حضور زنان تحصیلکرده سالم در اجتماع، زمینه ساز ترقی، تعالی و اقتدار جامعه است

  • ۱۳ جدی ۱۳۹۴
  • کد خبر: 2536
  • 1,857 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

اگر زنان با داشتن روحیه ولایت پذیری در حوزه علمیه، مدارج بالای علمی را بپیمایند بیش از هر عامل دیگری می توانند در جهت ترقی، تعالی و اقتدار جامعه مؤثر عمل کنند.

امروز یکشنبه ۱۳ جدی جمعی از خواهران اساتید و طلبه حوزه علمیه قائم آل محمد(ص) و اساتید و کارکنان مرکز فرهنگی قائم آل محمد(ص) با رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل دیدار داشتند.

 

در این دیدار ابتدا حجت الاسلام والمسلمین غلام سخی مصباح، مدیر حوزه علمیه قائم آل محمد(ص) پیرامون فعالیت های آموزشی، کیفیت آن و اهمیت آموزشی این مدرسه صحبت کرد و تقاضای راهنمایی و نیز حمایت درراستای تقویت بیش از پیش این حوزه داشت.

 

آقای مصباح یکی از شخصیتهای علمی ی فعال است که سالها تجربه فعالیت های آموزشی داشته و تعداد زیادی از طلاب مرد را در برنامه های آموزشی حوزوی تربیت کرده اما اخیرا حوزه علمیه حضرت قائم(ص) را اختصاص به آموزش خواهران داده است.

 

اکنون این حوزه ۸۵ خواهر را از مقطع ابتدایی تا لمعه دمشقه تحت پوشش دارد و حضور خواهران طلبه در آن رو به ازدیاد می باشد.

 

در ادامه این دیدار خانم خدایی مسؤل مرکز فرهنگی قائم آل محمد(ص) نیز در رابطه با برنامه های آموزشی این مرکز صحبت کرد و از اهمیت آموزش علوم قرآنی در این مرکز و نیز تربیت طلاب علوم دینی، یاد کرده، جهت حمایت مالی و معنوی این مرکز خواهان توجه بیشتر شد.

nf00121010-1

در ادامه، زینب شیرزاد یکی از اساتید حوزه علمیه قائم آل محمد(ص) در رابطه با برنامه های آموزشی این حوزه توضیحات لازم را داد.

 

سپس حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن گفتن خیر مقدم و قدردانی از فعالیت های آموزشی هر دو نهاد آموزشی، از آقای مصباح به عنوان نیروی مؤثر آموزشی و باسابقه یادکرده، آرزوی توفیقات بیشتر ایشان و خانم خدایی و اساتید و طلاب و کارمندان این دو نهاد آموزشی را کرد.

 

آقای حسینی مزاری گفت: نفس بحث برنامه های آموزشی مهم است به خصوص در عرصه مسایل دینی و حوزوی، چه اینکه امروزه علمای علوم حوزوی در جامعه از جایگاه بسیار بالا و تاثیرگذاری برخوردارند و اگر این طیف با علمیت بیشتر اما با محوریت تفکر اهل بیت عصمت و طهارت و ولایت(علیه السلام)، حضور قوی در جامعه داشته باشند طبعا تحول بنیادین فکری و اعتقادی در افغانستان ایجاد خواهند کرد اما اگر روحانی چه خانم و چه آقا هرچقدر درس بخواند و مدرک فوق لیسانس و حتی دکترای و بیش از آن را نیز بگیرد ولی با تفکر اهل بیت(ع) فاصله داشته و با محوریت اندیشه ولایت به فراگیری علم اقدام نکند قطعا نمی تواند با شجاعت و صراحت لازم به بیان واضح و آشکار دین خدا بپردازد و آنگاه است که مرز حق و باطل و جریان های توطئه گر و میزان تاثیرگذاری تخریبی آن در جامعه مشخص نگردیده، در نتیجه نه تنها جامعه به سمت فلاح و پیروزی رهنمون نمی شود که حیران و سرگردان مانده و در دام توطئه ها و وساوس شیاطین گیر خواهد کرد. روحانی ی غیر ولایی به خاطر از دست دادن مقام، پول و ثروت، فرزندان و اقوام و در نهایت جان خود نگرانی داشته در نتیجه از بیان کوچکترین مواضع حق باز مانده و چه بسا چنین روحانیتی در مسیر خواست دشمن قرار گرفته و در برابر منافع دینی و اسلامی مردم افغانستان عمل خواهد کرد.

nf00121010-2

رئیس مرکز تبیان در ادامه تصریح کرد: در این میان، تربیت خواهران طلبه بیش از هر قشر دیگری مهم است. اگر زنان با داشتن روحیه ولایت پذیری در حوزه علمیه، مدارج بالای علمی را بپیمایند بیش از هر عامل دیگری می توانند در جهت ترقی، تعالی و اقتدار جامعه مؤثر عمل کنند.

 

ایشان عنوان کرد: متاسفانه در میان طیف مردم مسلمان، جریان ها و حلقات اسلامی در خصوص نصف پیکره اجتماع یعنی زنان، بی توجهی کشنده ای صورت گرفته، یا اصلا کاری برای رشد و بالندگی آنان وجود ندارد و یا اگر هم است از کیفیت و گستردگی لازم که بتواند جامعه را به سمت بیداری و توانمندی سوق بدهد، برخوردار نمی باشد اما در طرف مقابل، غربی ها در افغانستان به صورت بسیار جدی و سازمان یافته در راستای جذب و هدایت زنان ما در مسیر خواست و اهداف خودشان سرمایه های هنگفتی خرج می کنند. آنان می دانند که اگر زنان جامعه را جهت بدهند، بنیان خانواده ها را با تغییر جدی مواجه می کنند و آنگاه است که جامعه نیز به سمت و سوی خواست غربی ها جهت پیدا خواهد کرد. همگان می دانیم که فرهنگ غرب جز برهنه کردن و سبک ساختن و مترسک سازی زنان و به فحشا و فساد کشاندن آنان برنامه ای دیگری ندارد و قطعا وجود این روند در جامعه بسیار خطرناک بوده و بدتر از هر عامل دیگری جامعه ما را به سمت نابودی و انهدام پیش خواهد برد.

 

آقای مزاری در تکمیل مطلب فوق بیان داشت: پس لازم است که در عرصه آموزش علوم دینی عموما و در سطح بانوان کشور خصوصا توجه جدی و فراگیر صورت بگیرد و قطعا اگر در این عرصه به هر میزان خرج شود و کار صورت بگیرد، کم است.

 

در پایان رئیس مرکز تبیان برای عزیزانی که در راستای آموزش حوزوی بانوان و آشنا کردن آنان با مفاهیم قرآنی، تلاش بی وقفه و دلسوزانه دارند آرزوی توفیق و سلامتی کرد و برای حمایت از برنامه های آموزشی علوم حوزوی خانم ها اعلام آمادگی کرده قول داد که در این جهت کم نگذارد.

برچسب ها: