جنگ در افغانستان دیگر استقبال داخلی و پشتیبانی خارجی ندارد/ مرکز تبیان و شورای عالی نجات می‌توانند برای رفع هرگونه تنش و اختلاف نقش بارز ایفا کنند

  • ۱۰ قوس ۱۴۰۰
  • کد خبر: 9451
  • 23 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: سید اکبرآغا رئیس شورای عالی نجات و مجمع صلح افغانستان و هیئات همراه با حضور در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس کل و جمعی از مسئولین دفتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار، رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به حضور این رهبر جهادی و هیئت همراهش خیرمقدم گفت و یادآور شد: این‌گونه دیدارها می تواند به استحکام روابط میان جریان های افغانستان کمک کند و تقریب و نزدیکی پیروان مذاهب را افزایش داده، زمینه کمک بیشتر جهت برقراری صلح، ثبات، تأمین امنیت و ساختن افغانستان مقتدر را فراهم نماید.

رئیس کل خبرگزاری صدای افغان(آوا) از سابقه آشنایی، ارتباط و حتی همکاری با مجموعه مرتبط با سید اکبرآغا که به عنوان یکی از کادرهای ارشد طالب در زندان آمریکایی‌ها در بند بود، جهت آزادی وی یاد کرده، ابراز امیدواری نمود که بتوانند بیش از گذشته در راستای اقتدار افغانستان کار و فعالیت دوجانبه کنند.

وی گفت: شرایط موجود بیش از همیشه می طلبد جریان های پیشتاز کشور برای ساختن افغانستان و برقراری بستری جهت رفاه و آسایش مردم، با یکدیگر همکاری کنند تا با جبران اشتباهات گذشته، افق نوینی در فرا راه زندگی مردم گشوده شود.

حسینی مزاری با برشمردن مصایب کنونی کشور و گشایش های پیش آمده، یادآور گردید؛ طالبان بایستی به عفو عمومی خود پایبند بوده، از آزار و اذیت خودسرانه برخی نیروهای مرتبط علیه عده ای که گفته می شوند در حکومت قبلی منصبی داشته، جلوگیری کنند، چه اینکه وقتی فضای مناسب برای زندگی این عده در افغانستان نباشد، راه مهاجرت را در پیش گرفته و در خارج مرزها، بیش از همیشه علیه طالبان و حاکمیت آن تبلیغات و تخریب می کنند، لذا مسئولان طالبان نسبت به این عده مهربان بوده، با نگهداشتن شان در داخل، به مدیریت آنها بپردازند.

این آگاه مسائل کشور علاوه کرد: تعامل حکومت با کشورهای همسایه به ویژه با ایران و پاکستان راه گشا بوده و نزدیکی طالبان با این کشورها و جلب نظر دست اندرکاران آنها، شرایط حسن نظر و همکاری سایر قدرتها به ویژه چین، روسیه و هند را نیز می تواند جلب کند و شکل گیری این روند برای حاکمیت باثبات افعانستان مناسب خواهد بود.

رئیس کل مرکز تبیان از تقویت و ترویج صلح در کشور پشتیبانی کرد و گفت: اگرچه جنگ در افغانستان نه دیگر استقبال داخلی دارد، نه کشورهای همسایه از آن پشتیبانی خواهند کرد و نه از حمایت جهانی برخوردار است، بلکه برعکس حداقل کشورهای همسایه به صورت جدی مخالف شکل گیری جنگ و مقاومت علیه طالبان است، اما جریان های فکری، فرهنگی، رسانه ای و سیاسی مثل مرکز تبیان و شورای عالی نجات افغانستان می توانند در راستای رفع ریشه های جنگ و ناامنی و مقابله با ظهور و بروز هرگونه تنش و اختلاف در کشور نقش بارز ایفا کنند، چنان‌که مرکز تبیان و خبرگزاری آوا تاکنون در این عرصه فعال بوده اند.

در ادامه سید اکبرآغا، ضمن تشکر و سپاس از آقای حسینی مزاری بابت فراهم ساختن زمینه این دیدار، با اظهار خوشحالی از حضور در جمع تعدادی از عناصر فعال فرهنگی رسانه ای مسلمان و وطندوست، بیان کرد: الحمدالله طالبان در افغانستان به پیروزی رسیدند، اما متاسفانه کشورهای مختلف ما را به رسمیت نمیشناسند، به خصوص کشورهای همسایه و به ویژه حضور برخی مخالفین طالبان در کشور جمهوری اسلامی ایران که ادعای فعالیت آزاد علیه افغانستان دارند، جای گلایه دارد.

این رهبر جهادی و از مسئولان ارشد طالبان در دور اول حاکمیت این گروه اظهار داشت؛ عدم همکاریِ به ویژه کشورهای همسایه در به رسمیت شناختن حکومت افغانستان، در حالی است که پیامبر اسلام(ص) آن قدر همسایه داری را با اهمیت شمرده که گفته بود؛ من می ترسم که همسایه از همسایه ارث ببرد.

 رئیس شورای عالی نجات و مجمع صلح افغانستان در بخش دیگر صحبت های خود با اشاره به مشکلات موجود در کشور، نقش مردم را مهم خواند و گفت: مردم افغانستان دیگر تحمل گستردگی جنگ و مشکلات را ندارند؛ در این راستا ما باید سعی و تلاش خود را انجام بدهیم و مشکلات خود را بین الافغانی حل کنیم.

او همچنین تاکید که کرد که وظیفه ما به عنوان رییس شورای عالی نجات و همچین آقای حسینی مزاری به عنوان رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان این است که هرجا مخالفتی با طالبان توسط اشخاص و یا گروه ها وجود داشت، با مخالفان صحبت صورت بگیرد که اگر حق با آنها بود، حقوق آن ها توسط طالبان رعایت شود و اگر حق با آنها نبود، توجیه و نصیحت شوند تا دست از مخالفت با طالبان برداشته و در کنار حاکمیت قرار بگیرند.

رئیس شورای نجات و مجمع صلح افغانستان افزود؛ با درپیش گرفتن این رویه، با همه صحبت شود و کوشش کنیم که هیچ مخالفتی در مقابل طالبان باقی نمانده و تمام معضلات فیمابین اتباع کشور، با حکومت حل شده، آهسته آهسته افغانستان به سوی صلح و آرامش سوق پیدا کند.

این رهبر جهادی و از کادرهای ارشد طالبان ابراز امیدواری کرد که با همکاری مرکز تبیان بتواند به این آرزو دست پیدا کند و مشکلات افغانستان به صورت بین الافغانی حل شود، چرا که مشکلات ما توسط هیچ کشوری حل نخواهد شد و فقط مردم باید پای کار باشند.

گفتنی است که سید اکبرآغا در دور اول حکومت طالبان بر افغانستان از کادرهای کلیدی آن بوده، اما پس از سقوط این گروه توسط آمریکایی ها، وی درپاکستان دستگیر گردیده و پس از تحمل مدتی زندان در این کشور، توسط مقامات ذیربط پاکستان، به آمریکایی ها تحویل داده می شود و بدین ترتیب وی جمعا مدت ۵٫۵ سال حبس را پشت سر می گذارد. او پس از آزادی درحالی که تحت نظر شدید آمریکایی ها قرار داست، در کابل به فعالیت سیاسی می پردازد و با تشکیل شورای عالی نجات و مجمع صلح افغانستان، همواره از ختم جنگ و برقراری صلح پشتیبانی کرده است.

برچسب ها: