اعلام آمادگی دانشگاه حضرت معصومه(س) برای جذب دانشجویان دختر افغانستانی/ حسینی مزاری: این دانشگاه باید زنان مدیر تقدیم جامعه ما کند!

  • ۲۷ ثور ۱۴۰۲
  • کد خبر: 10418
  • 7 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب
حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) و هیئت همراه با دکتر مریم بردبار رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) دیدار و پیرامون همکاری های دوجانبه، امضای تفاهمنامه و همچنین اعطای بورسیه به دانشجویان افغانستانی که از سوی مرکز تبیان معرفی می شوند، گفتگو کرد.
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ قم: رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این دیدار ضمن تشریح مختصری از فعالیت های مرکز تبیان در افغانستان و ایران و ظرفیت های آن، اظهار داشت: با توجه به وضعیت فعلی افغانستان و محدودیت های ایجاد شده نسبت به تحصیل بانوان از یک طرف و از طرف دیگر استقبال بانوان برای ادامه تحصیل، این زمینه و فرصت فراهم شد تا مرکز تبیان در جستجوی راهی باشد تا دختران و زنانی که علاقمند ادامه تحصیل هستند را در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران معرفی نماید.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، افزود: با توجه به اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران مبنی بر آمادگی سه دانشگاه تک جنسیتی در این کشور برای جذب دانشجویان دختر افغانستانی و با توجه به اینکه دانشگاه حضرت معصومه(س) یکی از این سه دانشگاه است، مرکز تبیان با توجه به ظرفیت گسترده ای که در داخل افغانستان و خارج از آن در بین مهاجرین دارد، این آمادگی را دارد تا  دانشجویان دختر افغانستانی را در دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه حضرت معصومه(س) معرفی نماید.

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان اینکه، محدودیت تحصیل دختران افغانستان دایمی نیست و از طرفی دیگر با توجه به اینکه ما هم از وضعیت اخلاقی و سیاسی دانشگاه ها در دوره جمهوریت راضی نبودیم ولی پیشنهاد ما به امارت اسلامی این بود که سعی بکند در موازات ادامه تحصیل، در جهت ساختار سازی فضا و بستر آموزش دانشگاه های دخترانه کار بکند، افزود: امارت اسلامی در یک سال اول خیلی توصیه نامه ها را به دانشگاه ها داد که باید وضعیت فرهنگی و اخلاقی کنترل شود و مسیر آموزش دختران و پسران از اختلاط جلوگیری شود و شرایط نا مطلوب که در طول بیست سال گذشته غربی ها تحمیل کردند، اصلاح شود. ولی متاسفانه توجه صورت نگرفت و مسئولین دانشگاه ها و به خصوص دانشگاه های خصوصی که بیشتر جنبه تجاری دارند و به دنبال پول هستند توجه نکردند. لذا دستگاه های ذی ربط امارت اسلامی فرمان داد که دانشگاه ها تا زمانی که بستر سازی بکند و شرایط آموزش سالم دختران را در افغانستان فراهم بکند بر روی دختران بسته شود.

اینجاست که حسینی مزاری تاکید کرد: طی بیست سال گذشته دانشگاه های افغانستان در اختیار سفارتخانه ها و شبکه های غربی قرار داشتند. دانشگاه ها و دانشجویان را نرم افزار و نیروی نرم ترویج دموکراسی غربی در افغانستان ساخته بودند و در راستای ترویج سیاست های غرب کار می کردند.

او در ادامه علاوه نمود: تا بستر سازی و باز شدن دانشگاه ها بر روی دختران افغانستان، حیف است که دختران ما طی این مدت بدون ادامه تحصیل بمانند. لذا از ظرفیت و بستری که در جمهوری اسلامی ایران فراهم است باید استفاده شود.

این عالم برجسته دینی با تاکید بر اینکه دانشجویان دختر که در این دانشگاه معرفی می شوند باید به گونه ای تربیت شوند، وقتی که به افغانستان برگشتند مدیریت جامعه زنان را بدست بگیرند، خاطر نشان ساخت: چون ما معتقد هستیم که حضور زن در هر جامعه ای می تواند تحول ساز باشد. یعنی ما اگر بخواهیم در یک کشور تحول ایجاد بکنیم، این تحول از طریق زنان آن جامعه صورت می گیرد و زنان می توانند تحول آفرین و تحول ساز باشند.
او با ابراز تاسف بیان داشت: متاسفانه غربی ها در قسمت زنان افغانستان خیلی کار کردند و پول ها و هزینه های  سرسام آوری را مصرف کردند تا هویت زن مسلمان را کاملا از زنان و دختران ما بگیرند. اما در سطح جامعه اسلامی، مسلمانان، متدینین و حوزات علمیه ما فارغ از توجه به حضور زن و تربیت و همکاری با زن و بسترسازی برای حضور زن عمل کردند و ما امروز آسیب ضعف حضور زنان خود در جامعه را می بینیم و آسیب های سنگینی که بر بنیاد خانواده، مادران، دختران و فرزندان ما وارد شده است را نمیتوانیم تا ده ها سال جبران بکنیم.

به باور وی: امروز اگر در حق زن ظلم می شود و حقوق شان پایمال می شود اول مردان مقصر هستند و بعد خود زنان که در این رابطه در صحنه نبودند و نیستند.

رییس کل مرکز تبیان می گوید: نگاه مرکز تبیان به زنان نگاه خیلی جدی است. اگر ما بخواهیم هم برای کل جامعه و هم برای خود زنان خدمت بکنیم باید خود زنان وارد صحنه شوند و با آماده سازی خود شان از نظر علمی، دینی، مذهبی و مکتبی؛ بیایند رهبری جامعه را به عهده بگیرند. تا زمانی که وضعیت زن در افغانستان از نظر فکری، تحصیلی و حضور در عرصه های مدیریتی سامان پیدا نکند قطعا جامعه افغانستان بهبود پیدا نخواهد کرد.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: این خیلی خوب است که دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در بحث زن و دانشگاه های تک جنسیتی کار می کنند و به خصوص دانشگاه حضرت معصومه(س) که مسما به نام خیلی مقدس است. لذا این دانشگاه وظیفه خیلی جدی دارد که قبل از نگاه به بحث جذب دانشجو با دریافت هزینه باید روی بحث فکر، اندیشه و کادر سازی کار بکند.

حسینی مزاری خطاب به مسئولین این دانشگاه گفت: شما اگر بتوانید زنان و دختران افغانستانی را به عنوان کادر تربیت بکنید و به عنوان مدیران جامعه وارد افغانستان شوند، در حقیقت اول به اسلام خدمت می کنید و بعد به منافع ملی و فرهنگی یک کشور اسلامی.

حسینی مزاری تاکید کرد: مرکز تبیان تنها جریان بزرگی است که در طول بیست سال گذشته در افغانستان با داشتن نگاه کاملا اسلامی و ضد اشغال، حضور گسترده و تاثیر گذار داشت و در شرایط فعلی هم که با آمدن امارت اسلامی تمام احزاب و مجموعه ها فروپاشیدند و افغانستان را ترک گفتند، تنها تشکیلاتی است که در سطح ملی کار می کند و در بین مردم حضور دارد.

رییس کل مرکز تبیان خواستار اعطای بورسیه های تحصیلی این دانشگاه برای دختران افغانستانی شده و گفت: مرکز تبیان در عرصه معرفی دانشجویان دختر و کادر سازی، خارج از منافع اقتصادی و منافع سیاسی خاص به عنوان یک حرکت ایدئولوژیک با دانشگاه حضرت معصومه(س) آماده همکاری است.

در همین حال خانم دکتر مریم بردبار، رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) ضمن خیرمقدم و استقبال از حضور حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری و هیئت همراه، دانشگاه حضرت معصومه(س) را معرفی نموده و گفت: دانشگاه حضرت(س) یکی از سه دانشگاه ویژه بانوان در جمهوری اسلامی ایران است و اولین دانشگاه مخصوص بانوان  است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاسیس شده است.

رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) بیان داشت: وقتی طالبان اعلام کردند که دختران نمیتوانند در دانشگاه بروند، دانشگاه حضرت معصومه(س) برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داد و نسبت به جذب دانشجویان دختر افغانستانی اعلام آمادگی نمود که از سوی وزارت علوم نیز موافقت شد.

خانم دکتر بردبار با بیان اینکه دانشگاه حضرت معصومه(س) با  داشتن اساتید مجرب و متخصص، سیستم های مجهز و پیشرفته آموزشی و محیط امن و سالم از سال ۱۴۰۱ شمسی پذیرای دانشجویان دختر خارجی از جمله کشور افغانستان می باشد، افزود: تفاوتی که این دانشگاه با سایر دانشگاه ها دارد این است این دانشگاه در محیط سالم و در شهر مذهبی قم است و دانشجویان دختر از آسیب های احتمالی که در دانشگاه های کلان شهر مثل تهران، مشهد، اصفهان و… وجود دارد در امان هستند.

او هم اکنون که در کنار ریاست دانشگاه حضرت معصومه(س) عضو هیئت علمی دانشگاه قم است و سابقه تدریس بیش از ده سال در دانشگاه آزاد اسلامی را نیز دارد، می گوید: دانشگاه ویژه بانوان اساس اش اسلامی شدن دانشگاه است و این دانشگاه ویژه بانوان یک محیط بسیار امن و محیط سالم برای تحصیل دانشجویان دختر است.

به گفته وی: دانشگاه حضرت معصومه(س) امسال از سوی وزارت علوم از میان ۱۴۰ دانشگاه جزء ده دانشگاه برتر در سطح ایران انتخاب شد که این نشان دهنده عملکرد خوب، وجود اساتید توانمند و دانشجویان نخبه و فعال را در این دانشگاه می رساند.

رییس دانشگاه حضرت معصومه(س) از نگاه خوب مرکز تبیان نسبت به زنان استقبال نموده و برای اعطای بورسیه به دانشجویان افغانستانی که از سوی مرکز تبیان معرفی می شوند و همچنین همکاری های دوجانبه و امضای تفاهمنامه فی مابین دانشگاه حضرت معصومه(س) و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اعلام آمادگی کرده و خاطر نشان ساخت: دانشگاه حضرت معصومه در عرصه کادر سازی بانوان افغانستان هر آنچه که در توانش باشد انجام می دهد.

دکتر مریم بردبار در اخیر از اعلام آمادگی دانشگاه حضرت معصومه(س) در برگزاری دوره های آموزشی و مهارتی کوتاه مدت به شکل مجازی نیز خبر داده و گفت: این دانشگاه آمادگی این را دارد که دوره های آموزشی کوتاه مدت را با همکاری مرکز  تبیان برای دختران و زنان افغانستان برگزار نماید.

از سوی دیگر دکتر فائزه ارکان، مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه حضرت معصومه(س) علاوه نمود: دانشگاه حضرت معصومه با توجه به امکانات خوب آموزشی و رفاهی و هزینه های خیلی پایینی که دارد در حال حاضر دانشجویان دختر افغانستانی را در دانشکده های علوم انسانی و هنر، حقوق و الهیات، مدیریت و اقتصاد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد جذب می کند و تلاش دارد که در سال های آینده در سایر رشته ها و در مقطع دکترا نیز جذب دانشجو داشته باشد.

گفتنی است که در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید نصرالدین محسنی، مشاور ریاست کل مرکز تبیان در امور علما و مبلغین، حجت الاسلام والمسلمین سید نور احمد مبارز، معاون ریاست کل مرکز تبیان در امور حوزات علمیه و مسئول دفتر مرکز تبیان در قم و سید علی حسینی مسئول بخش چند رسانه ای خبرگزاری آوا در مشهد و عبدالغفور ناظر سیغانی مسئول بخش دانشجویی در دفتر مرکز تبیان در تهران نیز حضور داشتند.

برچسب ها: