حکومت اسلامیِ فعلی در امر تداوم رسمیت شیعه باید جدی‌تر از حکومت امریکایی گذشته باشد/ جامعۀ فهیم و مخلص شیعه خواهان اقتدار افغانستان و نظام است

  • ۳۰ حمل ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10368
  • 11 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
حسینی مزاری طی سخنانی مهم در جلسه‌ی تشکیلاتی با اعضا و کادرهای دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل، با بیان اینکه حکومت جمهوریت که یک حاکمیت امریکایی بود حاضر شد مذهب شیعیان افغانستان را به رسمیت بشناسد و با تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان مشکلی نداشت، خطاب به مسئولین امارت اسلامی خاطرنشان کرد: شما که یک ساختار و حاکمیت اسلامی هستید باید به مراتب‌ جدی‌تر و بهتر‌ از یک حاکمیت امریکایی عمل کنید و با اظهار نظر و‌ اقدام قاطع در مورد تداوم رسمیت شیعه و تدریس فقه جعفری در دانشگاه، جامعه‌ی شیعه‌ی کشور را از نگرانی خارج کنید.
خبرگزاری صدای افغان (آوا) –کابل: حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بخشی از سخنان خود در این مراسم که به موضوع شیعیان و حقوق آنان در افغانستان اختصاص داشت، گفت: کتله‌ی بزرگی از جمعیت افغانستان متشکل از شیعیان است. و اگرچه بعضی‌ها آمارهای عجیب و غریبی منعکس می‌‌کنند که مثلا نفوس شیعیان این‌قدر است، ولی من معتقد هستم که نفوس شیعیان در کشور بالای ۳۰ درصد است و اگر بالای ۳۰ درصد نباشد، ۳۰ درصد است و اگر ۳۰ درصد نباشد، حداقل و قطعا ۲۵ درصد می‌باشد.شیعیان همواره در خدمت کشور و مردم بوده‌اند
وی با بیان اینکه شیعیان از سالیان دراز در افغانستان حضور داشته‌اند و جز کار و خدمت و نبرد در راستای تامین تمامیت ارضی کشور و رفاه مردم و ارتقای وضعیت فرهنگی و اقتصادی افغانستان کار دیگری نکرده‌اند، افزود: شیعیان افغانستان از ابتدا تا حالا به خصوص در دو دهه‌ی گذشته مضر به حال جامعه‌ نبوده و همه‌ی آن‌ها آدم‌هایی مخلص، خادم و خدمت‌گذار بوده‌اند.

رئیس مرکز تبیان خاطرنشان کرد: شیعیان همچنین در دوران جهاد دوشادوش برادران اهل سنت خود در جبهات حضور داشتند و جهاد کردند. تاکنون حتی یک مورد دیده نشده که شیعیان خلاف منافع اسلامی و ملی عمل کرده باشند. حتی ماجرای مولوی مهدی هم خودش طالب بود و از طرف شیعیان وظیفه و ماموریت نداشت که علیه امارت اسلامی اقدام و جنجال‌آفرینی کند.

شیعیان هیچ اقدامی علیه کشور و منافع مردم انجام نداده‌اند
حسینی مزاری در مجموع جامعه‌ی شیعه‌ی افغانستان را یک اجتماع مفید به نفع کشور و نظام امارت اسلامی معرفی کرد و گفت: طی بیشتر از یک سال اخیر شیعیان داخل کشور هیچ حرکت نامناسبی را علیه حکومت و تمامیت ارضی و منافع مردم انجام نداده‌اند. تعداد انگشت‌شماری که به خارج از کشور رفته‌اند نیز جز پیام‌های رسانه‌ای کار دیگری ندارند.

عدم تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان اشتباه و غیرمسئولانه است
این آگاه مسایل سیاسی با بیان اینکه جامعه‌ی فرهنگی، فهیم و مخلص شیعیان افغانستان تمایل دارند که در کشور فعالیت کنند و ساختار کشور را قدرتمند بسازند، افزود: با وجود خدمات شیعیان و درک و فهم بالای آنان نسبت به مصالح کشور و نظام، اما چگونه حکومت حاضر می‌شود که فقه شیعه در دانشگاه بامیان تدریس نشود؟! این کار اشتباهی است، اگر وزیر این حرف را می‌زند، حرفش اشتباه است و اگر هر مسئول دیگری در این رابطه حرف می‌زند حرفش کاملا غیرمسئولانه است. 

حکومت باید شیعیان را در کنار خود داشته باشد
وی خطاب به مسئولین حکومت امارت اسلامی تاکید کرد: اگر اقتدار و امنیت و ثبات افغانستان را می‌خواهید باید شیعیان را در کنار خود داشته باشد و این جمعیت بخش عمده‌ای از پایگاه‌های اجتماعی شما را شکل بدهند تا در کنار شما در راستای اقتدار افغانستان و رفاه مردم تاثیرگذار باشند. وقتی شما در رابطه با حقوق مذهبی و مدنی شیعه بی‌توجهی کنید آهسته آهسته نارضایتی به وجود می‌آید و از بستر این نارضایتی گروه‌های مخالف استفاده می‌‌کنند و مشکلات ایجاد می‌شود.

برخی اظهار نظرها ضد رسمیت مذهب شیعه و عدم تدریس فقه جعفری نگران‌کننده است
حسینی مزاری خاطرنشان کرد: مرکز تبیان به عنوان یک مجموعه‌ی فعال در جامعه‌ی افغانستان و در عین حال با حُسن نیت نسبت به امارت اسلامی و حمایت از بسیاری فعالیت های مثبت آن، تقاضای جدی دارد که باید در راستای حقوق شیعیان و تداوم رسمیت مذهب شیعه اهتمام به خرج داده شود و مبادا فردا خدای نخواسته اظهار نظری شود که مذهب شیعه رسمی نیست، این برای ما خیلی تلخ و نگران‌کننده است. چرا که وقتی شما با تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان مخالفت می‌کنید و بعد نمی‌خواهید که مطالب شیعی در نصاب تعلیمی مکاتب و دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، آخرِ معنایش به این منتهی می‌شود که مذهب شیعه در افغانستان رسمیت ندارد.

عدم تداوم رسمیت مذهب شیعه تبعات منفی زیادی دارد
رئیس مرکز تبیان با اشاره به تبعات منفی عدم رسمیت مذهب شیعه در کشور گفت: در این صورت جامعه‌ی ما با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه خواهد شد، مثلا یک مسافر ما از مزار می‌آید در مسیر راه روزه‌ی خود را می‌خورد، در این صورت چوب امر به معروف و نهی از منکر به سرش خواهد خورد که چرا روزه خوردی؟ خوب بنده خدا! این حکم مذهب و مکتب ما است، در مذهب حنفی بحث قصر نیست، اما مذهب ما می‌گوید اینجا روزه‌ی مسافر قصر است. این تنها یکی از مشاکلی است که ممکن است در عرصه و صحنه به وجود بیاید. 

حاکمیت در تداوم رسمیت مذهب شیعه و تدریس فقه جعفری جدی و قاطع باشد
حسینی مزاری ادامه داد: من به امارت اسلامی پیشنهاد می‌‌کنم که در رابطه با شیعیان تصمیم جدی و درست بگیرد. مذهب شیعه از قبل هم رسمی بوده است و حکومت باید در تداوم رسمیت آن جدی باشد. این تداوم باید از طرف حاکمیت به رسمیت شناخته شود و در امر تدریس احکام و فقه این مذهب در مکاتب و تدریس فقه جعفری در دانشگاه توجه صورت بگیرد.

حکومت اسلامیِ فعلی در تداوم رسمیت شیعه باید جدی‌تر از حکومت امریکایی گذشته باشد
وی با بیان اینکه حکومت گذشته که یک حاکمیت امریکایی بود حاضر شد مذهب شیعه را به رسمیت بشناسد و با تدریس فقه جعفری مشکلی نداشت، خطاب به مسئولین امارت اسلامی خاطرنشان کرد: شما که یک جریان و ساختار و حاکمیت اسلامی هستید باید به مراتب‌ جدی‌تر و بهتر‌ از یک حاکمیت امریکایی عمل کنید و با اظهار نظر و اقدام قاطع در راستای تداوم رسمیت شیعه و تدریس فقه جعفری در دانشگاه، شیعیان افغانستان را از نگرانی خلاص کنید.

رئیس مرکز تبیان افزود: وقتی جامعه‌ و مردم ما از این نگرانی رهایی پیدا کنند، نخبگان و شخصیت‌های دانشگاهی و حوزوی و اقتصاددان‌ها و سرمایه‌داران شیعه با خیال راحت از خارج برگردند و در کشور فعالیت کنند و اینجا سرمایه‌گذاری کنند تا هم افغانستان قوی شود، هم ساختار قوی شود و هم پایگاه اجتماعی امارت اسلامی گسترده گردد.

حسینی مزاری در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نیاز جامعه‌ی افغانستان به کارهای فکری، فرهنگی و اقتصادی و همچنین ظرفیت بالای مرکز تبیان در این زمینه عنوان کرد: دفاتر داخل و خارج مرکز تبیان فعالیت‌های بسیار خوبی دارد و هیچ جریانی در سطح شیعه و اهل سنت به اندازه‌ی این مرکز فعالیت ندارد، با این وجود باید گفت فعالیت‌های مرکز تبیان هرچند رضایت‌بخش است ولی قناعت‌بخش نیست؛ چرا که هرچه بیشتر فعالیت صورت بگیرد هم این مرکز ظرفیت آن را دارد و هم جامعه‌ی ما نیاز به پذیرش آن دارد.

شخص مبارز باید ذوب در بوته‌ی هدف باشد
وی با تاکید بر کار سازمانیِ هدفمند، آن را این‌گونه تعریف کرد: کار سازمانی هدفمند این است که هر نیروی سازمانی از هرگونه امکانات و ظرفیتی حتی از نوع شخصی خود‌ برای پیش‌برد سازمان بهره ببرد. یک فرد مسلمان باید ذوب در بوته‌ی هدف باشد. اگر یک چنین حالتی پیدا کرد، دیگر برایش فرقی نمی‌‌کند که امکانات از بیرون بیاید یا از زندگی شخصی‌اش باشد. یک نیروی سازمانی در صورتی که هدفمند کار کند، تمام داشته‌های زندگی‌ و ظرفیت‌های کاری‌اش در مسیر هدف‌ سازمانی‌اش مورد بهره‌برداری قرار می‌‌‌گیرد.

رئیس مرکز تبیان افزود: چنین فردی قطعا در زندگی مبارزاتی خود و در عرصه‌ی کارهای سازمانی به توفیق می‌رسد و بر جامعه و محیط تاثیرات جدی می‌‌‌گذارد. هم نامش و هم خط و خطوط کاری‌‌اش ماندگار خواهد ماند، هم دنیایش ساخته می‌شود و هم آخرتش و چنین انسانی تحول‌آفرین و تاریخ‌ساز خواهد شد.

کسانی که محاسبه‌گر هستند تاریخ‌ساز نمی‌شوند
حسینی مزاری با تاکید بر اینکه کسانی که در فعالیت مبارزاتی خود اهل محاسبات دنیوی بوده و دائما به فکر جلب رضایت دیگران باشند تاریخ‌ساز و تحول‌آفرین نمی‌شوند، گفت: در طول تاریخ انسان‌هایی که بدون سر و صدا و بدون اینکه از کسی توقع داشته باشند و یا منت بر کسی بگذارند، با تمام وجود برای خداوند و مذهب و مکتب‌شان فعال‌اند تاریخ‌سازی کرده‌اند. اگر ما امروز مذهبی به نام مذهب شیعه داریم، این مذهب توسط افراد معامله‌گر و محاسبه‌گر و نق‌زن و جاروجنجال‌کن به ودیعه گذاشته نشده، بلکه بازتاب عناصری است که با تمام وجود کار کردند و زخم‌های متعدد برداشتند و حتی در محرومیت‌ها و بی نام و نشان شهید شدند.

عزت دست خداست ولی ما باید دنبالش باشیم
این آگاه امور دینی با اشاره به برخی برداشت‌های اشتباه از آیه‌ی «تعز من تشاء و تذل من تشاء» افزود: این‌گونه نیست که خداوند بی‌هدف و بی‌برنامه به هر کسی که خواست عزت بدهد و دیگری را ذلیل کند! نه چنین چیزی نیست؛ اگر خود ما دنبال عزت رفتیم، آن عزت را خدا می‌دهد. اگر دنبال عزت نرفتیم، سستی کردیم، تنبلی کردیم، کار نکردیم و از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها استفاده نکردیم، طبیعتا ذلیل می‌شویم؛ این سنت الهی است. 

روحانیت و شخصیت‌های ما در دو دهه‌ی گذشته حرف حق را اظهار نکردند
وی با نکوهش روحیه‌ی محافظه‌کاری در میان شخصیت‌ها و بزرگان شیعه ابراز کرد: طی دو دهه‌ی گذشته شخصیتها و بزرگان شیعه کشور به خاطر محافظه‌کاری، در عرصه‌ی مبارزات برای دین و مکتب و حقوق مذهبی مردم سینه سپر نکردند، چرا که محافظه‌کار فقط به دنبال منفعت مالی یا مقامی خودش است، در حالی که حق این بود که امریکا را محکوم کنیم و در برابر قوای ناتو حرف بزنیم، حق این بود که جنایات امریکا و عناصر مزدور آن در کشورمان از جمله قتل و غارت و تفتیش منازل و… را افشا کنیم، اما متاسفانه شخصیت‌های ما آن گونه که مطلوب بود حرف حق را بیان نکردند.

حسینی مزاری خاطرنشان کرد: ما باید مردانه در مسیر خدا باشیم. باید خودمان مرگ را انتخاب کنیم که چگونه بمیریم، هنر این است، هنر این نیست که مرگ سراغ ما بیاید و به واسطه‌ی بیماری یا مریضی از این دنیا برویم. بلاخره یک روز می‌میریم چه بهتر که ما مسیر زندگی خود را خدایی انتخاب کنیم و برای این مسیر و به خاطر این هدف دشمن بیاید سراغ ما و به دنبال یک قطره خون ما باشد. چه بهتر که دوستانی هم داشته باشیم که همانند شهدای مرکز ما در کابل و مزارشریف برای هدف و خواسته‌ی دینی ما حاضر باشند جان خود را تقدیم کنند.

آقای مزاری در ادامه به وظایف مسئولین، کادرها و اعضای مرکز تبیان پرداخت و دو اولویت کار فرهنگی و اقتصادی در سطح عموم جامعه را مورد توضیح و تاکید قرار داد.

برچسب ها: