دشمنان اسلام سعی می‌کنند مسلمانان را در جهل مطلق نگهدارند/ کار فرهنگی رسانه‌ای اولویت افغانستان است

  • ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9278
  • 13 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: همزمان با فرارسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) که در این وبینار پیرامون “دنیای اسلام و وظایف علما در عرصه کارهای فرهنگی و رسانه‌ای” سخن می¬گفت، بیان داشت: امروز یک بحران به مراتب وسیع و عمیق، سراسر جهان اسلام را فراگرفته است و عامل این بحران در مرحله اول دشمنان اسلام هستند و در مرحله دوم وجود بستر است که دشمنان از این بستر سوءاستفاده می‌کنند و آن بستر عبارت است از ضعف آگاهی مسلمانان. طبیعتاً عامل ضعف آگاهی در مرحله اول، خود مسلمانان هستند که در عرصه ارتقاء فکر، فرهنگ و آگاهی جوامع اسلامی سُستی به خرج دادند، تنبلی کردند و ضعف نشان دادند و نتوانستند در این راستا، کار درخور و شایسته‌ای ارائه بدهند.

دشمنان سعی می‌کنند تا مسلمانان را در جهل مطلق نگهدارند

وی در ادامه افزود: عامل دوم هم دشمنان اسلام و تلاش استکبار برای پایین نگهداشتن فرهنگ و آگاهی مردم مسلمان است که طبعاً دشمنان از راه‌های مختلف سعی کردند و می‌کنند تا نه تنها آگاهی مسلمانان را پایین نگهدارند بلکه آنان را در جهل مطلق نگهدارند.

تلاش استکبار و دشمنان اسلام برای پایین نگهداشتن سطح آگاهی مسلمانان از طریق انهدام یا تضعیف نهادهای آموزشی، فرهنگی و رسانه‌ای

حسینی مزاری، یکی دیگر از تلاش‌های استکبار و دشمنان اسلام را برای پایین نگهداشتن آگاهی مسلمانان، انهدام و یا تضعیف نهادهای آموزشی، فرهنگی و رسانه‌ای خوانده و علاوه نمود: ما به‌خصوص طی بیست سال اخیر، در کشور شاهد این هستیم که دشمنان ما چگونه در برابر این منابع و مراکز ایستادند و از هر طریق ممکن سعی کردند به انهدام مراکز آموزشی و دفاتر رسانه‌ای و همچنین انفجار مساجد، حسینیه‌ها و هر مرکز و محلی که در راستای بالا بردن آگاهی فکری و معنوی مردم و آگاهی‌های عمومی مردم تاثیر گذار بودند، دست بزنند و در راستای به ضعف کشاندن این مسیر، تلاش‌های بی‌وقفه‌ای انجام دادند و پول‌های گزاف و کلانی را به مصرف رساندند.

کار دیگر دشمنان، ایجاد برنامه‌های سرگرم کننده برای جوانان است

او در ادامه گفت: کار دیگر دشمنان، ایجاد برنامه‌های سرگرم کننده است تا این‌که باعث شوند جوانان ما اعم از دختران و پسران یا به سمت بهره‌وری مطالب که به بالا رفتن آگاهی آنها کمک می‌کند، نروند و یا اگر هم بروند، به آن شکل که شایسته و بایسته است، نتوانند تحصیل بکنند.

حسینی مزاری در ادامه تصریح کرد؛ ما طی بیست سال اخیر در افغانستان، چه از طریق مراکز فیزیکی که دشمنان در کابل و سراسر ولایات افغانستان ایجاد کرده بودند و چه از طریق فضای مجازی، بستر وب و یا از طریق رادیو و تلویزیون و دیگر ابعاد مختلف، شاهد برنامه‌های سرگرم کننده و تخدیر کننده جوانان خود بودیم.

دشمن تلاش می‌کند نیروهای جوان مسلمان را به سمت و سویی که می‌خواهد، ببرد

رئیس خبرگزاری (آوا) می‌گوید: کار دیگر دشمنان در راستای پیشبرد اهداف خود، ایجاد برنامه‌های منحرف کننده است و آنان از ضعف آگاهی مردم مسلمان سوءاستفاده می‌کنند تا این‌که نیروهای جوان کشورهای اسلامی را به آن سمت و سویی که خودشان می‌خواهند و مطلوب دل خودشان است، ببرند.

به بیان وی؛ ما باز هم یک چنین برنامه‌های وسیع و گسترده‌ای را در افغانستان دیدیم که غربی‌های مستکبر در رأس آنها امریکا، چگونه با ایجاد مراکز مختلف در شهرها و همچنین ایجاد برنامه‌های وسیع و گسترده از طریق رسانه‌های جمعی و فضای مجازی در راستای رسیدن به این هدف کار کردند و تلاش نمودند.

اگر مسلمانان از آگاهی بالا برخوردار باشند، قطعاً می‌توانند در برابر توطئه و دسایس دشمن ایستادگی کنند

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان اظهار داشت: به این شکل است که دشمنان یا در جهت انهدام مراکز آموزشی، فرهنگی و رسانه‌ای که تاثیرگذار در بالا بردن آگاهی مردم بودند، اقدام کردند و یا در راستای سایر برنامه‌ها تا بتوانند یا مردم را به جهل مطلق نگهدارند تا این‌که سطح آگاهی مسلمانان ضعیف بماند و از آگاهی بالا برخوردار نباشند؛ چون دشمنان ما کاملاً می‌دانند که اگر مسلمانان از آگاهی بالا برخوردار باشند، قطعاً می‌توانند در برابر توطئه و دسایس دشمن مبارزه، مقابله و ایستادگی بکنند و نقشه‌های آنان را نقش بر آب بکنند.

راحت‌ترین کار دشمن برای به خطر انداختن موجودیت مسلمانان و تضعیف ساختار جوامع اسلامی، ایجاد اختلاف است

رئیس خبرگزاری صدای افغان (آوا) در ادامه یادآور شد؛ اینجا است که بستر سوءاستفاده دشمنان با وجود جهل مسلمانان فراهم می‌شود؛ راحت‌ترین و ابتدایی‌ترین و در دم‌دست‌ترین کاری که دشمنان برای به خطر انداختن موجودیت مسلمانان و تخریب زیرساخت‌های آنها و تضعیف ساختار جوامع اسلامی در عرصه فکری، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی نظامی و امنیتی به کار می‌بستند، بستند و باز هم حتماً خواهند بست، بحث ایجاد اختلافات است.

به عقیده‌ی وی؛ قطعاً وقتی بحث اختلافات پیش می‌آید، این اختلاف در یک عرصه‌ی خاص و در یک بستر محدود نیست؛ بلکه در همه بسترها و در همه زوایای زندگی مسلمانان می‌تواند ایجاد شود؛ اما عمده اختلافی را که دشمن از گذشته در نظر داشته و حالا بیشتر روی آن کار می‌کند، اختلاف در میان شیعیان و اهل سنت است.

به باور وی؛ دشمن تاکنون توفیق داشته که از یک طرف بین خود شیعیان اختلافات متعددی را ایجاد بکند تا پیروان این مذهب در بین خود گرفتار شوند و از سوی دیگر در بین خود اهل سنت نیز اختلافات گسترده‌ای را تحت عناوین مختلف ایجاد کرده و در نهایت اختلاف بین تشیع و تسنن و پیروان مذاهب شیعه و سنی که از دیر باز داشتند، شعله‌ور ساخته است و در این راستا کار کرده و باز هم کار خواهد کرد.

وظیفه خطیر علما در راستای ایجاد وحدت و همسویی

حسینی مزاری خطاب به علمای کشور اظهار داشت: طبعاً وظیفه علما اینجا بسیار خطیر است و آنها باید در رابطه با رفع این اختلافات و در راستای ایجاد وحدت و همسویی عمل بکنند و تلاش جدی را به خرج بدهند. دنیای اسلام امروز الگویی بسیار جدی دارد که ما در رابطه با ایجاد وحدت و همسویی بین مسلمانان چگونه باید عمل بکنیم.

حضرت امام خمینی (ره) بزرگترین منادی وحدت در عصر ما بود

این عالم برجسته دینی یادآور شد: بزرگترین منادی وحدت در عصر ما، حضرت امام خمینی (ره) بود که بزرگترین کار را انجام داد و بحث هفته وحدت را بنیان‌گذاری کرد و اینجا بود که ما از آن تاریخ به بعد، شاهد نزدیک شدن صفوف مسلمانان به همدیگر بودیم و اسلام آهسته‌آهسته اقتدار پیدا کرد و نشانه اقتدار اسلام هم پروبال زدن استکبار و تلاش استکبار برای تقابل با اسلام و ایجاد ناامنی در کشورهای اسلامی بود.

رئیس کل خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفت: امروز اگر شما در دنیای اسلام این همه جنگ، ناامنی، قتل و وحشت می‌بینید، توسط استکبار ایجاد می‌شود و این نمایان‌گر اقتدار جهان اسلام و نمایان‌گر ضعف و دست و پاچگی دشمنان اسلام است و آنها از وحدت، انسجام و اقتدار بیشتر مسلمین ترس دارند.

امروز امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) منادی حقیقی وحدت است

حسینی مزاری در ادامه خاطرنشان ساخت: شخصیت دیگری که خلف صالح حضرت امام خمینی (ره) هستند، حضرت امام خامنه‌ای(حفظه‌الله تعالی) می‌باشد که امروز مثل کوه بلند و بزرگی در عرصه جهان اسلام حضور دارند و منادی حقیقی وحدت هستند و به عنوان یک اصول به دنبال ترویج اندیشه‌های وحدت‌آفرین اسلامی هستند. علمای اسلام با تأسی از ایشان و رفتار و رویه ایشان، برنامه‌هایی را که به‌عنوان راهکار اعلام می‌کنند، بایستی استفاده کنند و در راستای ایجاد وحدت و هماهنگی از آنها بهره‌برداری کنند‌.
تا زمانی‌که در جوامع اسلامی جهل و ناآگاهی وجود داشته باشد، بحث وحدت و همسویی پیش نخواهد آمد

او در ادامه تصریح کرد: آنچه زمینه را برای روی دست گرفتن یک‌چنین روندی آماده می‌کند، آگاه ساختن جوامع اسلامی است؛ تا زمانی‌که در جوامع اسلامی جهل و ناآگاهی و ضعف فکر و فرهنگ وجود داشته باشد، قطعاً بحث وحدت و همسویی پیش نخواهد آمد. چنانکه حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) بارها در این رابطه فرمایش و صحبت داشتند؛ بنابراین علمای بزرگوار جهان اسلام به‌خصوص علمای مردم افغانستان بایستی در رابطه با بالا بردن آگاهی مردم پیش قدم شوند و کار اصولی و اساسی را روی دست بگیرند.

اصولی‌ترین کار در راستای بالا بردن آگاهی مردم افغانستان، کار فرهنگی و رسانه‌ای است

رئیس کل مرکز تبیان تاکید کرد؛ اصولی‌ترین کار در راستای بالا بردن آگاهی‌ مردم افغانستان، کار فرهنگی و رسانه‌ای است؛ بنابراین علمای ما بایستی بیش از گذشته خود را آماده نموده و در رابطه با فعالیت‌های رسانه‌ای و ترویج این حرکت و گسترش دادن مراکز فعالیت‌های رسانه‌ای و تربیت کادرهای رسانه‌ای و تربیت دست‌اندرکاران فعالیت‌های فرهنگی و رسانه توجه بکنند تا اینکه ما با بالابردن آگاهی‌های مردم مسلمان به خصوص مردم مسلمان افغانستان بتوانیم زمینه‌های وحدت و همسویی میان مردم را فراهم بکنیم و بدین ترتیب برای مسلمانان اقتدار بیاوریم و دست اجانب را از دخالت قطع بکنیم و با دنیا براساس اصول اسلام تعامل و همکاری متقابل داشته باشیم.

او در اخیر صحبت‌های خود از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این وبینار (مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی) و همچنین از حضور شخصیت‌های ملی و بین‌المللی که در این وبینار حضور یافته بودند و به تبیین مشکلات و معظلات و ارائه راهکارهای حل بحران جهان اسلام به‌خصوص افغانستان پرداخت و از آنها تقدیر و تشکر کرد.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.

برچسب ها: