خروجی فعالیت‌های ما باید تربیت سرباز با بصیرت برای دین باشد/ برای ایجاد تحول در افغانستان باید از مسیر زنان عبور کرد

  • ۲۵ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10432
  • 5 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سخنانی در یک نشست تشکیلاتی با حضور جمعی از مسئولین واعضای فعال این مرکز در تهران، از یکسو بر اهمیت شناسایی و جذب نیرو و تربیت آن ها به عنوان سرباز دین، مذهب و ولایت، به خصوص سرباز با بصیرت تأکید کرد و گفت، با وجود این که مسئولین دفاتر مرکز تبیان خیلی زحمت می کشند و فعال اند، اما وقتی سرباز فکری و فرهنگی برای دین تربیت نشود، این فعالیت ها بیهوده خواهد بود. از سوی دیگر، حسینی مزاری با تأکید بر اهمیت کار بخش زنان در دفاتر مرکز تبیان، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در افغانستان تحول ایجاد کنیم، باید از مسیر زنان عبور کرد. مشکلات افغانستان در گذشته ناشی از ضعف زنان و مادران بوده و به همین خاطر، معضل افغانستان امروز از طریق زنان باهوش و آگاه قابل حل است.
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: نشست تشکیلاتی و سازمانی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تهران با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، ریاست کل این مرکز و همچنین حجت الاسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی، مشاور ارشد ریاست عمومی مرکز تبیان در امور علما و همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن موسوی، مسئول و کادرها و اعضای این دفتر در تهران برگزار شد. در این نشست، مسئول و اعضای دفتر مرکز تبیان در تهران نکته نظرات و دیدگاه های خود را پیرامون کارکرد این مرکز و همچنین تحولات افغانستان و وضعیت مهاجرین بیان کردند و در پایان، ریاست کل مرکز تبیان، سخنان رهنمودی و تحلیلی را در پاسخ به این نظرات مطرح نمود.

انتظارات از دفتر مرکز تبیان در تهران بالاست
حسینی مزاری در سخنانی در جمع بندی این نشست، با تأکید بر این که، به دلیل موقعیت و اهمیت، انتظارات از دفتر مرکز تبیان در تهران خیلی بالاست، خاطرنشان کرد؛ با وجود این که مسئولین این دفتر در بخشی از امورات خیلی زحمت می کشند و فعال اند، اما خروجی و دست آورد لازم را به خصوص در راستای جذب و تربیت نیرو نداشته اند.
وی به اهمیت شناسایی و جذب نیرو در دفتر مرکز تبیان در تهران اشاره کرد، و گفت: ما در افغانستان به دنبال کار گسترده و سراسری، نیاز به نیروی فعال و نخبه داریم، به همین دلیل باید در قسمت شناسایی و جذب نیرو و تربیت آن‌ها به عنوان مدیری که مدیریت فعالیت های سازمانی را به عهده بگیرد، به صورت جدی کار و تلاش کنیم.

با هر دست آوردی، اگر سرباز دین تربیت نکنیم، به درد نمی خورد!
رییس مرکز تبیان به عنوان مثال به دست آوردهای بخش های اموردانشجویی و ورزشی اشاره کرد و تأکید نمود: اگر ما در هر بخشی که کار می کنیم، برای دین سرباز نسازیم، و افرادی جذب و معرفی می کنیم، سرباز دین، مذهب و مکتب نباشند، و به درد دین نخورند، فایده ای نخواهد داشت و به در نمی خورد؛ لذا مسئولان و دوستان ما اگر می خواهند صاحب دنیا و آخرت باشند، باید سرباز دین تربیت کنند.
وی افزود؛ در مراسم های مذهبی، به خصوص در ایام شادی و عزای اهل بیت(ع)، در هر جایی که نام و یاد خدا و ائمه معصومین(ع) برده می شود، اگر در این مجالس سرباز دین تربیت نشود، به درد نمی خورد.

سرباز دین باید با بصیرت باشد
حسینی مزاری با بیان این مثال که “مگر سربازان امام علی(ع) نماز شب خوان نبودند که در مقابل امام خود شمشیر کشیدند و فریب معاویه را خوردند”، در ادامه تأکید کرد: اگر سرباز دین با فکر، اندیشه و بصیرت نباشد نیز به درد نمی خورد.

اهمیت بالای فعالیت بخش بانوان/ معضل امروز افغانستان از طریق زنان و مادران قابل حل است
وی در ادامه به اهیمت فعالیت بخش بانوان در دفتر مرکز تبیان در تهران اشاره کرد و با تأکید بر کار منظم و متداوم در این بخش خاطرنشان کرد: سیاست ما این است که در عرصه خانم ها باید بسیار کار کرد، زیرا اگر بخواهیم در افغانستان تحول ایجاد کنیم، باید از مسیر زنان عبور کرد، زنان باید وارد بحث شوند و به صورت تاثیرگذار عمل کنند.
این فعال فرهنگی اجتماعی ادامه داد: این که در طول بیش از ۴دهه گذشته در افغانستان مشکل داریم، به خاطر این که در سطح زنان مشکل داریم. این که غرب در افغانستان حضور پیدا می کند و برنامه های خود را پیش می برد، از طریق تمرکز بر روی زنان بوده و است. اگر جرم و جنایتی وجود دارد، به خصوص درگیری های درون حزبی و جنگ های داخلی نیز ناشی از تربیت ناسالم اتباع کشور است که به مادر برمی گردد. مادران در ۴۳ سال گذشته می توانستند در افغانستان تاریخ ساز باشند، اما چون زنان در صحنه حضور و آگاهی نداشتند، مشکل از مادر است.
البته وی افزود که امروز اگر نامی از مذهب و اسلام در افغانستان وجود دارد نیز باز توسط فرزندانی است که توسط بخشی از زنان مومنه تربیت شده اند.
حسینی مزاری با بیان این که اگر زنان و مادران ما آگاه و فعال می بودند، ما امروز باید یک کشور قدرتمند می شدیم، تأکید نمود: زنانی که درس خواندند و هوش و عقل بهتری دارند، باید بیش از مردان کار کنند. معضل افغانستان امروز از طریق زنان قابل حل است. اگر کشورها با زور و قدرت حرف می زند، نتیجه این است که زنان انقلابی و متدین زیادی دارند.

اعضای مرکز تبیان در داخل افغانستان از جان خود مایه گذاشته/ اعضای ایران منفعل نباشند!
وی با اشاره به این که برادران و خواهران ما حقیقتا در داخل افغانستان از جان خود برای فعالیت های فرهنگی اجتماعی مایه گذاشتند، و با وجود تهدیدهای بسیار در صحنه حضور دارند، ابراز امیدواری کرد که از این به بعد کارهای خیلی جدی در سطح دفاتر مرکز تبیان از جمله تهران روی دست گرفته شود.
اما رییس کل مرکز تبیان خاطرنشان کرد، دوستان ما در ایران که در آرامش به سر می برند، منفعل هستند. انفعال شرط کار سازمانی نیست و افراد منفعل نمی توانند عضو مرکز تبیان باشد.
وی در ادامه تصریح نمود؛ به هر مقدار که مخالفین علیه ما بیشتر باشد، بدانید که تأثیرگذاری مرکز تبیان زیاد است و دشمن از این تأثیرگذاری ناراحت است.
حسینی مزاری با طرح این سوال که افرادی که در صحنه نباشند و دست آوردی نداشته باشند، به چه دردی می خورند؟ در فضای مجازی تا چه اندازه حضور دارید؟ پاسخ داد: ما برای این که بتوانیم در امور سازمانی خود موفق باشیم، اول بهتر است به خود بپردازیم. چرا که تا زمانی که در وجود ما مشکل وجود داشته باشند، نمی توانیم جامعه را بسازیم. ما برای پیروزی در صحنه مبارازت، باید به لحاظ معنوی خود را بسازیم.

چطور لطف و کمک خداوند شامل حال ما شود؟!
این عالم برجسته دینی در ادامه به مسئولیت های سنگین اعضا و شرایط خداوند(ج) به پیامبر گرامی اسلام(ص) برای کمک در این مسیر گفت؛ برای این مسئولیت سنگین، باید متعبد بوده، به پالایش روح خود بپردازیم و قرآن و نماز شب بخوانیم. در کنار تلاوت قرآن، برپایی نماز شب یکی از مستحبات مورد تاکید است.
وی ادامه داد، بحث مهم دیگر، اهمیت دعا در زندگی است. خداوند در آیات مختلف در قرآن کریم می فرماید که من را بخوانید. خداوند به همه ما بندگان بسیار نزدیک است و نسبت به بنده خود لطف و محبت دارد. ما باید از دعا فیض ببریم. وقتی منابع پر فیض دعا از ائمه معصومین(ع) را داریم، چرا بهره نمی بریم؟!
حسینی مزاری خطاب به همکاران مرکز تبیان تأکید نمود: تا با خدا نباشیم، در حوزه قدرت الهی قرار نگیریم و مطابق دستورات خداوند عمل نکنیم، نصر و پیروزی خداوند شامل حال مان نخواهد شد. اگر شما به خدا کمک کردید، خدا هم شما را کمک می کند و ثابت قدم می سازد. اگر کمک خدا شامل حال ما شد، قدرتی به دست خواهیم آورد که غالبی در برابر آن نخواهد بود.
وی به عنوان مثال خاطرنشان کرد که ما در طول جهاد و ۳۱ سالی که مرکز تبیان فعال است، با چشم خود دیدیم که کمک های خداوند چطور شامل حال ما می شود.

قدردانی از فعالیت های مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در تهران/ توقعات بالاست
رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این که حقیقتا از کار این خبرگزاری، به خصوص سید عباس حسینی، به عنوان معاون ایشان در ریاست خبرگزاری و مسئول دفتر تهران راضی است، گفت که حسینی توانسته در مدیریت دفاتر خبرگزاری خوب عمل کند. وی دکتر سید حسن موسوی، مسئول دفتر مرکز تبیان در تهران را نیز شخصی فعال و پرتلاش معرفی کرد.
اما ضمن این تقدیر و تشکر، خاطرنشان کرد: آنچه که توقع است، باید برآورده شود و ظرفیت های ما خیلی بالاست.

دو سفارش مهم به اعضای مرکز تبیان؛ فعالیت در فضای مجازی و بخش اقتصادی
حسینی مزاری در ادامه خطاب به اعضای مرکز تبیان دو سفارش و مساله مهم را مورد تاکید قرار داد؛
یکی، در سطح فضای مجازی، مجموعه همکاران موظف اند حضور فعالی در این فضا و صفحات اجتماعی داشته باشند. مرکز تبیان به عنوان یک مرکز فعال اسلامی، دارای یک لشکر فعال در فضای مجازی است و این حتی نسبت به فضای حقیقی، از اهمیت بیشتری برخوردار است. کسانی که در این حوززه فعال نیستند، باید وارد این عرصه شوند.
در نکته دو، رییس مرکز تبیان به مسائل اقتصادی اشاره کرد و خاطرنشان نمود: درست است در بحث اقتصاد در دفاتر مرکز تبیان یک بخش اقتصادی داریم که فعالیت هایی را انجام می دهد، اما این به معنی آن نیست که سایر اعضای ما هیچ گونه کاری در این زمینه نکنند.
وی تأکید کرد: ما در بخش اقتصادی باید نهضت ملی در حمایت از تشکیلات ایجاد کنیم و اعضا وظیفه دارند در قسمت مباحث اقتصادی سازمان یافته در میان مردم عمل کنند، و این مساله برای توسعه دفاتر مرکز تبیان در ولایات از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی گفت؛ از تمام مسئولین، اعصای مرکز تبیان و عموم دلسوزان فعالیت های فرهنگی، فکری و ترویج اندیشه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام میخواهیم به طور جد و همه جانبه به کمک اقتصادی مرکز تبیان بشتابند.
رئیس مرکز تبیان خاطر نشان کرد؛ امروزه مرکز تبیان به شدت به منابع اقتصادی نیاز دارد و حیف است برای ارتقاء فکر و فرهنگ جامعه از این همه ظرفیت بالای نیروهای انسانی این تشکیلات بهره برداری نشود و قطعا به کار افتادن بهتر مسئولان، کادرها و اعضای فعال مرکز تبیان در سرتاسر ولایت کشور در جهت گسترش و تعمیق فعالیت های فرهنگی نیاز به امکانات پولی و تجهیزاتی دارد. ازین رو مومنین دلسوز در داخل خارج هرچه فوری تر به کمک اقتصادی مرکز تبیان بشتابند.

برنامه مرکز تبیان برای گسترش دامنه دفاتر و فعالیت خود در ۱۴ ولایت
حسینی مزاری با اشاره به دست آوردها و خروجی ۸ دفتر مرکز تبیان در داخل و خارج از کشور که هیچ حزب و سازمانی تاکنون نداشته گفت که تنها در بخش آموزش، با ارائه اسناد و مدارک بیش از ۸۸ هزار نفر توسط دفاتر مرکز تبیان آموزش دیده اند. همچنین مرکز تبیان و خبرگزاری آوا تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر خبرنگار تربیت کرده که در سطوح بالای رسانه‌های ملی و بین‌المللی حضور و نقش دارند، به طوری که جبهه رسانه‌ای که ما تشکیل دادیم، هیچ‌ حزب و جریان دیگری تاکنون نداشته است.
وی خاطرنشان کرد که در کنار ۸ دفتر مرکز تبیان، ما در  بیش از ۱۴ ولایت حضور داریم و این برنامه را داریم که تعداد دفاتر خود را بیش از پیش گسترش بدهیم، اما در زمینه، نیاز به ظرفیت و امکانات بیشتری وجود دارد، که همه مسئولیت دارند برای رسیدن به این هدف، گام بردارند.

برچسب ها: