حوزه، تنها به دفاع در برابر تهاجمات رسانه ای غرب اکتفا نکند

  • ۱۹ عقرب ۱۳۹۳
  • کد خبر: 524
  • 830 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

حوزه، در برابر تهاجمات رسانه ای غرب نباید تنها به دفاع اکتفا کرد، بلکه باید حالت تهاجمی به خود گرفته و قبل از آن که آنها با واژه سازی برای ما فرهنگ بسازند، ما فرهنگ غنی اسلام را به مخاطبان خود در دنیا عرضه کنیم.

به گزارش آوا، این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در گفت و گو با خبرگزاری حوزه مستقر در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، در مصلی امام خمینی(ره) تهران بیان کرد.

 

وی با اشاره به آزاد اندیشی علمی موجود در حوزه های علمیه مترقی شیعی، اظهار داشت: حوزه منبع مهم و قوی برای فرهنگ سازی دراین عرصه است و طبیعی است که حد و مرز تعریف شده برای آزادی در حوزه ها همان مرزی است که دین مبین اسلام تبیین، ترسیم و ارائه نموده است.

 

آقای مزاری ادامه داد: امروز آزادی مسئولانه در عرصه مطبوعات و فعالیت های رسانه ای از جایگاه پر اهمیتی در جوامع بشری برخوردار است، چرا که دشمنان سعی دارند آزادی ولنگارانه را ترویج داده و کاری کنند که خبرنگاران، غیرمسئولانه هرچه دلشان خواست بگویند و بنویسند.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، نگاه حوزه علمیه به آزادی بیان را همان دیدگاه اسلام ناب ذکر کرد و افزود: از دید غربی ها ترویج آزادی غیرمسئولانه دست مایه ای است تا از آن علیه مبانی دینی و ارزشی اسلام سوء استفاده کنند و طبیعی است که مراکز قدرت فکری و فرهنگی اسلامی هم باید دراین عرصه وارد شده و در برابر واژه سازی ها و مقوله سازی های غربی ها بایستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که در برابر تهاجمات فرهنگی و رسانه ای غرب نباید تنها به دفاع کردن اکتفا کرد، بلکه باید حالت تهاجمی به خود گرفته و قبل از آن که آنها با واژه سازی برای ما فرهنگ بسازند، ما فرهنگ غنی اسلام را به مخاطبان خود در دنیا عرضه کنیم.

 

وی با تاکید بر ضرورت تهاجم به فرهنگ منحط غرب و دفاع همه جانبه از ارزش های اسلامی، خاطرنشان کرد: با این کار، دشمنان و رقبای ما در معرض تهاجم امواج نورانی و مستحکم معارف دینی و اسلامی قرارگرفته و آن ها را مجبوربه پاسخ دادن می کنیم نه این که آن ها حرف بزنند و ما مجبور به پاسخ گویی باشیم.

 

رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در پایان خواستار نهادینه سازی آزادی تعریف شده از منظر اسلام در رسانه ها شد و گفت: مطبوعات و رسانه ها باید در چارچوب تعاریف اسلامی و حدود و ثغور فرهنگ دینی و اسلامی عمل کنند تا شاهد اطلاع رسانی قانون مند، شفاف و درست در عرصه مطبوعات باشیم.

 

گفتنی است؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، مدیریت کل رسانه های خارجی آن، امسال برنامه ای را روی دست گرفت تا به جای داشتن غرفه توسط رسانه های خارجی در نمایشگاه، هر یکی از نمایندگان رسانه های خارجی ی که در ایران دفاتر رسمی دارند، طی نشستی با اهالی رسانه و صاحب نظران این صنف، به تشریح وضعیت رسانه های کشور متبوع و معرفی بیشتر رسانه مرتبط خود بپردازند.

 

در این بین از افغانستان، خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این برنامه حضور داشت که رئیس کل این خبرگزاری، آقای سید عیسی حسینی مزاری، طی دعوتی از کابل، در اولین نشست این برنامه در روز یکشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۲ در حضور جمعی از اصحاب رسانه و صاحب نظران این صنف به ایراد سخن پرداخت و سپس خبرنگاران رسانه های مختلف با دعوت از ایشان جهت حضور در غرفه آنان، به گفتگوی اختصاصی با آقای مزاری اقدام کردند. خبرگزاری حوزه یکی ازین رسانه ها بود که در حاشیه بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های تهران با ایشان دیدار و گفتگو نمود.

برچسب ها: