استوانه دیگری از جهاد پرکشید و به لقاء خدا پیوست

  • ۷ ثور ۱۳۹۴
  • کد خبر: 943
  • 1,463 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در صفحه فیسبوک خود، از در گذشت نا بهنگام حجت الاسلام والمسلمین علیجان زاهدی خبرداد.

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با اعلام این خبر، پیام تسلیتی نیز صادر کرد و طی آن این ضایعه را تسلیت گفت.

در خبر انعکاس یافته در صفحه فیسبوک آقای حسینی مزاری می خوانیم:

 

با اندوه و الم فراوان ساعات پایانی روز پنجشنبه از ضایعه اسفناک دیگری اطلاع حاصل کردم که مطمئنا ثلمه جبران ناپذیر است.

او یکی از استوانه های جهاد بود و مورد اعتماد و اطمینان مردم کشور به ویژه شیعیان افغانستان.

 

حجت الاسلام والمسلمین علیجان زاهدی اگرچه در این اواخر در محافل مختلف کم پیدا بود و چهره ای نمی نمود اما در عرصه جهاد و پس از پیروزی از عناصر تاثیرگذار و از چهره های درخشان مردم افغانستان بود.

 

من نسبت به ایشان ارادت داشتم و گاهی که فرصت پیش می آمد به گفتگو با ایشان می پرداختم و از نظریاتش استفاده می کردم. همچنان وی یکی از شخصیتهای مورد توجه خبرگزاری صدای افغان(آوا) بود که گاه و بیگاهی از نظریات مفید ایشان در رابطه با تحولات افغانستان استفاده درست صورت می گرفت.

 

آقای زاهدی در مورد حوادثی که منجر به شهادت استاد عبدالعلی مزاری شد و سپس موجبات انشعاب حزب وحدت اسلامی را فراهم کرد مطالب ناگفته زیادی داشت که بعضا در قالب جزوات کم صفحه به رشته تحریر در آمده بود.

 

آقای زاهدی با وصفی که از استوانه های قابل قدر جهاد بود اما کمتر مورد توجه بود و از جایگاه شایسته و بایسته ای در احزاب و جریانهای همسو برخوردار نبود و حتی همپیمانان سابقش نیز به ایشان نگاه مثبت و ویژه ای نداشت و همین امر هم شاید باعث شده باشد که از دیده ها پنهان بود و بیشتر به آدم منزوی و گوشه نشین می ماند تا آدم فعال و پرتلاش و حاضر در همه عرصه های مبارزاتی به خصوص در شرایط کنونی که مردم افغانستان برای نجات از بحرانهای متعدد سخت نیاز جدی به وجود همچنین شخصیتهای داشت.

 

اینجانب این ضایعه تالمبار را به محضر خانواده و بستگان مرحوم زاهدی، همسنگران و همکارانش، مردم شریف ولایت غزنی و عموم مردم افغانستان تسلیت می گویم. برای آن مرحوم جنت برین و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.

 

در ادامه، بیوگرافی این مرحوم را از زبان خودش که در ویبلاگ تعاقل بازتاب داشته است از نظر شما می گذرانم:

……………………………………………………….

این جانب علی جان زاهدی فرزند علی حسن متولد سال ۱۳۳۳ هجری شمسی، درولایت غزنی، ولسوالی ناور، هستم.

من، دقیقا ۳۸ سال پیش ازاین تاریخ (۱۳۹۲) وارد دنیای آرمان خواهی و مبارزه شدم و دراین مدت، بیش از چهل عنوان کتاب به رشته ی تحریر در آورده ام و هم چنین، دارای چند تئوری می باشم که به نام « مثلثات زاهدی » شناخته شد ه است.

 

من، در سال ۱۳۴۹ به علوم حوزه وی رو آوردم و در ظرف یک سال، قسمت عمده ی مقدمات را خواندم.این درحالی است که این قسمت، حداقل هفت تا هشت سال وقت را می گرفت.

 

من در طول تحصیلم ازخدمت اساتید ذیل استفاده بردم:

۱- حضرت شیخ سخیداد عادل

۲- حضرت ایه الله محسنیی قند هاری

۳- حضرت آیت الله سید صالحی مدرس در مشهد

۴- حضرت آیت الله دهشت در مشهد

۵-حضرت آیت لله سید علی خامنه ی در مشهد

 

من، از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۶ درس خواندم و درتابستان ۱۳۵۶با آقای فارسی که درآن زمان نماینده امام خمینی(ره) در لبنان بود در تماس شدیم. اما قبل از آنکه از ایران حرکت نمائیم ازطرف ساواک شناسائی شده تعدادی از یاران ما دستگیر و ما به افغانستان فرار نمودیم.

 

به تاریخ ۶/۲/۱۳۵۸ وارد مبارزه ی مسلحانه شدم. در همان سال، به تاریخ ۱۶/۶ /۱۳۵۸، شورای انقلابی اتفاق اسلامی افغانستان را تاسیس نمودیم و در سال۱۳۶۱پاسداران جهاد اسلامی افغانستان را به وجود آوردیم.

 

در سال۱۳۶۶، شورای همکاری احزاب را پایه گذاری نمودیم، و در همان سال، شورای ائتلاف اسلامی افغانستان را تشکیل دادیم. در سال ۱۳۶۸، من سخنگوی این شورا بودم. هم چنان در همین سال، حزب وحدت اسلامی افغانستان را به وجود آوردیم و من در ابتدا، عضو شورای مرکزی آن حزب و در آخر، عضویت شورای عالی نظارت آن حزب را حاصل نمودم و در بهار سال۱۳۷۱، من اولین جهادی ی بودم که مخفیانه وارد کابل شده و به سر و سامان دادن نیروهای حزب وحدت پرداختم و در سال ۱۳۸۳، به تشکیل حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان پرداختیم و من، معاونت آن حزب را به عهده دارم.

 

در لینک ذیل گفتگوی استاد زاهدی با خبرگزاری صدای افغان (آوا)، قابل دریافت می باشد:

 

http://www.avapress.com/vdcjvvev.uqevmzsffu.html

برچسب ها: