام) مطالعه داشته باشید، متوجه خواهید شد که این بزرگواران از دامان زنان  پاک و انقلابی و خداجو چشم به این جهان گشودند، و تحت نظر چنین خانم‌هایی تربیت شدند تا زمینه‌ها و مقدمات ظهور را فراهم کنند.

پیامبران الهی محصول تربیت زنان هستند، ائمه معصومین(ع) محصول تربیت صحیح و درست مادران انقلابی و مسلمان هستند و بزرگان دینی، فقها، مبارزان، مجاهدان و رهبران نهضت‌های دینی ما نیز همه محصول تربیت زنان هستند. اگر زنان مسلمان، پاک‌باخته، انقلابی و خداجو نبودند، ما ۱۲۴ هزار پیامبر نداشتیم تا در مسیر ترویج اهداف الهی در این دنیا کار کنند، ما عناصر و افرادی به نام پیامبران الهی نمی‌داشتیم تا در مسیر تحقق اوامر الهی در جامعه کار کنند و در راستای هدایت بشر مبارزه داشته باشند، اگر زنان پاک‌باخته خدایی نمی‌داشتیم، امروز از وجود امامان معصوم(ع) به ویژه امام زمان(عج) محروم می‌بودیم، بر این اساس، تمام نهضت‌هایی که در گذشته صورت گرفته، تمام حرکت‌های دینی و انسان‌سازی که در زمان پیامبران الهی صورت گرفته، برقراری حکومت اسلامی توسط پیامبر اسلام(ص)، حکومت ۵ ساله حضرت امیرالمومنین(ع) و نهضت‌ها و قیام‌های ائمه معصومین(ع)، همه این‌ها مرهون تلاش‌ها و مجاهدت‌های زنان مسلمان است. اگر زنان مسلمان در عرصه حضور نمی‌داشتند، ما امروز در شرایط موجود نمی‌توانستیم به عنوان مسلمان تبارز کنیم، ما نمی‌توانستیم از وجود شخصیت‌هایی مثل امام خمینی(ره) بهره‌مند شویم، ما نمی‌توانستیم از وجود شخصیت‌هایی مثل امام خامنه‌ای(حفظه‌الله تعالی) بهره‌مند باشیم و از هدایت بازمی‌ماندیم، از تلاش و از توفیق مسلمان بودن باز می‌ماندیم؛ پس بنابراین اگر ما از گذشته تا حالا محاسبه و بررسی داشته باشیم، می‌بینیم که اگر امروز اسلام در سطح دنیا به این گستردگی وجود دارد  و کشورهای مختلف و صدها ملییون‌ انسان در دایره اسلام زندگی می‌کنند، مرهون زحمات زنان است، امروز اگر صدها میلیون شیعه در روی کره زمین داریم، مرهون زحمات، تلاش‌ها، عرق‌ریزی‌ها و حتی شهید شدن‌های خانم‌ها و زنان انقلابی و مسلمان است.

در میان همه زنانی که در گذشته وظیفه اجرا کرده و مبارزه نمودند، نام چند زن بیشتر از همه می‌درخشد؛ حضرت مریم دختر عمران، آسیه خانم فرعون، حضرت خدیجه کبری(س) و حضرت زهرا(س) و همچنین حضرت زینبت کبری(س) که تمام قدرت، عزت و سربلندی اسلام، فرهنگ اسلام و فرهنگ تشیع مرهون زحمات و تلاش‌ها و عرق ریختن‌ها و خون دادن‌های این خانم‌های معزز و مکرم است.

بنابراین امروز زنان مسلمان بایستی به خود ببالند که تاریخ پر افتخاری دارند، پشتوانه بسیار قوی و قدرمند تاریخی دارند؛ این‌گونه نیست که امروز از زنان مترسک درست کرده‌اند و از وجود زنان تبلیغات ناروا و ناصحیحی ارائه می‌کنند، زنان مسلمان با این فرهنگ غنی و با این پشتوانه قدرمند در شرایط موجود حضور دارند و  مطرح هستند.

حضور و کار زنان گسترده نبوده است

اما زنان مسلمان با وصف داشتن پیشینه درخشان و افتخاراتی، حضور و کارشان گسترده نبوده است. اگر تمام زنان مسلمان در عرصه زندگی،  به بزرگان‌ و الگوهای خود اقتدا می‌کردند، قطعا امروز در کل دنیا غیرمسلمانی نمی‌داشتیم و حداقل  در جهان اسلام این همه مشکلات پدیدار نبود و  در کشور های اسلامی و به خصوص در میان مردم شیعه این همه معضلات نمی‌داشتیم.

بنابراین، قبول کنیم که تمام زنان مسلمان، کسانی که ادعای انتظار دارند و کسانی که ادعای پیروی از پیامبران الهی  به خصوص پیامبر اسلام(ص)، ائمه معصومین(ع) و امام زمان(عج) را دارند، بر اساس وظایف دینی خودشان درست و فراگیر عمل نکرده‌اند.

_۶

چرا زنان مسلمان در راستای انتظار عمل نمی‌کنند؟

سوال این است که چه عاملی باعث شد تا امروز تمام زنان مسلمان در کشورهای اسلامی به صورت گسترده در راستای انتظار عمل نکنند؟

دو عامل مؤثر

دو تا عامل باعث شده است که زنان مسلمان به صورت گسترده وظایف دینی خودشان را در عرصه انتظار فراموش کنند و به جای توسل و تمسک به ملاک‌های دینی، احکام اسلامی و اندیشه مذهبی، به دنیا، گرایشات مادی و به آرایش و سر و وضع شخصی خودشان توجه کنند، به چشم و هم‌چشمی‌ها، غیبت، تهمت، سخن‌چینی و اختلاف و زیر پای هم را خالی کردن توجه بکنند؛

اول؛ وضعیت درونی مسلمان‌ها

عامل اول وضعیت درونی خود مسلمان‌ها است؛ ضعف‌هایی که در درون کشورهای اسلامی و در میان مجموعه‌های اسلامی وجود دارد، ضعفی که در سطح رهبران مسلمان وجود دارد، این ضعف ها و نواقص باعث گردیده است تا به صورت اساسی جهت آموزش، پرورش و هدایت و تقویت زنان و جمعیت های تشکیلاتی آنان  نه تنها کار اثر گذاری صورت نگیرد بلکه آزاد و رها گذاشته شوند تا در معرض سؤ استفاده اجانب قرار بگیرند.

ـ دوم؛ عامل دشمن

عامل دوم، عامل دشمن است. دشمن دقیقا می‌داند در برابر انتظار بایستی چه کار انجام دهد، در جهت این‌که فرج آقا امام زمان(عج) به تاخیر بیفتد، چه برنامه‌های وسیع و گسترده‌ای را روی دست بگیرد! خانم‌ها و آقایان ! امروز دشمنان ما برنامه‌های گسترده ای در سطح کشورهای اسلامی دارند، تا این‌که با ایجاد وضعیت نابه‌هنجار در داخل ملل مسلمان، باعث تاخیر ظهور و به عقب افتادن آمدن حضرت امام زمان(عج) شوند.

فرصت کم است که من در رابطه با اقدامات دشمن و پروژه‌های وسیعی که امروز غربی‌های در رابطه با امام زمان‌شناسی دارند و در این رابطه چه کارهایی را انجام می‌دهند تا ظهور حضرت امام زمان(عج) را به تأخیر بییندازند، صحبت کنم.

یکی از کارهای گسترده و پرمصرف غربی‌ها جهت مبارزه با ظهور و به تاخیر انداختن قیام قائم، در سطح زنان مسلمان است. شما امروز در سطح زندگی خانم‌ها مطاله داشته باشید و ببینید که اوضاع فردی و اجتماعی زنان ما چقدر متاثر از توطئه‌ها و تبلیغات دشمنان است؛ به خصوص در کشور ما افغانستان، اگر امروز غرب همان مقدار پول و اسلحه و رسانه و مواد نرم و سخت که علیه مردان مبارز مصرف می‌کند، بیش از آن را در برابر زنان مسلمان ما مصرف می‌نماید. امروز نهاد خانواده در افغانستان مورد توجه جدی غرب است، نهاد خانواده مسلمان در داخل افغانستان از زمین و هوا مورد تهاجم است، زنان خانواده را مورد هجمه قرار داده‌اند و از آن طرف، افکار سکولاریستی زنان مسلمان را مورد تهاجم قرار داده و از طرف دیگر افکار وهابیت.

امروز این دو تا عامل هم سکولاریزم غربی و هم وهابیت  عربستانی، به عنوان دو تیغه قیچی گلوی زن مسلمان را می‌فشارد تا این زن و خانم را از انجام وظایف اسلامی و انسانی‌اش باز بدارند. امروز در افغانستان در رابطه با زنان جامعه، و نهاد خانواده فاجعه وجود دارد، کجاست علمای مبارز و انقلابی؟! کجاست دانشمندان ما؟! کجاست جریان‌های اسلامی و انقلابی که به داد خانواده‌ها برسند؟! این همه تلویزیون‌ها و فیلم‌های مزخرف انحرافی و این همه ابتذالی که در سطح خانواده‌های مسلمان صورت می‌گیرد، امروز جامعه ما را گرفتار مشکلات و معضلات کرده است.

بنابراین این دو عامل در تلاش است تا زنان مسلمان را از انجام وظایف اصلی باز بدارند.

_۹

راه چاره چیست؟

حالا چاره چیست و ما در برابر این دو عامل چه کار باید بکنیم؟ ما باید قیام و کار بکنیم و در عین حال در راستای فراهم ساختن زمینه ظهور موفق شویم. در این راستا زنان مسلمان افغانستان و سایر کشورهای اسلامی باید به عنوان سربازان امام زمان(عج) عمل کنند.

۱ـ خودسازی؛

اولین کاری که توسط خانم‌های محترمه بایستی انجام شود تا آنها را برای کار در عرصه انتظار فرج مؤثر بسازد، این است که در جهت خودسازی عمل کنند. در حوزه خودسازی، اول خود را بشناسند و سپس در رابطه با شناخت خدای متعال و آن‌گه در رابطه با شناخت ائمه معصومین(ع) کار کنند. اگر این فرایند به وجود آمد، ایمان به وجود خواهد آمد و سپس محبت و مؤدت پدیدار خواهد گردید و آن‌گاه است که این فرد می‌تواند در مسیر خواست خدا(ج) و ائمه معصومین(ع) عاشقانه و از خودگذرانه کار و مبارزه کند.

خانمی که خود را نشسناسد، خدای خود را نمی‌شناسد و اگر خدا را نشناخت، ائمه معصومین(ع) و امام زمان خود را نخواهد شناخت. آنگاه اگر سفره حضرت ابوالفضل(ع) پهن کنند، سفره صلوات داشته باشند، مرتب و هر روز به حرم امام رضا(ع) بروند، روزه بگیرند و نماز بخوانند و نماز شب بخوانند؛ این‌ها همه صوری خواهد بود! این‌ها به درد مبارزه و کار در مسیر اهداف امام زمان(عج) نخواهد خورد. آن‌گاه است که عشق و علاقه‌ای هم نخواهند داشت تا در مسیر امام زمان مبارزه و کار بکنند.

بنابراین، شناخت خود، خدا و امامان معصوم(ع) است که ایمان قوی را به وجود می‌آورد و این ایمان، باعث می‌شود ما به ائمه(ع) و امام زمان(عج) خود محبت بورزیم و مودت پیدا بکنیم و این مودت و محبت باعث می‌شود که ما را به عرصه کار و تلاش، مجاهدت و مبارزه بکشاند، باعث می‌شود که من شیعه در مسیر اهداف امام زمان(عج) از همه چیز خود بگذرم و سربازی کنم؛ آن‌گاه است که یک چنین خانمی می‌تواند در عرصه حضور جدی پیدا کند و مبارزه جدی نماید.

۲ـ دیگرسازی

در بستر خانواده

وظیفه‌ی دیگر خانم‌ها، دیگرسازی است. وظیفه‌ی دیگرسازی در سه حوزه و سه بستر امکان تحقق دارد. بستر اول، بستر خانواده است. کانون خانواده مهم‌ترین بستر آموزشی و تربیت نسلی است که در مسیر امام زمان(عج) کار بکنند. اگر مادران و خواهران ما توفیق پیدا کردند فرزندان خوب و صالح تربیت کنند، فرزندانی که در مسیر پیامبران الهی قرار بگیرند و در مسیر ائمه معصومین(ع) کار کنند، آن‌گاه است که وظیفه یک منتظر را انجام می‌دهند، آن‌گاه است که این مادر مثل مریم بن عمران و آسیه خانم فرعون می‌شود، آن‌گاه است که این مادر مثل حضرت خدیجه کبری(س) و حضرت زهرا(س) می‌شود و این مادر کار زینبی انجام می‌دهد. این مادر می‌تواند زحمات پیامبران الهی و ائمه معصومین(ع) را جبران کند و چنین مادری است که می‌تواند بگوید من شیعه هستم، امام حسین(ع) را دوست دارم و شیعه‌ و منتظر ظهور حضرت امام زمان(عج) هستم. اگر مادران از تربیت فرزندان غافل باشند و اگر از توجه به کانون خانواده فارغ بوده و فراموش کنند، شما مطمئن باشید که نمی‌توانیم به وظایف دینی خود عمل کنیم.

بنابراین، اولین وظیفه‌ی دیگرسازی خانم‌ها در نهاد خانواده است. بستر خانواده، بستر مفت و مجانی است که در اختیار خانم‌ها قرار دارد؛ حالا این خانم چه همسر، مادر و چه خواهر باشد؛ هر کدام در هر موقعیتی که هستند، می‌توانند در جهت تربیت اعضای خانواده، حتی همسر عمل کنند، ولو این‌که این همسر مردی باشد که سواد آن‌چنانی نداشته باشد، اما اگر زن، زن منتظر، خداخواه و انقلابی باشد، قطعا می‌تواند در مسیر جهت دادن، تربیت، آموزش و هدایت کانون خانواده موفق عمل کند.

در بستر اعضای فامیل

دومین بستر دیگرسازی، اعضای فامیل است. گاهی اوقات ما خود را انقلابی، مبارز و مجاهد می‌گیریم، اما کانون خانواده، فامیل و دور و بری‌های خود را فراموش کرده و به سایر عرصه‌ها می‌پردازیم؛ خیر! اول باید به کانون خانواده، دوم به فامیل و اقوام و بستگان درجه یک، درجه دو و هر درجه قوم و خویشی که داریم، بپردازیم و از این بستر حسن استفاده را بکنیم. خانم‌های معزز و مکرم، نبایستی از بستر اقوام و فامیل و خویشاوندان خود غافل شوید. چه بسا گاهی من می‌بینم که خواهران ما، خانم‌های شیعه ما از نهاد خانواده، نهاد قوم و اقارب و بستگان غافل اند و چه بسا اختلافات و جنجال‌ها و ناراحتی‌های درونی هر کدام را از یک‌دیگر دور می‌کنند، درحالی که این بستر، بستر مهمی است و بایستی خانم‌ها توجه کنند.

در بستر اجتماع

بستر سوم، بستر اجتماع است. خانم‌ها بایستی در عرصه اجتماعی حضور فعال و جدی داشته باشند. تنها بحث نهاد خانواده نیست، اقوام و خویشاوندان نیست؛ اجتماع مؤمنین و شیعیان بر ما حق دارند، این حق را بر ما دارند که به وضعیت آن‌ها بپردازیم و در جهت رشد و ارتقاء فکری و فرهنگی آن‌ها عمل کنیم. چنان‌که امروز خانم‌های زیادی حضور دارند که هم به خانواده می‌رسند، هم به اقوام و خویشاوندان و هم به اجتماع خود. خانم‌هایی که امروز جلسه ما را برگزار کردند، ببه ویژه خانم هاشمی و همکاران شان و سایر خانمهای مرکزتبیان در داخل و خارج، از آن دسته خانم‌هایی هستند که در هر سه عرصه فعال اند و حضور جدی دارند. من خانم حسناتی را که امروز این‌جا صحبت کرد، از گذشته شناخت دارم و حالا هم شناخت دارم؛ خانم فعال، مبارز و انقلابی است که در هر سه عرصه کار می‌کند و این‌ها هستند که ادعا بکنند ما سربازان امام زمان(عج) هستیم.

_۸

مطلب آخر؛ خط ولایت فقیه

وظایف منتظران را در یک کلام خلاصه می کنم که؛  وظیفه مهم زنان و مردان منتظر در شرایط موجود این است که بایستی از خط ولایت فقیه و عمل به دستورات ولی فقیه، آن هم ولی فقیه حاضر حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) حمایت صورت بگیرد. چرا؟ چون کار در راستای ترویج اندیشه ولایت، تلاش برای تداوم خط فقاهت و در نهایت مبارزه در راستای اوامر ولی فقیه؛ اطاعت از اوامر خدای متعال، دستورات پیامبران الهی، خواسته‌های امامان معصوم و سربازی راستین امام زمان(عج) و مجاهدت در جهت تحقق انتظار فرج و ظهور امام زمان(عج) و برقراری حکومت عدل مهدوی خواهد بود.

این‌جا بحث من حول موضوع جلسه تمام شد.

 

دو موضوع مطرح در افغانستان

نکته‌ دومی که می‌خواهم خدمت شما عنوان بکنم، موضوعات افغانستان است. امروز دو نکته یا دو موضوع در عرصه مسائل افغانستان داغ و مطرح است؛ یکی بحث انتخابات و دیگری هم بحث صلح است. دستانی در کار است که در افغانستان نه انتخابات برگزار شود و نه صلح برقرار گردد. چرا؟ به خصوص در رابطه با بحث صلح مولفه‌هایی وجود دارد که اگر این مولفه‌ها وجود پیدا کند، صلح برقرار خواهد شد، اما اگر نباشد، صلحی به میان نخواهد آمد.

ـ مولفه‌های صلح

۱ـ اولین مولفه این است که صلح بین‌الافغانی باشد؛ طرف‌های افغانی با یک‌دیگر بنشینند و مذاکره کنند و به نتیجه برسند.

۲ـ مولفه دوم این است که دولت از موضع اقتدار با گروه یا گروه‌های مخالف بنشیند و صحبت بکند.

۳ـ گروه‌های مخالف دولت از یک آدرس مشخص برخوردار باشند؛ این‌گونه نباشد که امروز با گروه طالبان مذاکره صورت گرفت، بحث تمام شد! چهار روز بعد گروهی دیگر از یک‌جایی سر بر بیاورد که ما هم گروه طالبانیم، نه! نباید این‌گونه باشد. باید یک آدرس واحد و طرف مشخص وجود داشته باشد.

۴ـ کشورهای همسایه بایستی در تأمین صلح در افغانستان نقش داشته و با دولت و ملت ما همکار باشند.

۵ـ و پنجم، جلسات صلح هم در داخل افغانستان و در شهر کابل یا شهر های بزرگ دیگر برقرار شود.

اما متأسفانه فعلا این مولفه‌ها وجود ندارد؛

۱ـ مولفه اول، صلح بین‌الافغانی نیست، آمریکایی‌ها آمدند و یک طرف قضیه اند و طرف دیگر، طالبان است. این‌جا افغانی‌ها و حتی دولت افغانستان نقش آن‌چنانی ندارند.

۲ـ اگر دولت نقش داشته باشد، دولت باید از موضع قدرت حضور داشته باشد، در حالی که امروز دولت و حاکمیت افغانستان از این قدرت و اقتدار برخوردار نیست‌. شما ببینید که در قطر، بحث اجلاس مطرح می‌شود، دولت افغانستان ۲۵۰ نفر لیست تهیه می‌کند که در بین ۲۵۰ نفر برخی رهبران بزرگ جهادی هم حضور دارند، این لیست را تهیه می‌کند، در مذاکره با یک گروهی که مردم افغانستان آن را قبول ندارند. این ضعف نیست؟!، این شرم‌آور نیست؟!، این جای شرمندگی نیست که یک حاکمیت و یک دولت ۲۵۰ نفر را لیست بگیرد برای مذاکره با یک گروه به قطر بفرستد؛ گروه مخالف، گروهی که سال‌های سال حاکمیت افغانستان و تمام کشورهای منطقه و دنیا آن را تروریست، خون‌ریز و خون‌خوار خواندند؛ چنانچه که تا هنوز این گروه در افغانستان خون می‌ریزد؟!.

۳ـ سوم، گروه های مخالف از آدرس واحد برخوردار نیستند. امروز گروه طالبان چند شاخه است. علاوه بر گروه طالبان، گروه های القاعده و داعش نیز وجود دارند. طبیعتا این مولفه هم وجود ندارد.

۴ـ چهارم هم، کشور‌های همسایه افغانستان و منطقه هم در بحث صلح نقشی ندارند. چون آمریکایی‌ها امروز کار را برای خودشان منحصر ساخته و تنها به کشورها و جریان‌هایی سهم و نقش می‌دهند که طرفدار آمریکایی‌ها بوده و بله‌گوی آمریکایی‌ها باشند. این‌جاست که این مولفه هم وجود ندارد.

۵ـ مولفه پنجم هم جلسات صلح در افغانستان تا هنوز برگزار نشده است؛ معمولا جلسه صلح یا در مسکو بوده، در ترکیه و یا در قطر، که بیشترینش هم در قطر بوده است.

بنابراین، این ۵ مولفه وجود ندارد. در افغانستان صلح آمریکایی برقرار نخواهد شد. حداقلش این است که در برابر این صلح، مردم افغانستان ایستاده هستند، کشورهای منطقه هم قطعا اخلال ایجاد می‌کنند و نمی‌گذارند حرکت آمریکایی‌ها به نتیجه برسد. آمریکایی‌ها با تک‌تازی و انحصارطلبی به هیچ وجه نمی‌توانند صلح را در افغانستان برقرار کنند و به هر هدفی هم که نیت دارند، نخواهند رسید.

بنابراین است که خواست ما از جریان‌های سیاسی، علما، دانشمندان، فرهنگیان و از همه اقشار مردم و حتی حکومت افغانستان این است که نباید به ندای خارجی‌ها گوش فرا بدهیم؛ به داشته های داخلی خود توجه کنیم. هم‌چنینن باید در راستای برگزاری انتخابات جدیت وجود داشته باشد و ما این انتخابات را برگزار کنیم؛ یک حاکمیت دل‌خواه مردمی را به وجود بیاوریم و دست اجانب را از افغانستان قطع و کوتاه کنیم. چون تا هر زمانی که مردم افغانستان چشم انتظار خارجی‌ها باشند و به داشته‌های داخلی خود توجه نکنند، به اسلام و مبانی دینی خود توجه نداشته، توکل به خدا و توسل به ائمه معصومین(ع) نداشته باشند، این‌که چهل سال است در به دری می‌بینیم و خون و کشته می‌دهیم، صد سال دیگر هم که بگذرد، وضع‌مان همین گونه است و از این هم بدتر خواهد شد.

 

تشکیلات تبیان یک تشکیلات ولایی فعال، مطرح و علنی

بعد از صحبت من، کلیپ حمله انتحاری سال ۹۶ دفتر کابل پخش می‌شود، خواهران حتما به دقت گوش بدهند و ببینند که دشمنان ما از چه جنسی هستند و مرکز تبیان چه مرکز و تشکیلاتی بوده است. امیدوارم خانم‌ها و آقایان با دیدن این کلیپ بیشتر به صحنه بیایند، در صحنه حضور پیدا کنند و با مرکز تبیان که یک تشکیلات بزرگ سرتاسری در افغانستان و حتی منطقه‌ای و بین‌المللی است، اعلام همکاری بکنند و ارتباط بگیرند.

برچسب ها: