حمله خونین به مسجد جامع قندهار و عاملینی که مردم باید بشناسند

  • ۲۳ میزان ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9255
  • 27 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

سیدعیسی حسینی مزاری/ چهارمین عملیات تروریستی در کل و دومین عملیات انتحاری خاص علیه شیعیان پس از  استیلای طالبان بر افغانستان، اتفاق افتاد و طی آن نمازگزاران مسجد جامع در قندهار مورد حمله قرار گرفته، ده ها نفر شهید و مجروح گردیدند.

در رابطه با این حادثه فاجعه آمیز چند نکته قابل یادآوری است.

۱- اگرچه برخی، انگشت اتهام را به سوی طالبان نشانه رفته و معتقدند؛ عوامل این گروه جهت تصفیه حساب خونین با شیعیان از این در وارد گردیده، سعی در انهدام و یا حداقل تضعیف بافت اجتماعی شیعیان در افغانستان دارند، اما این نگاه بعید به نظر می رسد. چه اینکه طالبان در شرایط موجود بیش از هرچیز به امنیت و ساماندهی اوضاع داخلی نیاز دارد تا حداقل برای به رسمیت شناخته شدن از سوی کشورها و مجامع جهانی چیزی در چانته داشته باشند.

۲- انفجار  روز جمعه ۲۳ میزان/مهر و نیز  روز جمعه هفته گذشته در مسجد شیعیان قندوز، کار شبکه های استخباراتی مرتبط با آمریکاست. چه اینکه سردمداران این کشور گمان نمی کردند با به روی کار آمدن طالبان، شیعیان دست روی دست بگذارند و حرکت تقابلی با طالبان در پیش نگیرند. چه اینکه آمریکایی ها اگرچه ممکن است برای استیلای طالبان بر افغانستان کارهایی کرده باشند اما نه برای اینکه ثبات و امنیت نیز برقرار گردد، بلکه به دنبال ناامنی و جنگ در افغانستان بوده و هستند تا بدین‌ترتیب به اهداف شوم منطقه ای و جهانی خود برسند، اما شیعیان نه تنها علیه طالبان موضع جدی نگرفتند بلکه چه بسا همکاری و تعامل آغاز گردید و زیر سایه حاکمیت آنان باشکوه ترین مراسم مذهبی شیعیان در روز عاشورا و اربعین برگزار شد و قطعا این روند برای آمریکایی ها برتافتنی نیست و لذا به هرقیمت دست به کار شدند تا به هرنحو ممکن حرکت های تروریستی را با رویکرد جدیدی آغاز و تشدید  نمایند و آنگاه با بازوی رسانه ای خود نگاه های شک و تردید انتساب را به سمت طالبان معطوف کرده، بدین‌ترتیب نه فقط زمینه جدایی میان شیعیان و طالبان بلکه راه تقابل و تصادم بین آنان را فراهم کنند.

گذشته از همه، آمریکا و همدستانش با ایجاد این فجایع، زیر سؤال بردن تعهد طالبان در مبارزه با تروریزم است تا از یکسو زمینه دخالت مستمر خود را به بهانه مقابله با داعش فراهم کند و از جانب دیگر، روابط طالبان با قدرت های بزرگ ضد داعش از جمله روسیه و ایران را تخریب کند. بنابراین طالبان باید برای مهار این فتنه مسئولانه و صادقانه وارد عمل شود، در غیر آن، هم بازی را به آمریکا می بازد و هم فرصت های رابطه با قدرت های بزرگ منطقه را ضایع خواهد کرد.

۳- اگرچه تاهنوز مردم افغانستان ثابت کرده اند که هیچ توطئه ای تفرقه آمیز علیه آنها توفیقی نیافته تا موضوع شیعه و سنی جا بیفتد و میان پیروان آن تضاد و تفرقه و در نهایت تقابل ایجاد گردد، اما شرایط موجود بیش از هرزمان دیگر می طلبد تا مردم به هوش و مترصد حرکت های نرم و سخت آمریکایی ها باشند تا مبادا تیرهای نگاه های بغض آلود علیه هموطنان نشانه روند. طالبان نیز سعی کنند حرکتی از خود بروز ندهند تا آب به آسیاب دشمن ریخته و آهسته و به تدریج زمینه تلاش های تفرقه انگیز رسانه های وابسته به غرب را فراهم کنند. چنانچه در هفته های اخیر  ادعای تملک زمین های شیعیان که ده ها سال صاحب آن  بوده و بر ادعای خود سند مالکیت شرعی و قانونی دارند از سوی برخی و کوچ دادن اجباری صدها خانواده شیعه از دایکندی و اقدام به تخریب خانه های شیعیان در مزار شریف، کمک به تخریب اعتماد شیعیان به حاکمیت کرده، در نهایت به ضرر صلح، ثبات و آرامش ختم خواهد گردید.

۴- طالبان در بدو ورود به ولسوالی ها و ولایات اقدام به خلع سلاح و جمع‌آوری آن از محافظین مساجد و حسینیه ها کردند، آن هم با این ادعا که ازین پس آنها محافظین این مکان ها بوده و امنیت را به درستی تامین خواهند کرد، اما حالا آشکار شده است که طالبان به تنهایی قادر به تامین امنیت نیستند؛ ازین رو هرچه سریعتر از مردم تقاضای کمک نموده، علاوه بر اینکه خود به وظایف تأمینی خویش با جدیت عمل کنند و نسبت به وقوع این حوادث فاجعه بار جدا پاسخگو باشند، به تسلیح محافظان مردمی مساجد و سایر مکان های مذهبی بپردازند، در صورتی که طالبان به هردلیلی در برگرداندن سلاح و مهمات جنگی به دست اندرکاران امنیتی مکان های مذهبی شیعیان تعلل بورزند به همان میزان در مظان اتهام جدی دست داشتن در عملیات های انتحاری علیه مساجد شیعیان در قندهار و قندوز قرار خواهند گرفت.

۵- طالبان همانگونه که در شعار علیه آمریکا موضع دارند، عملا نیز نه تنها از آنها اجتناب کنند بلکه دست رد بر سینه آنها زده و به ترکیه نیز با دیده شک و تردید نگاه کنند، چه اینکه ممکن نیست کشوری مانند ترکیه در تاسیس گروه بدنام داعش سهم داشته و آن را به جان مردم عراق و سوریه و یمن انداخته، صدهاهزار انسان را با

بدترین شکل ممکن قربانی کرده باشند اما حالا به نفع مردم افغانستان اشک تمساح ریخته، ادعا برای ارتقاء وضع زندگی شان داشته باشد.

جای شکی نیست که ترکیه ی بازمانده از کشورهای عضو ناتو در افغانستان، دنبال کننده سیاست های آن بوده و در انتقال، سازماندهی و تجهیز داعش در افغانستان نقش بارزی ایفا خواهد کرد.

۶- طالبان اگر واقعا علاقه به تامین صلح و ثبات دائمی در افغانستان دارند، هرچه سریعتر در تاسیس حاکمیت همه شمول اقدام کنند و در بازکردن راه ورود و سهم گیری سایر اقوام و پیروان مذاهب هرچه سریعتر دست به کار شوند، در غیر آن، بایستی انتظار روزهای بدتر ازین را نیز باید کشید.

برچسب ها: