اگر علما احساس دینی مردم را زنده کنند انقلاب مجدد فکری در افغانستان بوجود می آید/ جامعه روحانیت باید وظیفه مردم را در قبال دولت بازگو کنند

  • ۲۶ میزان ۱۳۹۴
  • کد خبر: 1666
  • 816 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

استاد حسینی مزاری با بیان اینکه اگر علما احساس دینی مردم را زنده کنند و بتوانند مردم را دیندار درست کنند، انقلاب مجدد فکری، اعتتقادی، فرهنگی و اجتماعی در کشور به وجود می آید.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم الحرام، همایش “عاشورا و روحانیت” با محوریت هم اندیشی علمای مبلغِ ماه محرم الحرام، دیروز، شنبه از سوی دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان، در ابتدای سخنان خود، فرارسیدن ماه محرم الحرام و هم چنان شهادت شهدای مکه و منا به خصوص شهادت حجاج کشور ما و اخصاً آقای جوادی را تسلیت گفت.

 

ماه محرم، بهار دین است

استاد حسینی مزاری در ادامه گفت: همانطوری که ماه رمضان، بهار قرآن است، ماه محرم بهار دین است، چون در ماه رمضان معارف قرآنی ترویج و تبیین می شود در حالی که در ماه محرم شرایطی فراهم می شود که دین دوباره به نشو، نمو، رشد و پویایی می رسد.

 

رهبر حزب اسلامی تبیان، تصریح کرد: قبل از اینکه ماه محرم فرا برسد و امام حسین(ع) و یارانش در سرزمین کربلا جهت مبارزه بر ضد کفر، نفاق، الحاد و انحراف حضور بهم رسانند، دین اسلام در حال از بین رفتن بود.

ایشان با اشاره به حدیث پیامبر گفت: پیامبر بزرگوار اسلام گفته که حسین از من و من از حسینم؛ در اینکه حسین از من است، یک چیزی طبیعی است چون فرزند دخترش است اما اینکه من از حسینم؛ یعنی اینکه با رشادت، مبارزه و جان فدایی امام حسین (ع) من و دین و کتابی که به من وحی شده است زنده و احیا می شود.

 

به گفته استاد حسینی مزاری؛ در سرزمین کربلا دین دوباره احیا می شود و هر سال که محرم فرا میرسد دین بار دیگر پالایش می شود و روح و جان انسانها مجدداً با دین و مفاهیم دینی آشنایی بیشتر پیدا می کند.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) اظهار داشت که با فرا رسیدن ماه محرم، توجه انسانها یکبار دیگر به دین معطوف می شود، گناهان و معاصی در یک مرحله ای حداقل تا محرم دیگر کاهش پیدا می کند.

 

ایشان خاطر نشان کرد که با فرارسیدن ماه محرم حتی در اذهان جوان ها و نیروهایی که نسبت به دین سوال دارند، این سوال پدید می آید و این جرقه در ذهن شان زده می شود، که حادثه کربلا و این همه کشته دادن و ایثارگری برای چه است؟ این چه دینی و مذهب و مکتبی است که یک مجموعه ای از انسان ها اعم از زن، مرد، پیر و جوان؛ اینگونه با تمام توان و نیروی خود در راه هدف خود ایستاد می شوند که در نهایت برخی سر و تن می دهند و برخی دیگر اسارت می پذیرند و راه های طولانی اسارت را می پیمایند.

آقای مزاری در ادامه تصریح کرد: پیدا شدن و ایجاد این سوال برای هدایت انسان ها خیلی خوب است چون مسیر هدایت، پرسشگری و پیدا کردن جواب های آدم ها فراهم می شود و اینجاست که ایام محرم خیلی مهم و اثرگذار است.

 

اگر علما سازمان یافته حرکت کنند می توانند انقلاب مجددی در افغانستان بوجود آورند

استاد حسینی مزاری در ادامه خاطر نشان کرد که در این ایام نقش علما و فضلاء کاملاً برجسته، مهم و اثر گذار است.

ایشان افزود: اگر علما بر اساس مفاهیم اساسی و اصولی دین و بر اساس اصول و مبانیِ تبلیغ وارد جامعه شوند و حرکت های تبلیغی خود را در پیش بگیرند قطعاً جامعه اسلامی و انسانی را به درستی هدایت می کنند و در کارشان موفق شده و شرایط بهتر و خوب را برای مردم مسلمان به ارمغان می آورند.

 

آقای مزاری تاکید کرد به خصوص در افغانستان که علمای زیاد (شیعه و سنی) دارد، اگر علما هماهنگ، منسجم و تحت یک برنامه سازمان یافته حرکت کنند می توانند انقلاب مجدد فکری، اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی را در این کشور به وجود آورند.

 

وی خاطر نشان کرد که کافی است؛ علما احساس دینی مردم را زنده کنند و بتوانند مردم را دیندار درست کنند.

 

 

اگر بتوانیم رابطه انسان ها را با خداوند خوب برقرار کنیم دیگر معضلی وجود نخواهد داشت

به گفته استاد حسینی مزاری، اگر در این جامعه دین حاکم شود و ما بتوانیم رابطه انسانها را با خداوند خوب برقرار کنیم مطمئناً دیگر در کشور ناامنی و دیگر معضلات اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و معضلات مختلف اعتقادی وجود نخواهد داشت و اینجاست که ما در همه عرصه ها توفیق پیدا می کنیم و روحانیت سر بلند می شود.

 

ایشان تصریح کرد که ما کار به خوشحال شدن و سپاسگزاری مردم نداریم؛ چون ما در برابر خدای خود مسوولیت داریم. کافی است که او متوجه شود که ما در میدان او نبرد می کنیم؛ در خدمت او نبرد تبلیغاتی، فکری و سیاسی می کنیم و در کنار خداوند و در جبهه خداوند، بر ضد شیطان و در برابر جبهه شیطان هستیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اشاره کرد که اگر کسی سرباز کسی باشد حتماً فرمانده آن سرباز را تحویل گرفته دوست دارد و در همه عرصه ها حمایت و هدایت اش می کند و نمی گذارد که این سرباز به زمین بخورد و اگر ما سربازان خوب برای خداوند باشیم مطمناً خداوند پشت سرما خواهد بود و ما را حمایت خواهد کرد.

 

ایشان تاکید کرد که روحانی در عرصه تبلیغات، کار تبلیغی و فرهنگی باید فقط خداوند را در نظر بگیرد و حرفی که می زند ببیند که آیا خداوند و دین می پذیرد یا نمی پذیرد، اگر خداوند، دین، قرآن و ائمه معصومین(علیهم السلام) می پذیرفت و مطابق فرهنگ عاشورا بود از گفتن حرفش دریغ نکند و به دنبال این نباشد که مردم از حرف وی خوشحال و یا ناراحت می شود.

 

استاد حسینی مزاری افزود: ممکن است شرایط اجتماعی ما را، دشمنان به گونه ای جهت داده و رقم زده باشند که اجتماع، حرف ما را در مرحله اول نپذیرند و ما را مورد تمسخر قرار بدهند، اما ما مأمور خداوند و نماینده خداوند در زمینیم و باید بر اساس دستور خدا، پیامبر و ائمه معصومین عمل کنیم و آنان باید خوشحال شوند.

 

باید معرفت دینی مردم را بالا ببریم

به گفته استاد حسینی مزاری، روحانی باید بر اساس وظیفه دینی خود عمل کند، وظیفه دینی ما چیست؟ آنکه ما می گوییم محرم بهار دین است باید چه کار کنیم؟ ما باید دین را به تمام معنی برای مردم معرفی کنیم.

 

ایشان افزود: دین سه استوانه و پایه (اعتقادات، عبادات، اخلاقیات) دارد که در رابطه با هر سه پایه آن باید کار جدی و اساسی صورت گیرد و روی این سه موضوع به صورت موازی و در کنار هم باید کار شود و در موردش برای مردم تبلیغ شود، تا دین به تمام معنا برای مردم تبلیغ شود و معرفت دینی مردم؛ هم در بخش اعتقادات، هم در بخش عبادات و هم در بخش اخلاقیات بالا برود.

 

نماز اول وقت یکی از اهداف و ستون کار امام حسین(ع) بود

نماینده تام الاختیار حضرت آیت العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان خاطر نشان کرد که با وجود اینکه امروز در جامعه ما بیشتر از ۹۹ درصد مسلمان است اما از نظر مسائل اعتقادی در سطح پایینی قرار دارد، عبادات مشکل دارد و مساجد ما خالی از نماز جماعت است.

 

ایشان افزود: خواندن نماز اول وقت یکی از اهداف و ستون کار امام حسین (ع) بود، که حتی روز عاشورا در سخت ترین وضعیت امام حسین(ع) نماز را در اول وقت بجا آورد.

استاد حسینی مزاری تاکید کرد که در مراسم هایی که دایر می شود ما مسوولیت داریم که اول نماز را برپا کنیم.

 

روحانیان باید شرایط ساز باشند

ایشان افزود: روحانیان وظیفه دارند که مردم را جهت بدهند و نه شرایط پذیر، بلکه شرایط ساز باشند.

استاد حسینی مزاری ادامه داد: مراسم های عروسی ی که برپا میشود اکثراً مبتذل است و روحانیان نباید در آنها شرکت کنند؛ حتی عقد هایی را که مهریه و شیربهای سنگین دارد نباید بسته کنند.

ایشان خطاب به روحانیان گفت: ما اگر در این مملکت دین را زنده کنیم این مملکت روی آسایش را خواهد دید و اگر در این مملکت امنیت میخواهید دین واقعی اسلام را زنده کنید، نه این دینی که در حال حاضر است.

وی اشاره کرد که ما آیات و روایات مختلف داریم مبنی بر اینکه بسیاری از بدیها، بدبختی ها و مشکلات در جامعه ما ناشی از عملکرد خود ما است.

 

نیازهای دینی ثابت و مقطعی مردم را مورد توجه قرار دهیم

استاد حسینی مزاری در قسمت دیگر سخنان خود گفت: در بحث محرم نیز ما باید دو مطلب و دو نیاز مردم را مورد توجه قرار دهیم.

ایشان افزود: اول نیاز ثابت دینی و نیازهای ثابت زندگی، که همیشه مورد نیاز بشر بوده و تا آخر هم خواهد بود و دیگر نیازهای مقطعی مردم را در نظر بگیریم.

 

استاد حسینی مزاری با طرح چند سوال گفت که ببینیم در شرایط فعلی افغانستان نیازهای مقطعی آن چیست و چه چیزی را ایجاب می کند؟ روحانی باید کدام نکات را مورد بحث قرار دهد و بر اساس چه نکاتی صحبت کند؟ امروز جامعه ما در معرض چه تهدیداتی قرار دارد؟ امروز وظیفه ما در قبال مردم، در قبال دولت و نیروهای دولتی چیست؟ وظیفه روحانیت در رابطه با فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی و در کل فضای مجازی چیست؟

 

ایشان افزود: از خود سوال کنید که آیا شما استفاده از فضای مجازی (شبکه های اجتماعی) را یاد دارید؟ اگر یاد ندارید چون علوم روز است و روحانی باید در همه شرایط و همه عرصه ها پیشگام باشد، پس شما به علمیت، به تدین، به دانش و به اسلامیت خود شک کنید!

 

روحانی باید پا به پای زمان به پیش برود

رهبر حزب اسلامی تبیان اضافه کرد که امام جماعت تنها برای نماز نیست که تنها ما در نماز امام باشیم اما از سایر مسایل از همه مردم عقب باشیم، این واقعاً برای علمای ما جای شرمندگی و سرشکستگی است که پا به پای زمان به پیش نمی روند.

 

استاد حسینی مزاری تاکید کرد که روحانی باید پا به پای زمان به پیش برود و اگر مطابق زمان به پیش نرود، روحانی نیست و نمی تواند در جهت هدایت مردم و جامعه موثر واقع شود.

 

ایشان افزود: روحانی باید در نظر داشته باشد که شرایط موجود کشور ما چه چیزی را ایجاب می کند؟ امروز افغانستان نیاز به امنیت دارد، چه کسی امنیت افغانستان را برهم می زند؟ دشمنان داخلی و دشمنان خارجی ما کیستند؟ چه چیزی باعث اختلاف است و چرا عوامل اختلاف برانگیز این همه در میان جامعه ما رواج پیدا کرده است؟

استاد حسینی مزاری علاوه کرد که روحانیت باید در جهت روشنگری این موضوعات کار کنند.

 

مسائل قومی و سمتی را که دشمن مطرح می کند با عملکرد خود از پیش روی برداریم

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه شخصیت ها و رهبران جهادی ما در هر موقعیتی که هستند باید مورد حمایت قرار گیرند گفت: اگر شخصیت ها و رهبران جهادی را حمایت شان نمی کنید تخریب شان هم نکنید.

 

ایشان هم چنان با بیان اینکه، نباید خیلی دولت را مورد نقد یک جانبه قرار دهیم؛ خطاب به کسانی که همیشه دولت را نقد می کنند گفت: نقد یک جانبه دولت شجاعت نیست، شما اگر شجاع هستید بیایید در برابر دشمنان دین اسلام، میهن و مملکت خود ایستاد شوید و در برابر آنها افشاگری کنید.

 

وی افزود: برخی شخصیت ها ممکن است ۵۰ درصد مشکلات داشته باشند اما ۵۰ درصد دیگر مثبت اند و خدا نکند امروز یکی از این شخصیت هایی که ما از آنان انتقاد داریم از میان ما برداشته شود، چون شکاف بزرگی ایجاد می شود که جامعه ما را متاثر می سازد.

 

استاد حسینی مزاری، تاکید کرد که ما باید با وحدت، عمل کنیم و مسایل سیاه و سفید و دیگر مسایل قومی و سمتی را که دشمن مطرح می کند نه با شعار، بلکه با عمل خود برداریم و در عمل باید ثابت کنیم که در راه ثبات کشور کار میکنیم.

 

به مردم یاد دهیم که مسائل مشکوک را به مسؤولین امنیتی خبر دهید

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان در ادامه سخنان خود گفت: محرم ماهی است که باید از این ماه در رابطه با بالا بردن معرفت دینی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی مردم استفاده کنیم.

 

ایشان خطاب به جامعه روحانیت گفت: ما باید مردم را آگاه سازیم که اگر حرکت مشکوک را مشاهده کردید وظیفه شماست که به مسوولین امنیتی خبر دهید.

 

وی افزود: اگر می خواهیم که در افغانستان درست زندگی کنیم باید علمای ما پیشگام و پیش قراول آنهم متحد و در کنار هم باشند و از هر حزب و جریانی که هستیم به وظایف دینی خود باید درست عمل کنیم.

رهبر حزب اسلامی تبیان اشاره به جنگ های سابق کرد که توسط روحانیت و مولوی ها رهبری می شد و افزود: روحانیان نباید کسی را علیه کسی تحریک کنند، حتی زمینه هماهنگی و نشست را بین احزاب و گروه های مخالف باید فراهم کنند.

 

اندیشمند بزرگ کشورمان هم چنان با بیان اینکه نباید در ماه محرم بیشتر به گونه ی تاریخی به ایراد سخن بپردازیم گفت: صحبت تاریخی و بحث تاریخی برای روشن شدن اذهان جوانان و نوجوانان درست است اما باید روحانیان بیشتر تاکید بر بایدها و نبایدهای عاشورا و نهضت کربلا داشته باشند و از آنان برای مردم گفته شود.

 

وظیفه دیگر روحانیان طرح مشکلات امروز دنیای اسلام است

استاد حسینی مزاری افزود: جوانان با آموزه های عاشورا و آنچه که در مسایل عاشورا بیشتر محسوس و مشهود نبوده است باید آشنا شوند و روحانیان باید چیزهایی را که در نهضت عاشورا پنهان و غیب است کشف کرده و در معرض دید جوانان قرار دهند.

 

مدیر مسؤول روزنامه انصاف هم چنان یادآور شد که فرهنگ عاشورا فرهنگ وحدت، آشتی، اخوت و همزیستی مسالمت آمیز بین مسلمین است که شیعه و سنی و مرز و جغرافیا نمی شناسد و حتی برآورنده نیازهای زندگی بهتر برای تمام بشریت است.

 

ایشان هم چنان خطاب به روحانیان گفت: وظیفه دیگر ما مطرح کردن مشکلات امروز دنیای اسلام، مشکلات فلسطین، عراق، یمن، سوریه، لبنان و دیگر مناطق در حال بحران دنیای اسلام و موضع گیری مسلمانان در قبال آنان است چون امنیت و ناامنی کشورهای اسلامی بستگی به کل امت مسلمه دارد.

 

مردم باید به وظایف شان در قبال دولت آشنا شوند

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، هم چنان به نقش دولت و ملت و خدمات متقابل بین آنان اشاره کرد و گفت: باید این مطلب مورد توجه قرار بگیرد و از سوی روحانیان در این مورد به مردم آگاهی داده شود.

 

استاد حسینی مزاری افزود: در جلسات قبلی نیز یاد آوری کردیم که در رابطه با دولت افغانستان ما هم انتقاد داریم و انتقادات ما جدی است اما در کنارش ارائه راهکار داریم و هم از این دولت حمایت میکنیم و وجیبه دینی تمام روحانیت است که از این دولت و نظام حمایت کنند چون بوسیله خود ما به وجود آمده است و نیز تضعیف آن نه به نفع مردم ما بلکه آب ریختن به آسیاب دشمن است.

 

ایشان ادامه داد: درست است که این دولت مشکلات دارد و دیدگاه هایی در این نظام وجود دارد که ضد تفکر و دیانت ما است، اما این نظام باید مورد حمایت قرار بگیرد تا ما بتوانیم زیر سایه این نظام، در افغانستان امنیت را تامین کنیم و در رابطه با ساختن کشور آباد، اسلامی و مستقل توفیق پیدا کنیم.

 

استاد حسینی مزاری هم چنان به وظیفه مردم در قبال دولت اشاره کرد و گفت: تنها دولت و حکومت مقصر نیست، مردم باید به وظایف شان آشنا شوند و ما باید مردم را در صحنه نگهداریم، در مسائل امنیت، اقتصاد و فرهنگ، اجتماع و مباحث سیاسی باید مردم حضور در صحنه داشته باشند.

 

استاد حسینی مزاری اشاره به جمهوری اسلامی ایران کرد و گفت: در زمان جنگ ایران و عراق، دولت ایران درگیر جنگ بود اما اکثر کوچه ها و خیابان ها توسط خود مردم آسفالت می شد و مردم در صحنه بودند و امروز نیز باید علما و روحانیت مردم را در صحنه نگهدارند و وظایف شان را در قبال دولت مشخص کنند و دهان مردم را از این همه انتقاد کردن یکجانبه و نق زدن های همیشگی ببندند.

 

استاد حسینی مزاری خاطر نشان کرد که نقش امنیت در حفاظت از تمامیت ارضی و ارایه راهکارهای مناسب جهت برقراری امنیت سراسری و ثبات همه جانبه باید توسط روحانیت مورد توجه قرار بگیرد.

 

ایشان افزود: توجه دولت مردان به وظایف شان در قبال کشور و مردم و ارایه خدمات بهتر به عموم مردم، هم چنان شناساندن دشمنان داخلی و خارجی افغانستان و راهنمایی مردم جهت مقابله با هرگونه دسیسه دشمنان از وظایف روحانیت است.

 

رهبر حزب اسلامی تبیان ادامه داد: تعیین وظایف مردم در راستای حمایت از نظام و کمک به نیروهای امنیتی، اعم از امنیت، پولیس و اردوی ملی جهت خنثی کردن توطئه های دشمنان از رسالت های مهم و اساسی روحانیت است.

برچسب ها: