در مدیریت آینده سرزمین وحی الهی اقدام جدی شود و انحصار آن از دست خاندان آل سعود بیرون گردد

  • ۲۳ میزان ۱۳۹۴
  • کد خبر: 1575
  • 580 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

به مناسبت اول محرم الحرام و نز گرامیداشت شهادت هزاران زائر حج در روز اول عید اضحی، و نیز شهدای افغانستانی فاجعه مکه و منا به خصوص شهادت شهید حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا جوادی، کادر ارشد مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و مسؤل نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در لوگر و نیز امام جمعه و جماعت مرکز این ولایت، امروز (پنجشنبه) نشست تحلیلی ” سرزمین وحی الهی، دیروز، امروز و فردا” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این نشست گفت: خاندان آل سعود از زمانیکه مسلط بر مکه و مدینه شده اند به بهانه های مختلف شروع به تخریب بنا های تاریخی و مساجد نمودند.

 

آقای مزاری افزود: حتی مساجدی که مربوط پیامبر اسلام (ص) بوده است را نیز خاندان آل سعود تخریب کرده اند.

وی اشاره به تخریب زادگاه پیامبر اسلام نموده گفت: خاندان آل سعود، حتی زادگاه و محل تولد پیامبر اسلام را تخریب کردند، اما بعد از اینکه تحت فشار جهانی قرار گرفتند بجای آن کتابخانه ساختند که دو سال میشود آن کتابخانه را نیز مسدود کرده اند و زمانیکه بسته بودن آن عادی شود، آن را نیز تخریب خواهند کردو بجای آن برج های مجلل خواهند ساخت.

مزاری یاد آور شد که مطابق تحقیقات یک مرکز پژوهشی که در واشنگتن قرار دارد، از زمان تسلط خاندان آل سعود بر مکه و مدینه بیش از ۹۵ درصد آثار اسلامی و عابدات تاریخی تخریب شده است.

 

او افزود: این تحقیقات نشان میدهد که نباید عنوان مسلمان بودن را به خاندان آل سعود بدهیم، چون اگر آنان مسلمان میبودند با آثار تاریخی، اسلامی و خانه و محل تولد پیامبر نه تنها اینکه کار را نمی کردند بلکه در راستای حفظ و نگهداری این اماکن نهایت سعی و تلاش را می نمودند.

مزاری، ادامه داد: زمانیکه این عناصر اصلاً به دین اسلام هیچ ارتباط نداشته باشند و با دشمنان اسلام، صهیونیست ها و سایر کشور های ضد اسلام همدست باشند، آنان نمیتوانند مدیریت سرزمینی را به عهده داشته باشند که این سرزمین متعلق به همه مسلمانان است و در این سرزمین خانه خدا موقعیت دارد.

به گفته او هم اکنون، خانه خدا، اطراف آن؛ مدینه منوره و سایر مساجد در عربستان در حال نابودی است و در حال از بین رفتن کامل و محو کامل است.

 

او افزود: در برابر خانه خدا نگرانی های شدید وجود دارد و کسانیکه امسال در مکه رفته بودند مشاهده کردند که اطراف این خانه را برج های سربه فلک کشیده احاطه کرده است.

برج هایی که برخی از این برج ها در مکان های تاریخی و اسلامی سر به فلک کشیده اند، هنوز هم این تخریبات ادامه دارد و هم چنان علمای اسلامی در خواب اند و هیچ لب نمی گشایند.

دنیای اسلامی باید بیدار شوند و در رابطه به این مسئله موضع گیری شود، نه تنها دست اینها از تخریبات مکان های تاریخی گرفته شود، بلکه برای احیای این مراکز نیز باید اقدام جدی شود.

گذشته خاندان آل سعود نشان می دهد که این خاندان نه تنها لیاقت و شایستگی مدیریت خانه خدا را ندارد بلکه آنان دشمنان این سرزمین و مکان ها و اصالت و شخصیت مسلمان ها هستند.

به گفته مزاری، خاندان آل سعود پول مسلمانان را جمع می کنند که باید حسن استفاده از این پول ها صورت بگیرد و مکان های تاریخی را به نحوی عالی آن بازسازی کنند، تا مسلمانان از سراسر دنیا برای زیارت بیایند.

او افزود: اگر آنان مسلمان هم نمی باشند، سعی کنند تا از منابع و در آمد های اقتصادی این زیارت گاه ها حسن استفاده را کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از کابل، آقای مزاری در ادامه گفت: گذشته از عدم لیاقت خاندان آل سعود، اگر به گذشته ها بنگریم متوجه میشویم که تمام حرکت های تروریستی و تمام کشتار هایی که در دنیای اسلام است نشأط یافته از این خاندان است.

او افزود: اگر امروز غربی ها و یا کشور های قدرتمند دیگری با استفاده از مسلمانان علیه اسلام و مسلمانان کار میکنند، منشاً و مصدر اش سرزمین عربستان و خاندان آل سعود است.

او ادامه داد: مشکلاتی که حالا وجود دارد اینها همه توسط این خاندان مدیریت می شود و آنان تلاش دارند تا کشور های اسلامی را نا امن کنند.

 

به گفته او، امروز معضلاتی را که در دنیای اسلام داریم ناشی از دخالت این خاندان و عناصری است که میلیون ها دالر پول مسلمین را استفاده می کنند و برای تفریح می روند.

او خاطر نشان کرد که مسلمانان میلیارد ها دالر خود را در اختیار این رژیم قرار میدهند که بعد این رژیم با استفاده از همین پول کوشش می کند تا سرزمین های اسلامی را به تشنج و نا امنی مواجه کند.

او افزود: ثبات کشور های اسلامی را توسط همین پول از بین می برند و با همین پول تروریزم صادر می کنند و حرکت های انتحاری را مدیریت می کنند.

 

به گفته آقای مزاری مزاری،عربستان در اختیار یک عده عناصری است که به نفع کشور های اسلامی فکر نمی کند و بر ضد کشورهای اسلامی ومادی و معنوی کشور ها هستند.

او افزود: اگر وضعیت کشور ما رو به بحران است، ممکن مدیریت اش را کسانی دیگر داشته باشند اما عامل عمده اش از نظر فکری و پول و امکانات عربستان است.

 

به گفته مزاری، اگر امروز مسلمین دچار بدبختی است یکی از سر رشته اش به عربستان بر میگردد.

مزاری در ادامه گفت: حج از واجبات الهی است و نمیشود به خاطر اینکه چه کسی مدیر است و پولهای حجاج چی می شود، حج را ترک کرد، ولی باید در قبال این حج احساس مسوولیت هم داشته باشیم، پولی را که مصرف میکنیم باید بدانیم که این پول ها در کجا به مصرف می رسند.

 

به گفته او، هر سال میلیون ها حاجی وارد عربستان می شوند و میلیارد ها پول مردم در این مملکت سرازیر می شود؛ لازم است از این پول ها حد اقل برای رفاه خود حجاج حسن استفاده شود.

مزاری یاد آور شد که مطالعات نشان می دهد؛ خاندان آل سعود در مدیریت حجاج صحیح عمل نکردند و از پول حجاج برای خود حجاج مصرف نکردند.

او افزود: هر سال تعداد زیادی از حجاج و زوار خانه خدا و مدینه منوره تلف می شوند و فاجعه های بزرگ و کوچک اتفاق می افتد.

 

وی خاطر نشان کرد که مسوولین سرزمین وحی الهی که لقب خادم حرمین شریفین را به خود داده اند، باید کار کنند و در راستای مدیریت درست حج و رساندن امکانات به حجاج کار شایسته و اثر گذار انجام دهند.

مزاری، به چند نمونه از فاجعه های که در گذشته اتفاق افتاده است اشاره نموده، گفت: از اثر عدم مدیریت سالم و درست خاندان آل سعود هر سال فجایعی در سرزمین وحی الهی اتفاق میافتد، چنانچه در آتش سوزی سال ۱۹۷۵ در خیمه های حاجیان ۲۰۰ نفر تلف شد، در سال ۱۹۷۹ صد ها تن از مخالفین مسلح نظام عربستان سعودی به مدت دو هفته در مسجد الحرام تحصن کردند و ده ها حاجی را به گروگان گرفتند.

او ادامه داد: در همین سال روز چهارم دسمبر مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند و طبق آمار رسمی سعودی ۱۵۳ کشته و ۵۶۰ مجروح بر جای گذاشت.

 

مزاری همچنان به حوادث سالهای دیگر اشاره نموده با ذکر ارقام تعداد کشته ها و مجروحین را یادآورد شد و گفت: از اثر مدیریت ناصحیح خاندان آل سعود بیش از هزاران تن در این سالها جان خود را از دست داده اند.

وی هم چنان به حوادث امسال اشاره نموده گفت: امسال نیز خیانت بار ترین و فاجعه بار ترین سال بود که بیش از ۵ هزار کشته و زحمی را در قبال داشت.

 

مزاری، در ادامه سخنان خود گفت: خاندان آل سعود، که حاکم برسرزمین وحی الهی اند هیچگونه تسلط بر مدیریت خوب سرزمین وحی و روند حج ندارند که این سوء مدیریت آنان باعث شده تا حاجیان همه ساله با دلنگرانی حضور به هم رسانند.

به گفته او، اگر دست های پشت پرده و مشکلات دیگر به خصوص امسال که صحبت های مبنی بر دخالت دشمن و رژیم صهیونیستی و غیر صهیونیستی وجود دارد، را هم نادیده بگیریم باز هم نفس مدیریت این خاندان واقعاً دچار اشکال و معضل است.

او ادامه داد: این خود، نمایانگر این است که خاندان آل سعود دیگر صلاحیت ندارند تا مدیریت خانه امن الهی و مدیریت سرزمین وحی الهی را کنند و در رابطه به مدیریت سرزمین الهی به خصوص در قسمت حج حتماً باید فکری دیگری شود.

او در ادامه گفت: حالا هم به مراتب بد تر از گذشته این سردمداران عمل میکنند بحث تخریبات و دخالت در امور کشور های اسلامی دیگر ادامه دارد.

 

او افزود: عربستان حتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دست درازی هایی دارد ولی به فضل خداوند جمهوری اسلامی ایران کشور قدرتمندی است که با سیلی محکم جواب دست درازی هایش را می دهد.

او خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران دارای نظام قدرتمندی است و رهبری ی به مانند حضرت امام خامنه ای دارد که با یک اشاره اش عربستان اجساد ایرانی را تسلیم کرد.

 

وی افزود: تنها کشوری که توانست جنازه هایش را برگرداند و در کشور خود دفن کند جمهوری اسلامی ایران است در حالیکه دیگر کشور ها نتوانستند اجساد خود را تسلیم شوند و در همانجا مدفون شدند.

حسینی مزاری در قسمت آینده مدیریت روند حج نیز گفت: برای آینده روند حج باید دنیای اسلام و تمام کشور های اسلامی تصمیم بگیرد و حتماً یک هیئت حقیقت یاب به شمول نماینده کشورهای اسلامی، فقها، مراجع تقلید و مولوی های شیعه وسنی تاسیس شود و بدنبال تحقیق جدی وضعیت اخیر باشند.

او افزود: این هئیت باید تاسیس شود تا تصمیم برای مدیریت آینده این سرزمین بگیرند و هم چنان از این طریق توانسته باشیم جلو دخالت این کشور را در امور کشور های اسلامی گرفته باشیم.

 

به گفته او، اگر در این زمینه اقدام جدی نکنیم در روز قیامت مسوول و پاسخگو می باشیم.

او تاکید نمود که همه ما در این رابطه مسوولیت داریم و باید مسوولیت خود را ادا نماییم تا در آینده مدیریت سالم مقتدر و توانمند داشته باشیم و بدون احساس ترس و هراس در آن مکان حضور یابیم.

در همین حال ناصر جهانشاهی، رایزن جمهوری اسلامی ایران در این نشست تحلیلی، گفت: اتفاقی که امسال در حادثه حج رخ داد از اثر بی تدبیری و بی کفایتی بوده است که برای این بی تدبیری باید حاکمان از امت اسلامی عذر خواهی کنند.

آقای جهانشاهی افزود: این حق مسلم تمام امت اسلامی خصوصاً ملت هایی که بیشترین تلفات را در این حادثه داده است می باشد تا حاکمان از بابت این تلفات سنگین حد اقل عذر خواهی کنند.

 

حج باید چه در حوزه شکلی و چه در حوزه محتوایی به جایگاه خودش برگردد، در حوزه شکلی همین است که امت اسلامی در مدیریت اداره این مناسب دخیل باشند تا بتوانند به زوار خدمت کنند.

او افزود: یک زوار ایرانی حدود ۱۷ سال صبر میکند تا نوبت حج اش برسد و زمانیکه با صد ها هزار آرزو میرود ولی خانواده اش بجای خودش جنازه اش را در بغل میگیرد.

او افزود: امسال ما بیش از ۵۰۰ جنازه را تشیع کردیم که حتی عربستان سعودی حرمت جنازه را نگه نداشتتند و بعضی از جنازه ها به حدی متلاشی شده بود که امکان نمیرفت که این جنازه را به خانواده های شان نشان دهیم.

او خاطر نشان کرد که اداره حج باید توسط امت اسلامی شکل گیری شود تا همه امت اسلامی با میکانیزمی بتوانند در حوزه امن حج کنند.

 

جهانشاهی تاکید کرد که حج باید نماد وحدت اسلامی، نماد اقتدار جامعه اسلامی باشد تا حاجیان باید نسبت به همدیگر معرفت پیدا کنند و از مشکلات همدیگر با خبر شوند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا فصیحی عضو فعال و برجسته مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و از علمای فعال این مرکز، یکی از حجاجی برگشته از عربستان سعودی نیز در این نشست گفت: امسال در اثر عدم مدیریت و ضعف مدیریت خاندان آل سعود دو حادثه دلخراش و ناگوار اتفاق افتاد.

 

او افزود: قبل از سقوط بالابر، تمام رسانه ها گزارش از طوفان را دادند ولی خاندان آل سعود اقدامات جدی را روی دست نگرفتند و هیچ کاری نکردند که فردایش بزرگترین جرثقیل سقوط نمود و تلفات زیادی را به جای گذاشت.

او تصریح نمود که سه سال است کعبه شریف در حال توسعه است.

به گفته او باید دولت عربستان سعودی در این مورد پاسخگو باشند.

وی در ادامه گفت: در حادثه منا هم، زمانیکه ولیعهد عربستان برای رمی جمرات آمد مسوولین راه را برای حجاج مسدود ساخت و در اثر ازدحام خیلی ها جان خود را از دست دادند.

 

 

به گفته فصیحی، خاندان آل سعود قابلیت مدیریت خانه خدا را ندارند و باید کل جهان اسلام در این زمینه اقدام نمایند.

فصیحی هم چنان از کارکردهای درست وزارت حج و اوقاف یاد نموده گفت: امسال خدمات دولت و خدمات وزارت حج و اوقاف به مراتب از سالهای قبلی بهتر و خوبتر بود.

او افزود: دولت هزینه را تنزیل نموده بود و غذایی که برای حجاج داده میشد غذای به مراتب از سالهای قبلی بهتر و خوبتر بود، هم چنان محل سکونت حجاج مجهز به تمام تجهیزات بود و وسایط نقلیه نیز در اختیار حجاج قرار داشت.

گفتنی است که یک قرآن کریم به روح شهدای منا به خصوص شهید محمد رضا جوادی از سوی اشتراک کنندگان ختم گردید.

در این مراسم صدها تن اشتراک داشتند.

برچسب ها: