بزرگداشت ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر در مرکز تبیان قم/ تربیت فرزند باید بر محور رفق و مدارا باشد

  • ۳۱ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10496
  • 9 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
مراسم گرامیداشت ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) و روز دختر با حضور جمعی از بانوان مهاجر در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد. دکتر فاطمه مصطفوی، سخنران این مراسم در سخنانی با اشاره به اهمیت بحث تربیت در خانواده تاکید کرد: آنچه قابل اهمیت است این نکته بوده که تربیت فرزندان باید بر محور رفق و مدارا صورت گیرد تا بتواند موثر و پایدار واقع شود.
خبرگزاری صدای افغان (آوا) –قم: خانم دکتر فاطمه مصطفوی، سخنران مراسم گرامی‌داشت سالروز ولادت حضرت معصومه س و روز دختر با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی حضرت معصومه (س) اظهار داشت: در خصوص ویژگی شخصیتی بانوی کرامت حضرت معصومه (س) فقط چند حدیث بدست ما رسیده که یکی از این احادیث سلسله سند آن فواطم که ۶ فاطمه نام در رسیدن تا پیامبر اکرم می‌باشد و یکی دیگر از ویژگی‌های آن بی‌بی زیارت مأثور می‌باشد که چهار امام معصوم درباره زیارت ایشان سفارش نموده‌اند.وی افزود: ما اهل مدینه‌ی قم باید از اینکه خداوند نعمت هم‌جواری و نعمت ولایت و سلامتی را در آستان مقدس حضرت معصومه (س) به ما عطا نموده است قدردان این انبوه نعمت باشیم.دکتر مصطفوی با اشاره به مناسبت روز دختر و اهمیت جایگاه تربیتی آنان گفت: تربیت فرزندان مخصوصا دختران در زمان بعثت پیامبر (ص) در عصر جاهلیت و محیطی که دوران زنده به گور کردن دختران بود بسیار سخت و دشوار بوده چنانچه پیامبر در مقابل برخورد و زدودن این سنت جاهلی از دختر به عنوان ریحانه و گلی که او را می‌بویم یاد کردند.

وی ادامه داد: آنچه قابل اهمیت است این نکته بوده که تربیت فرزندان باید بر محور رفق و مدارا صورت گیرد تا بتواند موثر و پایدار باشد.

دکتر مصطفوی ابراز داشت: زن از جایگاه و قداست بالایی برخوردار بوده و مادران جامعه ما باید تلاش کنند با الگوگیری صحیح از سبک زندگی حضرت معصومه (س) زمینه‌ی رشد و ارتقای اخلاقی و رفتاری دختران را فراهم و مسیر رسیدن به سعادت را برای فرزندانشان بویژه دختران هموار بسازند.

وی خاطرنشان ساخت: استفاده از نام فاطمه در بین دختران ائمه و مشخص نمودن با کبیره یا صغیره و نام علی در بین فرزندان ذکور ایشان به هر تعدادی که بودند همواره تاکید شده است چنانچه به سفارش بزرگان انتخاب نام نیکو بر فرزندان باعث برکت در زندگی آنها می‌شود.

دکتر مصطفوی ابراز داشت: محبت و توجه والدین به فرزندان به ویژه دختران در تربیت صحیح بسیار مهم بوده و ‌البته احسان به والدین نیز از مهمترین توصیه‌های دینی بوده تا جایی که بعد از پرستش خداوند (الا تعبدوا الا الله وبالوالدین احسانا) برای فرزندان نیز توصیه شده است.

وی در پایان اظهار داشت: تعابیری که ائمه اطهار علیهم‌السلام برای دختران داشته‌اند همانند ریحانه-قواریر -حسنه نشان از روحیه ظریف و لطیف این امانت‌های الهی می‌باشدکه باید نسبت به آنان توجه ویژه صورت گیرد.

خانم پروین سادات حسنی، مسئول بخش بانوان دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم نیز ضمن تبریک سالروز ولادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر گفت: این از سعادت مردم قم است که در جوار حرم مطهر حضرت معصومه (س) زندگی می‌کنند و باید بتوانند از این فرصت معنوی در جایگاه ارزشمند همجواری و میهمان بودن در محضر معنوی حضرت بهترین بهره را ببرند.

وی افزود: یکی از راه‌های بهره‌گیری معنوی زنان و دختران جامعه امروز توجه به مقوله فرهنگ عفاف و حجاب می‌باشد و باید از زندگی بانوی کرامت الگو برداری کنند.

حسنی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی مرکز تبیان در قم گفت: خوشبختانه مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان توانسته است در راستای ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی مهاجرین بویژه بانوان فعالیت‌های گسترده‌ای را با برگزاری کلاس‌های آموزشی، دوره‌های مشاوره حقوقی، خانواده و تحصیلی و رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی آنان گام‌های تاثیرگذاری بردارد.

مسئول بخش بانوان مرکز تبیان در قم اظهار داشت: یکی از ارکان مهم جامعه در هر عصر و دورانی زنان هستند که می‌توانند نقش تاثیرگذاری را در پیشبرد اهداف مهم جامعه ایفا کنند از این رو دشمنان همواره در تلاش هستند تا با ورود هجمه‌های فرهنگی در جامعه این رکن مهم خانواده را مورد حمله و آسیب قرار دهند.

وی خاطرنشان ساخت: اگر جامعه‌ای می‌خواهد موفق بوده و بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد باید با نگاهی متفاوت و تاثیرگذار به مقوله فرهنگ و انجام کار فرهنگی توسط بانوان در نهاد خانواده توجه داشته باشد.

حسنی عنوان کرد: مادران امروز که دختران دیروز جامعه ما بوده‌اند باید با دقت و ظرافت خاصی به جایگاه ارزشمند دختران نگاه کرده و آنان را نسبت به ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری در جامعه آگاه سازند تا دختران امروز بتوانند با آگاهی و بصیرت در مسیر رشد فرهنگ فردی و اجتماعی خود در نهاد خانواه و جامعه الگوی یک زن موفق و تاثیرگذار باشند.

همچنین در ادامه برنامه، اجرای گروه سرود دختران نورالمهدی نیز زینت‌بخش مراسم جشن ولادت بانوی کرامت فاطمه معصومه (س) بود.

خانم کبری بلخی نیز با مدیحه‌سرایی در وصف بانو حضرت معصومه (س) محفل جشن این بانوی گرامی را نورانی ساختند.

شایان ذکر است؛ در پایان مراسم نیز از بانوان با نام مبارک معصومه و برندگان مسابقه دهه کرامت با اهدای هدیه تجلیل به عمل آمد.

 

برچسب ها: