استراتژیک‌ترین کار رسانه بالا بردن فرهنگ عمومی و آگاهی‌ مردم است/ رسانه‌های اسلامی باید در بحث «جهاد تبیین» کار کنند

  • ۱۰ دلو ۱۴۰۱
  • کد خبر: 10012
  • 12 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • چاپ این مطلب

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: اولین کنفرانس از سلسله‌ کنفرانس‌های «مناره» با محوریت رسانه و وحدت امت اسلامی، به همت کانون فعالان رسانه‌ای جهان اسلام و با حمایت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی امروز دوشنبه، ۱۰ دلو/ بهمن در تهران با سخنرانی ۴۰۰ نفر از فعالان برجسته حوزه دین و رسانه از ۲۰ کشور جهان به صورت حضوری و مجازی، از جمله حجت اسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، ریاست خبرگزاری صدای افغان(آوا) از افغانستان برگزار شد.
رییس کل خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در این کنفرانس بین المللی پیرامون نقش رسانه ها در تبیین، همگرایی و وحدت اسلامی صحبت می کرد، بیان داشت: گرچند تا هنوز سعی رسانه های اسلامی در این بوده تا همگرایی و وحدت اسلامی در جوامع اسلامی ایجاد شود، اما با توجه به ضرورت وحدت در شرایط موجود و آینده جوامع اسلامی، لازم است که بیش از همیشه در بحث ایجاد همگرایی و وحدت اسلامی کار صورت بگیرد.
وی در ادامه گفت: برای اینکه رسانه های اسلامی بتوانند در عرصه ایجاد همگرایی و وحدت اسلامی در جوامع اسلامی نقش مفیدتر و موثرتری ایفا کنند، رعایت چند نکته از سوی این رسانه ها در حوزه های مختلف لازم و ضروری است.

توجه در حوزه خود رسانه/ بالا بردن کیفیت نیروی انسانی و جذابیت در برنامه ها
رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) توجه در حوزه خود رسانه ها را به عنوان اولین نکته بیان نمود و اظهار داشت: رسانه های اسلامی باید از نگاه ابزار و ادوات کار به صورت مدرن تجهیز شوند و حتی المقدور دست اندرکاران رسانه ها و حامیان رسانه های اسلامی در این حوزه توجه جدی مبذول داشته باشند.
وی افزود: بالا بردن کیفیت نیروی انسانی در رسانه های اسلامی هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی برای مدیریت و برنامه سازی و ارائه برنامه های خوب برای مخاطب، ضروری به نظر میرسد.
این چهره شناخته شده رسانه ای جذابیت برنامه های رسانه ای را از دیگر ضرورت های رسانه های اسلامی خوانده و خاطرنشان ساخت: برنامه های رسانه های اسلامی باید به گونه ای جذاب باشد که مخاطب را پای رسانه ها بکشاند و میخ کوب شان بکند تا از این رهگذر تاثیرات شگرف خویش را بگذارد.

رسانه های اسلامی باید فرهنگ عمومی و سطح آگاهی های مردم را بالا ببرند
اینجاست که حسینی مزاری تاکید کرد: اگر رسانه های اسلامی می خواهند که در رابطه با بحث همگرایی و ایجاد وحدت اسلامی روی مخاطب تاثیر بگذارند و مردم و اتباع کشورهای اسلامی را به این سمت و سو جهت بدهند، مهمترین برنامه و استراتژیک‌ترین کار که بایستی روی دست بگیرند، بحث بالا بردن فرهنگ عمومی و ارتقای آگاهی های مردم در حوزه ها و حول موضوعات مختلف است.
او در ادامه علاوه نمود: اگر آگاهی مردم بالا برود و فرهنگ زندگی مردم ارتقاع پیدا بکند، قطعا خود مردم به ضرورت داشتن وحدت، اذعان، یقین و اعتقاد پیدا خواهند کرد و آن وقت است که رسانه ها می توانند به راحتی بحث ایجاد همگرایی و وحدت اسلامی را در میان مردم ترویج و تبلیغ بکنند، این گمشده جامعه اسلامی را به میان مردم برگردانند، در لایحه های مختلف زندگی اجتماعی جابجا کنند و مردم را نیز متوجه اهمیت این موضوع بگردانند.

ضرورت توجه به جهاد تبیین از سوی رسانه های اسلامی
رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان این که بحث بالا بردن آگاهی های عمومی و فرهنگ زندگی جوامع اسلامی یک برنامه درازمدت است که باید از سوی رسانه ها تعقیب گردد، اما تأکید کرد: بحث جهاد تبیین یک حرکت روزمره است. یعنی ما باید هر لحظه، هر ساعت، هر روز، هفته، ماه و سال در این حوزه ورود داشته باشیم و کار بکنیم. چنان‌که حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) در رابطه با لزوم جهاد تبیین فرمایشات بسیار عمیق و ژرفی ارائه کردند و برای ما این وظیفه را ایجاد کردند. بنا تمام رسانه های اسلامی بایستی در این عرصه کار بکنند.
این عالم برجسته دینی تاکید کرد: رسانه های اسلامی باید در بحث جهاد تبیین ابتدا به بیان ضرورت وجود وحدت اسلامی بپردازند و به مردم بفهماندند که اگر وحدت در بین جوامع اسلامی وجود داشته باشد، این جوامع مقتدر میشود و اگر اقتدار پیدا کردند، میتوانند در سایر عرصه ها به راحتی زندگی مقتدرانه خود را ادامه بدهند، اما اگر وحدت نباشد، قطعا جامعه و مسلمانان با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.
وی اظهار داشت: در حوزه مضرات اختلاف هم باید جهاد تبیین صورت بگیرد که وجود اختلاف چه ضررها و زیان هایی را متوجه جوامع اسلامی خواهد کرد و رسانه های اسلامی میتوانند در این عرصه نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

جهاد تبیین در عرصه افشای چهره دشمن و توطئه های دشمنان
حسینی مزاری می گوید: افشای چهره دشمن و شناساندن دشمنان داخلی، منطقه ای و جهانی مسلمانان و همچنان توطئه های دشمنان از دیگر کارکردهای رسانه های اسلامی است که باید توجه جدی به آن داشته باشند. دشمنان مسلمانان با استفاده از فرصت ها، شرایط، زمینه ها و امکانات، برنامه و توطئه های مختلفی را برای ایجاد اختلاف در بین مسلمانان سازماندهی می کنند، که رسانه ها باید این توطئه ها و شیوه ایجاد و تاثیرگذاری آن را برای جامعه اسلامی افشا کنند.
وی شناساندن نفوذی های دشمن را از دیگر وظایف رسانه های اسلامی در عرصه جهاد تبیین عنوان نموده و تاکید کرد: رسانه های اسلامی باید نفوذی های دشمن را چه از نظر شخصیت فزیکی نفوذی که برنامه های دشمن را اجرا می کند و چه از نظر طرز تفکر نفوذی که هم فکران، حلقات و وابستگان دشمن را در درون جوامع اسلامی سازماندهی، مطرح و تبلیغ می کنند، افشا و به مردم معرفی کنند.
به باور وی: اگر رسانه های اسلامی به وظایف خود در راستای ایجاد همگرایی یا تبیین همگرایی و وحدت اسلامی عمل کنند، قطعا که در این عرصه به توفیقاتی نایل خواهند شد.
گفتنی است، کنفرانس بین المللی مناره با هدف شبکه سازی، گفتمان سازی، جریان سازی و هم افزایی در عرصه‌ی رسانه با رویکرد وحدت امت اسلامی با تکیه بر ظرفیت‌های بین المللی و جهانی با حضور صاحب نظران و افراد برجسته رسانه‌ای در سطح بین الملل و به ویژه جهان اسلام برگزار شد. “وحدت امت اسلامی”، “حقیقت رسانه‌ای و سواد رسانه” و “ظرفیت رسانه‌های بین المللی” از محورهای اصلی بودند که در این کنفرانس به آن‌ها پرداخته شد.

برچسب ها: