حضور مهاجرین در ایران نوعی فرصت است نه تهدید

  • ۲۵ ثور ۱۳۹۳
  • کد خبر: 251
  • 1,710 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

حسینی مزاری با بیان اینکه حضور مهاجرین در ایران نوعی فرصت است نه تهدید، گفت اگر شخصیت های ایران دقیق فکر کنند باید از این فرصت حسن استفاده را ببرند چون حضور مهاجرین در ایران سرمایه و ظرفیت است.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ رئیس مرکز فعالیت های اجتماعی و فرهنگی تبیان که در مراسم هفتمین روز درگذشت سید محمدباقر هاشمی یکی از فعالین مرکز تبیان، در مشهد مقدس، در حضور ها نفر زن ومرد، صحبت می کرد گفت: رفتن یک چنین نیروهایی که هم متدین و هم عناصر فعال و پرتلاش باشند، هم به فکر زندگی خود باشند و هم به فکر زندگی دیگران، قطعا ضایعه است و ضایعه اش هم ضایعه جبران ناپذیر است.

وی گفت تا به خودمان بیاییم می بینیم که وقت ما تمام است و باید سرای فانی را ترک کنیم و به سمت و سوی سرای باقی بشتابیم به همین خاطر است که استفاده از فرصت ها در زندگی ما اهمیت پیدا می کند.

 

اکثر مشکلات ما ناشی از مشکل در ارتباط مان با خدا است

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان به سه فرصت، برای مهاجرینی که در ایران زندگی می کنند اشاره کرد و گفت: ابتدا باید رابطه خود را با خداوند متعال محکمتر و جدی تر کنیم و به سر و وضع مسائل معنوی خود رسیدگی کنیم.

حسینی مزاری با اشاره به ابعاد عبادت و اینکه نماز اوج عبادت وبندگی است و مسلما همه شرایط نماز، مقدمات ومقرنات آن نیز رعایت گردد، به یکی از مقدمات نماز اشاره کرد و گفت که از لوازم اصولی و اساسی نماز بحث پرداخت وجوهات شرعیه است.

وی گفت: اگر کسی یک افغانی وجوهات داشته باشد و پرداخت نکند هیچ یک از اعمال عبادی اش قابل قبول نیست.
وی گفت: چون شما وقتی نماز می خوانید لباس، خانه و دیگر وسایل شما باید پاک باشد تا اعمالتان قبول گردد در غیر این صورت نماز خواندن با آن لباس و در آن خانه ای که وجوهاتش را نپرداخته با مشکل جدی مواجه است.
رئیس مرکز تبیان افزود: اولین استفاده ای که برای ما خیلی لازم و ضروری است این است که ما از دقایق عمر خود در راه خدا باید استفاده کنیم و خود را به قدرت بزرگ و قدرت لایتناهی و لایزال وصل کنیم و این جا است که مشکلات ما هم کاهش پیدا می کند.

آقای مزاری بیش از ۹۰ درصد مشکلات مردم را ناشی از مشکلات عبادی آنها دانست و گفت: اکثر مشکلات ما ناشی از وجود مشکل در ارتباط مان با خدا است لذا از این مجلس بیرون شدیم سعی کنیم که ذره ای از موانع در زندگی ما وجود نداشته باشد.

مهاجرین باید در دیار مهاجرت جوانان را به تحصیل علم تشویق کنند

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه صحبت های خویش به دومین فرصت برای مهاجرین اشاره کرد و گفت: ما مهاجر هستیم و مهاجرت هم فرصت محدود و برگشت ما هم به افغانستان حتمی است.
وی با بیان اینکه اندیشه ما باید اندیشه برگشت و رفتن به افغانستان باشد، تصریح کرد: ما باید از این حضور موقت خود در ایران حسن استفاده را ببریم.

آقای حسینی مزاری با بیان اینکه مهاجرین باید در چند بُعد در دیار مهاجرت تلاش کنند، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که شرایط بهره گرفتن از دانش، علوم، فنون و تخصص های مختلف در آن فراهم است، لذاخانواده های ما کوشش کنند که جوانان خودشان را برای ادامه تحصیل تشویق کنند.
وی تأکید کرد: با هر مشکلی که می شود باید جوانان افغانستانی و هموطن در راستای تحصیل علم تلاش مضاعف به خرج دهند.

صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه انصاف خطاب به مهاجرین گفت: از این فرصت ها برای بالا بردن دانش و آگاهی حسن استفاده را کنید، چون هر مقداری که دانش و آگاهی جمعیت مهاجر ما افزایش پیدا کند، تأثیرگذاری زیادی می توانند در افغانستان داشته باشند.
وی گفت هر جامعه و مردمی که از نظر علم و دانش در سطح بالا باشد، به همان میزان رفاه، قدرت و محبوبیت علمی و بین المللی شان بالا می رود.

مهاجرین اقتصادشان را تقویت کنند و با مشکلات مبارزه نمایند

حسینی مزاری تقویت اقتصاد را دومین عرصه ای عنوان کرد که مهاجرین باید تلاش مضاعف و از نو آوری ها و خلاقیت های شان استفاده کنند.
وی گفت: ما می دانیم که در جمهوری اسلامی ایران مشکلات و موانع مختلف فراه راه مردم افغانستان قرار دارد، اما با همه این اوصاف، مردم ما باید مردمی مقاوم، جدی، سر زنده و هوشیار باشند و وجود این مشکلات، مردم ما را نباید از صحنه به در کند.

موانع موجود فرا راه مهاجرین به نفع امنیت ملی ایران نیست

حسینی مزاری در قسمتی از سخنان خویش به مشکلات مهاجرین در ایران اشاره کرد و گفت موانعی که بر سر راه تجار، کسبه، کارگر، دانش آموزان و دانشجویان قرار دارد نه از نظر اسلام و نه از نظر عرف، اجتماع، سیاست، فرهنگ و هر عرف دیگری درست نیست.

وی با اشاره به اینکه موانع موجود حتی به نفع امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز نمی باشد، تصریح کرد: من با مراجع ذیربط در خصوص رفع موانع مهاجرین صحبت کردم حتی طوماربلندی که کسبه و تجار هفته گذشته تهیه کرده بودند به دفتر آقا تحویل دادم تا آنها در جریان این موانع قرار بگیرند و در جهت رفع این ها برنامه ریزی کنند.
رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اظهار اینکه ما این نظام را دوست داریم و حمایت از این نظام را واجب تر از حفاظت جان خود می دانیم تصریح کرد: ما به دنبال رفع برخی موانع هستیم، این موانع اگر برداشته نشود ضرر و زیانش به مراتب بیشتر از آن خدماتی است که ایران طی این ۳۰ سال برای مهاجر و مردم داخل افغانستان انجام داده است.

وی تصریح کرد: برخی مشکلاتی که وجود دارد ناشی از سیاست اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، سیاست اصلی این نظام از آن بالا، از خود رهبر گرفته تا سایر شخصیت هایی که دور و بر رهبری هستند و در آن مسیر قرار دارند، همگی شان نظر بسیار مثبت و اسلامی نسبت به قضیه مهاجرین دارند، اما در یک کشوری حضور داریم که در نظام و دولت آن افراد و عناصر مختلف وجود دارد.

وی عنوان کرد که بعضی از دیدگاه ها در ایران وجود دارد که دیدگاه نادرستی است مثلا آنها نگران هستند که اگر تجار، کسبه و گارگر افغانستانی در ایران شاغل باشند جای تجار، کسبه و کارگر ایرانی را می گیرند.

حسینی مزاری ضعف این دیدگاه را در ضعف معرفت دینی و غیر اسلامی بودن آن دانست و گفت ما به عنوان یک مسلمان و متدین معتقدیم که خداوند رزاق و روزی دهنده است و اگر روزی دهنده خداوند متعال است پس این نگرانی برای چه است؟.

آقای مزاری به حضور مهاجرین خارجی در دیگر کشورها مثل امارات، عربستان و قطر و رونق آن کشورها توسط مهاجرین اشاره کرد و گفت: در جمهوری اسلامی ایران نیاز هست که از وجود این همه مهاجرین، کسبه و تجار حسن استفاده و مدیریت درست شود.

حضور مهاجرین در ایران سرمایه و ظرفیت است نه تهدید

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) حضور مهاجرین در ایران را نوعی فرصت دانست نه تهدید، در ادامه عنوان کرد که اگر شخصیت های ایران دقیق فکر کنند و بیاندیشند از این فرصت باید حسن استفاده را ببرند چون حضور مهاجرین در ایران سرمایه و ظرفیت است و باید از این ظرفیت حسن استفاده شود.

وی در ادامه صحبت های خویش به برخی از موانع به وجود آمده فراه راه مهاجرین اشاره کرد و گفت: چندی پیش یکی از مهاجرین معترض بود که پسر من را مدرسه گفته که باید بروی در مدرسه تیزهوشان ثبت نام کنی وقتی به مدرسه تیزهوشان رفتم آنها مانع ثبت نام پسرم شدند و گفتند که ما افغانستانی ها را ثبت نام نمی کنیم.

وی با نادرست خواندن عملکرد این نوع دیدگاه گفت: اگر یک کشور غربی باشد آن مغز افغانستانی و آدم های افغانستانی را خودشان می روند از داخل کشور جمع می کنند و در کشورهای خودشان پرورش می دهند و بعد از چند مدت به عنوان افراد نخبة وابسته، تحویل افغانستان می دهند؛ اما در ایران این سرمایه افغانستانی و این دختر و پسر نخبة افغانستانی مفت و مجانی در این کشور وجود دارد اما استفاده ای از آن نمی شود.

آقای مزاری افزود اگر این نخبه های افغانستانی را تربیت و آموزش دهید بعد از برگشت به افغانستان، حداقل اش این است که خیرخواه شما مردم است و این شخصیت نه تنها در برابر این نظام حرف نمی زند بلکه دعاگوی نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

نماینده حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان تصریح کرد: هر چقدر این مشکلات رفع شود به درد استحکام روابط دو کشور افغانستان و ایران می خورد و سیاست خارجی ایران تقویت می شود.

در کل جهان دوستی بهتر از مردم افغانستان برای ایران پیدا نمی توانید

رئیس مرکز تبیان خطاب به دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر می خواهید این نظام، نظام قدرت مند در سطح دنیا و منطقه باشد، شما از مردم افغانستان دوستی بالاتر، مجاهد، خدا پرست و قدرتمند در کل دنیا پیدا نمی کنید.
وی با تأکید بر اینکه شما مثل مردم افغانستان مردم سخت کوش، قانع و کسانی که به دنبال منافع امت اسلامی است در کل دنیا پیدا نمی توانید، اظهار داشت: اگر این مردم افغانستان نگه داشته شوند راهش این است که از داخل ایران با مهاجرین مسلمان افغانستانی برخورد درست و کار درست صورت گیرد و باید ثابت ساخته شود که سیاست خارجی ما سیاست درستی است.

آقای مزاری به مهاجرین انواع سرمایه گذاری ها را در ایران پیشنهاد کرد و گفت: باید در ابعاد مختلف خود را قدرتمند بسازیم و وحدت بین خودمان ایجاد کنیم.

در صحنه حضور داشته باشید و افغانستان را به ایران و جهانیان معرفی کنید

فعال فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور در ادامه، سومین فرصت برای مهاجرین را عدم فراموشی افغانستان و معرفی آن به دیگران عنوان کرد و گفت: خانه و سرزمین اصلی ما افغانستان است و نباید آن را و شخصیت هایی که در عرصه های، دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور تلاش می کنند، فراموش کنیم.
رئیس مرکز تبیان از مهاجرین خواست که در صحنه حضور فعال داشته باشند و کمک گر جبهه های فکری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی داخل افغانستان باشند.

وی خطاب به مهاجرین گفت که باید زبان گویا و پیام رسان های درست، حقیقی و مشخص افغانستان باشیم و به عنوان یک ستاد بسیار جدی در ایران عمل کنیم و هویت و شخصیت مردم خودمان را به ایران و جهان معرفی کنیم و بشناسانیم.

افغانستان مهد تمدن اسلامی است

وی مردم افغانستان را مردمانی مبارز دانست که انگلیس را شکست داد و موجب استقلال هند و پاکستان شد، شوروی را شکست داد و خود را نجات داد و موجب نجات کل دنیای اسلام شد.
حسینی مزاری با عنوان کردن اینکه شوروی به مراتب قوی تر از امریکا و انگلیس بود و مردم افغانستان آن را شکست داد، تصریح کرد: افغانستان مهد تمدن اسلامی، علم و پیشرفت بوده و شخصیت های بزرگ اسلامی، امروز از افغانستان است.

وی گفت که ده ها و صدها نفر از شخصیت های عالم و دانشمند از افغانستان است که امروز دنیا سر این شخصیت ها بگو ومگو دارند.
وی در پایان صحبت های خویش از حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای و مسئولین دفتر ایشان و حضرت آیت الله مکارم شیرازی تشکر و قدردانی کرد و گفت: دفتر آقا نگاه ویژه به مسائل افغانستان و مهاجرین افغانستان دارند و جداً تلاش می کنند که مشکلات مهاجرین حل شود.

آقای مزاری گفت: دروازه دفتر مرکز تبیان بر روی همه مرم افغانستان خصوصا مهاجرین باز است و شما می توانید ارتباط داشته باشید و مشکلاتتان را عنوان کنید و ما مشکلات شما را منتقل می کنیم و در راستای حل این معضلات و مشکلات مهاجرین انشاءالله مؤثر واقع خواهیم شد.